
U Srbiji više od 123.000 napuštenih stanova: Ko nasleđuje nekretninu kad naslednik ne postoji
Postoje stanovi oko kojih na ostavinskim raspravama, posle smrti vlasnika, nema ko "da se svađa". Naslednici, ni u najdaljim rodbinskih vezama ne postoje.

Foto: Pixabay
Takvi stanovi su prazni, ali ne znači da će zadugo tako i biti.
Prema Popisu stanovništva iz 2022. godine, u Srbiji danas ima 123.584 napuštena stana.
Kada ne postoji zakonski naslednik, pokretna ili nepokretna imovina prelazi u ruke Republike Srbije. Takav postupak je dug, višegodišnji, pa često te nekretnine budu godinama prazne i prepuštene zubu vremena, piše 4zida, prenosi N1.
Advokat Brane Krunić kaže da su takvi slučajevi izuzetno retki, jer zakon daje vrlo širok princip zakonskog, pa i testamentalnog nasleđivavnja.
"Zakon o nasleđivanju RS, članom 8. propisuje krug zakonskih naslednika i to mogu da budu potomci preminulog, njegovi usvojenici ili njihovi potomci, bračni drug, njegovi roditelji, usvojioci, braća i sestre i njihovi potomci, njegove dede i babe i njihovi potomci i ostali preci", kaže advokat Krunić.
Krug je vrlo širok i nasleđuje se po naslednim redovima. Kako objašnjava Krunić, bliži naslednici isključuju one dalje.
"Međutim, u slučaju da iza pokojnika nema nikakvih naslednika, Republika Srbija je poslednji zakonski naslednik i ona se ne može odreći nasleđa, a zaostavština koju zemlja nasledi postaje državna", navodi advokat.
Ipak, ne dešava se često da Srbija nasleđuje imovinu iza pokojnika, jer zakon daje vrlo širok princip nasleđivanja.
"Recimo, u četvrtom naslednom redu nasleđuju pradedovi i prababe, pa čak i ako neki od ovih predaka ne može ili neće da nasledi, taj deo može da dobije njegov bračni drug, ako je predak preminulog", objašnjava advokat Krunić.
Kako dodaje, po ovom sistemu, sud, odnosno javni beležnik, pronaći će nekoga od naslednika, ma gde se nalazio. Samo ako se sve mogućnosti iscrpe, tek tada imovinu naleđuje Republika Srbija.
Podaci Popisa iz 2022. godine pokazuju da u severnoom delu Srbije ima ukupno 33.771 napušten stan, od toga u Beogradskom regionu 10.021, a u Vojvodini 23.750. Na jugu zemlje ima ukupno 89.813 napuštenih stanova.
"Razlozi za napuštene stanove su različiti, najčešće se radi o nerešenim imovinskim odnosima, o nasledstvu gde vlasnici ne žive u zemlji, ili o stanovima koji nisu u funkcionalnom stanju i zahtevaju renoviranje. Ti stanovi jesu možda prazni ali imaju vlasnike", kaže Aleksandra Mihajlović sa portala 4zida.rs.
Iako ima slučajeva praznih stanova u novogradnji, oni su obično u procesu prodaje, ili ih vlasnici koriste povremeno, kao vikend stanove ili nekretnine za izdavanje na kraći rok (npr. za stan na dan), a postoje oni ljudi koji su investirali u nekretninu u kojoj ne žive, ne koriste je, ali ne žele ni da je izdaju, pojašnjava Mihajlović.
Kako navodi, prodaja nekretnina koje su u vlasništvu države je proces koji nije tipičan za klasične oglasne platforme.
Dug proces od pokojnika do države
Kada nekretninu nasledi država, imovina se onda i formalno-pravno upisuje kao vlasništvo Republike Srbije, objašnjava advokat Krunić.
"Jedinice lokalne samouprave, odnosno grad, ne stiču pravo javne svojine nad takvim nepokretnostima. Kada nije poznato ima li naslednika, sud će oglasom pozvati osobe koje polažu pravo na nasleđe da se prijave sudu u roku od jedne godine od dana objavljivanja oglasa", kaže advokat.
Kako kaže, ako ima nagoveštaja da je prebivalište ili boravište naslednika u inostranstvu, oglas će se objaviti i u odgovarajućem inostranom sredstvu javnog obaveštavanja.
"Ako se po isteku roka od jedne godine ne prijavi nijedan naslednik, sud će doneti rešenje kojim zaostavštinu predaje na uživanje Republici Srbiji", dodaje advokat Krunić.
Srbija stiče svojinu nad predatim stvarima u roku od tri godine za pokretne, a 10 za nepokretne stvari, počev od otvaranja nasleđa.
Šta radi država sa nasleđenim nekretninama?
Kada dođe u posed nekretnine, Republika Srbija, u praksi, ne prodaje sopstvenu imovinu.
"Često se dešava da je država u odnosu suvlasništva sa drugim osobama ili firmama, pa jedino tada postoji mogućnost da se otkupi suvlasnički udeo od države i to se obavlja kroz postupak javne prodaje", navodi Krunić.
Sektor za imovinski postupak pri Republičkoj direkciji za imovinu obavlja poslove koji se odnose na raspolaganje stvarima u svojini države, pribavljanje, otuđenje, davanje na korišćenje, u zakup, prenos prava javne svojine na drugog nosioca sa naknadom ili bez, razmena, ulaganje kapitala, zasnivanje hipoteke na nepokretnostima...
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
KBC Zemun: Komisija će kontrolisati da zaposleni tokom pauze ne blokiraju saobraćajnice
09.07.2025.•
0
Kliničko-bolnički centar Zemun obavestio je danas zaposlene da će pokrenuti disciplinske postupke protiv onih koji pauzu tokom radnog vremena koriste za blokiranje saobraćajnica.
Srbija na četvrtom mestu u Evropi po broju napada na novinare
09.07.2025.•
0
Srbija je na četvrtom mestu u Evropi po broju napada na novinare, iza Ukrajine, Rusije i Turske, navodi se u izveštaju o medijskom pluralizmu u Srbiji koji je spoveo Evropski univerzitetski institut.
Radnik poginuo na gradilištu u Vrnjačkoj Banji, uhapšen vlasnik firme
09.07.2025.•
0
Radnik iz Turske preminuo je nakon pada na gradilištu u Vrnjačkoj Banji.
Vlast štiti Dragana J. Vučićevića: Podrška uredniku Informera stigla od Vučevića
09.07.2025.•
3
Predsednik Srpske napredne stranke Miloš Vučević osudio je napad na kuću urednika Informera Dragana J. Vučićevića.
RHMZ objavio upozorenje o niskom vodostaju
09.07.2025.•
0
Republički hidrometeorološki zavod objavio je upozorenje o niskom vodostaju reka u Srbiji.
Srbija za devet godina ostala bez pola miliona stanovnika
09.07.2025.•
9
Ministarka za brigu o porodici i demografiju Jelena Žarić Kovačević izjavila je danas da je u periodu od 2015. do 2024. godine broj stanovnika u Srbiji, na osnovu prirodnog priraštaja, smanjen za 437.205.
Advokatska komora Srbije u znak protesta zbog pritvora kolegi na tri dana obustavila rad
09.07.2025.•
6
Upravni odbor Advokatske komore Srbije doneo je danas odluku o stupanju u trodnevnu obustavu rada u krivičnim postupcima, na teritoriji cele Srbije, potvrdio je agenciji Beta advokat Vladimir Terzić.
Ninić: Novica Antić štrajkuje glađu u zatvoru u Beogradu
09.07.2025.•
0
Advokat Ivan Ninić je kazao da je posetio u Centralnom zatvoru petoricu osumnjičenih za "pripremanje dela protiv ustavnog uređenja i bezbednosti Srbije" i da jedan od njih Novica Antić i dalje štrajkuje glađu.
I maloletnici učestvuju u blokadama: Mogu li roditelji da odgovaraju za to?
09.07.2025.•
18
Centar za socijalni rad nema ovlašćenja da preduzima mere prema roditeljima čija deca učestvuju na protestima, niti može zbog toga da kazni roditelje, ukazuju stručnjaci iz domena socijalne zaštite.
Afrička kuga svinja se ponovo pojavila u mačvanskim selima
09.07.2025.•
0
U Bogatiću se ponovo pojavila afrička kuga svinja, a u Crnoj Bari je u gazdinstvu gde je zaraza afričke kuge potvrđena eutanazirana 41 svinja.
MUP dobio veliki broj prijava da deca idu na ekskurzije a da niko ne kontroliše autobuse i vozače
09.07.2025.•
7
Ministarstvu unutrašnjih poslova, u prethodnih nekoliko dana, dostavljen je veliki broj obaveštenja da se organizovani prevoz dece na rekreativne nastave i kampove realizovao bez kontrole autobusa i vozača.
I posle pet meseci ista meta, isto odstojanje: Ništa od Skupštine Kosova ni iz 44. pokušaja
09.07.2025.•
0
Pre tačno pet meseci, 9. februara, održani su izbori za Skupštinu Kosova, a njeni poslanici ni danas, u 44. pokušaju, nisu uspeli da konstituišu kosovski parlament.
Upozorenje na novu prevaru: SMS poruke o navodnom preuzimanju nagrade
09.07.2025.•
1
Narodna banka Srbije upozorila je građane na lažne SMS poruke u kojima piše da su navodno ostvarili određeni broj poena koje mogu da iskoriste i preuzmu nagradu.
Određen pritvor osobi koja je pretila sutkinji koja je odbila da studentima odredi pritvor
09.07.2025.•
1
Sindikat sudske vlasti saopštio je da je određen pritvor osobi koja je pretila sutkinji Višeg suda u Beogradu Kseniji Marić, nakon njene odluke da pusti na slobodu studente i odbije predlog da im odredi pritvor.
Crveni krst otvorio namenski račun za pomoć građanima ogroženim požarima
09.07.2025.•
0
Crveni krst Srbije saopštio je da je otvorio namenski račun za prikupljanje novčane pomoći za građane ugrožene požarima koji su zadesili delove Srbije.
Velika statua pala na trotoar u Beogradu, usput oštetila jedno vozilo
09.07.2025.•
3
Velika statua pala je na trotoar sa fasade u Ulici kneza Miloša u Beogradu.
Ministar Vuk Stanković: Ideja države je da obrazovni sistem postane nacionalno senzitivan
09.07.2025.•
34
Nacionalni komplet udžbenika obuhvata sve što potpada pod duhovnost i kulturu jednog naroda, a ideja države je da obrazovni sistem postane nacionalno senzitivan i da se stvori nacionalna svest kod učenika.
Jedno dete zaraženo legionelom na Institutu za majku i dete u Beogradu
09.07.2025.•
4
Jedno dete zarazilo se legionelom, bakterijom koja je nedavno otkrivena na Institutu za majku i dete "Dr Vukan Čupić" u Beogradu, preciznije u vodovodnom sistemu ove bolnice.
Sedmorici uhapšenih u Užicu određeno po mesec dana pritvora
09.07.2025.•
2
Sedmorici uhapšenih u Užicu, osumnjičenih za napad na službeno lice tokom blokade magistrale, određen je pritvor do 30 dana.
Sedam meseci blokada u Srbiji: Da li su one zakonite i ko to određuje
09.07.2025.•
39
Iako protesti bez prestanka traju duže od osam meseci, tek je početak blokada saobraćajnica u javnosti nametnuo pitanje - gde je granica između prava na javno okupljanje i prava ostalih građana na slobodu kretanja.
Komentari 8
Dexa
Vlada
Mirko
Krasno.
Nema ko zašto da prisvaja tuđe.
Doovljno je da se za života naslednika redovno naplaćuje porez i obaveže na održavanje.
No kako je sistem otimačine i parazitiranja uspostavljen...svaka reč je izlišna
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar