Opozicija na čelu protesta zbog nesreće u Novom Sadu: Dobra ideja ili ne?

Nakon više organizovanih protesta i skupova zbog pogibije na Železničkoj stanici u Novom Sadu ponovo se postavlja pitanje - da li treba opozicija da ih predvodi.
Skup u Beogradu 3. novembra organizovala je grupa "Sviće", protest u Novom Sadu 5. novembra novosadski aktivisti i gradski odbornici, blokadu Varadinskog mosta grupe "Sviće" i "Stav", dok je protest u Beogradu 11. novembra organizovala opozicija.
 
Kako piše Danas, prilikom organizacije poslednjeg protesta došlo je do neslaganja u vezi sa tim da li će na istom govoriti i u prvi plan biti istaknuti opozicioni političari. Ipak, moglo se videti da su se građanima obratili poslanici Borislav Novaković i Srđan Milivojević.
Istraživač Centra savremene politike Aleksandar Ivković ističe da postoji verovanje da bi došlo do manjeg odziva građana ukoliko bi opozicija direktno i eksplicitno stala na čelo protesta, što je posledica, smatra on, nepopularnosti stranaka opozicije u celini, ali i pojedinih lidera.
 
"Ipak, ne mislim da bi to ovde bio slučaj zato što je cela opozicija ujedinjena iza ovih protesta te bi u tom smislu verovatno, i da je eksplicitno predvode, mogli da okupe solidan broj ljudi", tvrdi Ivković.
S druge strane, on ističe da bi to bile tvrdokorne pristalice opozicije, odnosno njihovi glasači.
 
"Ukoliko je cilj protesta da ova poruka o neophodnoj odgovornosti za tragediju u Novom Sadu stigne do šireg kruga glasača, onda odluka da se opozicija ne stavlja na samo čelo protesta ima smisla", ističe naš sagovornik.
 
Ipak, Ivković smatra da ostavljanje opozicije po strani može doneti i određene gubitke.
 
"Ako se opozicija na skupovima stalno drži po strani, onda to sprečava ljude da se identifikuju sa partijama i liderima opozicije, i da steknu utisak da postoji jasna alternativa vlasti", tvrdi Ivković i dodaje da vlast to dosta dobro koristi što joj i pomaže da ostane na pozicijama moći.
Politički konsultant Dušan Lj. Milenković ipak smatra da prilikom organizovana skupova političke kalkulacije nisu toliko bitne, koliko obaveza da se građani koji učestvuju na protestu ne obmanjuju.
 
"Osnovno pravilo je da onaj koji organizuje skup mora da se obrati skupu, u suprotnom to može biti vrsta obmane učesnika skupa. Šta god da je politička posledica toga. U tom smislu, nevažna je tačnost procene da li je politički pametnije da se političari obraćaju ili ne", smatra Milenković.
  • Opozicionista

    12.11.2024 22:37
    I samo da dodam, nema nikakvog razloga za brigu kod nekih komentatora. Celokupna opozicija u Srbiji broji između 2000 i 3000 članova. I ovi poslednji ostaci se ubrzano osipaju nakon što građani nisu podržali opoziciju ni ovom prilikom. Ljudi vide da nema više nade i povlače se. Tako da, budite još malo strpljivi i dobićete ono što priželjkujete već trideset godina: ponovo jednopartijski sistem. Nek vam je sa srećom.
  • There is no spoon

    12.11.2024 19:51
    U Srbiji ne postoji opozicija. Postoje neki likovi koji bi da se setaju, malo bune (ne previse) i na kraju ucute za odredjenu cenu. A ako iko misli da ce kartel mirnim putem otici sa vlasti, grdno se vara.
  • Mark

    12.11.2024 18:26
    .
    Problem je sto ni na celu jedne opozicione stranke se ne nalazi cist covek, da nije povezan sa korupcijom, kriminalom. Milosevic je izgubio sto je na celu dosa bio Kostunica, cist covek. Ne bih o njegovoj politici.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija