
Trampov tim za Balkan: Grenel, Kušner i Blagojević - poklon za Beograd
Američki predsednik Donald Tramp oformio je "Tim za Balkan" koji čine Ričard Grenel, Džared Kušner i Rod Blagojević.
Taj tim je poklon za Beograd, ocenjuje Dojče vele (DW) ali i dodaje da eskalacija potencijalnih izvora sukoba na Balkanu postaje verovatnija.
Predstavljajući taj tim, u tekstu se podseća na to da su u martu 2024. Vlada Srbije, Trampov zet Džared Kušner i arapski investitori sklopili posao koji prema pisanju Njujork tajmsa vredi pola milijarde dolara, a plan je da zgrada nekadašnjeg Generalštaba bude preuređena u hotelski kompleks sa luksuznim apartmanima uz izgradnju spomen-obeležja žrtvama NATO bombardovanja 1999. kada je pogođena i ta zgrada.
Projekat je pokrenut još 2012. ali, tek sada bi trebalo da se počne izgradnja a za to je u velikoj meri zaslužan Trampov najbliži savetnik, Ričard Grenel, koji je tokom njegovog prvog mandata bio specijalni izaslanik za Balkan, a sada je "izaslanik za specijalne misije", dodaje se u ovoj analizi.
Grenel, dodaje se, održava bliske, čak prijateljske odnose sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem i njegovim ministrom spoljnih poslova Markom Đurićem, bivšim ambasadorom Srbije u Vašingtonu, a 2023. godine je dobio orden od Vučića za "izbalansiran pristup" prema Kosovu, na koje Srbija i dalje polaže pravo, 26 godina nakon završetka rata.
Ričard Grenel je više puta kritikovao kosovskog premijera Aljbina Kurtija. Dan uoči Trampove inauguracije sastao se s Ramušom Haradinajem, bivšim kosovskim premijerom i političkim suparnikom Kurtija.
Kurti je 2020-te izazvao Grenelov bes, jer je odbio teritorijalnu razmenu između Kosova i Srbije, koju je predložio taj američki posrednik, dodaje autor Aleksander Rotert.
Treći član tima za Balkan, prema pisanju DW, je Rod Blagojević, sin srpskih imigranata, osoba neobične biografije čak i za standarde Donalda Trampa. DW prenosi prošlonedeljno pisanje Politika da Tramp razmatra da ga imenuje za ambasadora u Beogradu ali je to ubrzo demantovano.
Blagojević je kao demokrata bio guverner Ilinoisa, potom smenjen 2009. godine a tri godine kasnije osuđen je na 14 godina zatvora zbog korupcije. Nakon smene 2010-te, učestvovao je u Trampovom rijalitiju.
Tramp mu je tokom svog prvog mandata smanjio kaznu, nakon čega je Blagojević 2020-te pušten na slobodu, a odlukom predsednika SAD od 10. februara ove godine, bezuslovno je pomilovan i izbrisan iz krivične evidencije.
Od maja 2024. godine, kada je Tramp potvrđen kao predsednički kandidat, Blagojević je, zajedno s Grenelom, učestvovao u predizbornoj kampanji - posebno u zajednicama američkih Srba, gde Tramp uživa veliku podršku, isto kao i među nacionalističkim srpskim političarima u Srbiji, Bosni i Hercegovini i na Kosovu.
U proleće 2024-te, pet američkih biznismena srpskog porekla prisustvovalo je prijemu u Trampovoj rezidenciji Mar-a-Lago na Floridi, među njima i Ranko Ristić, osnivač kompanije Zastava Arms USA, ekskluzivnog uvoznika u SAD oružja srpske kompanije Zastava Oružje.
Ristić kaže da je tom prilikom Tramp predstavio Blagojevića kao "velikog prijatelja" i "bliskog saradnika". Ristić je takođe rekao da je Trampu ispričao kako su Srbi u Bosni tokom rata 1991-1995. morali da se brane od 3.000 mudžahedina.
Blagojević je prošle nedelje bio u Beogradu. Tokom sastanka sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem on se izričito izvinio zbog američkog učešća u ratu na Kosovu i bombardovanja 1999.
"Moja zemlja je vašoj zemlji 1990-ih učinila nešto strašno. To nije ništa drugačije od onoga što Rusija radi u Ukrajini…Predsednik Tramp će raditi na poboljšanju odnosa između naših zemalja", rekao je Vučiću potencijalni Trampov ambasador u Srbiji, navodi autor i dodaje da je Blagojević u medijima oštro kritikovao kosovskog premijera Aljbina Kurtija, optuživši ga da na Kosovu sprovodi 'etničko čišćenje' Srba", rekao je on.
Danijel Server, sa univerziteta Džons Hopkins i bivši izaslanik za Balkan predsednika SAD Bila Klintona, za DW je ocenio da je "Blagojević - savršen čovek za Beograd", za kojeg kaže da je "duboko korumpirani političar, spreman da učini sve što Tramp želi kako bi bio rehabilitovan".
Iako su ove promene iz pravca SAD povoljne za Vučića, masovni protesti koji od novembra potresaju Srbiju, dodatno su pojačali njegovu radikalnu retoriku o Kosovu, verovatno kako bi skrenuo pažnju s unutrašnjih problema, ukazuje DW i dodaje da je srpski ministar spoljnih poslova Marko Đurić nedavno za Berliner cajtung Kosovo nazvao "našom srpskom pokrajinom" i tvrdio da su Srbi na Kosovu "stalno izloženi diskriminaciji i maltretiranju".
Na to se nadovezao načelnik Generalštaba Vojske Srbije Milan Mojsilović, koji je za Večernje novosti izjavio da su srpske oružane snage spremne da "zaštite Srbe i druge ne-Albance na teritoriji naše južne pokrajine".
Vučić, koji je ranije Kurtija nazvao "terorističkim ološem", sada ga je u emisiji na jednoj TV opisao kao "nitkova koji mrzi Srbe".
Direktor berlinskog Saveta za politiku demokratizacije Kurt Basuner za DW upozorava da velikosrpskim aspiracijama nije ugrožen samo teritorijalni integritet Kosova, već i Bosne i Hercegovine.
EU bi na agresiju Beograda na susedne zemlje mogla da odgovori "značajnim povećanjem" snaga EUFOR-a (Althea) koje štite mir u Bosni - borbenim trupama, kaže Basuner.
U ovoj situaciji, američki "tim za Balkan", Grenel-Kušner-Blagojević - uključujući direktnu vezu s Belom kućom, bio bi poklon za Beograd. Ionako malo verovatno poboljšanje odnosa Srbije i Kosova, postalo bi još nedosežnije, ocenjuje se u tekstu.
Tokom eskalacije 2023. kada su srpske snage napale NATO i kosovske snage bezbednosti, a zatim koncentrisale trupe na granici sa Kosovom - samo lična intervencija američkog državnog sekretara Entonija Blinkena i ogroman pritisak NATO naterali su tada Srbiju da povuče tenkove.
Server i Basuener sumnjaju da bi SAD sada vojno zaustavile Vučićevu vojsku. Osim toga, Server upozorava da bi sama rasprava o podeli Kosova ili Ukrajine - srpske separatiste u Bosni mogla da podstakne na slične akcije, zaključuje se u tekstu DW.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Kreni-Promeni: Za dva sata 200.000 ljudi potpisalo peticiju za istragu o upotrebi "zvučnog topa"
16.03.2025.•
6
Pokret Kreni-Promeni saopštio je da je njihovu peticiju kojom pozivaju na istragu povodom upotrebe, kako su naveli, "zvučnog topa" na protestu u Beogradu, do sada potpisalo 200.000 ljudi.
Forum kragujevačkih škola pozvao na obustavu nastave i da cela Srbija stane od 17. do 19. marta
16.03.2025.•
4
Forum kragujevačkih škola pozvao na obustavu nastave i da "cela Srbija stane" od 17. do 19. marta, u znak protesta i solidarnosti. sa studentima i građanima posle protesta u Beogradu.
Studenti u blokadi: "Građani Srbije imaju pravo da znaju ko ih napada dok ćute za nastradale"
16.03.2025.•
0
Studenti u blokadi saopštili su da se blokade fakulteta nastavljaju jer, kako su naglasili, njihovi zahtevi nisu ispunjeni.
VIDEO Napušten "Ćacilend": Evo šta su za sobom ostavili "studenti koji žele da uče"
16.03.2025.•
23
Iako su rekli da neće, grupa osoba koja se predstavljala kao studenti koji žele da uče, napustila je Pionirski park u Beogradu blizu predsedništva, a za sobom su ostavili šatore i gomilu otpada.
ProGlas: Formirati privremenu Vladu društvenog poverenja, ispuniti studentske zahteve
16.03.2025.•
7
Inicijativa ProGlas saopštila je da je najmasovniji protest u istoriji Srbije pokazao razmere nezadovoljstva građana i traži da se istraži upotreba oružja protiv zdravlja i bezbednosti građana.
Vanja Grbić: "Marko doživeo sedam srčanih udara tokom sinoćnjeg protesta"
16.03.2025.•
13
Proslavljeni odbojkaški reprezentativac Srbije Vanja Grbić objavio je na Instagramu da je njegov prijatelj i saigrač Marko Samardžić doživeo sedam srčanih udara, tokom jučerašnjeg protesta u Beogradu.
Osnovno javno tužilaštvo naložilo MUP-u da utvrdi činjenice tokom 15-minutne tišine u Beogradu
16.03.2025.•
15
Prvo osnovno javno tužilastvo u Beogradu formiralo je predmet i naložilo MUP-u da utvrdi šta se tačno dogodilo tokom komemorativne tišine na protestu u Beogradu.
VJT: Naloženo formiranje predmeta o "širenju dezinformacija o zvučnom topu"
16.03.2025.•
34
Više javno tužilaštvo u Beogradu naložilo je formiranje predmeta i identifikovanje lica koja su, kako je navedeno, širila dezinformacije o "zvučnom topu".
Vučić: Parlamentarni izbori mogli bi da se održe 8. juna
16.03.2025.•
54
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da bi parlamentarni izbori mogli da se održe 8. juna, ukoliko ne bude formirana nova Vlada nakon što se konstatuje ostavka Vučevića.
BCBP: Koje oružje je korišteno, ko je izdao naređenje za njegovu upotrebu, i ko ga je upotrebio?
16.03.2025.•
23
Beogradski centar za bezbednosnu politiku pozvao je "pojedince od integriteta" da saopšte "koje oružje je korišteno, ko je izdao naređenje za upotrebu kao i ko ga je upotrebio" na protestu u Beogradu.
Studenti u blokadi osudili "korišćenje sredstva koje ima iste efekte kao zvučni top"
16.03.2025.•
4
Studenti u blokadi upitali su u novom saopštenju "ko u centru Beograda tokom mirnog protesta koristi zabranjena sredstva za razbijanje mase, dok građani stoje u tišini?"
MUP: Na fotografiji je "anti-dron puška, koja je u upotrebi u cilju bezbednosne zaštite predsednika"
16.03.2025.•
38
MUP se oglasio povodom fotografije terase Predsedništva na kojoj su prikazani pripadnici vojnih specijalnih jedinica a jedan od njih u ruci drži oružje za koje se sumnja da je "zvučni top".
Fakulteti u blokadi: Topom ste udarili na našu ljubav i empatiju, ko ste vi?
16.03.2025.•
22
Svi fakulteti u blokadi objavili su oko 15 časova istovetnu, kratku poruku, kojom osuđuju jučerašnje postupke srpskih vlasti.
Urgentni centar demantuje tvrdnje o navodnim srčanim problemima zbog dejstva zvučnog topa
16.03.2025.•
12
Urgentni centar KC Srbije demantovao je da je tokom jučerašnjeg dana u ovoj zdravstvenoj ustanovi zbrinuto na desetine građana sa tegobama koje bi mogle da izazove upotreba "zvučnog topa".
FOTO: Beogradski protest kroz novosadski objektiv: Veliki Uskrs duha i prekidi stvarnošću
16.03.2025.•
5
Kad se sve prebroji, bio je to najveći protestni skup u istoriji Srbije.
Vučić pozvao Ministarstvo pravde da ustanovi istinu oko "zvučnog topa", o ostavci Vučevića u utorak
16.03.2025.•
49
Predsednik republike pozvao je Ministarstvo pravde i tužilaštvo da, kako je rekao, "gone one koji su izašli u javnost sa takvom obmanom i uznemirili građane".
VJT: Privedeno 19 lica zbog kršenja javnog reda, među njima i vozač koji je naleteo na studente
16.03.2025.•
3
Više javno tužilaštvo u Beogradu saopštilo je da je zbog kršenja javnog reda i mira privedeno 19 lica tokom, i nakon protesta "15 za 15".
Ipak nije bila policija: Bajker tvrdi da su motociklisti užurbano napustili mesto udara u Beogradu
16.03.2025.•
15
Posle snimaka na društvenim mrežama kada su ljudi počeli panično da beže tokom tišine u Beogradu, oglasio se jedan od bajkera koji kaže da su se motocilisti užurbano udaljili sa tog mesta pre udara.
Srbija za auto-put u Republici Srpskoj daje još 10 miliona evra
16.03.2025.•
22
Iz budžetske rezerve Srbije dato je 1,18 miliјardi dinara (nešto više od 10 miliona evra) za sufinansiranje deonice auto-puta Rača-Bijeljina.
Pravnik Ilić: Brojne žalbe građana nakon zvučnog topa - svi prijavljuju gotovo identične tegobe
16.03.2025.•
67
Pravnik Beogradskog centra za ljudska prava Vladica Ilić kaže da se njegovoj i drugim organizacijama javio veliki broj građana koji su svi prijavili manje-više isto nakon navodne upotrebe zvučnog topa
Patrijarh Porfirije: Đaci da se vrate u škole, a studenti na fakultete
16.03.2025.•
108
Poglavar Srpske pravoslavne crkve (SPC) patrijarh Porfirije pozvao je danas učenike da se vrate u osnovne i srednje škole, kao i studente na fakultete.
Komentari 26
Heruvim
Mudro
Ivan
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar