
Percepcije žena o rodnoj ravnopravnosti: Šta pokazuje istraživanje?
Tradicionalne vrednosti i rodne uloge ključni su faktori koji najviše doprinose diskriminaciji žena, pokazuju rezultati istraživanja "Percepcije žena o rodnoj ravnopravnosti".

Foto: Pixabay
Istraživanje su sproveli Poverenik za zaštitu ravnopravnosti i Nemačka organizacija za međunarodnu saradnju (GIZ).
Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković izjavila je, na predstavljanju tog istraživanja, da svega 4,6 odsto ispitanica veruje da je rodna ravnopravnost u društvu u potpunosti ostvarena, dok 10,8 odsto njih ocenjuje da uopšte nije ostvarena.
Kako je kazala, tradicionalne vrednosti i rodne uloge ispitanice osećaju kao teret, jer se od njih očekuje da budu te koje će uzeti svu brigu oko kuće, te da ih društvo uglavnom vezuje za majčinstvo i obaveze oko domaćinstva.
Dodala je da su kao tri najvažnije oblasti gde treba dodatno da se radi izdvojile neophodnost daljeg ekonomskog osnaživanja žena, ali i edukaciju o rodnoj ravnopravnosti, borbu protiv rodno zasnovanog nasilja i veću uključenost očeva u brigu o deci.
Učesnice istraživanja kada je reč o prioritetima u oblasti prava, izdvojile su zaštitu od nasilja kao najvažniju oblast.
U sferi obrazovanja, 41,8 odsto ispitanica kao glavni uzrok diskriminacije prepoznalo je siromaštvo koje dovodi do napuštanja škole, život u ruralnom području i udaljenost škola navelo je njih 39 odsto, dok je nerazumevanje roditelja da je obrazovanje važno za žene izdvojilo 36,9 ispitanica.
"Edukacija je nešto što je izdvojeno kod svih učesnica kao ključna oblast i to nam daje putokaz našta treba da se fokusiramo, kako nadležni i institucije, tako i čitavo društvo", rekla je Janković.
Poverenica je rekla da je u tu temu neophodno uključiti mnogo više i muškarce, navodeći da oni danas prolaze kroz promene kroz koje nisu prolazili vekovima, te da im je potrebna podrška u razumevanju principa rodne ravnopravnosti.
Janković je navela i da je na društvenim mrežama i na pojedinim predavanjima održanim u Srbiji prisutan narativ kojim se ženama ukazuje da nema razloga da se bave rodnom ravnopravnošću, jer im ona ništa dobro neće doneti.
Kazala je da se takve vrednosti promovišu i na pojedinim televizijama sa nacionalnom frekvencijom, navodeći da su one suprotne zakonima Srbije, te da bi trebalo da budu zabranjene.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Nišlijka vozila suprotnim smerom na bulevaru, dobila prekršajnu prijavu
04.08.2025.•
0
Niška policija pronašla je pedesetčetvorogodišnju ženu koja je vozila u surpotnom smeru.
Policija ove nedelje pojačano kontroliše prekoračenje brzine
04.08.2025.•
3
Saobraćajna policija će od ponedeljka, 4. avgusta do nedelje, 10. avgusta pojačano kontrolisati saobraćaj, pre svega prekoračenje brzine.
Vučić najavio posetu Kini od 1. do 6. septembra: "Čujem da će možda doći i Tramp"
03.08.2025.•
9
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da će od 1. do 6. septembra boraviti u Kini i dodao da će tamo verovatno biti i ruski predsednik Vladimir Putin i da će se možda i sa njim sastati.
Dva muškarca povređena od udara groma u Loznici
03.08.2025.•
0
Dvojica muškaraca povređena su u udaru groma u Loznici.
Otac Ilona Maska ispituje potencijal Srbije i BiH: Traži lokaciju za Institut za istraživanje gravitacije
03.08.2025.•
9
Južnoafrički biznismen Erol Mask, otac vlasnika "Tesle" Ilona Maska, kaže da bi voleo da istraži potencijal Srbije i Bosne i Hercegovine kao mogućih lokacija za Institut za istraživanje gravitacije koji želi da osnuje.
Delegacije Pokreta slobodnih građana i Zeleno-levog fronta na komemoraciji povodom "Oluje" u Donjem Žirovcu
03.08.2025.•
2
Delegacije Pokreta slobodnih građana i Zeleno-levog fronta prisustvovale su komemoraciji povodom 30 godina od operacije "Oluja", održanoj u selu Donji Žirovac, u opštini Dvor na Uni.
Emisije ugljenika od požara u Srbiji najveće od 2007. godine
03.08.2025.•
2
Požari u Srbiji u julu uzrokovali su najveće emisije ugljenika od 2007. godine, prema proceni Službe za praćenje atmosfere evropskog programa Kopernikus.
Đilas: Hapšenja zbog korupcije u izgradnji brze pruge nisu igrokaz, već posledica rada tužilaca
03.08.2025.•
7
Predsednik SSP-a Dragan Đilas ocenio je da su hapšenja u vezi sa korupcijom u projektu izgradnje brze pruge Novi Sad-Kelebija posledica rada troje tužilaca koji su se bavili istragom, a ne igrokaz.
Evropski komitet osudio pretnje novinarima N1: "Zabrinjavajući trend sve većeg pritiska na nezavisne medije"
03.08.2025.•
0
Evropski ekonomski i socijalni komitet saopštio je da izražava "duboku zabrinutost i solidarnost sa uredničkim timom medija N1 nakon nedavnih izveštaja o pretnjama smrću upućenim njima".
UNS traži da tužilaštvo ispita i pokrene postupak protiv napadača na novinarku Informera
03.08.2025.•
1
Udruženje novinara Srbije osudilo je fizički napad na novinarku televizije Informer Branku Lazić dok je izveštavala sa protesta na Voždovcu u Beogradu.
Advokat Ninić o hapšenjima u slučaju "Nadstrešnica": Igrokaz Vučića, sve se odvija na Andrićevom vencu
03.08.2025.•
5
Advokat Ivan Ninić, govoreći o hapšenjima više od 10 osoba u vezi sa sumnjom na koruptivne radnje na rekonstrukciji železnice smatra da je to, kako je rekao, "još jedan igrokaz Aleksandra Vučića".
SDP negira bilo kakvu vezu sa pokušajem probijanja blokade u Novom Pazaru
03.08.2025.•
0
Sandžačka demoratska partija negirala je navode na društvenim mrežama i medijima kojima se ta stranka dovodi u vezu sa jutrošnjim pokušajem probijanja blokade na kružnom toku u centru Novog Pazara.
Srednjoškolci iz Srbije osvojili tri medalje na Međunarodnoj olimpijadi iz informatike u Boliviji
03.08.2025.•
3
Reprezentacija Srbije, koju čine učenici naše zemlje, osvojili su tri medalje medalje na 37. Međunarodnoj olimpijadi iz informatike za srednjoškolce koja je od 27. jula do 3. avgusta organizovana u Sukreu (Bolivija).
Zbor građana Novog Pazara o pokušaju probijanja blokade: Ministar Memić stvorio atmosferu linča
03.08.2025.•
0
Zbor građana Novog Pazara ocenio je da je pokušaju probijanja blokade saobraćajnice u tom gradu, zbog koje je uhapšena jedna osoba, prethodila negativna kampanja funkcionera lokalne vlasti na društvenim mrežama.
Zastava Srbije prvi put u svemiru
03.08.2025.•
9
Kompanija "Blu oridžin" Džefa Bezosa iz baze Van Horn u Teksasu poslala je u svemir letelicu u kojoj je turski biznismen Gokan Erdem, čija je supruga Srpkinja, zbog čega je u svemir poneo zastave Turske i Srbije.
Advokat Tomislava Momirovića: Odluka o pritvoru sramna, za nju sam saznao iz medija
03.08.2025.•
5
Advokat Dragan Palibrk, branilac bivšeg ministra Tomislava Momirovića, ocenio je da je odluka sudije za prethodni postupak Višeg suda o određivanju mesec dana pritvora "sramna".
Masovno trovanje hranom kod Vranja, četvoro hospitalizovanih
03.08.2025.•
0
U Zdravstveni centar Vranje tokom protekla 24 sata javilo se 18 odraslih osoba i dvoje maloletnika, uzrasta pet i 17 godina, sa simptomima trovanja hranom, potvrdila je ova zdravstvena ustanova.
Informer tvrdi da je Vesić "u teškom stanju i da se lekari bore za njegov život"
03.08.2025.•
40
Beogradski provladin tabloid Informer objavio je na svom portalu "da se bivši ministar Goran Vesić nalazi u teškom zdravstvenom stanju i da se lekari bore za njegov život".
Kad je teško - Francuska: Vučić i Makron ponovo razgovarali telefonom - dodatno jačanje saradnje
03.08.2025.•
4
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić razgovarao je telefonom sa francuskim predsednikom Emanuelom Makronom.
"Setio se nakon stotine ojađenih porodica": Vučić bi da menja Ustav zbog izvršitelja, da li je potrebno?
03.08.2025.•
29
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je izmene koje se odnose na javne izvršitelje i njihov rad, a koje po njemu podrazumevaju i izmenu Ustava.
Pijan automobilom pokušao da prođe kroz blokirani kružni tok u Novom Pazaru
03.08.2025.•
0
Novopazarska policija uhapsila je rano jutros E.M. nakon što je automobilom pokušao da prođe kroz kružni tok koji studenti i građani drže u blokadi.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar