
Akademik Kostić: Studenti uveli novu nacionalnu frekvenciju i proširili prostor istine
Studenti su protestima, štafetama i pešačenjima uveli novu nacionalnu frekvenciju i proširili prostor istine, izjavio je akademik Vladimir Kostić.

Foto: 021.rs
Kostić je istakao da su studenti u politički život uneli radost i anticipaciju budućnosti kakva bi trebalo da bude.
"Oni su motor nezadovoljstva koje se širi", rekao je Kostić u serijalu "Kvaka 23" agencije Fonet i pozvao studente da ne poveruju baš svakom aplauzu.
S druge strane, kako je objasnio, društvo je sklopljeno od različitih struktura i nema potrebe da se studenti od tih struktura ograđuju, "njihovo je njihovo i to ne može niko da pipne".
Kako je istakao, oni imaju prava, kao društvena grupa, sa svima da komuniciraju, od pozicije do opozicije, ali od njih niko ne može da traži, niti traži, da im se nametne kao lider.
"Kakav lider? Ovo je njihov trenutak, njihova pobuna i njihova budućnost, a u tom trenutku postojimo i mi", naglasio je Kostić, saglasan sa ocenom da je ishodište studentskih zahteva politika.
On smatra da je užasno pogrešno misliti da je svako ko se bavi politikom "sumnjiv, nepošten i najverovatnije džeparoš", jer se na taj način stvara, kako kaže akademik, "pčelinje društvo u kojem postoji veliki umorni vođa koji radi sve za naše dobro, a ostali nemaju šta da se pitaju oko politike".
Napominjući da studenti ne bi trebalo da pokleknu pred takvim uveravanjem, Kostić je rekao da ni on sam ne želi da uđe u zamku, u koju danas mnogi olako ulaze, da "'pljuje' po opoziciji, koja iza sebe ima jako dug period prave epopeje gaženja, gašenja, zanemarivanja i vređanja".
"Moguće da se ona u ovom trenutku u potpunosti ne snalazi, pogotovo što su došli elementi ograđivanja, rekao je on, ali je primetio i da spontanost, kao balon koji se naduvava, dolazi do izvesnog maksimuma i da je taj maksimum blizu", ocenio je akademik Kostić.
Osvrćući se na proteste u gradovima širom Srbije, Kostić je protumačio da oni prerastaju u građanski bunt i građansko nezadovoljstvo i poručio da je različite društvene grupe potrebno dovesti do dijaloga.
S druge strane, on je ukazao da je "opozicija juče već trebalo da izađe sa idejama ili bar započetom pričom o tome šta je njena politička osnova u ovom i ovakvom trenutku, bez obzira na sve međusobne razlike".
Upitan o prelaznoj vladi, on je predočio da razgovor o tome sada na neki način gura u stranu studentski krik ka normalnosti.
"Prema tome, prvo studentima ispunite zahteve, a da mi, kao društvo, pokušamo, a posebno političke partije, da budemo u punoj meri pratioci te pobune dok se nekakva rešenja ne dobiju", obrazložio je Kostić i naglasio da su izbori u ovim uslovima praktično nemogući.
Ukoliko bi sadašnja vlast bila odgovorna, ona bi morala da proba da nađe vrstu sopstvenog povlačenja, rekao je on i poručio da poraz u politici nije tragedija.
"Neka na sledećim izborima dobiju većinu, ali na izborima koji su pošteni. Oni kažu da se vlast dobija na izborima, tako je, ali na poštenim, a ne pokradenim. Čak i ako si dobio većinu glasova na pokradenim izborima, njihova legitimnost je pod znakom pitanja", objasnio je Kostić.
Na opasku da je na studente stavljen pretežak teret, akademik Kostić je potvrdio da su studenti podigli entuzijazam i raspoloženje, ali "da smo požurili da sve stavimo njima na leđa, dok sa nekog balkona vičemo kako ih podržavamo".
"Podržavamo u čemu? Ono što studenti pričaju, to je budućnost nas samih. Prema tome, ima tu izvesne hipokrizije i među nama koji ih podržavamo, ali se zapravo jako klonimo da uzmemo neku vrstu aktivnog učešća", rekao je Kostić.
On je saglasan s tim da je studentski pokret apsolutno autohton i naglašava da vlast marljivo poseže za projekcijom laži, insinuacija, konfabulacija, populizma i antiintelektualizma.
Kad se sve sabere, Kostić misli da optužbe vlasti kako neko spolja organizuje proteste predstavljaju žestok spin, na koji su studenti odgovorili onim što je najbolje, a to je humor.
"Pogledajmo samo lica koja nam se obraćaju po 100 ili 200 puta godišnje, ima tu nečega što je karikaturalno i što podleže podsmehu, a to je najbolji način borbe protiv socijalne anksioznosti u društvu u kojem su mržnja i izostanak humora zapravo blizanci", opisao je Kostić.
Prema njegovim rečima, nama se nudi "svečarski luna-park, dok je autokratska vlast za sebe prigrabila hegemoniju tumačenja, što je jako opasno", jer, kaže Kostić, demokratija ne podnosi hegemoniju tumačenja i ne podnosi proroke.
"Ukoliko, međutim, ne dođe do fer izbora i slobodnog društva, pobuna će postati oblik legitimnog protesta", smatra Kostić.
"U mojim godinama postoji strah od stilizovanog građanskog rata i to moramo izbeći", naglasio je on, ali nije siguran da vladajuća stranka o tome vodi računa.
Upitan šta je danas ideja ProGlasa, čiji je i on jedan od inicijatora, podsetio je na to da se dugo radilo na tome da se ProGlas prikaže kao kripto-politička vrsta interesa na putu da napravi partijski pomak.
"To, međutim, u ProGlasu nikada nisam primetio, niti bih ostao u ProGlasu da se tako nešto dogodilo", rekao je Kostić, koji veruje da ni najveći broj članova na to ne bi pristao.
Kostić je odbacio sve optužbe da članovi ProGlasa od bilo koga dobijaju novac.
Prema njegovim rečima, ProGlas je imao i ima brojne aktivnosti i razgovara sa građanima širom Srbije, ali je, kao i sve društvene grupe, suočen sa problemom što se događaji odigravaju bukvalno pet puta dnevno i što su stalno u poziciji da moraju da reaguju ili se brane od optužbi.
"Okolnosti su nas spojile u ProGlasu, ali su nas okolnosti i uvele u takvu spiralu i takvu brzinu da društvene grupe i partije gotovo da nemaju vremena za promišljanje", ocenio je Kostić.
On podseća na to da se SANU već izjasnila "načelnom i korektnom podrškom studentima", uveren da je većina akademika uprkos heterogenosti, na strani prava studenata da protestuju, ali i, kako je rekao, "neophodnosti da se promeni sistem i da se ova vrsta autokratske vladavine ograniči".
Kostić dodaje da mu odnos Srpske pravoslavne crkve prema protestima studenata deluje konfuzno i napominje da nije stručnjak za crkvena pitanja, jer je sekularan, ali ukazuje da joj je bolje da ćuti, nego da studente svrstava u nekakav paralelni univerzum, jer se to ne sme raditi.
Povodom tvrdnji vlasti o separatizmu u Vojvodini, on je upitao da li je svesna kakve podele time pravi među srpskim narodom.
"Nije li na taj način svaki Vojvođanin i vojvođanski Srbin pomalo sumnjiv? Sutra će biti neka druga deklaracija, a potom i treća…", upozorio je Kostić.
On u ovom trenutku ne vidi miran i racionalan izlaz iz krize, ali veruje da će razum prevladati, uprkos tome što niko ne zna šta se u ovoj fragilnoj situaciji događa sa službom bezbednosti, koja uživa podršku onih u Evropi kojima je stabilnost jedina tema.
"Pre neki dan sam se setio pesme Jovana Jovanovića Zmaja, koji je odavno u jednoj sličnoj situaciji napisao 'Jevropo, bludnice'", uporedio je Kostić i ocenio da "svet oko nas postaje nezainteresovan za nas".
"Trebalo bi da prekinemo sa naučenom bespomoćnošću, u iščekivanju nekakvog novog Godoa koji će doći i povesti nas ko zna gde. Ne, ovo moramo sami da rešimo. Ponešto smo u srpskoj istoriji 'mi sami rešavali i ja mislim da ćemo moći i sada'", istakao je Kostić.
On ukazuje na to da bi primena sile prema učesnicima protesta označila kraj vlasti, ali strepi od tragičnog scenarija.
"Srbija se može voleti na više načina. Onaj ko posegne za nasiljem, mislim da će doživeti sramni istorijski kraj. A želim im da i takav pokušaj prežive, da ne ispadne da se krećem po tuđim leševima", zaključio je Kostić.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Dan Sektora za vanredne situacije MUP-a obeležan u Lapovu, na svečanosti Macut i Dačić
17.09.2025.•
0
Dan Sektora za vanredne situacije Ministarstva unutrašnjih poslova obeležen je svečano u Lapovu.
Student Cicvarić: Režim sateran u ćošak, pravi sve bizarnije poteze
17.09.2025.•
2
Student Fakulteta političkih nauka Pavle Cicvarić, komentarisao je to što je član Gradskog odbora Srpske napredne stranke Siniša Vučinić u Informeru govorio o njegovom ubistvu.
VIDEO: Skup podrške studentu Jovičiću i u Kragujevcu
17.09.2025.•
0
Večeras se na trgu Vojvode Radomira Putnika u Kragujevcu održava skup podrške pritvorenom studentu Bogdanu Jovičiću.
Novi komandant Nacionalne garde Ohaja u poseti Srbiji, prisustvovaće i Vojnoj paradi
17.09.2025.•
3
Novi komandant Nacionalne garde Ohaja, brigadni general Metju Vudraf, boravi u svojoj prvoj zvaničnoj poseti Republici Srbiji.
Režim spreman na sve: Umesto dijaloga - represija i nasilje
17.09.2025.•
5
Septembar nije doneo očekivani talas protesta, ali represija režima pokazuje da se energija pobune ne gasi. Upotreba zabranjenih sredstava i sprega sa kriminalom otkrivaju dubinu krize vlasti.
VIDEO: Naprednjak na Informeru priča o ubistvu Pavla Cicvarića
17.09.2025.•
20
Član Glavnog odbora Srpske napredne stranke Siniša Vučinić izjavio je na Informeru da će, kako je rekao, "među blokaderima, oni ubiti najmlađega".
Pokret slobodnih građana i Stranka slobode i pravde osudili targetiranje studenta Pavla Cicvarića
17.09.2025.•
1
"Targetiranje Cicvarića je novi nivo političkog bezumlja", saopštio je Pokret slobodnih građana, dok je Stranka slobode i pravde saopštila da je "najava ubistva Cicvarića - direktna pretnja Aleksandra Vučića".
Glamočić: Država ispunila sve obaveze prema poljoprivrednim proivođačima
17.09.2025.•
1
Ministar poljoprivrede Dragan Glamočić izjavio je da je država ispunila sve obaveze prema poljoprivrednim proizvođačima.
VIDEO Građani i studenti ispred Zatvorske bolnice u Beogradu: "Pustite Bogdana"
17.09.2025.•
1
Studenti u blokadi i građani okupili su se ispred Zatvorske bolnice u Beogradu gde zahtevaju puštanje na slobodu pritvorenog studenta Bogdana Jovičića koji štrajkuje glađu.
Uhapšena razbojnička četvorka koja je krala po firmama u Barajevu
17.09.2025.•
0
Policija je u Beogradu uhapsila četiri osobe zbog krađe elektronskih uređaja u vrednosti od oko pet miliona dinara, saopštilo je Ministarstvo unutrašnjih poslova.
Profesorka Suzana Rogan iz Kragujevca koja je podržala studente vraćena na posao
17.09.2025.•
1
Osnovni sud je privremenom merom vratio na posao profesorku kragujevačke Trgovinsko-ugiteljske škole "Toza Dragović" Suzanu Rogan koja je letos dobila otkaz, posle podrške studentima i maturantima.
Sudar dva vozila kod Lazarevca, poginula jedna osoba
17.09.2025.•
0
U sudaru dva vozila kod beogradske opštine Lazarevac poginula je jedna osoba.
Evropska unija od oktobra primenjuje novi sistem kontrole granica: Evo šta to znači za građane Srbije
17.09.2025.•
3
Evropska unija će od 12. oktobra uvesti novi sistem kontrole granica za državljane trećih zemalja koji žele da uđu na teritoriju šengenskog prostora radi kratkotrajnog boravka, saopštila je mađarska policija.
Sindikat sudske vlasti anketira zaposlene u pravosuđu o obustavi rada 30. septembra
17.09.2025.•
3
Sindikat sudske vlasti saopštio je da je danas počeo anketiranje zaposlenih u pravosuđu o potpunoj obustavi rada 30. septembra.
Smenjen i načelnik Uprave kriminalističke policije Ninoslav Cmolić - i on će u penziju
17.09.2025.•
5
Načelnik Uprave kriminalističke policije Ninoslav Cmolić dobio je rešenje o penziji.
Počela sa radom aplikacija koja prati mamografske preglede žena u Srbiji
17.09.2025.•
1
Državna sekretarka Ministarstva zdravlja Ivana Stašević Karličić rekla je da je juče počela da radi aplikacija koja će brojati koliko se žena poziva i odaziva na mamografske preglede.
Šabić: Novo krivično delo koje uvodi država moglo bi da se iskoristi protiv onih koji protestuju
17.09.2025.•
8
Novo krivično delo u Nacrtu izmena i dopuna Krivičnog zakonika, "objavljivanje materijala kojima se savetuje izvršenje krivičnog dela" perfidno je fluidno formulisano, podobno za zloupotrebe i kršenja ljudskih prava.
Kako je Tass pisao pre mesec dana: Macut smenio "proruskog" šefa svog kabineta
17.09.2025.•
6
Predsednik Vlade Srbije Đuro Macut smenio je šefa svog kabineta Miloša Anđića, koji je u javnosti označen kao proruski političar.
Početak školske godine doneo i veći broj obolelih od respiratornih bolesti
17.09.2025.•
0
Curenje iz nosa, temperatura, malaksalost, bol u grlu, promuklost, kašalj samo su neki od simptoma na koje se mnogi ljudi žale poslednjih dana.
Jesen počinje sledećeg ponedeljka
17.09.2025.•
0
Jesen počinje u ponedeljak, 22. septembra u 20.19 časova, saopštilo je Astronomsko društvo "Ruđer Bošković".
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - tu je i poklon
17.09.2025.•
9
Bez izuzetka, 021.rs dnevni kviz je i danas pred vama. Ovog puta tu je i poklon.
Komentari 7
Koja
. Veliko ste razočarenje , da podsetim 10 godina ste bili predsednik Sanu poslednjih
Milan
Kalina
Do koje mere je on korumpirao medije, vidimo na primeru « najstarijeg lista na Balkanu », beogradske POLITIKE, koja Sretenjski skup u Kragujevcu predstavlja ovim naslovom :
« Студенте у Крагујевцу предводи човек који редовно подсећа да је Сребреница геноцид »
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar