Nemački mediji o Srbiji i komšijama: Idu u EU brzinom kornjače, standard nizak, demokratija sporna
Sastanci liče na ritual, napredak je sporadičan i nije suštinski, a ulazak Srbije i susedstva u EU se ne nazire, piše nemačka štampa nakon sastanka Berlinskog procesa u glavnom gradu Nemačke.
.jpg)
Foto: Pixabay
Kako prenosi Dojče vele, u izveštaju sa samita Berlinskog procesa održanog juče, Frankfurter algemajne cajtung ističe izjave nemačkog kancelara Olafa Šolca i šefice Evropske komisije Ursule fon der Lajen o tome da bi trebalo ubrzati put država Zapadnog Balkana ka EU.
"Evropska unija je potpuna jedino sa zemljama Zapadnog Balkana", rekao je Šolc, dok je Fon der Lajen tvrdila da je proširenje EU "sasvim u vrhu dnevnog reda" u Briselu, prenosi FAZ.
"Doduše", dodaje frankfurtski list, "primećuje se i nestrpljenje pri nastupima Šolca i Fon der Lajen nakon sastanka Berlinskog procesa. Šolc je rekao da se nada da ’neće trajati još deset godina’ dok šest država Zapadnog Balkana ne postanu članice EU".
Nemački kancelar je naglasio da dijalog Srbije i Kosova "ne teče zadovoljavajuće".
U Berlinu je, prenosi list, potpisan akcioni plan za zajedničko tržište, kao i za razmenu studenata. Dogovoren je i zajednički nastup u borbi protiv ilegalnih migracija i tretiranju plastičnog otpada.
List još piše da se u "vladinim krugovima u Berlinu" smatra da je tokom Berlinskog procesa štošta ipak postignuto, poput kancelarije za saradnju mladih RYCO i zelenih linija za bržu carinsku obradu robe.
Drugi vodeći dnevni list Zidojče cajtung piše pod naslovom "Šolc želi da doda gas" kako nemački kancelar navija za brže proširenje EU. U tekstu se dodaje:"Ideja Berlinskog procesa je da se na tehničkom nivou načine pomaci kao članstvu u EU iako i dalje postoje nerešena statusna pitanja, recimo između Srbije i Kosova".
Rajniše post, list iz Diseldorfa, navodi da je "frustracija u balkanskim državama velika, posebno jer su Ukrajina i Moldavija, u jeku ruske agresije, u rekordnom roku načinjene kandidatima za pristupanje EU".
U berlinskom listu Tagescajtung svoje viđenje dao je Ulf Brunbauer, koji se na Univerzitetu u Regenzburgu bavi istorijom Balkana.
Brunbauer kaže da su ovakve konferencije za većinu zemalja samo "obavezna praksa" kako bi se privuklo nešto međunarodne pažnje. On kritikuje što EU primenjuje dvostruke standarde, od balkanskih kandidata se očekuju reforme u pravcu više demokratije, dok usred EU, u Mađarskoj, takve demokratije nema.
"Zašto prema Zapadnom Balkanu postoji toliko visok stepen očekivanja, kad čak i članice EU razgrađuju demokratiju?", pita profesor.
Tagescajtung navodi da se kancelar Šolc zalaže za zajednički prijem šest balkanskih država u EU, kako bi se izbegle kasnije međusobne blokade. Drugi pak zagovaraju postupni prijem, recimo da države regiona prvo budu primljene u zajedničko tržište, a ne odmah u punopravno članstvo.
U tekstu se dodaje da je Šolc posebno zainteresovan za srpski litijum, što profesor Brunbauer kritikuje.
"Olaf Šolc izvozi negativne posledice klimatske transformacije u poluautokratske zemlje. To podseća na nemačke naftne dilove sa državama poput Saudijske Arabije", rekao je on.
Doduše, dodaje berlinski list, Šolc u ponedeljak nije naglašavao litijum, već projekte koji bi mogli biti bliži građanima - ukidanje naknada za roming u regionu ili priznanje diploma.
Kelnski list Štat ancajger ocenjuje da su u Berlinu primećeni "tračci svetla", ali da ostaju veći problemi poput "etničkih sukoba, nacionalnih konflikata, korupcije, siromaštva i izbegličke rute iz Sirije i Afrike preko Zapadnog Balkana".
To što Šolc i Fon der Lajen šire optimizam je "ritual u ovom mučnom procesu", komentariše list, podsećajući da zemlje regiona pune dve decenije čekaju na prijem u EU. I Berlinski proces postoji već deset godina.
"Napredak je spor poput kornjače. Uvek se iznova zemlje Zapadnog Balkana odbijaju jer im je životni standard nizak, stanje demokratije sporno, a nacionalni konflikti među njima previše škakljivi. Uzgred, ni EU nije spremna", piše kelnski list.
Ocenjuje se da, dok u Briselu vlada princip jednoglasnog odlučivanja, niko neće proširiti krug članica sa 27 na 33, primajući nove komplikovane partnere.
"Tako je i dalje 3.500 vojnika NATO na Kosovu zbog zaštite od Srbije. I nisu sve članice EU priznale Kosovo. Tako ne može da funkcioniše pod zajedničkim krovom EU", navodi se.
Komentar se zaključuje time da je ipak dobro što je perspektiva pristupa EU i dalje otvorena. "Jer alternativa je da ove države slede zov Rusije. To bi bila katastrofa za EU", dodaje list.
Berlinski Morgenpost pak piše, komentarišući "zabrinjavajuće stanje" pre svega u Srbiji, da su zastarele i promašene priče kako će perspektiva punopravnog članstva prizvati države regiona funkcionalnoj demokratiji bez korupcije.
"Vreme je da obe strane zaigraju otvorenim kartama. Umesto da rade na punopravnom članstvu, kao da grade čardak ni na nebu ni na zemlji, treba razviti realne alternative. Balkanskim državama valja ponuditi privilegovano partnerstvo sa učešćem na zajedničkom tržištu, ali bez prava glasa i punog političkog učešća u EU", piše list.
Od toga bi, piše berlinski list, obe strane ponešto dobile.
Tekst opštirnije čitajte na portalu Dojče vele na srpskom.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Niške gimnazijalce napala grupa momaka sa bakljom i palicom
02.09.2025.•
0
Učenike niške Gimnazije "Stevan Sremac" danas su napala trojica nepoznatih momaka sa motkom i bakljom, svedoče đaci i profesori.
Kamioni na Batrovcima i Sremskoj Rači čekaju četiri sata
02.09.2025.•
0
Na putničkim terminalima graničnih prelaza zadržavanja traju do 30 minuta dok kamioni čekaju do četiri sata, saopštio je večeras Auto-moto savez Srbije (AMSS).
Vučić o dešavanjima u Novom Sadu: Država reaguje i pobeđuje
02.09.2025.•
24
Komentarišući sinoćnja dešavanja u Novom Sadu, kada je policija bez razloga primenila silu nad učesnicima komemorativne šetnje, predsednik Srbije Aleksandar Vučić je rekao da država "reaguje i pobeđuje".
Smederevo: Pronađeno tri tone mesa bez deklaracije, uhapšen vlasnik improvizovane mesare
02.09.2025.•
0
U Smederevu i okolini pronađeno je oko tri tone mesa bez porekla i deklaracije a uhapšen je vlasnik improvizovane mesare, saopštila je policija.
Smenjena dekanka Medicinskog fakulteta u Beogradu, dekanu FDU istekao mandat
02.09.2025.•
0
Dekanka Medicinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu Tatjana Simić smenjena je sa funkcije na današnjoj sednici Saveta ovog fakulteta.
Beograđanin: SNS botovi zloupotrebili identitet mog pokojnog sina, sa lažnog profila kritikuju proteste
02.09.2025.•
0
Beograđanin Zoran Petrović izjavio je da su SNS botovi zloupotrebili identitet njegovog pokojnog sina i da su otvorili lažni profil pod njegovim imenom, sa kog pišu poruke podrške vlastima i kritikuju učesnike protesta.
Novo istraživanje Ipsosa: Studentska lista ima osam odsto podrške
02.09.2025.•
39
Agencija Ipsos, koja je nedavno objavila rezultate istraživanja prema kojima studentska lista ima pet odsto podrške (bila je opciona), izašla je sa novim rezultatima.
Niška opozicija: Gradonačelnik promovisao firmu koja se dovodi u vezu s ubijenima u sukobu kartela u Boliviji
02.09.2025.•
1
Zaplena četiri tone kokaina i četiri smrti u Boliviji kao posledica sukoba u kriminalnim grupama zbog šverca droge u Južnoj Americi privlače pažnju niške javnosti jer su četvorica ubijenih Nišlije.
Vučić Putinu: Trudićemo se da ostanemo jedini u Evropi koji vam nisu uveli sankcije, ruske firme su dobrodošle
02.09.2025.•
17
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je na sastanku sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom da će se Beograd, "uprkos velikim pritiscima, truditi da ostane jedina zemlja u Evropi koja nije uvela sankcije Moskvi".
"Ko je tebi kriv?": Studenti u blokadi pokreću podkast o aferama vlasti
02.09.2025.•
3
Studenti u blokadi najavili su da pokreću podkast emisiju "Ko je tebi kriv?", u kojoj će govoriti o, kako su naveli, aferama vlasti.
Preminuo Ljubiša Ljuba Milić, jedan od Sedmorice mladih
02.09.2025.•
3
Jedan od osnivača legendarne grupe Sedmorica mladih, Ljubiša Ljuba Milić, preminuo je danas u 86. godini, saopštila je porodica.
Kosovska policija na Brnjaku oduzela i pocepala zastavu srpskom pevačkom udruženju
02.09.2025.•
5
Kosovska policija je na punktu Brnjak kod Zubinog Potoka oduzela zastavu srpskog Udruženja žena centralnog Kosova i pevačke grupe "Kosovke" iz Batusa kod Kosova Polja, pocepala je i bacila u kontejner, objavio je RTS.
VIDEO: "Ćaciji" presreli navijača Srbije na Evrobasketu, pumpa se i u Rigi
02.09.2025.•
16
Već nekoliko dana na društvenim mrežama i u medijima piše se o prisustvu "ćacija" i "SNS batinaša" na Evrobasketu i na mečevima Srbije.
Srednjoškolci koji primaju porodičnu penziju moraju da dostave potvrdu PIO fondu, isto čeka i studente
02.09.2025.•
0
Učenici srednjih škola koji primaju porodične penzije treba da dostave potvrde o školovanju u septembru odmah po upisu školske godine kako bi nesmetano nastavili da primaju tu naknadu.
Ministar prosvete ili osvete: Šta stoji iza Stankovićeve masovne smene direktora škola?
02.09.2025.•
17
Uveravao je ministar prosvete Dejan Vuk Stanković da ne postoji "julska lista" za smenu direktora kada je "sezona lova" na neposlušne rukovodioce otvorena razrešenjem direktorke beogradske OŠ "Banović Strahinja".
Ministar Stanković: Problem na početku školske godine samo u OŠ "Pavle Savić", ali stiže novi direktor
02.09.2025.•
2
Ministar prosvete Dejan Vuk Stanković izjavio je da je problema sa početkom nove školske godine, osim manjih u gimnazijama u Čačku i Mladenovcu, od 1.680 škola u Srbiji bilo samo u OŠ "Pavle Savić" na Mirijevu.
Iako je obavezna: 9.000 prvaka nije primilo MMR vakcinu ili su samo delimično vakcinisani
02.09.2025.•
4
Oko 9.000 đaka koji su ove godine krenuli u školu nije primilo vakcinu protiv malih boginja, zaušaka i rubela (MMR vakcina) ili su samo delimično vakcinisani.
Politikolog Milivojević: Od pritiska ulice zavisi da li će i kada biti vanrednih izbora
02.09.2025.•
15
Politikolog Cvijetin Milivojević izjavio je da od pritiska na ulicama zavisi to da li će i kada biti raspisani vanredni parlamentarni izbori koje traže studenti u blokadi, a koje vlast odbija da raspiše.
Počela primena nižih trgovačkih marži: Neki proizvodi jeftiniji, neki isti kao i pre, a neki čak i poskupeli
02.09.2025.•
48
Uredba kojom se ograničavaju trgovačke marže stupila je na snagu. Tako će u narednih šest meseci marže biti ograničene na 20 odsto, što bi, kako tvrde predstavnici vlasti, trebalo da snizi cene za 10 do 20 procenata.
Vučić putuje u Kinu u osetljivom trenutku za Srbiju: Zašto?
01.09.2025.•
30
Analitičari ocenjuju da Aleksandar Vučić odlazi u Kinu na obeležavanje 80. godišnjice pobede u Drugom svetskom ratu u osetljivom trenutku za Srbiju.
Komentari 32
Rade
Dragan
Sima
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar