
Rio Tinto potvrdio: "Jadar" prijavljen na konkurs za strateške projekte Evropske komisije
Kompanija Rio Tinto je potvrdila da je svoj projekat iskopavanja litijuma "Jadar" prijavila na konkurs za strateške projekte koji je Evropska komisija raspisala prošle godine.

Foto: 021.rs
To je objavio danas portal European Western Balkans (EWB).
Taj konkurs je u okviru Akta EU o kritičnim sirovinama (The Critical Raw Materials Act, CRMA) koji prepoznaje strateške sirovine kao ključne za uspeh zelene i digitalne tranzicije i definiše strateške projekte koji doprinose sigurnosti snabdevanja.
Javni poziv bio je otvoren i za projekte izvan Evropske unije, a Evropska komisija je u utorak objavila spisak izabranih strateških projekata sa teritorije Evopske unije. Projekti izvan Evropske unije biće odabrani kasnije, naveli su u kompaniji Rio Tinto za portal EWB, odgovarajući na pitanje da li je "Jadar" prijavljen Evropskoj komisiji za dobijanje "statusa strateškog projekta".
"Čvrsto verujemo da projekat 'Jadar', koji razvijamo na jednom od najkvalitetnijih i najbolje istraženih ležišta litijuma u Evropi, ima ogroman razvojni potencijal za Srbiju, uz brojne benefite za lokalnu zajednicu", saopštila je kompanija Rio Tinto.
Ta kompanija tvrdi da "ovaj projekat pruža Srbiji priliku da postane lider u razvoju kritičnih sirovina neophodnih za novu industrijsku revoluciju".
"Ali, ne može biti realizovan dok u zakonom definisanom procesu kroz izradu studije procene uticaja na životnu sredinu ne dokažemo da je bezbedan za životnu sredinu i zdravlje ljudi", naveo je Rio Tinto.
Evropska komisija je u julu 2024. za EWB precizirala da ni Rio Tinto, niti bilo koja druga kompanija, ne može da prijavi projekat Evropskoj komisiji za dobijanje statusa strateškog, "a da prethodno ne dobije odobrenje za tu prijavu od države u kojoj bi se projekat sprovodio".
Po Aktu o kritičnim sirovinama, pre nego što razmatra prijavu Komisija mora da dobije direktno odobrenje države van EU u kojoj bi se projekat sprovodio.
I u slučaju da Evropska komisija proglasi strateškim neki projekat, ovlašćeni organi država u kojima bi se projekti sprovodili nisu dužni da izdaju dozvole izvođačima, rekla je Evropska komisija za portal EWB.
Evropska komisija je juče saopštila da je prvi put usvojena lista od 47 strateških projekata kritičnih sirovina čije sprovođenje bi trebalo da "osnaži evropski vrednosni lanac sirovina i diversifikuje izvore snadbevanja".
Izabrani su projekti u 13 zemalja EU, a najviše projekata se odnosi na litijum, dok su ostali u vezi sa niklom, kobaltom, manganom i grafitom.
Evropska komisija je za EWB rekla da su objavljeni strateški projekti kritičnih sirovina samo u EU, a da je "primila prijave za projekte u trećim državama i odluka o potencijalnom izboru takvih projekata biće doneta u kasnijoj fazi".
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je sinoć, posle razgovora sa predsednikom Evropske komisije Ursulom Fon der Lajen i predsednikom Evropskog saveta Antoniom Koštom, najavio da će Evropska komisija iduće nedelje proglasiti projekat "Jadar" za svoj strateški projekat van zemalja EU.
Proglašenje "strateških projekata" učinjeno je u skladu sa aktom CRMA koji je prošle godine donela Evropska unija da bi našla rešenja za nabavku, preradu i reciklažu kritičnih sirovina u Evropi, te osigurao lanac snadbevanja.
Govoreći o pravilima i procedurama strateških projekata u zemljama koje nisu članice Evroske unije, kao što je Srbija, u Evropskoj komisiji za portal EWB su u leto 2024. naglasili da će i one morati da ispune "visoke ekološke i društvene uslove", što će podrazumevati i da od toga ima neposrednu korist lokalna zajednica.
U Komisiji je objašnjeno da CRMA propisuje da projekti koji budu proglašeni strateškim, moraju da značajno doprinesu obezbeđivanju sigurnosti snadbevanja EU strateškim sirovinama, da budu tehnički izvodivi u razumnom roku, te da se obezbedi da se "očekivana proizvodnja može proceniti sa dovoljnim stepenom sigurnosti".
Ssagovornici iz Evropske komisiju su rekli da je "poziv za strateške projekte neprestano otvoren" i da će se prijave procenjivati četiri puta godišnje.
Za EWB je rečeno da će i projekti koji budu proglašeni "strateškim" moći će da budu zaustavljeni u bilo kojoj fazi sprovođenja ukoliko Evropska komisija proceni da ne zadovoljavaju standarde, pre svega ekološke i pravne.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Vlada Srbije na osnovu šturih objašnjenja ove godine donela 117 rešenja o upotrebi budžetske rezerve
03.09.2025.•
0
Vlada Srbije je od početka godine donela 117 rešenja o upotrebi budžetske rezerve, uglavnom na osnovu šturih i nepotpunih informacija zašto je tako nešto bilo potrebno, preneo je Forbs Srbija.
DRI: Centralni registar obaveznog socijalnog osiguranja bez sistema informacione bezbednosti
03.09.2025.•
0
Centralni registar obaveznog socijalnog osiguranja (CROSO) nije organizaciono ni kadrovski uspostavio upravljanje informacionom bezbednošću, saopštila je Državna revizorska institucija (DRI).
Zaječar: Predsedavajući odložio sednicu Skupštine grada do daljeg
03.09.2025.•
0
Vladajuća koalicija Srpske napredne stranke u Zaječaru nije odustala od organizovanja druge sednice Skupštine grada, iako je sud doneo odluku o poništenju konstitutivne sednice.
Dosadašnja dekanka Medicinskog fakulteta u Beogradu: Moja smena je nezakonita
03.09.2025.•
0
Dosadašnja dekanka Medicinskog fakulteta u Beogradu Tatjana Simić izjavila je da je "njena smena sa te pozicije nezakonita i rezultat višemesečnih aktivnosti Etičkog odbora protiv nje".
Vučić: Do decembra 2026. predstavljamo leteće automobile u Srbiji, a smejali su mi se
03.09.2025.•
38
Predsednik Aleksandar Vučić izjavio je da je danas u Pekingu imao mnogo važnih bilateralnih susreta sa više od 10 svetskih lidera, kao i sa velikim kineskim kompanijama zainteresovanim za ulaganja u Srbiju.
Uživo u programu priznao da bez dozvole prisluškuje građane - i nikom ništa
03.09.2025.•
11
Javno priznanje člana Glavnog odbora Srpske napredne stranke Siniše Vučinića da neovlašćeno prisluškuje građane, nije proizvelo nikakvu reakciju nadležnih.
eRecept od januara 2026. i u privatnom zdravstvu
03.09.2025.•
0
Pošta Srbije potpisala je ugovor sa kompanijama "Nites" i "Medit", kojim se uspostavlja usluga E-recept u privatnom zdravstvu, na isti način kao u državnom, a treba da počne od 1. januara 2026.
Brnabić: Vučiću nisu važni vlast i moć, njega ne zanima novac, već da građani ostvare svoje snove
03.09.2025.•
71
Predsednica Skupštine Ana Brnabić kazala je da će Aleksandar Vučić raspisati izbore kada to bude bilo u skladu sa nacionalnim interesima i to neće imati veze sa rezultatima istraživanja javnog mnjenja o rejtinzima.
Uskoro nam stiže poskupljenje struje i niži prag za crvenu zonu: Koga će to najviše pogoditi
03.09.2025.•
31
Jesen donosi novo poskupljenje struje - od 1. oktobra cena električne energije biće viša za 6,6 odsto.
Saradnik Darka Šarića uhapšen u Holandiji zbog šverca kokaina: Biće izručen Srbiji
03.09.2025.•
6
Srpski državljanin N. D. (45) uhapšen je u Holandiji u saradnji srpske policije, policije Holandije i Evropola.
Vučević pozvao na "sabore" SNS u nedelju: Pomerili smo jer je dan ranije blokaderski prajd
03.09.2025.•
22
Predsednik SNS Miloš Vučević pozvao je građane da dođu u nedelju, 7. septembra na "sabor" u oko 120 gradova Srbije protiv blokada ali i na, kako ga je nazvao, "neki vid porodičnog okupljanja".
Vozač autobusa pretukao motociklistu u Železniku
03.09.2025.•
3
Vožač autobusa uhapšen je protekle noći zbog sumnje da je pretukao motociklistu u Železniku.
DNEVNI KVIZ: Danas nagrađujemo!
03.09.2025.•
6
Novi 021.rs dnevni kviz je pred vama. Ovog puta tu je i nagrada.
Promaja, vanzemaljci, život bez televizije: Istraživanje pokazalo čega se najviše plaše građani Srbije
03.09.2025.•
11
Naši strahovi imaju hiljadu lica - od bolesti i rata, do paukova, visine, pa čak i života bez interneta i invazije vanzemaljaca, pokazuje istraživanje agencije Ipsos.
SNS aktivistkinja i nastavnica vređala roditelje i dete s autizmom u Vlasotincu, za danas najavljen protest
03.09.2025.•
6
Protest zbog uvreda koje je SNS aktivistkinja i nastavnica srpskog jezika u osnovnoj školi Irena Petrović iznela na račun dece i njihovih roditelja, održaće se danas, 3. septembra u Vlasotincu.
Pokrenut predistražni postupak protiv Marka Krička zbog navoda o zlostavljanju studenata
03.09.2025.•
19
Prvo osnovno javno tužilaštvo u Beogradu počelo je sa predistražnim radnjama protiv Jedinice za obezbeđenje određenih ličnosti (JZO) i njenog komandata Marka Krička.
FOTO: Bračni par u Smederevu držao nelegalnu mesaru, nebezbedno meso prodavali u dva svoja lokala
03.09.2025.•
4
Smederevska policija je u saradnji sa veterinarskom i sanitarnom inspekcijom, nakon kontrole neregistrovane, improvizovane mesare u selu Udovice kod Smedereva, uhapsila D. S. (58) iz Smedereva.
Podneta krivična prijava protiv Vučića i Lučića zbog trgovine uticajem u slučaju Junajted medije
03.09.2025.•
8
Udruženje "Ustavobranitelji" podnelo je krivičnu prijavu protiv predsednika Srbije Aleksandra Vučića i direktora kompanije Telekom Vladimira Lučića zbog trgovine uticajem u vezi smene menadžmenta "Junajted medije".
Niške gimnazijalce napala grupa momaka sa bakljom i palicom
02.09.2025.•
1
Učenike niške Gimnazije "Stevan Sremac" danas su napala trojica nepoznatih momaka sa motkom i bakljom, svedoče đaci i profesori.
Kamioni na Batrovcima i Sremskoj Rači čekaju četiri sata
02.09.2025.•
3
Na putničkim terminalima graničnih prelaza zadržavanja traju do 30 minuta dok kamioni čekaju do četiri sata, saopštio je večeras Auto-moto savez Srbije (AMSS).
Komentari 26
Zzz
sasa
Lala
Jadar kao stratesku stvar za EU, guraju kineski Rio Tinto i korumpirani Vucic i njegova bagra na vlasti.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar