Picula nabrojao koje su sve prepreke na putu Srbije ka EU: "Tri godine bez otvorenog poglavlja"
Izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju Tonino Picula kaže da su najveće prepreke na putu Srbije ka EU zastoji u reformama vladavine prava, nezavisnog pravosuđa, izbornog procesa i slobode medija.
Picula je u intervjuu agenciji Beta kazao da je potreban i pomak ka većoj usklađenosti sa zajedničkom spoljnom i bezbednosnom politikom EU.
On je ocenio da vlast u Srbiji često demonstrira autoritarne i antievropske tendencije i da pristupni pregovori neće biti zaključeni dok se ne promene odnosi koji vladaju na medijskoj sceni u Srbiji.
Tri godine bez otvorenog poglavlja
Na pitanje šta su najveće prepreke na putu Srbije ka EU, s obzirom da već tri godine nije otvoreno ni zatvoreno nijedno pregovaračko poglavlje, Picula je rekao da "tu nema nikakvih zagonetki".
"U dokumentima Evropske komisije i Evropskog parlamenta kontinuirano se navode razlozi stagnacije uz preporuke kako da se iz nje izađe. Radi se o reformama u domenu vladavine prava, nezavisnog pravosuđa, izbornog procesa i autentične slobode medija u unutrašnjoj politici, dok se naglašavaju i ključni problemi na spoljnopolitičkom planu. Srbija i Kosovo moraju normalizovati odnose da bi napredovali", kazao je on.
Što se tiče uvođenja sankcija Rusiji, rekao je, pre neki dan je i Visoki predstavnik Žozep Borelj istakao da Srbija odbijanjem uvođenja sankcija ugrožava perspektivu svog članstva u EU.
"U trenutnim geopolitičkim okolnostima, definitivno je potreban pomak ka većoj usklađenosti sa zajedničkom spoljnom i bezbednosnom politikom EU. Mislim da je to pitanje na kojem će mnoge države članice insistirati", kaže novopostavljeni izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju.
Komentarišući nedavnu izjavu Ursule fon der Lajen da Srbiji "dobro ide" na evropskom putu, Picula je ocenio da se radi o "kurtoaznoj" izjavi.
"Čini mi se da je ta izjava kurtoazne prirode, izrečena u kontekstu posete zemlji i ohrabrivanja da nastavi put prema EU. Nemam ništa protiv ohrabrivanja i pozitivnih poruka, ali treba biti realan i prihvatiti činjenice kako već neko vreme postoji zastoj u pregovorima, a što se reflektuje i u kritički intoniranom izveštaju o stanju u Srbiji Evropske komisije kojoj je baš Fon der Lajen na čelu", kazao je.
Na pitanje koliko evropski put usporava i to što je Srbija, prema izveštajima relevantnih međunarodnih organizacija, među najkorumpiranijim državama u Evropi i što je po indeksu vladavine prava, uz Albaniju, na dnu evropske liste, Picula je rekao da je visok indeks rasprostranjenosti korupcije relevantan indikator opšte društvene klime i da predstavlja inhibitorni faktor za sposobnost zajednice da prihvati i implementira potrebne reforme u mnogim područjima.
"I najnoviji izveštaj EK ističe taj problem i ograničeni napredak, te naglašava da Srbija mora implementirati Akcijski plan. Uspešna borba protiv korozivnog delovanja korupcije ostaje jedan od najvećih unutrašnjopolitičkih izazova gde Srbija treba postići bolje rezultate ako želi da napreduje u pristupnom procesu", ističe on.
Ocenjujući to što najviši predstavnici vlasti u Srbiji u svojim čestim obraćanjima javnosti ne spominju borbu protiv organizovanog kriminala i sistemske korupcije, Picula kaže da selektivnost u komunikaciji prema javnosti od predstavnika vlasti uvek i svuda govori o njihovim stvarnim prioritetima, o motivima njihovog odabira i tajminga za njihovo rešavanje.
Upitan da prokomentariše optužbe opozicije da "EU nije prioritet demokratija u Srbiji, već kolonijalni status čak i po cenu održanja diktatorske vlasti", Picula kaže da je bilo mnogo slučajeva da se zbog političke stabilnosti tolerišu nazadovanja u demokratskoj tranziciji.
"Često čujem takve stavove. Nažalost, bilo je dosta slučajeva u poslednjih desetak godina kad su institucije EU, ali ne i Evropski parlament, pod maskom održanja elementarne političke stabilnosti tolerisali očite primere stagnacije pa i nazadovanja demokratske tranzicije na zapadnom Balkanu. One koji su, u okviru opšteg zastoja politike proširenja, u Briselu praktikovali takav pristup mnogo puta sam nazivao 'svećenstvom stabilokracije'", rekao je Picula.
Prema njegovim rečima, optužbe o "nekakvom" kolonijalnom pristupu EU su preterane kvalifikacije.
"Lako se može proveriti kroz naše delovanje u EP u poslednjim mandatima koliko puta i u kojim smo prilikama redovno stali u odbranu demokratskih vrednosti u zemljama kandidatima", navodi on.
Na pitanje može li i na koji način EU da utiče na slobodu medija u Srbiji, s obzirom da je više od 95 odsto redakcija pod apsolutnom kontrolom partije na vlasti, Picula je rekao da je sloboda izražavanja, odnosno, monopol vlasti na "istinu" u Srbiji trajni politički problem.
"EU već godinama podržava na razne načine različitost i slobodu medija u Srbiji, ali situacija se ne menja nabolje. Na to sam upozoravao i ranije. Smatram da se tu radi o kardinalnoj temi od koje zavise šanse za ukupne promene stanja u zemlji", kaže Picula i Navodi da je EK i u poslednjem izveštaju upozorila da nije bilo nikakvog napretka u usvajanju prošlogodišnjih preporuka o slobodi izražavanja.
Naglašava da nije siguran u to da li je uopšte moguće zaključiti pristupne pregovore dok, kako je rekao, "ovakvi odnosi vladaju na medijskoj sceni u Srbiji".
Bez reakcije Evropske komisije na rezoluciju EP o izborima o Srbiji
Upitan zašto Evropska komisija nije reagovala na Rezoluciju Evropskog parlamenta o neregularnostima na decembarskim izborima u Srbiji 2023. godine, Picila je kazao da proevropska većina u EP u poslednjem mandatu nije imala "neki poseban partnerski odnos" s odlazećim komesarom za proširenje Oliverom Varheljijem.
"On je poslovično ekonomske indikatore stavljao iznad poštovanja demokratskih standarda kada je reč o kriterijumima za ocenjivanje stanja u zemljama kandidatima. Zaista se nadam da će odnos prema poštovanju temeljnih vrednosti EU nove komesarke Merte Kos za proširenje biti bitno drugačiji", ocenjuje Picula.
Na pitanje veruje li da će do naredne izborne kampanje vlast u Srbiji ispuniti preporuke OEBS/ODIHR-a i da će naredni izborni proces biti demokratski i regularan, Picula je rekao da bi bilo veoma važno da dođe do napretka po tom pitanju, jer su, kako je naveo, demokratski izbori koji se događaju po pravilima prihvaćenim od najrelevantnijih političkih rivala "srž društva zasnovanog na demokratiji".
"U suprotnom, društvene frustracije mogu samo da rastu i blokiraju normalnu političku komunikaciju i otežavaju mogućnost za postizanje konsenzusa potrebnog za usvajanje nekih ključnih reformi neophodnih za zaključenje pregovora s EU", ističe on.
Picula nije odgovorio na pitanje kako ocenjuje tvrdnju Vučićevih političkih oponenata da on autokratski vlada Srbijom i "da ima ličnu i političku podršku skoro svih najznačajnijih evropskih lidera poput Emanuela Makrona, Olafa Šolca, Ursule fon der Lajen", ali je rekao da s obzirom na dužnost koju obavlja u ime EP, on ne bi ulazio u analizu ličnih percepcija i prostor bilateralnih interesa na političkoj sceni.
"Naravno takvi odnosi igraju važnu ulogu, ali u krajnjoj instanci je za zaključenje pristupnih pregovora bilo koje zemlje kandidata ipak potreban konsenzus svih država članica. Treba graditi mostove saradnje s doslovno sa svima u EU, a ne samo sa nekima, ukoliko se želi osigurati napredak na evropskom putu", kaže on.
Na pitanje da li u EU smatraju da Srbija ima nedemokratsku i autoritarnu vlast, kako to tvrdi srpska opozicija i mnogi evropski poslanici, Picula je kazao da vlast u Srbiji često demonstrira autoritarne i antievropske tendencije.
"Vlast u Srbiji često demonstrira autoritarne i antievropske tendencije i o tome smo se nedvosmisleno očitovali u nizu izveštaja i rezolucija u EP. Već spomenuta Rezolucija o poslednjim parlamentarnim izborima primer je naše brze reakcije", kaže on.
Upitan da li kao dobar poznavalac političkih prilika na zapadnom Balkanu veruje da je u interesu aktuelne vlasti da Srbija postane član EU, Picula je kazao da ne sumnja da vlast ima jasne spoznaje o važnosti EU i političkog Zapada za Srbiju.
"Drugo je pitanje koliko je spremna na prihvatanje svih kriterijuma bez kojih nema članstva u EU. EU nije samo zajedničko tržište nego i zajednica vrednosti i zajednica podele različitih rizika. Nije dovoljno iz EU samo povlačiti finansijsku korist nego i demokratske vrednosti koje su preduslov za pristupanje. U EU se ne primaju tek stabilne ekonomije nego konsolidovana demokratska društva. A na tom području službeni Beograd mora još mnogo da učini kako bi potvrdio ono što formalno deklariše", naglašava izvestilac Evropskog parlamenta.
Da li Srbija može da postane član EU ako de jure ne prizna nezavisno Kosovo?
Picula je kazao da se dijalog Beograda i Prištine mora zaključiti sporazumom.
"Što se tiče odnosa prema Kosovu, dijalog Beograda i Prištine je pod pokroviteljstvom EU čiji deo žele biti i Srbija i Kosovo. Taj proces mora biti zaključen sporazumom koji će, između ostalog, omogućiti, a ne blokirati članstvo u EU za obe zemlje", ocenjuje on.
Upitan šta, nakon potpisivanja i sprovođenja Briselskog sporazuma i prihvatanja francusko-nemačkog plana i Ohridskog aneksa, EU još očekuje od Beograda na rešavanju kosovskog pitanja, Picula je rekao da Srbija treba da pokrene i dovrši procese utvrđivanja odgovornosti svih umešanih oko događaja u Banjskoj.
"Bio sam među onima koji pozdravili francusko-nemački plan i Ohridski aneks kao revitalizaciju Briselskog procesa. Nažalost, umesto ulaska u višu fazu dogovaranja konačnog sporazuma, dobili smo seriju novih kriza i eskalaciju nasilja. Uz poznate obaveze, ali i njihovu primenu, Srbija treba da pokrene i dovrši procese utvrđivanja odgovornosti svih umešanih oko događaja u Banjskoj i da radi na trajnom smirivanju tenzija na severu Kosova. Za uspeh dijaloga svoj deo odgovornosti snosi, naravno, i vlast u Prištini", kaže izvestilac.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
U Beogradu zaustavljen "jaguar" prelepljenih tablica: Intervencija prošla bez problema
07.12.2024.•
0
Saobraćajna policija u Beogradu saopštila je da je zaustavila juče oko 13.15h vozilo prelepljenih registarskih oznaka.
Protesti na sve strane: "Fakulteti gore kao 'grčka vatra' društvene pobune"
07.12.2024.•
5
Od pogibije pod nadstrešnicom u Srbiji su protesti svakodnevni. Blokiran je niz fakulteta.
Kod Kraljevčanina pronađeno 13 jedinki strogo zaštićenih vrsta ptica
07.12.2024.•
2
Kraljevčanin S. V. (60) uhapšen je zbog nelegalnog lova na zaštićene vrste ptica.
Lokalne heroine, globalna borba: Žene i ženska udruženja koja se bore za ravnopravnost žena na selu
07.12.2024.•
0
"Muškarac i u ratu ima odmora. Žena-borac i kad je odmor ima posla", napisao je Mirko Tepavac Beli o partizankama tokom Drugog svetskog rata.
AMSS: Mokri kolovozi, na planinama sneg, na snazi zabrane za šlepere i kamione
07.12.2024.•
0
Protekla noć donela je teže uslove za vožnju zbog kiše i jačih pljuskova u jugozapadnim krajevima Srbije, a kojih je bilo i u Rasinskom i Topličkom okrugu.
DNEVNI KVIZ: 10 pitanja za subotnje opuštanje
07.12.2024.•
2
Subota je i nadamo se da odmarate. Pred vama je novi 021.rs kviz znanja.
Kasni isplata 10.000 dinara po hektaru: Šta kažu poljoprivrednici?
07.12.2024.•
8
Obećanih 10.000 dinara po hektaru, čiji je rok za isplatu istekao pre 10 dana, još uvek nisu legle na račune brojnih poljoprivrednika.
Zlatku Kokanoviću gazdinstvo stavljeno u pasivan status: "Neće nas ućutkati"
06.12.2024.•
35
Poljoprivredno gazdistvo Zlatka Kokanovića iz pokreta Ne damo Jadar stavljeno je, rešenjem Ministarstva poljoprivrede, u pasivan status i to na pet godina.
Olivera Zekić ostala u REM-u kao PR
06.12.2024.•
6
Doskorašnja predsednica Saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM) Olivera Zekić ostala je u ovom telu i po završetku mandata, ali na poziciji predstavnice za odnose sa javnošću.
Kamioni na Batrovcima čekaju 20 sati
06.12.2024.•
1
Auto moto savez Srbije (AMSS) je saopštio da kamioni na prelazu Batrovci sa Hrvatskom čekaju 20 sati da izađu iz Srbije.
Dekanka podržala studente i našla se na meti tabloida: "Tu sam da istrpim sve zbog naše dece"
06.12.2024.•
32
U toku je blokada Filozofskog fakulteta u Nišu, a profesori i dekanka fakulteta su podržali zahteve studenata.
Bivšem Šapićevom saradniku uslovna kazna za nameštanje tendera: Sud sumnja da je radio samostalno
06.12.2024.•
3
Bivši šef kabineta gradonačelnika Beograda Nenad Milanović, osuđen je na osam meseci zatvora uslovno sa rokom provere u trajanju od tri godine zbog dela davanje mita u obavljanju privredne delatnosti.
Opozicija predala Ustavnom sudu inicijativu za utvrđivanje nezakonitosti poslednje sednice skupštine
06.12.2024.•
3
Predstavnici parlamentarne opozicije predali su Ustavnom sudu Srbije inicijativu za utvrđivanje ustavnosti zakona usvojenih na poslednjoj sednici Skupštine Srbije.
Uhapšen čovek koji je kolima povredio članove Beogradske filharmonije tokom akcije "Zastani Srbijo"
06.12.2024.•
16
Po nalogu tužilaštva određeno je zadržavanje do 48 sati R.S. (67) iz Kikinde koji se danas tokom akcije "Zastani Srbijo" u Beogradu kolima zaleteo ka učesnicima i povredio četiri osobe.
Uprava PMF-a u Nišu podnela ostavku: Nakon što je PMF saopštio da se ne slaže sa projektom "Jadar"
06.12.2024.•
14
Čitava uprava PMF-a u Nišu podnela je danas ostavku.
Autom na članove Beogradske filharmonije, povređena četiri člana orkestra tokom 15 minuta tišine
06.12.2024.•
37
Četvoro članova Beogradske filharmonije povređeno je kada je tokom blokade vozilo prošlo kroz raskrsnicu.
Vulin: NATO agresija poslednji nekažnjeni zločin u 20. veku
06.12.2024.•
10
Velike sile koje veruju da treba da vode svet moraju da budu jake u ekonomiji, vojsci i moralu, a NATO i Zapad su izgubili "moralnu jačinu" zbog agresije na Srbiju.
Advokati u sredu obustavljaju rad: Zbog selektivnog procesuiranja odgovornih za tragediju
06.12.2024.•
5
Advokati članovi Advokatske komore Srbije obustaviće rad u sredu, 11. decembra.
VIDEO: Vučeviću uručena Ekspo zastava
06.12.2024.•
23
Predsednik Vlade Republike Srbije Miloš Vučević preuzeo je zastavu specijalizovane međunarodne izložbe EKSPO 2027 od direktora preduzeća "Ekspo 2027" Dušana Borovčanina.
Sindikati obrazovanja i ProGlas podržavaju studente u blokadama
06.12.2024.•
5
Sindikati obrazovanja Srbije i građanska inicijativa ProGlas saopštili su da podržavaju zahteve studenata koji su blokirali fakultete i rektorate.
Komentari 7
Dzenifer
/
zar vam tragedija na stanici nije dovoljna nego i dalje terate o 'nicim izazvanim sankcijama'
Sasa
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar