
Vučić "preti" tužiocima i policajcima da će ih smeniti: Da li je institucija nadležna?
Nakon protesta u Nišu 21. marta, u kome su nezadovoljni građani gađali jajima funkcionere i članove SNS-a kao i gradonačelnika Niša Dragoslava Pavlovića, privedeno je nekoliko studenata.

Foto: 021.rs
Međutim, sutradan su uhapšeni pušteni iz pritvora, što je izazvalo veliko nezadovoljstvo kod predsednika Srbije Aleksandra Vučića, pa je u takvom raspoloženju zapretio tužiocima i policajcima.
Tokom razgovora s građanima u Leskovcu, Vučić je rekao da je "izvukao pouku" iz protesta u Srbiji i da će tražiti od svih državnih organa da reaguju u svakom trenutku i na svakom mestu, piše Danas.
"Oni koji to ne budu činili, menjaćemo ljude u tome. Oni policajci koji ne budu želeli da štite poredak i zakon biće promenjeni, oni tužioci koji ne budu želeli da štite poredak i zakon biće promenjeni", izjavio je Vučić i time po mnogima prekršio Ustav i ugrozio samostalnost tužilaštva, ali i policije.
Milovanović: Nedostatak pravne i političke kulture
Tužilac i član Udruženja javnih tužilaca Srbije Predrag Milovanović za Danas kaže da je prema njegovom mišljenju Vučić dao jednu nesmotrenu, ali i pretencioznu izjavu, kao i da je ona pre svega izraz nedostatka pravne i političke kulture u našoj zemlji.
"Izjava zaista izaziva kontraverzu, budući da je lično on kao tada i predsednik vladajuće stranke, na referendumu iz 2022. godine pozvao sve građane, a posebno svoje birače da izađu i podrže amandmane na promene Ustava RS. Podsetiću vas da je on onomad javno hvalio i podržao izmene Ustava u delu koji se ticao pravosuđa, a kojim je ojačana institucionalna samostalnost javnotužilačke organizacije i javnih tužilaca ponaosob. Posebno bih potcrtao da je u Ustav ušla odredba po kojoj niko izvan tužilaštva ne može uticati na javno tužilaštvo i nosioce javnotužilačke funkcije u postupanju i odlučivanju u pojedinom predmetu. Drugim rečima, tom odredbom je proklamovana implicitna nezavisnost javnog tužilaštva", kaže Milovanović.
On dodaje da je pored te norme Ustav propisao još i mnoge druge, dodatno afirmišući stalnost i samostalnost javnih tužilaca koje je predložilo Ministarstvo pravde, a usvojila vladajuća većina.
"Otud pomenuta izjava vodi ka pitanju - da li je odista postojala stvarna iskrenost vladajuće većine da učini pravosuđe nezavisnijim ili je to učinjeno iz nekih drugih, možda lukrativnih pobuda? Naime, reformisanje pravosuđa je jedan od uslova koji je našoj zemlji bio postavljen od strane međunarodne zajednice na putu ka Evropskoj uniji", naglašava Milovanović.
Tužilac navodi da je u tom smislu naša država dobila i pomoć iz pristupnih EU fondova kao podršku vladavini prava, kao i da je upravo reforma Ustava u oblasti pravosuđa jedna od retkih svetlih tačaka u izveštajima EU i međunarodnih organizacija o napretku naše zemlje ka EU.
"Druga stvar je to što predsednik Srbije, ali i još neki drugi javni službenici ovakvim i sličnim izjavama još uvek nisu razvili svest o potrebi uzdržavanja od takvih iskaza. Iako to Zakon o javnom tužilaštvu prepoznaje kao neprimereni uticaj, dalek je put od stavljanja norme na papir do njene primene. Zato bi neko ko ima tu vrstu autoriteta u društvu trebalo da šalje bitno drugačiju vrstu poruke - normativnog prosvećivanja i etike odgovornosti", kaže Milovanović.
Dumanović: Nije nadležan
Milan Dumanović, potpredsednik Novog policijskog sindikalnog saveza, komentarišući izjavu predsednika Vučića kako će policajci koji, po Vučićevom mišljenju, ne budu štitili ustavni poredak kaže za Danas da jedino Zakon o policiji propisuje ko i kako će biti zaposlen, a kome će se dati otkaz u policiji.
"Takve stvari reguliše Zakon o policiji koji jasno propisuje na koji način neko može da zasnuje radni odnos u policiji, a to je putem završene Srednje škole unutrašnjih poslova, završetkom obuke u Centru za osnovnu policijsku obuku (COPO) ili završavanjem studija na Kriminalističko-policijskom univerzitetu (KPU). Isto tako zakon jasno propisuje na koji način nekome može prestati radni odnos u MUP-u, tj. otkaz može da se uruči samo nakon sprovedenog disciplinskog postupka", kaže Dumanović.
On, međutim, naglašava da i ti disciplinski postupci moraju biti sprovedeni u skladu sa zakonom, a ne pod pritiscima što je, kako navodi, bio slučaj sa njim i njegovim kolegom Nebojšom Trbovićem.
"Što se tiče konkretne izjave predsednika Vučića i izjave kako će da menja policajce, jedino mogu da poručim isto što i studenti - nije nadležan", kaže Dumanović.
Preko 200 tužilaca i sudija osudilo Vučićevu izjavu
Na Vučićevu izjavu kako će oni tužioci, koji prema njegovom mišljenju, ne budu štitili ustavni poredak biti smenjeni, saopštenjem se oglasilo preko 200 sudija i tužilaca u kojem osuđuju ovakvu izjavu.
Izjavom da će "oni tužioci koji ne budu štitili poredak i zakon biti promenjeni", predsednik Republike je ispisao novu stranicu u dvanaestogodišnjem porobljavanju i ponižavanju pravosuđa, navodi se u saopštenju.
Nakon nebrojenih klevetanja i targetiranja malobrojnih sudija i tužilaca koji nisu pristajali da ćutke posmatraju devastaciju pravosuđa, predsednik Republike je ovaj put otišao i korak dalje obznanjujući da će u skladu sa sopstvenom procenom, sada i neskriveno, kadrovski uticati na sastav tužilačkih organa, ističe se u saopštenju.
"Zato smatramo da je poslednji trenutak da sudije i tužioci koji su do sada ćutke posmatrali proces porobljavanja pravosuđa dignu svoj glas i suprotstave se ovakvom i sličnom delovanju", poručuje se u saopštenju.
Poverenik za samostalnost tužilaštva Milan Tkalac, kome je primarni posao da upravo štiti samostalnost tužilaštva, za Danas nije želeo da komentariše Vučićevu izjavu.
"Zaista ne bih želeo da komentarišem. Tu ima političkih konotacija", rekao je Milan Tkalac.
Na molbu da prokomentarišu izjavu predsednika Vučića nisu odgovorili ni predsednik reprezentativnog Policijskog sindikata Srbije Veljko Mijailović, kao i predsednik Visokog saveta tužilaštva Branko Stamenković.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
EDS omogućio i korisnicima ajfona da sami očitaju i prijave stanje na strujomeru
06.07.2025.•
0
Aplikacija Elektrodistribucije Srbije dostupna je i za IOS operativni sistem tako da i vlasnici ajfona mogu da prijave stanje brojila od 1. do 6. dana u mesecu.
Ćosić: Suše će biti do kraja septembra - cene će biti visoke
06.07.2025.•
0
Profesorka Poljoprivrednog fakulteta u Beogradu Marija Ćosić ocenila je da će suše ove godine morati da se proglase elementarnim nepogodama, jer će se period suša i visokih temperatura zadržati do kraja septembra.
Akademik Saičić: Policija je od zaštitnika građana postala neprijatelj naroda
06.07.2025.•
0
Redovni član Srpske akademije nauke i umetnosti (SANU) Radomir Saičić izjavio je da brutalni napadi policije na studente ukazuju da je ta služba od zaštitnika građana postala neprijatelj naroda.
Da li je sad pravo vreme da studenti naprave svoju partiju?
06.07.2025.•
0
Iako studentski pokret već ima unutrašnju strukturu, kao i procedure za donošenje odluka, diskusiju i slično, moguće je govoriti o reorganizaciji te strukture u budućnosti.
Pokušavaju od 15. aprila: Propao i 42. pokušaj konstituisanja Skupštine Kosova
05.07.2025.•
0
Poslanici Skupštine Kosova ni u 42. pokušaju nisu večeras izabrali predsednika tog tela, pošto je za formiranje izborne komisije glasao samo 31 poslanik, od ukupno 120.
VIDEO: Priveden profesor Filozofskog fakulteta u Beogradu
05.07.2025.•
0
Profesor sa odeljenja klasičnih nauka Boris Pendelj, priveden je na Savskom vencu, saopštili su studenti u blokadi Filozofskog fakulteta u Beogradu.
VIDEO Blokade u Srbiji: Zaustavljen saobraćaj u Zemunu, jake policijske snage na Autokomandi
05.07.2025.•
0
Protestima i građanskom neposlušnošću studenti i građani traže oslobađanje nezakonito uhapšenih na protestu 28. juna, raspisivanje vanrednih izbora i uklanjanje šatora kod Skupštine i u Pionirskom parku.
U Raški gimnazijalca tukao policajac, maturanti protestuju
05.07.2025.•
0
Učenici Gimnazije u Raški koji su držali u blokadi tu srednju školu, saopštili su da je jednog maturanta prošle noći "brutalno pretukao" policajac M.M. iz Policijske stanice u Raški.
U rudniku Lece rudari štrajkuju glađu zbog otkaza, državni organi ne reaguju
05.07.2025.•
2
U rudniku Lece kod Medveđe, rudari štrajkuju glađu zbog otkaza, a državni organi i nadležna ministarstva ne reaguju.
FOTO: Postavljen pontonski most preko Velike Morave
05.07.2025.•
3
Pripadnici pontonirskih jedinica Vojske Srbije postavili su pontonski most preko Velike Morave u opštini Svilajnac, u neposrednoj blizini postojećeg, glavnog mosta na kojem je obustavljen saobraćaj.
Vučević poručio sudijama da se vrate na Pravni fakultet zbog "kontejner terorista"
05.07.2025.•
61
Predsednik Srpske napredne stranke Miloš Vučević kritikovao je sudije koje, kakao je naveo, puštaju "kontejner teroriste" i poručio im da treba da se vrate na fakultet.
Majka otetog Alona Ohela pred put u SAD: Vreme da vratimo Alona i ostale taoce
05.07.2025.•
1
Idit Ohel, majka Alona Ohela (24) koga Hamas drži kao taoca, najavila je da će otputovati u Vašington kako bi pozvala na prekid rata u Pojasu Gaze i apelovala da se oslobode svi zarobljenici.
Apel studenata u blokadi Saobraćajnog fakulteta: Ne vozite kroz novi tunel, nije bezbedno
05.07.2025.•
13
Studenti u blokadi Saobraćajnog fakulteta u Beogradu zatražili su od građana Srbije da ne koriste novootvoreni tunel na auto-putu Pakovraće-Požega, jer tvrde da nije bezbedan.
Nova - Da se struka pita: Nadležni da hitno objave dokumentaciju i dozvolu za put Požega-Pakovraće
05.07.2025.•
3
Stranka "Nova - Da se struka pita" pozvala je nadležne institucije da hitno objave kompletnu tehničku dokumentaciju i upotrebnu dozvolu za otvorenu deonicu auto-puta "Miloš Veliki", od Pakovraća do Požege.
Vrhovna javna tužiteljka Zagorka Dolovac "gazi" treći mandat: Rezultati se (ne) vide?
05.07.2025.•
3
Dva događaja su ovih dana otvorila pitanje da li je pozicija vrhovne tužiteljke Srbije Zagorke Dolovac uzdrmana.
Pravni u blokadi: Pomilovanjem aktivista SNS predsednik dokazao da nije kompetentan
05.07.2025.•
0
Studenti u blokadi Pravnog fakulteta u Beogradu ocenili su da je predsednik Aleksandar Vučić, pomilovanjem četvorice aktivista SNS koji su okrivljeni za napad na novosadske studenate, "dokazao da nije kompetentan".
MUP proverio 1.130 osoba i priveo 107 ljudi zbog različitih prekršaja
05.07.2025.•
0
Ministarstvo unutrašnjih poslova je saopštilo da su pripadnici policije tokom prethodne noći izvršili proveru identiteta ukupno 1.130 osoba, dok je 107 osoba dovedeno do službenih prostorija.
Poslanica EP poručila Vučiću: Istinski vođa ne ućutkuje svoj narod, već im pruža slobodne izbore
05.07.2025.•
6
Poslanica Evropskog parlamenta Katlin van Brempt obratila se predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću na Iksu rečima da "istinski vođa ne ućutkuje svoj narod, već mu omogućava slobodne i demokratske izbore".
Štrajk u beogradskom Centru za socijalni rad završen nakon četiri meseca
05.07.2025.•
0
Štrajk zaposlenih u Gradskom centru za socijalni rad (GCSR) u Beogradu okončan je nakon više od četiri meseca.
Preminuo dopisni član SANU, veliki fizičar Antun Balaž
05.07.2025.•
3
Dopisni član Srpske akademije nauka i umetnosti (SANU) Antun Balaž iznenada je preminuo u petak, 4. jula 2025. godine, u 53. godini života.
Bivši i aktivni pripadnici MUP-a u apelu kolegama: Odbijajte nezakonita naređenja
05.07.2025.•
9
Više od 80 bivših i aktivnih pripadnika Ministarstva unutrašnjih poslova uputilo je apel policajcima koji su ovih dana angažovani na protestima i blokadama širom Srbije.
Komentari 19
milan
Cela Srbija ustala a Vucic sedi i preti. DOKLE ?
Imre
Cika brka
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar