Đukić Dejanović: Moguća jednokratna finansijska podrška za prosvetare
Ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović izjavila je da se razmatra mogućnost jednokratne finansijske podrške zaposlenima u prosveti.
Foto: 021.rs
Ona je najavila da će u ponedeljak biti održan još jedan sastanak sa predstavnicima reprezentativnih sindikata.
"U ponedeljak ćemo imati još jedan sastanak sa predstavnicima reprezentativnih sindikata. I dalje ćemo insistirati na dijalogu kao metodu rešavanja problema kako bismo pronašli najbolje rešenje. Smatram da radikalizacija neće pomoći u rešavanju problema, jer je količina raspoloživih sredstava ograničena i nema mogućnosti da se pronađe više", rekla je Đukić Dejanović za Tanjug povodom štrajka koji najavljuju reprezentativni sindikati prosvete.
Ona je ponovila da Ministarstvo prosvete kao i Vlada Srbije ocenjuju da su opravdana očekivanja i zahtevi da plate prosvetnim radnicima budu veće, ali da to mora da se uradi u skladu sa realnim finansijskim mogućnostima.
Đukić Dejanović je rekla da predsednik Vlade Srbije Miloš Vučević sa Ministarstvom finansija ocenjuje da li je, koliko je moguće i kada je moguće jednokratno davanje finansijske podrške svima u prosveti, i dodala da će to takođe biti jedna od tema sastanka u ponedeljak.
Komentarišući štrajk koji za 1. i 4. novembar najavljuju reprezentativni sindikati, Đukić Dejanović je rekla da su zahtevi reprezentativnih sindikata utkani u dijalogu koji oni imaju sa Vladom Srbije i premijerom Vučevićem, koji je dao realnu finansijsku sliku šta se može učiniti, a to je povećanje plata prosvetnim radnicima od januara sledeće godine za 12 odsto.
Dodala je da je osnovni zahtev prosvetnih radnika da početna plata prosvetnog radnika bude izjednačena sa prosečnom platom u Srbiji, ka čemu se, prema njenim rečima, i ide.
"Već ćemo u ponedeljak imati razgovore sa reprezentativnim sindikatima i napravićemo dinamiku mogućeg razvoja, odnosno podizanja plata u narednoj godini", najavila je ministarka.
Ministarka je rekla i da će 2025. godina biti posvećena razgovorima o postizanju cilja da najniža plata u prosveti bude izjednačena sa prosečnom platom u Srbiji, istakavši da je prosečni lični dohodak u prosveti veći od prosečnog ličnog dohotka u drugim sektorima.
Međutim, stav i zahtev sindikata i Vlade je da početna plata treba da bude veća.
Trenutno je početna plata za razrednog starešinu 92.700 dinara.
"Ono što je definitivno jeste da početnik u prosveti sada zarađuje 94 odsto prosečne plate, a naš cilj je da to bude 100 odsto. Uložićemo sve napore da u 2025. godini postignemo taj cilj", rekla je ona.
Na pitanje ko će i kako deci nadoknaditi sve ono što je propušteno zbog štrajkova, Đukić Dejanović je rekla da iako je za decu najbolje da u skladu da programom koji postoji imaju redovne časove i radne subote i da povećan broj časova koji će biti nadoknada nije preporučljiv, obrazovno-vaspitni programi se moraju realizovati, jer znanje dece ne sme ostati u zapećku.
Đukić Dejanović smatra da bezbednost mora biti na mnogo višem nivou, zbog čega se i krivični zakon već menja, da je bio na javnoj raspravi i da ulazi u skupštinsku proceduru.
Do kraja ove godine izjednačiće se status zaposlenih u prosveti sa advokatima, najavila je ministarka i dodala da će kazne za eventualne napade na prosvetne radnike biti znatno strože nego u svim drugim slučajevima.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Poverenik inicirao da svakog 8. aprila čas u školi bude posvećen kulturi i istoriji Roma
08.04.2026.•
2
Poverenik za zaštitu ravnopravnosti pokrenuo je inicijativu da se 8. april - Međunarodni dan Roma, u svim školama u Srbiji i ubuduće posveti upoznavanju učenika sa istorijom, kulturom, jezikom i identitetom romske zajed
Na izborima u Mađarskoj može da glasa više od 66.000 ljudi iz Srbije
08.04.2026.•
5
Pravo glasa na izborima u Mađarskoj, koji će se održati u nedelju, 12. aprila, ima 8.115.983 građana, od kojih 497.448 nema adresu u toj zemlji, te na izborima može da glasa poštom.
Nakon 32 godine: Umesto da dobije epilog - slučaj smrti novinarke Dade Vujasinović zastareo
08.04.2026.•
1
Danas se navršavaju 32 godine od smrti novinarke lista "Duga" Radislave Dade Vujasinović koja i dalje nije rasvetljena, a slučaj je dočekao zastarelost, saopštilo je Udruženje novinara Srbije (UNS).
Cene mesa pred Uskrs: Poskupela svinjetina, mahom u hipermarketima
08.04.2026.•
1
Cene mesa u toku praznika znatno variraju. U poređenju sa božićnim praznicima, cene jagnjetine padaju, dok svinjetine rastu.
Odbor Skupštine Srbije za odbranu odbio da raspravlja o događaju u Kanjiži
08.04.2026.•
1
Odbor Skupštine Srbije za odbranu i unutrašanje poslove nije prihvatio predlog poslanika Zeleno-levog fronta (ZLF) Bogdana Radovanovića da raspravlja o događaju kod Kanjiže gde je u blizini gasovoda pronađen eksploziv.
Predato 20.000 potpisa da zahtevom za vanrednim parlamentarnim izborima: Pritisak i poruka Vučiću
08.04.2026.•
7
Predstavnici neformalne Akademske mreže predali su danas u zgradi Predsedništva više od 20.000 potpisa građana sa zahtevom za raspisivanje izbora.
Đurđević Stamenkovski: Izdvojićemo novac za krst od 14 metara kod Prokuplja
08.04.2026.•
44
Ministarka za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Milica Đurđević Stamenkovski rekla je u Prokuplju da će ministarstvo izdvojiti sredstva za izgradnju spomen-obeležja u obliku krsta, visine 13,86 metara.
Tužilaštvo saopštilo detalje u vezi sa smrću kineskog radnika na gradilištu kod Brankovog mosta
08.04.2026.•
1
Treće osnovno javno tužilaštvo u Beogradu naložilo je da se ispitaju okolnosti u vezi sa nesrećom koja se dogodila 7. aprila na gradilištu kod Brankovog mosta, kada je jedan radnik izgubio život, a tri su povređena.
Dva iskakanja voza u tri dana: Stručnjak za železnicu kaže da je veći deo mreže u katastrofalnom stanju
08.04.2026.•
11
Iskakanje voza sa brze pruge Beograd-Subotica još jednom je skrenulo pažnju na pitanje koliko smo bezbedni i koliko je ovaj, nekad nazvan posao veka, urađen po standardima. I još važnije, ko i kako održava prugu.
U Srbiji bar 39.000 klizišta, uskoro građanima dostupna mapa sa svim lokacijama
08.04.2026.•
0
Na teritoriji Srbije registrovano je više od 39.000 klizišta.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - tu je i poklon
08.04.2026.•
18
Novi 021.rs dnevni kviz u kom vas darujemo je pred vama.
Da nema više redova i papirologije: Sada možete predložiti koje administrativne postupke treba digitalizovati
08.04.2026.•
3
Kancelarija za informacione tehnologije i elektronsku upravu pokreće inicijativu "Ti predloži - Kancelarija za IT i eUpravu digitalizuje".
Vučić se izvinjava, a Macutu ništa sporno u izjavama Bratine i Glišića - treba li da budu smenjeni?
08.04.2026.•
28
Izjave pojedinih članova Vlade Srbije izazvale su snažne reakcije u javnosti i otvorile pitanja političke odgovornosti.
U planu povećanje praga za upis u srednje škole
08.04.2026.•
12
Ministarstvo prosvete će razmotriti predlog da od sledeće školske 2027/28. godine minimalni prag za upis u gimnaziju bude 70 bodova po osnovu uspeha na završnom ispitu i opšteg uspeha od šestog do osmog razreda.
Poskupljuje priključak za gas za domaćinstva
08.04.2026.•
9
Preduzeće "Srbijagas" je saopštilo da će od 11. aprila priključak za gas za domaćinstva umesto 780 evra koštati 980 evra u dinarskoj protivrednosti.
Grujičić povodom Svetskog dana zdravlja: "U zdravstvu se uvodi neka vrsta strahovlade"
07.04.2026.•
9
Danas je Svetski dan zdravlja, i ovaj datum nas samo podseća da o zdravlju treba da mislimo svaki dan.
Puštena dva službenika Pošte Srbije nakon privođenja u Kosovskoj Mitrovici
07.04.2026.•
0
V.d. direktora Pošte Srbije Zoran Anđelković izjavio je da su dvojica službenika tog preduzeća, koje je danas u Kosovskoj Mitrovici privela tzv. kosovska policija, pušteni.
FOTO, VIDEO Skup podrške N1: "N1ko nije sam"
07.04.2026.•
6
Građani i novinari večeras su se okupili ispred N1 kako bi pružili podršku redakciji nakon razrešenja dosadašnjeg direktora Igora Božića.
Akcija "Kaciga glavu čuva": Prošle godine stradalo 64 motociklista, ove godine već 12
07.04.2026.•
1
U Srbiji su u prošloj godini poginula 64 vozača motocikala i mopeda, ove godine već 12, upozoreno je danas u Beogradu, tokom preventivne akcije "Kaciga glavu čuva".
Kosovska policija privela dvojicu muškaraca u Mitrovici zbog raznošenja pošte iz Srbije
07.04.2026.•
0
Šef operative Kosovske policije za region sever Petrit Fejza potvrdio je danas za Kossev da su u Mitrovici danas privedena dvojica muškaraca, najverovatnije službenici Pošta Srbija.
Komentari 17
Miodrag
Ivanns
BK
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar