EU kao posrednik u rešenju političke krize u Srbiji: Nepotrebno ili dobra ideja?
Problem političke krize u Srbiji sve više pridobija pažnju Evropske unije.
Foto: 021.rs
Nakon niza saopštenja različitih funkcionera EU, sada je najavljeno da će se i u Evropskom parlamentu raspravljati o situaciji u Srbiji.
Ipak, tvrde sagovornici lista Danas, još nije trenutak za moguće posredovanje EU, ali dodaju da je ona logičan izbor za medijaciju, ukoliko do nje dođe.
Istraživački analitičar Miljan Mladenović za Danas kaže da trenutno stanje u državi ne ukazuje da je vreme za dijalog između dve strane.
"U prilog tome govore poslednja dešavanja i odgovor na poziv predsednika", pojašnjava on.
Ipak, ističe da i ukoliko se u narednom periodu steknu uslovi za dijalog, EU od svih inostranih aktera deluje kao najrealniji izbor za medijatora.
"Mada uopšte ne vidim trenutno potrebu za bilo kakvim učešćem inostranih partnera u rešavanju tekuće situacije", zaključuje on.
Sofija Popović, novinarka portala European Western Balkans, slaže se u oceni da trenutno ne postoji mogućnost da EU posreduje u razrešenju krize u zemlji.
"Sa jedne strane, to nije nešto što dolazi kao zahtev iz Srbije, a sa druge strane vidimo da su i Brisel i države članice dosta uzdržane u komentarisanju stanja u zemlji", kaže ova sagovornica.
Do sada su se saopštenjima oglasili Evropska komisija, pojedine grupe poslanika u EP, komesarka za proširenje EU Marta Kos, ali i nemačka Vlada.
Najoštrije saopštenje do sada došlo je od grupe Socijalista i demokrata u EP, koji su "u potpunosti podržali poziv studenata na pravdu i ključnih institucija Srbije, koje su odgovorne za bezbednost i dobrobit građana".
"Grupa čvrsto podržava pravo ljudi na protest i oštro osuđuje sve akte zastrašivanja, nasilja nad demonstrantima i ugnjetavanja stranih državljana", navodi se u njihovom saopštenju.
U saopštenjima nemačke Vlade, komesarke za proširenje i izjavi portparola EK Gijom Mersijea izražava se zabrinutost povodom nasilja koje se vrši nad demonstrantima, i poziva na poštovanje slobode na okupljanje kao osnovnog prava.
Takođe, Mersije je pozvao i sve političke aktere da se vrate dijalogu i uzdrže od eskalacija tenzija.
Imajući to u vidu, Popović ističe da bi evropske institucije, pre posredovanja, morale jasnije da se odrede prema stanju u Srbiji.
"Iz pisma komesarke Kos, sročeno u diplomatskom i birokratskom tonu, vidimo da se situacija pažljivo prati, da je za EU nasilje nad studentima neprihvatljivo, ali ako dobro čitamo to pismo, vidimo da se prepoznaje da u zemlji ne postoje uslovi za smislen i inkluzivan dijalog", kaže sagovornica Danasa.
Ona podseća da su se do sada poslaničke grupe EP najviše oglašavale u vezi sa krizom u Srbiji i dodaje da će rasprava na plenumu zakazana za sledeću nedelju biti dobra prilika da čujemo kako na dešavanja u Srbiji gleda ova institucija.
"Ako bi se EU uključila u neko posredovanje, o čemu je sada rano govoriti, verujem da bi to bilo na nivou pregovora između vlasti i opozicije, što je format koji smo mogli sa vidimo ranije", zaključuje Popović.
Podsetimo, poslednji put je EU, odnosno poslanici EP Tanja Fajon, Vladimir Bilčik i Knut Flekenštajn, posredovala u pregovorima vlasti i opozicije 2021. godine, a povodom poboljšanja izbornih uslova.
Sporazum do kog se došlo nisu potpisale sve partije opozicije, a i neke od stranaka (DJB, Dveri, Zavetnici, NADA, SRS i Zdrava Srbija), izrazile su nezadovoljstvo postignutim rezultatom, i navodile da su pregovore vodile isključivo bez posredovanja EU.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
"Putevi Srbije": Oprezno vozite zbog vlažnih kolovoza i mestimičnog snega
28.12.2025.•
0
Putevi Srbije su večeras vozačima preporučili da budu oprezni i zbog vlažnih kolovoza i mestimičnog snega, do pet centimetara.
VIDEO: MUP objavio snimak hapšenja osumnjičenog za napad na ženu na Novom Beogradu
28.12.2025.•
1
MUP Srbije objavio je snimak hapšenja T. K. (44) osumnjičenog da je u subotu, 27. decembra, izbo i opljačkao jednu ženu na Novom Beogradu.
Šalinački lug proglašen za spomenik prirode
28.12.2025.•
1
Vlada Srbije usvojila je uredbu o proglašenju Spomenika prirode Šalinački lug, u blizini Smedereva, čime je ovo područje stavljeno pod zaštitu kao prirodno dobro od posebne vrednosti i nacionalnog značaja.
Za upis bespravnih objekata stiglo više od 450.000 prijava
28.12.2025.•
1
Za upis bespravnih objekata po novom zakonu, do subote, 27. decembra, u 19 časova, stigle su 451.404 prijave, objavio je Republički geodetski zavod (RGZ).
Uhapšen muškarac osumnjičen da je izbo ženu na Novom Beogradu
28.12.2025.•
0
Policija je uhapsila osumnjičenog da je u subotu, 27. decembra, izbo i opljačkao jednu ženu na Novom Beogradu.
Vraćanje prosvetnih radnika iz penzije - rešenje za manjak kadra u školama?
28.12.2025.•
19
Unija sindikata prosvetnih radnika Srbije je Ministarstvu prosvete uputila inicijativu da se u uslovima izraženog nedostatka nastavnog kadra omogući privremeno radno angažovanje penzionisanih nastavnika.
Istraživanje: Plate u Srbiji porasle dva i po puta, ali su i dalje znatno ispod proseka EU
28.12.2025.•
4
Prosečna bruto zarada u Srbiji porasla je dva i po puta u poslednjih 15 godina, ali to i dalje nije dovoljno da pređe 40 odsto proseka u Evropskoj uniji, pokazuje istraživanje nemačkog Aspen instituta.
FOTO MUP opet poziva građane u pomoć: Obavljene nove fotografije muškarca koji je izbo ženu na Novom Beogradu
28.12.2025.•
6
Beogradska policija intenzivno traga za muškarcem koji je na teritoriji opštine Novi Beograd počinio razbojništvo.
Trebješanin: Studentsko prikupljanje potpisa će pokazati pravo raspoloženje u Srbiji
28.12.2025.•
11
Psiholog Žarko Trebješanin izjavio je FoNetu da studentska akcija "Raspiši pobedu" može pomoći da se građani više aktiviraju i motivišu za izbore koji će, kako je ocenio, neminovno morati da dođu.
FOTO, VIDEO: Ovako je izgledalo uklanjanje bombe iz Drugog svetskog rata u Beogradu na vodi
28.12.2025.•
8
Ministarstvo unutrašnjih poslova objavilo je fotografije i snimak kako je izgledalo današnje uklanjanje avio-bombe iz Drugog svetskog rata koja je pronađena na gradilištu Beograda na vodi.
FOTO: Dačić u Komandno-operativnom centru prati uklanjanje bombe iz Drugog svetskog rata
28.12.2025.•
4
Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je da je u toku uklanjanje avio-bombe iz perioda Drugog svetskog rata, pronađene na gradilištu u Ulici Nikolaja Kravcova u Beogradu na vodi.
Ministarka Pavkov: Sledeće godine sigurno ćemo imati čistiji vazduh
28.12.2025.•
33
Ministarka za zaštitu životne sredine Sara Pavkov izjavila je da će se naredne godine sigurno "poboljšati kvalitet vazduha, a to je ono što građane najviše zanima".
U toku uklanjanje bombe iz Drugog svetskog rata iz Beograda na vodi
28.12.2025.•
0
Pripadnici Sektora za vanredne situacije započeli su jutros u 8 časova uklanjanje bombe zaostale iz Drugog svetskog rata, pronađene na gradilištu Beograda na vodi.
Danas uklanjanje dela Ćacilenda - kraj šatorskog naselja ili samo praznična pauza u vidu "Božićnog seoceta"?
28.12.2025.•
22
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je za danas, 28. decembar uklanjanje šatorskog naselja koje već mesecima stoji ispred Skupštine Srbije.
Dačić: Još nije identifikovan muškarac koji je izbo ženu u hodniku zgrade na Novom Beogradu
28.12.2025.•
13
Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić rekao je za RTS da još nije identifikovan muškarac koji je u subotu na Novom Beogradu nožem napao ženu staru 67 godina i zadao joj više ubodnih rana.
Niš bi mogao da ostane bez Bulevara Zorana Đinđića jer "ništa nije učinio" za grad i iz "Bosne je ili gde već"
28.12.2025.•
26
Predsednik Skupštine grada Niša Igor Novaković najavio je da će na sledećoj sednici pokrenuti inicijativu da se Bulevar dr Zoran Đinđića više ne zove tako i da mu se vrati stari naziv.
Danas parlamentarni izbori na Kosovu, drugi u ovoj godini
28.12.2025.•
3
Drugi parlamentarni izbori na Kosovu ove godine počeli su u 7 časova.
Danas uklanjanje bombe iz Drugog svetskog rata u Beogradu: Ovo su uputstva za građane
28.12.2025.•
4
Sektor za vanredne situacije Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) Srbije danas će u ranim jutarnjim časovima organizovati uklanjanje, transport i uništavanje avio-bombe američke proizvodnje iz Drugog svetskog rata.
Odložena naplata putarine za teretna vozila na magistalnim putevima
27.12.2025.•
6
Iako je bilo najavljeno da bi za teretna vozila na magistralnim putevima od prvog dana nove godine trebalo da počne naplata putarina, ova obaveza za sada neće stupiti na snagu.
Uhapšena dva mladića zbog sumnje da su zapalili lokal na Vračaru
27.12.2025.•
0
Dve osobe uhapšene su u Beogradu zbog sumnje da su 19. decembra izazvale požar u jednom ugostiteljskom objektu na Vračaru.
Komentari 22
Miki
Neso
Варљиво лето
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar