Prof. Drašković: Vučić se u živeo u ulogu Miloša Obrenovića, ide po selima, deli pare iz kese
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić ličnu vlast temelji na poziciji sa koje, obilazeći okruge, pokazuje narodu da on drži ključeve od budžeta.
Foto: 021.rs
"On i deli pare kako mu padne na pamet, kao nekada knez Miloš Obrenović", rekao je danas profesor u penziji Božo Drašković.
Na pitanje agencije Bete kako država obezbeđuje novac za razna obećanja predsednika države meštanima pojedinih krajeva Srbije koje obilazi, kada je budžetska rezerva po svemu sudeći ispražnjena, jer su već dva puta smanjivana sredstva, namenjena ministarstvima, institucijama i službama kako bi se namirili neplanirani troškovi, Drašković je rekao da se "Vučić uživeo u ulogu kneza Miloša Obrenovića, koji je išao po selima i delio pare iz kese".
"To je slika Srbije danas. Miloš je išao po Srbiji i ko mu se dopadne vadio pare iz kese, ko mu se ne dopadne, jer ga kritikuje, pošalje im momke da ga istuku. Vučić ne vadi iz kese, ali vodi Malog (Sinišu, ministra finansija) i zbog propagande deli prema zahtevima, nekom za traktor, nekom za proširenje stočnog fonda, povećanje proizvodnje, bazen, most, lokalni put...", rekao je Drašković.
Premijer u ostavci Miloš Vučević tokom februara i pre nekoliko dana morao je da smanjuje iznose, merene desetinama miliona dinara, koji su budžetom bili namenjeni ministarstvima, službama i institucijama, kako bi namirio sve ostale neplanirane troškove, od povećanja izdataka za prosvetu da bi ispunio zahteve studenata, a u redu za povećanje plata, čekaju još neke službe.
"Takvo deljenje javnog novca iz budžeta je potpuno nezakonito, ali Vučić to radi godinama, manipulišući javnošću. Njegova putešestvija su kupovina moći i naklonosti građana, našim parama, na nezakonit način", rekao je Drašković.
Dodao je da su se građani "na žalost, navikli na takav bezobrazluk predsednika države koji nema zakonska ovlašćenja za sve to, ali propagandom učvršćuje vlast".
Koga je Vučić, upitao je Drašković, "u poslednjih deset godina pitao za neke investicije koje pokreće na svoju ruku".
"Najbolji primer je EXPO, odnosno gradnja nacionalnog stadiona. Vučić sam odlučuje šta će da se gradi u ovoj zemlji i na taj način veliča sebe, a unazađuje Srbiju. Sve će se to jednog dana platiti", rekao je Drašković.
Podsetio je da je pre nekoliko godina, prilikom obilaska Sjenice, Vučić sa lica mesta zvao nekog u Elektrodistribuciji i tražio da se izgradi trafostanica.
Istakao je nije sporno da nekom treba trafostanica, traktor, put ili nešto drugo, ali da mora da postoji procedura kako to realizovati.
"Reč je o ličnoj vlasti, njega ti ljudi koji dobijaju novac doživljavaju kao dobrotvora, njih grešne uopšte ne zanima što je takav način odlučivanja nezakonit jer imaju koristi, ali su drugi zbog tag načina izbora, na šteti. U Srbiji je sistem koji nema pravila", ocenio je Drašković.
Naveo je da se novac za ispunjenje obećanja Vučić, verovatno uzima iz budžetske rezerve, ali da je propisano kako se i ona može koristiti.
"Budžetska rezerva nije privatna kesa Aleksandra Vučića ili bilo koga drugog. U Srbiji je veliki problem način trošenja budžetskih para i u vezi sa tim, korupcija", rekao je Drašković.
Istakao je da je Vučić Srbiju vratio na predustavni period, u vreme nastajanja Srbije kao nezavisne države, posle otomanskog carstva kada su pojedini knezovi tako delili pare.
"Tako ne može u civilizovanoj državi. Vučić pravi srednjovekovnu državu u kojoj se kao gazda za sve pita. Ako mu aplaudiraju dobiće pare koje će on prikazati kao da su njegove. Pravnici treba da ocene da li je to krivično delo", naveo je Drašković.
On je rekao da nije očekivao "ovoliki nivo beščašća, podmitljivosti i podkupljivosti u društvu".
"U javnim preduzećima su godinama nezakonito postavljani vršioci dužnosti direktora, zakon je izričit, u takvom statusu je moguće biti, najviše godinu dana", rekao je Drašković.
Dodao je da "ako Vučić tako želi, neka promeni zakon i napiše da će neko biti direktor kako i koliko mu se ćefne".
"Neka parlament donese zakon u kome se kaže da je Vučić knez i neka narod izađe na referedum i izglasa kneževinu. Ako narod hoće kneževinu i 18. vek, srećno mu bilo, ali to bi onda bilo u skladu sa poretkom koji je izabrao", rekao je Drašković.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Nastavnici Pete beogradske gimnazije uputili otvoreno pismo ministru prosvete
15.11.2025.•
0
Nastavnici Pete beogradske gimnazije uputili su otvoreno pismo ministru prosvete Dejanu Vuku Stankoviću, u kom još jednom traže pomoć u "prevazilaženju krize u toj školi, odnosno razrešenje v.d. direktorke Danke Nešović.
Birački spisak u Čačku za šest meseci uvećan za 1.000 ljudi, opozicija sumnja na "fantomske birače"
15.11.2025.•
1
Podaci Gradske uprave u Čačku ukazuju da je, u šest meseci od maja do oktobra, u birački spisak upisano 1.013 osoba, koliko se godišnje rodi beba u tom šumadjskom gradu.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - bez žurbe
15.11.2025.•
7
Portal 021.rs donosi vam novo izdanje dnevnog kviza.
Inženjeri: Trošak rušenja Generalštaba meriće se milionima evra građana Srbije
15.11.2025.•
3
Trošak rušenja zgrada Generalštaba u Beogradu meriće se milionima evra građana Srbije, ocenili su građevinski inženjeri.
Udruženje: Sa 78 stradalih na milion stanovnika Srbija ima najveći broj poginulih u udesima u Evropi
15.11.2025.•
6
Sa 78 poginulih u saobraćajnim nesrećama na milion stanovnika, Srbija zauzima prvo mesto u Evropi a samo od početka godine u udesima širom zemlje stradalo je 390 osoba, upozorilo je udruženje građana "Sigurne staze".
Uhapšen osumnjičeni za dvostruko ubistvo u selu kod Babušnice
15.11.2025.•
0
Pirotska policija je uhapsila muškarca starog 49 godina iz sela Zavidince kod Babušnice, saopštila je danas Policijska uprava u Pirotu.
Dijana Hrka ponovo bila u bolnici
15.11.2025.•
2
Dijana Hrka, koja štrajkuje glađu već 14. dan u blizini Skupštine Srbije, ponovo je danas bila u bolnici Medigrup zbog pogoršanog zdravstvenog stanja.
Miloš Jovanović otpravniku poslova u Ambasadi SAD: Građani neće dozvoliti otuđenje Generalštaba, rizik za sve
15.11.2025.•
11
Predsednik Nove Demokratske stranke Srbije (Novi DSS) Miloš Jovanović uputio je otvoreno pismo Aleksandru Titolo, otpravniku poslova u Ambasadi Sjedinjenih Američkih Država (SAD).
Medicinari mole Dijanu Hrku da obustavi štrajk glađu: "Molimo Vas da sačuvate svoje zdravlje"
15.11.2025.•
1
Zbor zdravstvenih radnika Srbije i studenti Medicinskog fakulteta u Beogradu pozvali su Dijanu Hrku da obustavi štrajk glađu.
Stojanović o Savetu REM-a: Pokušavali da uvuku predlagače na najnelegitimniji način
15.11.2025.•
1
Maja Stojanović iz Građanskih inicijativa rekla da Regulatorno telo za elektronske medije (REM) ne može da se formira, jer je potrebna dvotrećinska većina odnosno šest kandidata.
SSP pokreće akciju "Put za zatvor - Pravda za Srbiju": Potreban tužilac za korupciju sa nezavisnom policijom
15.11.2025.•
1
Stranka slobode i pravde (SSP) najavila je da pokreće novu akciju "protiv organizovane kriminalne grupe Aleksandra i Andreja Vučića", pod nazivom "Put za zatvor - Pravda za Srbiju".
Dačić: Izmene u MUP-u nisu političke, izbio bi građanski rat da nije bilo policije
15.11.2025.•
30
Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je da se u policiji ne sprovodi "čistka", već jedna od brojnih sistematizacija, tako da nova postavljenja nisu politička.
Zaključeni birački spiskovi za izbore u Sečnju, Mionici i Negotinu
15.11.2025.•
1
Ministarka državne uprave i lokalne samouprave Snežana Paunović zaključila je u ponoć biračke spiskove za lokalne izbore u opštinama Sečanj, Mionica i Negotin.
Muškarac stradao u požaru u Beogradu
15.11.2025.•
0
U požaru na Čukaričkoj padini u Beogradu je poginuo jedan čovek.
Dijana Hrka dve nedelje štrajkuje glađu
15.11.2025.•
9
Dijana Hrka štrajkuje glađu 14. dan blizu Skupštine Srbije u Beogradu.
Ratni veterani koji čuvaju šator u kome Hrka štrajkuje već dve nedelje kažu za N1 da je njeno stanje stabilno i nepromenjeno.
Petković (Ne damo Jadar): Agonija sa Rio Tintom se nastavlja, kraj kad se donese zakon o zabrani iskopavanja
15.11.2025.•
5
Posle odluke Rio Tinta da odloži realizaciju projekta otvaranja rudnika litijuma u dolini Jadra, ekološki aktivisti ne veruju da je kraj agonije u borbi zaštitu životne sredine.
U Babušnici ubijeni otac i sin, majka i drugi sin povređeni
15.11.2025.•
0
Tokom sukoba u selu Zavidince, u opštini Babušnica, ubijeni su muškarac i njegov sin, dok su majka i drugi sin povređeni.
MUP traži reakciju nadležnih organa: Građani pretili policajcima u Valjevu
15.11.2025.•
8
Ministarstvo unutrašnjih poslova osudilo je pretnje koje su večeras tokom neprijavljenog javnog okupljanja upućene policijskim službenicima u Valjevu.
Uhapšena dva lopova: Jedan pljačkao kladionice, drugi obijao kuće
14.11.2025.•
0
U Beogradu su, u odvojenim akcijama policije, uhapšeni M.B. (23) i D.K. (29) koji su osumnjičeni za krađe.
BIGZ ulazi na gastronomsku mapu Beograda: Otvoren restoran BIGZ 011
14.11.2025.•
0
U istorijskoj i kultnoj zgradi BIGZ-a, jednom od najznačajnijih ostvarenja srpskog modernizma, sinoć je otvoren restoran BIGZ 011.
Povlači se iz prodaje dečji tanjir iz Pepca
14.11.2025.•
0
Ministarstvo trgovine je putem portala NEPRO upozorilo na opasnost od proizvoda koji se prodaje u Pepcu, tanjira od porcelana sa motivom Patrolne šape koji je namenjen deci.
Komentari 10
Tinkerbell
s one strane duge
Najlon
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar