Erste fondacija: Veoma zabrinjavajuće proterivanje iz Srbije učesnika radionice za NVO
Austrijska Erste fondacija saopštila je da je veoma zabrinjavajuće privođenje i proterivanje učesnika radionice Akademije za nevladine organizacije, koju je organizovala u Beogradu.
Foto: Pixabay (ilustracija)
Kako se dodaje u saopštenju, ta Fondacija nema informacije "zbog čega su se srpske vlasti odlučile na taj potez".
U saopštenju objavljenoj na platformi Linkdin, Erste fondacija je navela da je renomirana Akademija za nevladine organizacije održala u Beogradu 20. i 21. januara radionicu koju je organizovao njen tim sa Bečkog univerziteta za ekonomiju i biznis.
"Na radionici su učestvovale 22 osobe iz 12 zemalja. Nekoliko učesnika radionice je 21. januara u kasnim večernjim satima privedeno u policijsku stanicu u Beogradu, ispitano od nadležnih organa, a potom im je zabranjen ulazak u zemlju", navodi se u saopštenju.
Erste fondacija navodi da za sada zna da je 13 učesnika iz osam zemalja tretirano na taj način i dodaje da ni bilo ko iz njenih redova ni tim Bečkog univerziteta za ekonomiju i biznis nije obavešten zašto se to dogodilo.
"Ovaj incident je izuzetno zabrinjavajući. Zajedno sa našim partnerom, Akademijom za nevladine organizacije, nastavljamo pomno da pratimo situaciju. Ambasada Austrije u Beogradu je 23. januara protestovala zbog tretmana učesnika ovog događaja i njihovog proterivanja iz Srbije. Veoma nam je žao što su učesnici radionice morali da dožive to iskustvo. Potvrđujemo stalnu posvećenost civilnom društvu u Centralnoj, Istočnoj i Jugoistočnoj Evropi", piše u saopštenju.
Akademija za nevladine organizacije je program izgradnje kapaciteta koji postoji od 2013. godine, a u Beogradu je ranije održano nekoliko sličnih radionica, ukazuje Erste fondacija.
Za ovonedeljnu radionicu "Strategije zarađenog prihoda za organizacije sa misijom" registracija je bila otvorena od kraja avgusta 2024. u okviru Mreže Akademije za nevladine organizacije, koja okuplja 580 udruženja, dodaje se.
Akademija za nevladine organizacije je zajednički projekat Erste fondacije i Centra za neprofitne organizacije i socijalno preduzetništvo Bečkog univerziteta za ekonomiju i biznis, pokrenut sa ciljem jačanja sektora civilnog društva u Centralnoj i Istočnoj Evropi pružanjem obrazovnih mogućnosti kroz izgradnju kapaciteta, navodi se.
Mediji su ranije objavili da su među privedenim i proteranim učesnicima radionice državljani devet zemalja - Hrvatske, Slovenije, Slovačke, Severne Makedonije, Albanije, Moldavije, Rumunije, Austrije i Češke.
Povodom proterivanja njihovih državljana, učesnika radionice, Hrvatska je uputila protestnu notu Srbiji, Albanija je izrazila ozbiljnu zabrinutost, navodeći da takvi potezi nisu u skladu sa dobrosusedskim odnosima, dok je Rumunija zatražila objašnjenje o razlozima takvog postupka.
Reagujući na optužbe državnih zvaničnika i političara u Hrvatskoj na račun srpskih vlasti zbog proterivanja pet hrvatskih državljanki, Ministarstvo spoljnih poslova Srbije je juče saopštilo da Zagreb treba da kaže svojoj javnosti šta su te osobe "zaista radile u Srbiji".
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
RGZ: Novi zakon omogućava lakši upis svojine sa starim ispravama
02.11.2025.•
0
Izmene Zakona o državnom premeru i katastru koje su stupile na snagu donose olakšice za građane i omogućavaju lakši upis prava svojine po starim ispravama, saopštio je Republički geodetski zavod.
Raspisana potraga za čovekom koji je na mreži "Iks" pozvao građane da uhapse Vučića
02.11.2025.•
0
Posebno odeljenje za visokotehnološki kriminal Višeg javnog tužilaštva u Beogradu naložilo je procesuiranje R.T, zbog sumnje da je na društvenoj mreži "Iks" pozvao građane da uhapse predsednika Aleksandra Vučića.
VIDEO: Policija intervenisala na mestu gde Dijana Hrka štrajkuje glađu, uhapšen prevoznik Jaćimović
02.11.2025.•
2
Pripadnici intervetne jedinice policije, u punoj opremi za razbijanje demonstracija, intervenisali su u Ulici kneza Miloša kod Skupštine Srbije gde je Dijana Hrka danas u 11.52 započela štrajk glađu.
Udruženja traže smenu ministra kulture
02.11.2025.•
0
Udruženje pozorišnih kritičara i teatrologa Srbije pridružilo se zahtevu Udruženja dramskih umetnika Srbije za smenu ministra kulture Nikole Selakovića.
Ministarka Stamenkovski najavila otkrivanje spomenika jednom od osnivača Crne ruke Voji Tankosiću
02.11.2025.•
0
Ministarka za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Milica Đurđević Stamenkovski izjavila je da će na mestu pogibije četničkog vojvode Voje Tankosića uskoro otkriti spomenik u njegovu čast.
Leks specijalis za Generalštab u utorak pred poslanicima - korak bliže realizaciji planova Trampovog zeta
02.11.2025.•
4
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić sazvala je za 4. novembar sednicu parlamenta na čijem će dnevnom redu biti leks specijalis za projekat kompanije Džareda Kušnera, zeta Donalda Trampa, na mestu Generalštaba.
Vučić u obilasku gradilišta Nacionalnog stadiona: Biće najbezbedniji
02.11.2025.•
10
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da bi grubi građevinski radovi na Nacionalnom stadionu u Surčinu trebalo da budu završeni do 28. februara 2027.
Ministar Bratina: Oko nesreće u Novom Sadu napravljena bezvezna politička hajka
02.11.2025.•
26
Ministar informisanja Boris Bratina izjavio je da će izbori biti poslednja prilika za veliki haos, kada očekuje, kako navodi, rušenje biračkih mesta i ometanje glasanja.
Policajac iz Beograda uhapšen na Jarinju
02.11.2025.•
0
Na administrativnom prelazu Jarinje uhapšen je muškarac sa Kosova i Metohije, trenutno zaposlen u MUP-u Srbije, javlja KoSSev.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - za one što znaju sve
02.11.2025.•
7
Još jedan 021.rs dnevni kviz je tu za vas.
Toma Fila: Srbi danas žive bolje nego ikad
02.11.2025.•
49
Funkcioner SPS i advokat Toma Fila izjavio je da "danas Srbi žive bolje nego ikad" i da danas "nijedni izbori nisu pokradeni".
Načelnik saobraćajne policije: Polovina dece prevozi se nepropisno u automobilima i toga je sve više
02.11.2025.•
2
Načelnik Uprave saobraćajne policije MUP-a Slaviša Lakićević izjavio je da je od početka godine u saobraćajnim nesrećama poginulo osmoro dece a sva ona su život izgubila kao putnici u vozilu.
Profesor Jovanović: Imali smo daleko grđe vlasti, ali Vučićeva je najbeščasnija
02.11.2025.•
3
Profesor na Pravnom fakultetu Miodrag Jovanović ocenjuje da dok je ova vlast na čelu države, institucije neće u punom kapacitetu raditi da obezbede jednakost pred zakonom.
Amerika sprema Zakon o demokratiji na Zapadnom Balkanu - tiče se i Srbije
02.11.2025.•
43
U američkom Senatu predstavljen je predlog zakona pod nazivom "Western Balkans Democracy and Prosperity Act" (Zakon o demokratiji i prosperitetu Zapadnog Balkana).
Politikolog Milivojević: Na predsednika Srbije utiču samo istraživanja javnog mnjenja
02.11.2025.•
2
Politikolog Cvijetin Milivojević ocenio je da na stavove domaćih vlasti, pre svega predsednika Srbije Aleksandra Vučića, utiču istraživanja javnog mnjenja - odnosno mišljenja njegovog biračkog tela.
Švajcarska radio-televizija: Vučić gleda samo da sačuva vlast, njegova izvinjenja su čista kalkulacija
02.11.2025.•
14
Učesnici masovnog skupa u Novom Sadu uvereni su da je Srbiji potreban novi početak i traže nove izbore, ali predsednik Srbije Aleksandar Vučić za to ne želi ni da čuje i njega zanima isključivo opstanak na vlasti.
Umesto dosadašnjeg naučnika na funkciji direktora Fonda za nauku: Vlada postavila Dariju Kisić
01.11.2025.•
33
Darija Kisić smenjena je sa funkcije direktorke Instituta Torlak koji je već duže vreme u teškoj finansijskoj situaciji. Ona je međutim dobila novu direktorsku funkciju.
VIDEO: U Nišu održan skup povodom godišnjice pada nadstrešnice
01.11.2025.•
0
U Nišu je večeras, u tišini, bez transparenata i pištaljki, obeležena godišnjica pada nadstrešnice u Novom Sadu, kada je stradalo 16 ljudi.
Beograđani održali 16 minuta tišine: Na više lokacija za one koji nisu otišli u Novi Sad
01.11.2025.•
1
Beograđani koji nisu mogli da danas odu u Novi Sad održali su 16 minuta tišine na Trgu republike.
Vozio 160 kilometara na čas: Uhapšen pijani vozač bez dozvole
01.11.2025.•
1
Policija je u Zemunu isključila iz saobraćaja vozača (55) koji je upravljao automobilom brzinom od 159,6 kilometara na čas.
Tadić: Licemerno izvinjenje Vučića, režim će već sutra nastaviti sa propagandom
01.11.2025.•
11
Bivši predsednik Srbije Boris Tadić ocenio je kao "licemerno" sinoćno izvinjenje sadašnjeg predsednika Aleksandra Vučića studentima i građanima koji su protiv vlasti.
Komentari 10
Zeleni zub prezire s
OD LIMANA I DO DARKVUDA.SUMSKI DUH.
Gradjanin
Eon
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar