
Srbija i Gruzija trenutno imaju nekoliko sličnosti: Koje su?
Da li postoji zajednička nit koja povezuje Srbiju i Gruziju, ili su paralele samo površinske?

Foto: Beta/AP
Ipak, očuvanje moći i političkog kapitala po svaku cenu predstavlja ključnu sličnost političkih elita u obe zemlje, piše Istinomer. Ove elite često primenjuju slične strategije kako bi iskoristile politički sistem u svoju korist, stičući prednost ili ličnu korist. Pritom, razvijaju političke veze koje više naginju istočnim nego zapadnim saveznicima, čak iako deklarativno iskazuju posvećenost procesu pristupanja EU - sve dok ne odluče da krenu u suprotnom smeru, piše Istinomer.
Evropski parlament usvojio je rezoluciju kojom se zahtevaju novi izbori u Gruziji, nakon što su oktobarski parlamentarni izbori ocenjeni kao "ni slobodni ni pošteni". Devet meseci ranije, u februaru, Evropski parlament je usvojio sličnu rezoluciju u vezi sa parlamentarnim izborima u Srbiji 2023. godine, osuđujući "široko rasprostranjenu i sistemsku prevaru koja je narušila integritet izbora", zaključujući da uslovi u kojima su izbori održani nisu bili pošteni.
Međutim, izborne nepravilnosti nisu jedina sličnost između ove dve zemlje. Pod uticajem ruskih tvrdnji, Gruzija i Srbija se često prikazuju kao mete zapadnih "obojenih revolucija". Nedavno su SAD optužene za planiranje obojene revolucije u Gruziji, dok je bliski saradnik predsednika Rusije optužio Zapad za slične pokušaje u Srbiji, navodeći da je cilj "dovođenje političara lojalnih SAD na vlast".
Po uzoru na ruski zakon o "stranim agentima", Gruzija je nedavno predstavila sopstveni zakon o "stranim agentima" koji je direktno usmeren prema nevladinim organizacijama i medijima. Nalik ovom zakonu, poslanici Pokreta socijalista, čiji su pojedini članovi pod sankcijama SAD-a, podneli su Skupštini Srbije predlog Zakona o posebnom registru agenata stranog uticaja.
Freedom House smatra Srbiju i Gruziju tranzicionim, odnosno hibridnim režimima. Gruzija je ocenjena kao delimično slobodna, pri čemu je vladajuća proruska populistička stranka Gruzijski san (GD) optužena za širenje kontrole nad državnim institucijama i bezbednosnim snagama, kao i za ometanje rada civilnog društva i nezavisnih medija.
U Srbiji, demokratsko nazadovanje povezano je sa vlašću Srpske napredne stranke, naročito u pogledu narušavanja političkih prava i sloboda, pritiska na medije, opoziciju i civilno društvo.
Međustranački dijalog o izbornim uslovima?
Vladajuće stranke primenjuju slične taktike kako bi očuvale vlast. Jedna od njih je manipulacija izbornim pravilima, što stvara privid posvećenosti demokratskim standardima i EU.
Međustranački dijalozi koje je EU pokušala da posreduje - u Gruziji 2021. i Srbiji 2019. i 2021. godine - nisu dali konkretne rezultate. Posvećenost EU i zapadnim partnerima, u vidu smanjenja cenzusa u Gruziji ili sprovođenja preporuka ODIHR-a u Srbiji, pokazale su se kao površne. Opsežne izmene izbornih pravila su sprovedene u obe zemlje i to neposredno pre izbora - u Gruziji 2024. i Srbiji 2022. godine. Iako su izborni procesi "reformisani", istovremeno su onemogućene suštinske promene, čime su političke elite pokazale spremnost da manipulišu izborima kako bi očuvale vlast.
U Gruziji, nezavisna posmatračka misija ISFED ocenila je da oktobarski izbori 2024. ne odražavaju slobodnu volju birača zbog ozbiljnih kršenja sloboda pre i tokom izbornog dana. U Srbiji, posmatračka misija Crte je otkrila institucionalne manipulacije biračkim spiskovima, kao i ozbiljne slučajeve uticaja na glasanje, zastrašivanja, podmićivanja i sličnog, ocenivši da lokalni izbori održani u decembru 2023. i junu 2024. ne odražavaju slobodnu volju birača.
Održavanje čvrste kontrole nad političkom moći, po svaku cenu, očigledno narušava pravičnost i legitimnost izbora. U Gruziji, OEBS je ukazao na sveprisutno brisanje granice između vladajuće stranke i države. Sličan zaključak OEBS je izneo i nakon izbora u Srbiji 2023. godine, ističući da su prakse vladajuće stranke iskrivile politički teren i zamaglile granicu između države i stranke.
Politička represija: Proveren alat
Represivne mere, koje se pretežno sprovode putem političkog pritiska, često su u upotrebi. Na primer, izborne malverzacije, kao što su kupovina glasova i pritisak na birače, postala su dominantna karakteristika srpske politike u poslednjim godinama. Kada su u pitanju pritisci, Srbija je razvila neformalni sistem upravljanja, oslanjajući se na zastrašivanje i klijentelističke mreže, posebno prema ranjivim grupama poput korisnika socijalne pomoći.
Slično tome, u Gruziji su zastrašivanje birača, kupovina glasova i pritisci na kandidate i birače široko rasprostranjeni, pri čemu vladajuća stranka neguje kulturu političkog pritiska. Ovo je naročito uočljivo u slučajevima kupovine glasova, gde se stvara atmosfera zastrašivanja i partijskog pritiska, posebno u ruralnim područjima, pre i tokom izbora.
Represivne mere šire se i van izbornog procesa, cilјajući aktivističke i opozicione proteste u Gruziji i Srbiji. Ministarstvo unutrašnjih poslova Gruzije izdalo je zvanično saopštenje u kojem je upozorilo građane da se pridržavaju zakonskih ograničenja, preteći policijskim akcijama protiv bilo kakvih nezakonitih aktivnosti.
"Kao što je javnosti poznato, nekoliko opozicionih partija planira okupljanje na Trgu Republike, počevši od 24. novembra, i marš ka Parlamentu nakon toga. Putem medija i društvenih mreža, lideri opozicionih partija šire informacije da je cilj ovog okupljanja ometanje prve sednice 11. saziva Parlamenta, što se može realizovati različitim metodama […] Stoga upozoravamo učesnike i organizatore planirane manifestacije da ne prekorače granice utvrđene Zakonom o javnom okupljanju i da se uzdrže od nezakonitih postupaka. U suprotnom, policija će preduzeti sve odgovarajuće zakonske mere kako bi sprečila nezakonite aktivnosti", navodi se u saopštenju Ministarstva unutrašnjih poslova Gruzije.
U Srbiji se represivne mere takođe često koriste protiv građanskih protesta.
Ceo tekst Istinomera o sličnostima Srbije i Gruzije čitajte na OVOM LINKU.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
VIDEO Protest "Srbijo, Užice te zove": Počeo skup na Gradskom trgu
13.07.2025.•
0
Građanski protest pod nazivom "Srbijo, Užice te zove" počeo je u 16 časova na Gradskom trgu u Užicu.
Putevi Srbije: Preusmeren saobraćaj na relaciji Prijepolje-Užice
13.07.2025.•
0
Javno preduzeće "Putevi Srbije" saopštilo je da će danas saobraćaj za kamione i automobile na relaciji Prijepolje-Užice biti preusmeren.
Pred veliki protest u Užicu: Objavljen mali rečnih užičkog jezika
13.07.2025.•
1
Uoči današnjeg protesta u Užicu "Makart_store" je na Instagramu objavio kratki rečnik užičkog jezika, kako bi se mnogobrojni gosti i po tom pitanju osećali kao domaći.
Policija po prijavi u pešačkom prolazu u Užicu pronašla drvene motke
13.07.2025.•
5
Ministarstvo unutrašnjih poslova saopštilo je da je policija u Užicu, postupajući po prijavi, pronašla danas oko 10.30 časova u pešačkom prolazu ispod železničke stanice u Užicu bunt drvenih motki.
Ništa od Skupštine Kosova ni iz 46. pokušaja
13.07.2025.•
0
Ni današnji 46. pokušaj konstituisanja Skupštine Kosova nije uspeo, čime se dodatno produbljuje politička i institucionalna kriza.
Direktor Instituta za majku i dete: Pacijentima obezbeđena pijaća voda, nema novih slučajeva infekcije
13.07.2025.•
2
Direktor Instituta za majku i dete "Dr Vukan Čupić" dr Vladislav Vukomanović rekao je da se u toj ustanovi od otkrivanja bakterije legionele preduzimaju sve zakonom predviđene mere.
Još ništa od nacrta novog zakona o saobraćaju: Građani predložili da kazne budu shodno primanjima
13.07.2025.•
19
Oštrije kazne za nevezivanje pojasa čak i na zadnjem sedištu, moguće uvođenje alko-brava u vozila, novčane kazne srazmerne primanjima počinioca i strože kazne za one koji više puta ponove teške prekršaje...
Zašto nema zastava EU na protestima u Srbiji?
13.07.2025.•
55
Podrška Vučićevom režimu, sećanje na NATO bombardovanje, zahtev za priznanjem Kosova i strah od udaljavanja od Rusije...
Konzulka u Solunu: Situacija sa požarima stabilizovana na Tasosu, turisti iz Srbije bezbedni
13.07.2025.•
0
Svi srpski turisti koji su se zatekli na Tasosu tokom požara iznad plaže Glikadi su bezbedni, a situacija na ostrvu je stabilizovana, izjavila je za RTS generalna konzulka Srbije u Solunu Jelena Vujić Obradović.
Za problem armature na Prokopu znalo se i pre 10 godina
13.07.2025.•
17
Za problem armature na stanici Prokop znalo se i pre 10 godina, pokazuje statički proračun Saobraćajnog instituta CIP iz avgusta 2015, koji je juče objavio urednik sajta Beobuild.
Veliki protest danas u Užicu: Devet sati blokade magistrale za devetoro uhapšenih
13.07.2025.•
10
Veliki protestni skup održaće se danas, 13. jula u Užicu.
Bogdan Diklić dobija nagradu Fabijan Šovagović na Pulskom festivalu
13.07.2025.•
1
Glumac Bogdan Diklić ovogodišnji je dobitnik nagrade "Fabijan Šovagović", jednog od prestižnijih priznanja koja se dodeljuju glumcu ili glumici na Pulskom filmskom festivalu.
Policija protekle noći legitimisala skoro 100 ljudi, privela dvoje i podnela 24 prekršajne prijave
13.07.2025.•
3
Policija je protekle noći legitimisala 99 osoba.
U EU trenutno milion stanovnika više nego pre godinu dana, a evo koliko ih ima u Srbiji i svetu
13.07.2025.•
2
U Evropskoj uniji trenutno živi 450,4 miliona stanovnika, 1.070.702 više nego prethodne godine, što predstavlja četvrtu uzastopnu godinu u kojoj se povećao broj stanovnika Unije, pokazali su podaci Evrostata.
Ministar Stanković: Nikad nisam pozivao na nasilje, naročito ne protiv studenata
13.07.2025.•
14
Ministar prosvete Dejan Vuk Stanković pokušao je da demantuje navode Pobunjenog univerziteta i Slobodnih univerziteta Srbije tvrdnjom da nikada nije pozivao na nasilje protiv bilo koga, "posebno ne protiv studenata".
Pritisak na Vučića da raspiše izbore ne jenjava: Hoće li popustiti?
13.07.2025.•
33
Pitanje o tome koliko je predsednik Srbije Aleksandar Vučić u stanju da još odoleva pritiscima za raspisivanje izbora pitanje je za milion dolara, kažu sagovornici Danasa.
Profesor Savić: Standard raste, ali ne brzinom koju predstavlja vlast
13.07.2025.•
10
"Mi kao potrošači u Srbiji smo u najgoroj mogućoj poziciji. Mi imamo mnogo trgovačkih lanaca, prilično nekvalitetne proizvode i ne mnogo jeftinije. Mi kao građani ne možemo da uradimo ništa".
Ovo su najskuplji automobili uvezeni u Srbiju od početka 2025.
13.07.2025.•
2
Ljubitelji luksuznih automobila u prvoj polovini ove godine potrošili su nešto više od tri miliona evra na 10 najskupljih modela uvezenih u Srbiju.
Advokat Prelević: "Svakog dana vadim iz zatvora decu koja su pobednici iz fizike, matematike"
12.07.2025.•
9
Advokat Božo Prelević je na protestu u Novoj Pazovi rekao da građani moraju da se izbore za sopstvenu državu.
Zarazna voda na Institutu za majku i dete: Može da izazove ozbiljne zdravstvene probleme
12.07.2025.•
0
Danima je Institut za majku i dete bez vode. Isto toliko ispred Instituta nema cisterne.
Komentari 11
Trt
A šta se nas tiče šta vi u svojhoj zemlji hoćete? Ako je u redu imati svoj stav, zašto vii nama u našoj zemlji namećete vaš?
zztop
Dejo
Pozdrav
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar