
Profesor pravnog fakulteta u Zagrebu: Studenti nisu pod teretom ratne prošlosti, oni su budućnost
Profesor Pravnog fakulteta u Zagrebu Aleksandar Maršavelski izjavio da "studenti nisu pod teretom ratne prošlosti" i da su gestovi solidarnosti veliki korak napred.
"Žele tu saradnju, putuju, druže se, prate šta se događa u drugim zemljama, gestovi solidarnosti su veliki korak napred. To treba negovati i isticati kao nešto pozitivno. I hrvatski studenti su pružili podršku studentima u Srbiji, to su učinili i studenti iz drugih država. Oni su budućnost, to je jedini način da se u budućnosti spreče ovakve netrpeljivosti", kazao je on za N1.
Govoreći o objavljivanju ličnih dokumenata studenata, profesor kaže da se "očito tu radi o medijskoj propagandi i širenju netrpeljivosti", što ocenjuje kao "neprihvatljivo".
"Činjenica je da naše zemlje nemaju određeno suočavanje sa prošlošću, vrlo lako se ova nacionalna netrpeljivost raspiruje. Specifično za ovaj slučaj, nije samo širenje netrpeljivosti Srba prema Hrvatima, nego zapravo su primarno targetirane osobe koje imaju dvojno državljanstvo, tu je posebno problematično što se radi o velikoj populaciji, može se slobodno dati procena da tu ima između 50 i 100 hiljada ljudi, žive i u Srbiji i u Hrvatskoj, koji su ovim postupkom stigmatizovani, ako imaju ambicije javno istupati, da ih neko može stigmatizovati zbog toga“, kaže Maršavelski.
Dodaje da je to "krivično delo".
"U najmanju ruku neovlašćeno prikupljanje ličnih podataka, koje ako počini službeno lice se mora i službeno goniti. Tužilaštvo bi trebalo da reaguje, a u najmanju ruku građani imaju pravo da zaštite svoja prava, podnesu odgovarajuće tužbe, povređena je privatnost, lični podaci, mogu se obratiti i Strazburu, uveren sam da će uspeti u tome", smatra profesor.
"Studenti vide da tu nema jezične barijere"
"Naši jezici se različito zovu, ali se svi razumemo. Oni sami nisu pod teretom ratne prošlosti, rođeni su nakon rata, žele tu saradnju, putuju, druže se, prate šta se događa u drugim zemljama, gestovi solidarnosti su veliki korak napred. To treba negovati i isticati kao nešto pozitivno. I hrvatski studenti su pružili podršku studentima u Srbiji, to su učinili i studenti iz drugih država. Oni su budućnost, to je jedini način da se u budućnosti spreče ovakve netrpeljivosti", kaže on.
On ističe da je vlast pokušala sa defanzivnim pristupom.
"Pokušali su da potkupe studente kreditima, onda su videli ako neće milom, onda će silom, pa su počeli sa drugim radnjama, ali i delovanje silom je bilo kontraproduktivno, i to je raspirilo proteste, ne vidi im se kraj, vlast je zaista u ozbiljnim problemima", kaže on.
Dodao je da smatra da treba "istrajati na tome da institucije odrade svoj posao".
"Da se istraži slučaj nadstrešnice, da se ne istražuje samo smrt, nego i ta korupcija koja je pozadina tih događaja, da se bore za institucije. Institucije su najvažnije u demokratskom društvu, na kraju vam nije toliko važno ko je na vlasti, nego da institucije rade svoj posao kada se nešto dogodi", kaže on.
On kaže da će se videti u kom smeru će zahtevi studenata u budućnosti ići.
"Ali moraju u nekom trenutku i politički formulisati svoje zahteve, neće to moći sami. Moraće da potraže i pomoć EU, u protivnom će se društvo naći u pat poziciji", kaže.
Podsetio je da je "neposredno pred pristupanje EU Hrvatska imala premijera Sanadera i nekoliko ministara koji su uhvaćeni u korupciji".
"EU je insistirala da se ta korupcija procesuira, mi ne bismo završili u EU da Sanader nije završio u zatvoru, da ministri nisu procesuirani, u završnici je i stranka HDZ procesuirana za korupciju. Ona se vratila na vlast, ali je sada pojedinačno bogaćenje, a ne sistemsko, kao u vreme Sanadera. U Srbiji je još sistemsko, mora da se zaustavi sistemska korupcija", kaže Maršavelski.
Osvrnuo se i na masovno ubistvo na Cetinju, kada je ubijeno 12 osoba, kao i na napad u školi u Zagrebu u kome je ubijeno jedno dete.
"Postoje indicije da su učinjeni određeni propusti, da se to moglo na neki način sprečiti. U Srbiji je to u prvom redu odgovornost roditelja, mislim na Ribnikar, zato su i osuđeni. Treba razmotriti mere bezbednosti u školama, to jeste jedno pitanje. Jesam protiv onoga da imamo kao u SAD metal detektore, policiju, onda škola ne postaje mesto gde se uči, nego više liči na zatvor, ali treba naći odgovarajuće mere koje pružaju bezbednost deci, a stvaraju i dalje prijateljsko okruženje u kome uče. Što se tiče Hrvatske, tu je verovatno propust psihijatra. Majka je tražila da se počinitelj ne pušta iz psihijatrijske ustanove, jer je opasan, psihijatar je napravio krivu procenu, pustio ga je, a on je uradio šta je uradio. Na Cetinju je odgovornost pravosuđa da nije procesuiran na odgovarajući način, da nije osuđen pravovremeno, nije sprečen, osuđen je za nedozvoljeno držanje oružja, ali je kod njega bilo oružje. Sve tri države bi trebalo da ulože više u pružanje psihijatrijske i psihološke podrške građanima kako ne bi zapali u te krize i počinili ta teška kaznena dela", kaže Maršavelski.
Profesor je pomogao u formulaciji definicije femicida, koji je u Hrvatskoj uveden kao zasebno krivično delo.
"Glavni povod je bio događaj u BiH u Gradačcu, gde je počinitelj snimio kako je ubio svoju ženu. Grozno, to je odjeknulo regionom, to je bilo u avgustu 2023. godine, u septembru je Vlada Hrvatske zbog tog slučaja odlučila da uvede to krivično delo u hrvatski kazneni zakon. Malo se tu lutalo sa definicijom, ja sam tu pomogao formulisati odgovarajuću definiciju – rodno zasnovano ubistvo ženske osobe, to je vezano i za Istanbulsku konvenciju", ističe profesor Maršavelski.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Jedni obeležavaju tragediju, drugi slave: Ispred Skupštine se raspaljuje roštilj, čuje se muzika
01.05.2025.•
0
Više stotina ljudi danas Međunarodni praznik rada obeležava na Trgu Nikole Pašića, ispred Doma Narodne skupštine, gde se, osim šatora, sada nalaze i restoranski stolovi i stolice.
NUNS: Posao novinara neizvestan, naknadne niske, a pritisci dolaze sa svih strana
01.05.2025.•
0
Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) izrazilo je danas, povodom Međunarodnog dana rada, zabrinutost zbog nepovoljnog položaja novinara i medijskih radnika u Srbiji.
Vlada usvojila mišljenje o osnivanju Alimentacionog fonda
01.05.2025.•
0
Vlada Srbije usvojila je na današnjoj sednici mišljenje na Predlog zakona o ostvarivanju prava iz Alimentacionog fonda.
Zbog praznika: Naplatne stanice rade bez pauze tokom produženog vikenda
01.05.2025.•
2
Zbog prvomajskih praznika i produženog vikenda očekuje pojačan intenzitet saobraćaja na svim putnim pravcima, zbog čega će naplatne rampe na autoputevima raditi non-stop.
Po nalogu Vučića: Srbija nudi pomoć Izraelu u gašenju šumskih požara
01.05.2025.•
1
Ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije ponudilo je pomoć Izraelu u gašenju šumskih požara u okolini Jerusalima.
Da nam živi rad(nik): Prvi maj u raljama prekarijata
01.05.2025.•
9
Studenti u Srbiji više puta su pozvali na generalni štrajk, ali njihovi pozivi uglavnom su prolazili bez odgovora sa druge strane.
AMSS: Pojačan intenzitet saobraćaja ka izletištima zbog Dana rada
01.05.2025.•
0
Vozače danas očekuju dobri uslovi za vožnju i pojačan saobraćaj od ranih jutarnjih sati ka izletištima, jezerima, planinama, manastirima i parkovima.
Gore stari napušteni vagoni kod železničke stanice Topčider
01.05.2025.•
1
Vatra je jutros zahvatila stare, parkirane vagone kod železničke stanice Topčider u Beogradu.
DNEVNI KVIZ: 2.000 pitanja je za nama
01.05.2025.•
4
Pred vama je 200. dnevni kviz koji objavljujemo na 021.rs.
Međak: Kos to nije rekla, ali uslovi za ulazak u EU rasturaju vlast SNS
01.05.2025.•
7
Potpredsednik Evropskog pokreta u Srbiji Vladimir Međak je ocenio da ton evropske komesarke za proširenje Marte Kos tokom posete Srbiji ukazuje da "poskupljuje" podrška EU vlastima predsednika Srbije.
Medicinski fakultet u Nišu preti studentima krivičnim gonjenjem ako ne odblokiraju fakultet
01.05.2025.•
7
Dekanski kolegijum Medicinskog fakulteta u Nišu dostavio je studentima u blokadi obaveštenje u kom ih je upozorio da će biti krivično i disciplinski gonjeni ako do 4. maja ne okončaju blokadu.
Dekan i uprava Pravnog fakulteta u Beogradu podneli ostavke
30.04.2025.•
6
Dekan Pravnog fakulteta u Beogradu Bojan Milisavljević i cela uprava fakulteta podneli su večeras ostavke.
BIRODI: Vučićevo ime na listi SNS za lokalne izbore kršenje Ustava i zakona
30.04.2025.•
5
Biro za društvena istraživanja upozorava da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić prekršio Ustav i zakone jer je njegovo ime na listi SNS za lokalne izbore u Kosjeriću i u Zaječaru zakazane za 8. jun.
I "studenti koji hoće da uče" sastali se s Martom Kos
30.04.2025.•
4
Student Miloš Pavlović izjavio je da su predstavnici studenata koji kažu da hoće da uče imali "konstruktivan i ohrabrujuć" sastanak sa evropskom komesarkom za proširenje Martom Kos.
DNEVNI KVIZ: 10 pitanja - šta nećete znati
30.04.2025.•
11
Dobro došli u 199. izdanje 021.rs dnevnog kviza.
Macut kupio vilu vrednu milion evra dan pre nego što je imenovan za premijera
30.04.2025.•
47
Novi premijer Srbije Đuro Macut sa suprugom je pre dve nedelje kupio vilu vrednu više od milion evra na Zvezdari od Tomislava Bogetića, nekadšnjeg direktora javnog preduzeća "Beograd put".
Novi krug nagradne igre "Uzmi račun i pobedi" počinje 1. maja
30.04.2025.•
0
Novi krug nagradne igre "Uzmi račun i pobedi" počinje u četvrtak, 1. maja.
Četvorica poginula u selu kod Topole: Muškarac upao u septičku jamu, ostali pokušavali da ga spasu
30.04.2025.•
12
Četiri osobe nastradale su u selu nedaleko od Topole.
Udruženje "Naš pRoTeSt": Rukovodstvo RTS-a ne odustaje od kršenja novinarskih načela
30.04.2025.•
0
Udruženje radnika RTS-a "Naš pRoTeSt" saopštilo je da će ostati upamćeno da se rukovodstvo javnog servisa tokom blokade nije obratilo gotovo nikom od zaposlenih.
Goran Bregović stavljen na listu nepoželjnih u Letoniji
30.04.2025.•
3
Muzičar Goran Bregović stavljen je na listu nepoželjnih osoba u Letoniji, rekao je za državnu televiziju ministar unutrašnjih poslova Rihards Kozlovskis.
RERI: Fabrika kreča Ziđin neometano radi više od tri godine bez potrebnih dozvola
30.04.2025.•
0
Ministarstvo zaštite životne sredine odbilo je da izda saglasnost na studiju kojom se procenjuju uticaji na životnu sredinu povećanja kapaciteta fabrike kreča Ziđin Zagrađe u Boru.
Komentari 2
Milan
zztop
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar