
Profesor pravnog fakulteta u Zagrebu: Studenti nisu pod teretom ratne prošlosti, oni su budućnost
Profesor Pravnog fakulteta u Zagrebu Aleksandar Maršavelski izjavio da "studenti nisu pod teretom ratne prošlosti" i da su gestovi solidarnosti veliki korak napred.
"Žele tu saradnju, putuju, druže se, prate šta se događa u drugim zemljama, gestovi solidarnosti su veliki korak napred. To treba negovati i isticati kao nešto pozitivno. I hrvatski studenti su pružili podršku studentima u Srbiji, to su učinili i studenti iz drugih država. Oni su budućnost, to je jedini način da se u budućnosti spreče ovakve netrpeljivosti", kazao je on za N1.
Govoreći o objavljivanju ličnih dokumenata studenata, profesor kaže da se "očito tu radi o medijskoj propagandi i širenju netrpeljivosti", što ocenjuje kao "neprihvatljivo".
"Činjenica je da naše zemlje nemaju određeno suočavanje sa prošlošću, vrlo lako se ova nacionalna netrpeljivost raspiruje. Specifično za ovaj slučaj, nije samo širenje netrpeljivosti Srba prema Hrvatima, nego zapravo su primarno targetirane osobe koje imaju dvojno državljanstvo, tu je posebno problematično što se radi o velikoj populaciji, može se slobodno dati procena da tu ima između 50 i 100 hiljada ljudi, žive i u Srbiji i u Hrvatskoj, koji su ovim postupkom stigmatizovani, ako imaju ambicije javno istupati, da ih neko može stigmatizovati zbog toga“, kaže Maršavelski.
Dodaje da je to "krivično delo".
"U najmanju ruku neovlašćeno prikupljanje ličnih podataka, koje ako počini službeno lice se mora i službeno goniti. Tužilaštvo bi trebalo da reaguje, a u najmanju ruku građani imaju pravo da zaštite svoja prava, podnesu odgovarajuće tužbe, povređena je privatnost, lični podaci, mogu se obratiti i Strazburu, uveren sam da će uspeti u tome", smatra profesor.
"Studenti vide da tu nema jezične barijere"
"Naši jezici se različito zovu, ali se svi razumemo. Oni sami nisu pod teretom ratne prošlosti, rođeni su nakon rata, žele tu saradnju, putuju, druže se, prate šta se događa u drugim zemljama, gestovi solidarnosti su veliki korak napred. To treba negovati i isticati kao nešto pozitivno. I hrvatski studenti su pružili podršku studentima u Srbiji, to su učinili i studenti iz drugih država. Oni su budućnost, to je jedini način da se u budućnosti spreče ovakve netrpeljivosti", kaže on.
On ističe da je vlast pokušala sa defanzivnim pristupom.
"Pokušali su da potkupe studente kreditima, onda su videli ako neće milom, onda će silom, pa su počeli sa drugim radnjama, ali i delovanje silom je bilo kontraproduktivno, i to je raspirilo proteste, ne vidi im se kraj, vlast je zaista u ozbiljnim problemima", kaže on.
Dodao je da smatra da treba "istrajati na tome da institucije odrade svoj posao".
"Da se istraži slučaj nadstrešnice, da se ne istražuje samo smrt, nego i ta korupcija koja je pozadina tih događaja, da se bore za institucije. Institucije su najvažnije u demokratskom društvu, na kraju vam nije toliko važno ko je na vlasti, nego da institucije rade svoj posao kada se nešto dogodi", kaže on.
On kaže da će se videti u kom smeru će zahtevi studenata u budućnosti ići.
"Ali moraju u nekom trenutku i politički formulisati svoje zahteve, neće to moći sami. Moraće da potraže i pomoć EU, u protivnom će se društvo naći u pat poziciji", kaže.
Podsetio je da je "neposredno pred pristupanje EU Hrvatska imala premijera Sanadera i nekoliko ministara koji su uhvaćeni u korupciji".
"EU je insistirala da se ta korupcija procesuira, mi ne bismo završili u EU da Sanader nije završio u zatvoru, da ministri nisu procesuirani, u završnici je i stranka HDZ procesuirana za korupciju. Ona se vratila na vlast, ali je sada pojedinačno bogaćenje, a ne sistemsko, kao u vreme Sanadera. U Srbiji je još sistemsko, mora da se zaustavi sistemska korupcija", kaže Maršavelski.
Osvrnuo se i na masovno ubistvo na Cetinju, kada je ubijeno 12 osoba, kao i na napad u školi u Zagrebu u kome je ubijeno jedno dete.
"Postoje indicije da su učinjeni određeni propusti, da se to moglo na neki način sprečiti. U Srbiji je to u prvom redu odgovornost roditelja, mislim na Ribnikar, zato su i osuđeni. Treba razmotriti mere bezbednosti u školama, to jeste jedno pitanje. Jesam protiv onoga da imamo kao u SAD metal detektore, policiju, onda škola ne postaje mesto gde se uči, nego više liči na zatvor, ali treba naći odgovarajuće mere koje pružaju bezbednost deci, a stvaraju i dalje prijateljsko okruženje u kome uče. Što se tiče Hrvatske, tu je verovatno propust psihijatra. Majka je tražila da se počinitelj ne pušta iz psihijatrijske ustanove, jer je opasan, psihijatar je napravio krivu procenu, pustio ga je, a on je uradio šta je uradio. Na Cetinju je odgovornost pravosuđa da nije procesuiran na odgovarajući način, da nije osuđen pravovremeno, nije sprečen, osuđen je za nedozvoljeno držanje oružja, ali je kod njega bilo oružje. Sve tri države bi trebalo da ulože više u pružanje psihijatrijske i psihološke podrške građanima kako ne bi zapali u te krize i počinili ta teška kaznena dela", kaže Maršavelski.
Profesor je pomogao u formulaciji definicije femicida, koji je u Hrvatskoj uveden kao zasebno krivično delo.
"Glavni povod je bio događaj u BiH u Gradačcu, gde je počinitelj snimio kako je ubio svoju ženu. Grozno, to je odjeknulo regionom, to je bilo u avgustu 2023. godine, u septembru je Vlada Hrvatske zbog tog slučaja odlučila da uvede to krivično delo u hrvatski kazneni zakon. Malo se tu lutalo sa definicijom, ja sam tu pomogao formulisati odgovarajuću definiciju – rodno zasnovano ubistvo ženske osobe, to je vezano i za Istanbulsku konvenciju", ističe profesor Maršavelski.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Viši sud u Zaječaru poništio rešenje GIK-a o prigovorima opozicije na izborni proces
21.06.2025.•
0
Viši sud u Zaječaru usvojio je žalbu liste "Promena u koju verujemo" i poništio rešenje Gradske izborne komisije kojim se odbijaju prigovori te liste.
Predsednik opštine ima veću platu od ministarke: Žika - rekorder iz Sopota
21.06.2025.•
0
Predsednici opština u Beogradu imaju veće plate od nekih ministara, a trenutno najveći rekorder po visini ličnog dohotka je predsednik Opštine Sopot.
Beograđani imaju SOS telefon za komunalne probleme, a uskoro i Novosađani
21.06.2025.•
0
Centar za lokalnu samoupravu pokrenuo je SOS broj, na koji Beograđani mogu da prijave probleme, traže informacije o stanju u gradu i radu gradske uprave, kao i da predlože konkretna rešenja.
Počeo da radi Kontakt centar o Alimentacionom fondu: Ovo je broj telefona za sve informacije
21.06.2025.•
0
Kontakt centar za informacije o Alimentacionom fondu radiće svakog radnog dana od 8 do 15 časova, a građani i građanke moći će podrobnije da se informišu o novom Zakonu putem telefona.
Veće gužve na graničnim prelazima, autobusi na prelazu Preševo čekaju sat vremena
21.06.2025.•
0
Na glavnim putnim pravcima ka popularnim turističkim destinacijama treba očekivati veći broj vozila, posebno vikendom, saopštio je Auto-moto savez Srbije.
Zborovi građana ispred RIK-a, studentski "Buna park" ispred Pravnog u Beogradu
21.06.2025.•
1
Studenti u blokadi Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu najavili su protest pod nazivom "Buna park" od 15 časova ispred tog fakulteta.
Srbija dobila 51,7 miliona evra u okviru Plana rasta EU
21.06.2025.•
7
Evropska komisija uplatila je 51,7 miliona evra povoljnih zajmova u državni budžet Srbije, saopštila je delegacije EU u Srbiji.
Ugrožen lokalitet vinčanske kulture kod Aleksinca: Šire se i deponija i rudnik
21.06.2025.•
1
Arheološki lokalitet "Štolna-Pištak", jedno od najvećih vinčanskih naselja na jugu Srbije, ugroženo je širenjem deponije i rudnika u Aleksincu.
Intervju predsednika republike emitovan na šest televizija: Gde je medijski pluralizam
21.06.2025.•
4
Intervju predsednika Srbije Aleksandra Vučića koji je on dao televiziji Prva, istovremeno je prenosilo još pet televizija.
Vučić: Na izbore u decembru 2026, kad "sve bude spremno" za Ekspo
21.06.2025.•
20
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je večeras rekao da od studentskog protesta, na Vidovdan, u Beogradu "neće biti ništa", te da, kako je naveo, "oni koji ga organiziju nemaju nikakve šanse".
Državljanin Srbije se utopio u Grčkoj: Treći slučaj stradanja turista iz Srbije
20.06.2025.•
0
Na plaži u Polihronu, na grčkom poluostrvu Kasandra, juče popodne izvučeno je telo starijeg muškarca. Lokalni mediji prenose da je reč o 73-godišnjem državljaninu Srbije.
Pokušaj upada na Mašinski fakultet u Beogradu: Nepoznati muškarci hteli da uzmu transparent
20.06.2025.•
3
Studenti u blokadi Mašinskog fakulteta u Beogradu saopštili su da su oko 14 časova nepoznati muškarci pokušali nasilno da upadnu na njihov fakultet i da uzmu transparent "Mašinci protiv mašinerije".
Sudije iz Užica na meti Informera zbog odluke o ponavljanju izbora
20.06.2025.•
0
Neformalna grupa sudija i javnih tužilaca "Odbrana struke" osudila objavu Informera o sudijama Višeg suda u Užicu, a u vezi odluke o glasanju na jednom biračkom mestu u Kosjeriću.
DNEVNI KVIZ: 2.500 pitanja
20.06.2025.•
12
Stigli smo do 250. izdanja dnevnog kviza na portalu 021.rs.
Koliko daleko je Srbija stigla u borbi protiv korupcije?
20.06.2025.•
15
Srbija je verovatno jedna od retkih evropskih zemalja u kojima se, s vremena na vreme, uvek iznova gromoglasno ozvaničava početak "beskompromisne borbe protiv korupcije".
NUNS: "Umesto da odgovori na pitanja koja su u javnom interesu, Glišić pribegava vređanju novinara"
20.06.2025.•
2
Nezavisno udruženje novinara Srbije osudilo je napade ministra za javna ulaganja Darka Glišića na novinare i novinarke redakcije KRIK, iznete tokom gostovanja na televiziji Happy.
Potvrđena prvostepena presuda protiv Uroša Blažića i njegovog oca
20.06.2025.•
0
Apelacioni sud u Beogradu odbio je kao neosnovane žalbe odbrane Uroša Blažića.
Mihailović optužuje Vladimira Jelića da je SNS saradnik, stigao i odgovor
20.06.2025.•
5
"Ja se povući neću, jer nemam pred kim. Vladimir Jelić ne predstavlja ni monarhiju, ni četništvo, već SNS saradnika i okupatora ideologije POKS-a", poručio je Vojislav Mihailović.
Najmanje pet novinarki različitih medija dobilo otkaze zbog podrške studentskim protestima
20.06.2025.•
12
Najmanje pet novinarki više redakcija medija u Srbiji dobilo je otkaze, uglavnom su bile proglašene tehnološkim viškom.
Nova pozicija za bivšeg gradonačelnika: Milan Đurić i Irena Vujović u Odboru direktora NIS-a
20.06.2025.•
42
Milan Đurić, nekadašnji gradonačelnik Novog Sada i Irena Vujović, bivša ministarka za zaštitu životne sredine, postaće novi članovi Odbora direktora NIS-a.
Komentari 2
Milan
zztop
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar