Picula sledeće nedelje u prvoj poseti Srbiji: Još nije poznato s kim se sastaje

Novi Izvestilac Evropskog parlamenta Tonino Picula posetiće Srbiju naredne nedelje, saznaje Radio slobodna Evropa (RSE) iz izvora u ovoj instituciji.
To će biti prva Piculina poseta od kada je krajem prošle godine imenovan za stalnog izvestioca za Srbiju u Evropskom parlamentu.
 
Za sada nije poznato ko će biti Piculini sagovornici tokom njegove posete zemlji.
Poseta će uslediti nakon što će Spoljnopolitički komitet Evropskog parlamenta raspravljati o nacrtu izveštaja o Srbiji čiji je autor Picula, a rasprava je zakazana za četvrtak, 20. februar.
 
U nacrtu izveštaja Picula je napisao da Evropski parlament izražava saučešće porodicama 15 poginulih u padu nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu 1. novembra i poziva na pokretanje potpunog i transparentnog pravnog postupka nakon sprovedene istrage nadležnih organa.
Evropski parlament izražava duboku zabrinutost zbog sistemskih problema koje su istakli studentski protesti u Srbiji: stanje građanskih sloboda, institucionalna i finansijska transparentnost i odgovornošću institucija. Ističe se važnost slobode govora i okupljanja, najoštrije osuđuju nasilni napadi na mirne demonstrante i izražava zabrinutost zbog hapšenja nekih demonstranata i pokretanja sudskih postupaka protiv njih. Ukazuje se, kako je navedeno, da događaji u Srbiji izazivaju zabrinutost za stanje demokratije i vladavine prava.
 
Kako piše RSE, ovo će biti prvi zvanični dokument jedne evropske institucije u kom će se najoštrije osuditi nasilni napadi na mirne demonstrante, te će se izraziti zabrinutost što su neki od demonstranata uhapšeni i što je protiv njih pokrenut sudski postupak.
 
RSE podseća da su imenovanje Picule i njegove izjave koje su usledile naišle na oštre reakcije beogradskih zvaničnika.
OGLASI RADNO MESTO!

Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.

Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.

  • Imre

    19.02.2025 15:59
    Pokusaj demokratizacije drustva u Srbiji. Svaka cast gospodinu Piculi da i dalje ulaze napor posle onakvih naslova korumpirane vlasti u Srbiji.
  • Picuino

    19.02.2025 14:49
    Nek se sastane sa studentima, nek podeli svoje misli sa njima na plenumu i sve ok.
  • Picula prska

    19.02.2025 13:24
    li ga prska a tek ce da prska
    Dat ce radikalima Toni Picula po repici.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija