Nedeljkov: Apatija građana najpogubnija posledica medijske manipulacije
Vlast društvom upravlja manipulacijama, direktnim lažima ili sitnim "iskrivljenjem" istine, izjavio je FoNetu programski direktor CRTE Raša Nedeljkov.
On je ocenio da se građani namerno sluđuju lažnim vestima.
On je u serijalu razgovora In medias (p)res ukazao da su gubitak poverenja i apatija građana najpogubnije posledice medijskog manipulisanja.
Kako je objasnio, građani na taj način gube mogućnost jasnog uvida u političku, društvenu situciju i odustaju od učešća u javnom životu.
Ne samo da sve manje interesa imaju za politiku, već odustaju i od izbora, rekao je Nedeljkov i predočio da se građani povlače u "četiri zida" i državu prepuštaju strukturi koja je uzurpirala vlast i mehanizme za kontrolu vlasti.
Prema njegovom viđenju, jedan od ciljeva manipulacije je da se svi kritičari vlasti prikažu kao neprijatelji države, a da se kao jedini spasilac i pozitivna strana prikaže samo predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Govoreći o praksi, Nedeljkov je ocenio da se medijske manipulacije vrlo često koriste za dnevno-političku upotrebu, što je bio slučaj i proteklih nedelja, kada je u društvu podignut glas zbog velike krize koja je nastala kao posledica urušavanja institucija.
Ako govorimo o rušenju železničke stanice, prva manipulacija bila je da li je uopšte bilo rekostrukcije nadstrešnice, prercizirao je on i napomenuo da "mi do ovog trenutka zvaničnu informaciju i zvanične stavove o tome nemamo".
U medijima se manipuliše i pitanjem ispunjena studentskih zahteva, rekao je Nedeljkov, koji smatra da se na tim primerima vidi čemu služe medijske manipulacije.
Prema njegovom mišljenju, medijske manipulacije za cilj imaju i da narativi koji služe vlasti budu dominantni, a da svaki kritički glas i svako drugačije mišljenje bude prokazano kao neprijateljsko i nepodobno delovanje koje bi treba osuditi.
"Stavite se u ulogu prosečnog građanina Srbije koji kao jedini izvor informisanja ima jeftine tabloide i televizije sa nacionalnom pokrivenošću, izvore najneprofesionalnije propagande sa vrlo malo činjenica i pluralizma", objašnjava Nedeljkov.
On je podsetio na istraživanje CRTE koji je pokazalo da u informativnim programima televizija pod kontrolom vlasti kontinuirano imamo preko 90 odsto sagovrnika iz iste političke grupacije.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Tužilaštvo o napadu na advokata Danka Cvejića: U toku prikupljanje dokaza, policija radi na slučaju
07.07.2026.•
0
Treće osnovno tužilaštvo za Insajder navodi da su po nalogu tužilaštva pripadnici Uprave kriminalističke policije izvršili uviđaj na licu mesta gde je više N.N. lica nanelo telesne povrede advokatu Danku Cvejiću.
Kos: Ne želimo da Srbija zaostaje, Komisija ponovo predložila otvaranje Klastera 3
07.07.2026.•
9
Komesarka Evropske unije Marta Kos je tokom rasprave u Evropskom parlamentu o Srbiji poručila da je komisija obnovila svoje preporuke Savetu da se otvori Klaster 3 u pregovorima sa Srbijom.
Evropski izvestilac: Budućnost Kosova je u EU, ali za članstvo potrebne reforme
07.07.2026.•
0
Izvestilac Evropskog parlament za Kosovo Riho Teras kazao je u Prištini, nakon sastanaka sa liderima institucija i političkih stranaka, da je budućnost Kosova u EU ali da je za prijem neophodno sprovesti reforme.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - da vidimo šta znate
07.07.2026.•
9
Još jedan 021.rs dnevni kviz je pred vama.
OSMOSMERKA: Zdravlje na usta ulazi
07.07.2026.•
0
Hajde opet jedna mozgalica, ovaj put tražimo neke nove reči.
Picula u EP: Srbija nazaduje u demokratiji i stanje je veoma loše, EU treba da suspenduje finansiranje
07.07.2026.•
15
Izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju Tonino Picula izjavio je danas da se protivi otvaranju Klastera tri u pregovorima Evropske unije sa Srbijom.
Šta se dešava sa slučajem Senjak: Miliću ukinut pritvor, tužilaštvo odustalo od dela optužbe
07.07.2026.•
8
Odluka koja je upalila crveni alarm, koji upozorava na ozbiljnu opasnost od potpunog sloma države. Tako Akademski plenum reaguje na ukidanje pritvora bivšem načelniku beogradske policije Veselinu Miliću.
Tri osobe uhapšene zbog provale u advokatsku kancelariju Tomanović, traga se i za napadačima na advokate
07.07.2026.•
0
Tri osobe koje se sumnjiče da su provalile u adokatsku kancelariju Zdenka Tomanovića su uhapšene, saopštilo je Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP).
Odbijene sve žalbe na rezultate izbora na Kosovu, sledi konačna potvrda rezultata
07.07.2026.•
0
Vrhovni sud Kosova je danas objavio da je odbio svih pet žalbi na konačne rezultate prevremenih parlamentarnih izbora održanih 7. juna, čime je otvoren put za potvrđivanje izbornih rezultata.
Pretučen advokat Danko Cvejić pred maloletnom decom: Dva preloma lobanje i nosne kosti
07.07.2026.•
12
Advokat Nenad Janković izjavio je danas da su advokata Danka Cvejića batinaši izudarali bejzbol palicama i da su mu na dva mesta polomili lobanju.
Kamioni čekaju i do pet sati da izađu iz Srbije
07.07.2026.•
0
Auto moto savez Srbije (AMSS) je saopštio da automobiloi na granilčnim prelazima prolaze bez zadržavanja dok kamioni čekaju od sat do pet sati.
Evropski parlament raspravlja o Srbiji: Među govornicima i Marta Kos
07.07.2026.•
5
Evropski parlament (EP) održaće danas raspravu o Nacrtu rezolucije o napretku Srbije u procesu pristupanja Evropskoj uniji.
Poslanici nastavili raspravu izmenama Zakona o dopingu, ZLF kritikuje izmene izbornih zakona
07.07.2026.•
0
Poslanici Skupštine Srbije nakon jednočasovne pauze nastavili su danas sednicu predstavljanjem izmene Zakona o prestanku dopinga o sportu i nastavili raspravu o izmenama izbornih zakona.
Mađarski portal analizira Vučićev potez: Ostavka ili novi način da ostane na vlasti?
07.07.2026.•
4
"Da, logično je da će uskoro biti izbora, a kada kažem uskoro, mislim na naredna tri do četiri meseca", rekao je predsednik Srbije Aleksandar Vučić prošlog ponedeljka na konferenciji za novinare.
NUNS traži hitnu reakciju države: Ista osoba mesecima preti novinarima, profesorima i aktivistima
07.07.2026.•
0
Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) je najoštrije osudilo pretnje novinarkama BIRN-a Gordani Andrić i Jeleni Veljković, profesorki Fakulteta dramskih umetnosti Ani Martinoli, pravniku NUNS-a Radetu Đuriću i N1.
Nakon protesta malinara: Predsednik opštine Arilje obećao razgovor sa Ministarstvom i otkupljivačima
07.07.2026.•
9
Predsednik udruženja proizvođača malina "Vilamet", čiji su članovi danas protestovali ispred opštine Arilje, Mileta Pilčević rekao je da im je predsednik te lokalne samouprave Predrag Maslar obećao pomoć.
Vučić: Uskoro završavamo sagu oko MOL-a i NIS-a, važno da gradimo dobre odnose sa SAD
07.07.2026.•
16
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da očekuje da uskoro bude rešeno pitanja Naftne industrije Srbije (NIS).
Ono što je još 2015. uvedeno u Novom Sadu, Vučić najavljuje kao novinu: Prijave rupa na putevima
07.07.2026.•
16
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić poručio je da uskoro treba da se pokrene aplikacija koja će omogućiti građanima da prijave rupe na saobraćajnicama i da će tako napraviti "pakao" za sve ministre i putare.
Gašić: Napravljena velika nepravda prema mladima kada je 2011. ukinut obavezni vojni rok
07.07.2026.•
43
Ministar odbrane Bratislav Gašić izjavio je da se Srbija vraća obaveznom vojnom roku i da bi prvi regruti u kasarnama trebalo da budu u martu 2027. godine.
Predsednik ukrajinskog parlamenta: Srbi nisu mali Rusi
07.07.2026.•
16
Predsednik Vrhovne rade Ukrajine Ruslan Stefančuk izjavio je danas u Beogradu da "Srbi nisu mali Rusi", kao što to nisu ni Ukrajinci, Moldavci i Gruzini, poručivši da su to nezavisni narodi koji pripadaju evropskoj porod
Komentari 4
Beli
Apatija je nastala zahvaljući vlastima posle 5 oktobra i ovima koji su danas na vlasti (u sedlu)tj.njihovi rezultati su krivi za to što je narod zapao u takvo stanje.
Mi ćemo glasati za jednu opciju a drugi za drugi opciju ali mnogim političarima to ne znači ništa jer odmah prelete u pobedničku opciju.
Jedni druge nazivaju lopovima a Nikad se ne hapse.
Tako onaj sa aferom KOFER ne hapsi onog sa 600 miliona,kao što ni taj nebi hapsio njega.
Oni štite jedni drugi.
Njihov moto je samo lov u mutnom.
DSS
Dejan D.
- Apatija gradjana je smišljena i ciljana. A medijske manipulacije (i laži) su tokom 12 godina primene učinile svoje kod jednog dela gradjana. Epilog relativizovanja i virtuelizovanja naše stvarnosti je taj da "više od 2 miliona" njih i dalje redovno glasa za A Vučića i SNS.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar