
Inženjer Milićević: Promene decenijama unazad dovele do "Šojićizacije" Srbije
Različite promene, uključujući i promene u zakonodavstvu i obrazovanju, decenijama unazad dovele su do "Šojićizacije" Srbije u različitim segmentima, pa i građevinskoj industriji.
Ovo kaže diplomirani inženjer građevinarstva Milan Milićević govoreći o korupciji i na koji način su joj i sistem i društvo prilagođavani.
Milićević je u tekstu "Tekst povodom pada nadstrešnice koji Inženjerska komora nije objavila u svom glasilu: Za sve je kriv zakon gravitacije…", koji je objavljen na portalu Forbes Srbija detaljno objasnio koje su se promene desile, i političke promene, i promene u građevinskoj industriji, koje su nastale.
Za N1 navodi da cela priča traje suviše dugo i da je upozoravao na sve što se dešava još 2013. godine.
Prema njegovim rečima, od pada Berlinskog zida, promene koje su se dešavale, poput političkih promena, izmena zakona, reforme obrazovanja, uticale su na građevinsku industriju i dovele do "Šojićizacije" Srbije.
Dodaje da firmi poput nekadašnjih giganta u oblasti građevinarstva danas nema i da taj prostor popunjavaju neki koji dolaze sa strane.
"Sarađivao sam i sa Kinezima, i sa Turcima, i sa Grcima. To su neke firme koje ja ne razumem. Ja sam neka stara škola, ja ne razumem kako građevina može da funkcioniše bez planiranja i pripreme. To je preduslov da bi operativa mogla da radi. I rak rana svih firmi je nedostatak planiranja i pripreme. Zakoni su tako izmenjeni i na takav način da više firme ne moraju da imaju zaposlene za planiranje i pripremu, ali operativno ne može da se radi bez toga", kaže Milićević.
U tekstu objavljenom na portalu Forbes kaže da ne želi da brani kolege koji omalovažavaju vrednost stečenih diploma zbog karaktera koji imaju, a za N1 pojašnjava da tu misli svoje kolege kojih, kako ističe, ima dosta, a koji prodaju licencu za 500 evra mesečno, da lupaju pečat i da ne vide šta se radi.
"Ja sam lično imao ponudu za jedan takav objekat, gde sam ja to eksplicitno odbio, rekao 'ne pa da mi napamet da dođe beton, da ja ne pogledam gvožđe i da ti lupim pečat. Ne dolazi u obzir'", priča inženjer građevinarstva.
Dodaje da preduzeća koja dobro rade svoj posao, smatraju da nemaju potrebe da daju mito da bi dobile posao, te da zbog toga i ne dobijaju posao.
"Tako da dobre firme su praktično izbačene, a one koje daju mito, daju mito zato što ne rade dobro", kaže Milićević.
Navodi i da je na urušavanje sistema uticao i Zakon o izgradnji, katastar, i prebacivanje u privatno zemljište, zatim zakoni o javnim nabavkama, a prvenstveno o obrazovanju.
"Jer ako hoćeš nešto, da dalekometno uradiš, srušiš obrazovanje. Da bi uveo da je po zakonu, moraš da devalviraš svo znanje, obrazovanje i da sve svedeš u neke članove. I da kažeš, sad je to po zakonu. Dakle, znanje je degradirano", objašnjava Milićević.
Da bi smo napravili napredak u odnosu na stanje u kome se nalazimo, Milićević ističe da je potrebno da napravimo korake unazad u različitim oblastima, te da to nije lako, ali da je neophodno.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Jedni obeležavaju tragediju, drugi slave: Ispred Skupštine se raspaljuje roštilj, čuje se muzika
01.05.2025.•
0
Više stotina ljudi danas Međunarodni praznik rada obeležava na Trgu Nikole Pašića, ispred Doma Narodne skupštine, gde se, osim šatora, sada nalaze i restoranski stolovi i stolice.
NUNS: Posao novinara neizvestan, naknadne niske, a pritisci dolaze sa svih strana
01.05.2025.•
0
Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) izrazilo je danas, povodom Međunarodnog dana rada, zabrinutost zbog nepovoljnog položaja novinara i medijskih radnika u Srbiji.
Vlada usvojila mišljenje o osnivanju Alimentacionog fonda
01.05.2025.•
0
Vlada Srbije usvojila je na današnjoj sednici mišljenje na Predlog zakona o ostvarivanju prava iz Alimentacionog fonda.
Zbog praznika: Naplatne stanice rade bez pauze tokom produženog vikenda
01.05.2025.•
2
Zbog prvomajskih praznika i produženog vikenda očekuje pojačan intenzitet saobraćaja na svim putnim pravcima, zbog čega će naplatne rampe na autoputevima raditi non-stop.
Po nalogu Vučića: Srbija nudi pomoć Izraelu u gašenju šumskih požara
01.05.2025.•
1
Ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije ponudilo je pomoć Izraelu u gašenju šumskih požara u okolini Jerusalima.
Da nam živi rad(nik): Prvi maj u raljama prekarijata
01.05.2025.•
9
Studenti u Srbiji više puta su pozvali na generalni štrajk, ali njihovi pozivi uglavnom su prolazili bez odgovora sa druge strane.
AMSS: Pojačan intenzitet saobraćaja ka izletištima zbog Dana rada
01.05.2025.•
0
Vozače danas očekuju dobri uslovi za vožnju i pojačan saobraćaj od ranih jutarnjih sati ka izletištima, jezerima, planinama, manastirima i parkovima.
Gore stari napušteni vagoni kod železničke stanice Topčider
01.05.2025.•
1
Vatra je jutros zahvatila stare, parkirane vagone kod železničke stanice Topčider u Beogradu.
DNEVNI KVIZ: 2.000 pitanja je za nama
01.05.2025.•
4
Pred vama je 200. dnevni kviz koji objavljujemo na 021.rs.
Međak: Kos to nije rekla, ali uslovi za ulazak u EU rasturaju vlast SNS
01.05.2025.•
7
Potpredsednik Evropskog pokreta u Srbiji Vladimir Međak je ocenio da ton evropske komesarke za proširenje Marte Kos tokom posete Srbiji ukazuje da "poskupljuje" podrška EU vlastima predsednika Srbije.
Medicinski fakultet u Nišu preti studentima krivičnim gonjenjem ako ne odblokiraju fakultet
01.05.2025.•
7
Dekanski kolegijum Medicinskog fakulteta u Nišu dostavio je studentima u blokadi obaveštenje u kom ih je upozorio da će biti krivično i disciplinski gonjeni ako do 4. maja ne okončaju blokadu.
Dekan i uprava Pravnog fakulteta u Beogradu podneli ostavke
30.04.2025.•
6
Dekan Pravnog fakulteta u Beogradu Bojan Milisavljević i cela uprava fakulteta podneli su večeras ostavke.
BIRODI: Vučićevo ime na listi SNS za lokalne izbore kršenje Ustava i zakona
30.04.2025.•
5
Biro za društvena istraživanja upozorava da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić prekršio Ustav i zakone jer je njegovo ime na listi SNS za lokalne izbore u Kosjeriću i u Zaječaru zakazane za 8. jun.
I "studenti koji hoće da uče" sastali se s Martom Kos
30.04.2025.•
4
Student Miloš Pavlović izjavio je da su predstavnici studenata koji kažu da hoće da uče imali "konstruktivan i ohrabrujuć" sastanak sa evropskom komesarkom za proširenje Martom Kos.
DNEVNI KVIZ: 10 pitanja - šta nećete znati
30.04.2025.•
11
Dobro došli u 199. izdanje 021.rs dnevnog kviza.
Macut kupio vilu vrednu milion evra dan pre nego što je imenovan za premijera
30.04.2025.•
47
Novi premijer Srbije Đuro Macut sa suprugom je pre dve nedelje kupio vilu vrednu više od milion evra na Zvezdari od Tomislava Bogetića, nekadšnjeg direktora javnog preduzeća "Beograd put".
Novi krug nagradne igre "Uzmi račun i pobedi" počinje 1. maja
30.04.2025.•
0
Novi krug nagradne igre "Uzmi račun i pobedi" počinje u četvrtak, 1. maja.
Četvorica poginula u selu kod Topole: Muškarac upao u septičku jamu, ostali pokušavali da ga spasu
30.04.2025.•
12
Četiri osobe nastradale su u selu nedaleko od Topole.
Udruženje "Naš pRoTeSt": Rukovodstvo RTS-a ne odustaje od kršenja novinarskih načela
30.04.2025.•
0
Udruženje radnika RTS-a "Naš pRoTeSt" saopštilo je da će ostati upamćeno da se rukovodstvo javnog servisa tokom blokade nije obratilo gotovo nikom od zaposlenih.
Goran Bregović stavljen na listu nepoželjnih u Letoniji
30.04.2025.•
3
Muzičar Goran Bregović stavljen je na listu nepoželjnih osoba u Letoniji, rekao je za državnu televiziju ministar unutrašnjih poslova Rihards Kozlovskis.
RERI: Fabrika kreča Ziđin neometano radi više od tri godine bez potrebnih dozvola
30.04.2025.•
0
Ministarstvo zaštite životne sredine odbilo je da izda saglasnost na studiju kojom se procenjuju uticaji na životnu sredinu povećanja kapaciteta fabrike kreča Ziđin Zagrađe u Boru.
Komentari 7
Zoran
I ja sam bio u sličnoj situaciji ali priča se svodi na isto, bez obzira što sam dipl.maš.inž. po starom odnosno posle usklađibanja sa Bolonjom i master.
Pre 14 godina radio sam za firmu iz Beograda koja je bila verifikovana za ispitivanje i ocenjivanje posuda pod pritiskom. Tada je još moglo da se na osnovu licence 330 da se da ocena ispravnosti.
Moja tadašnja firma dobila je posao ispitivanje ispravnosti dva rezervoara za mazut. Na osnovu izmerenih vrednosti debljine zidova i proračuna preva pravilnicima ustanovljeno je da se rezervoari moraju menjati.
Bio je tada pritisak od strane mog poslodavca i strane investitora da potpišem kako bi se oni oprali a mene da stave na odgovornost za slučaj havarije. Ja sam odbio poslušnost pa sam završio na ulici.
Znači struka se ne poštuje ni u jednoj oblasti a to što se desilo u Novom sadu samo su posledice odlučivanja nestručnih ljudi.
Neka ova nesreća a i moj slučaj bude primer da se dobro razmisli ko odlučuje o tako značajnim vitalnim objektima bez obzira na struku.
Nikola
Miki
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar