U saopštenju su naveli da u većini evropskih gradova građani direktno biraju gradonačelnika što, kako su ocenili, podstiče veću odgovornost, transparentnost i direktnu vezu s građanima.
"Direktan izbor gradonačelnika u Srbiji ukinut je 2008. godine, izmenama Zakona o lokalnoj samoupravi, čime je odlučivanje o prvom čoveku grada prebačeno u ruke političkih većina u skupštinama. Time je građanima oduzeto pravo da neposredno biraju ko će voditi njihov grad", ističu u ovom udruženju građana.
Udruženje je pozvalo i na "ozbiljno jačanje" nadležnosti mesnih zajednica koje, kako se navodi, sada imaju "simboličnu ili nikakvu ulogu".
"Potrebno im je vratiti pravo na odlučivanje o lokalnim pitanjima – od uređenja ulica i parkova, do malih komunalnih projekata i participativnog budžetiranja", piše u saopštenju udruženja "Beograd u pokretu".
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 3
Sale
Svaka opština na 26.000 stanovnika da ima jednog poslanika.
Demokratija a ne partokratija!
rade
Arman
Tako treba birati i svakog poslanika u republičkoj skupštini a ne po partijskoj listi.
Treba uvesti 30 izbornih jedinica umesto jedne koju sad imamo
Svaki okrug jedna izborna jedinica
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar