Više javno tužilaštvo: Ukidanje uputstva da se Ponoš privede je ignorisanje Ustava i zakona
Ukidanje obaveznog uputstva glavnog tužioca Nenada Stefanovića kojim se nalaže da se Zdravko Ponoš privede zbog navoda o upotrebi zvučnog topa, jeste "ignorisanje Ustavai i zakona".
Tako u saopštenju Više javno tužilaštvo u Beogradu (VJT) ocenjuje postupak Visokog saveta tužilaštva (VST).
VJT je u saopštenju dodalo da je cilj odluke VST, odnosno usvajanje prigovora posebnog javnog tužioca za visokotehnološki kriminal na obavezno uputstvo, dokaz "uticaja pojedinih povezanih lica unutar javnog tužilaštva" koji za cilj imaju "devastaciju rada i funkcionisanja VJT".
"VJT podseća da mišljenje Ministarstva pravde navodi da glavni javni tužilac VJT, glavni javni tužilac Apelacionog javnog tužilaštva u Beogradu i Vrhovni javni tužilac 'mogu posebnom javnom tužiocu za visokotehnološki kriminal izdati obavezno uputstvo za rad i postupanje u pojedinom predmetu, u skladu sa Zakonom o javnom tužilaštvu'".
"Zbog ignorisanja ustavnih odredbi, zakona i navedenog mišljenja od strane Komisije VST za odlučivanje o prigovorima, VJT će podneti inicijativu Ustavnom sudu sa zahtevom za kasiranje odredbi Zakona o organizaciji i nadležnosti državnih organa za borbu protiv visokotehnološkog kriminala, kojima je propisano da rukovodilac Posebnog odeljenja za borbu protiv visokotehnološkog kriminala (Posebni tužilac) ima prava i dužnosti kao glavni javni tužilac", dodaje se u saopštenju.
Juče je predsednik stranke "Srbija centar" Zdravko Ponoš na svom nalogu na mreži "Iks" objavio odluku Kosmisije VST od 2. aprila ove godine kojom se usvaja prigovor posebnog javnog tužioca za visokotehnološki kriminal Borisa Majlata i ukida uputstvo tužioca Stefanovića.
Stefanović je, naime, 26. marta doneo obavezno uputstvo za rad i postupanje u pojedinom predmetu, kojim se tužiocu Majlatu nalaže da zbog krivičnog dela "Izazivanje panike i nereda" privede i procesuira Ponoša zbog njegovih navoda na društvenim mrežama da je na protestu održanom 15. marta korišćen "zvučni top" ili "vorteks top", odnosno da objasni iz kojih razloga je navedene tvrdnje iznosio.
Ponoš je na mreži X uz fotografije odluke Komisije VST napisao i poruku za predsednika Aleksandra Vučića:
"Mislio si da će proći ispod radara ono što si uradio 15. marta. Kad nisi uspeo, naložio si svom tužiocu Stefanoviću da me uhapsi zbog 'tvita' u kojem sam te prozvao za upotrebu soničnog oružja protiv mirnih učesnika protesta. Na sreću, još uvek imamo tužioce koji rade po zakonu. Nadam se da će izdržati užasne pritiske kojima su izloženi", naveo je Ponoš.
Advokat i poslanik vladajuće SNS Vladimir Đukanović juče je, takođe preko društvenih mreža, naveo da se na dokumentu koji je Ponoš objavio na svom nalogu "jasno vidi da ne postoji prijemni pečat", odnosno da je opozicionaru dokument "dostavio neko direktno iz VST".
"Ovo je apsolutni skandal! Baš me zanima da li je samo VJT Beograd ovo dobilo pre tebe. Ovo je najbolji pokazatelj koliko je tužilačka organizacija kompromitovana", napisao je Đukanović.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Voće i povrće na pijacama skuplje nego u marketima: Stručnjaci o mogućem rešenju
02.02.2026.•
0
Cene poljoprivrednih proizvoda veoma variraju od grada do grada, pokazuje zvanična statistika, ali se razlike lako mogu uočiti i u istom gradu u zavisnosti od mesta na kome se oni prodaju.
VIDEO: Pogledajte zaplenu 500.000 tableta, uhapšena dvojica
02.02.2026.•
0
Policija je zaplenila 500.000 tableta sa liste psihoaktivnih supstanci i uhapsila je dve osobe u Zemunu.
Petrov: Podneću ostavku ako se utvrdi da sam se bavio politikom
02.02.2026.•
13
Predsednik Ustavnog suda Vladan Petrov tvrdi da će podneti ostavku ukoliko se utvrdi da se "bavio politikom".
Lončar kaže da se u Srbiju vratilo 200 medicinara, ali to nije ni blizu dovoljno
02.02.2026.•
4
Vest koja je ovog meseca izazvala buru u javnosti stigla je iz Opšte bolnice u Ćupriji, kada je v.d. direktor saopštio da zbog nedostatka kadrova privremeno zatvara porodilište.
Putnički vozovi od Beograda do Budimpešte do kraja marta, karta u jednom smeru oko 3.500 dinara
02.02.2026.•
12
Ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Aleksandra Sofronijević izjavila je da će teretni saobraćaj na pruzi Beograd - Budimpešta krenuti krajem februara, a putnički saobraćaj do kraja marta.
Pala cena kirija, ali ne na nivo kao pre dolaska Rusa: Agent objašnjava šta se očekuje u 2026.
02.02.2026.•
27
Cene zakupa stanova u Srbiji u protekle dve godine primetno su se smanjile, ali se i dalje nisu vratile na nivo iz perioda pre 2022. godine.
Majić: Izjava Petrova opasna, u toku priprema obračuna vlasti i pravosuđa
01.02.2026.•
17
Sudija Miodrag Majić reagovao je na izjavu predsednika Ustavnog suda Vladana Petrova o sankcijama za sudije koji se javno deklarišu kao protivnici vlasti.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - možda i znate
01.02.2026.•
12
Još jedan 021.rs dnevni kviz je tu - za vas.
Vukadinović: Kad bi Marsovac sleteo u Srbiju pomislio bi da je glavni sukob studenata i opozicije
01.02.2026.•
31
Vučić nije stavio pod kontrolu situaciju u Srbiji, ali je u velikoj meri stavio pod kontrolu situaciju unutar svog biračkog tela, što je njemu i najvažnije, izjavio je Đorđe Vukadinović iz Nove srpske političke misli.
Teretnjaci najduže čekaju na Kelebiji
01.02.2026.•
1
Prema informacijama granične policije, nema zadržavanja na putničkim terminalima naših graničnih prelaza.
Međak o novom timu za pristupanje EU: Nastavak fingiranja evrointegracija
01.02.2026.•
5
Potpredsednik Evropskog pokreta u Srbiji Vladimir Međak kaže da bi otvaranje Klastera 6 (spoljna politika), što je jedan od ciljeva na kome će raditi novoosnovani Tim za pristupanje EU, značilo uvođenje sankcija Rusiji.
Problemi sa računima za struju se redovno javljaju u januaru? U EPS-u kažu "nema govora o tome"
01.02.2026.•
26
Zašto svakih nekoliko godina Elektrodistribucija nepogrešivo omane i doda po koju nulu na račun za struju? I zašto se ti propusti svaki put dešavaju u januaru?
Vučić: Država ne stoji iza pet tona marihuane, kad neko tako nešto tvrdi - dečko, jesi ti čist u glavi?
01.02.2026.•
36
Predsednik države Aleksandar Vučić izjavio je danas da njegovi protivnici "sve obrnu naopačke", tako da sad tvrde da u aferi oko otkrivenih pet tona marihuane stoji država.
VIDEO: Krivična prijava protiv članova SNS jer su sa štanda puštali Tompsona
01.02.2026.•
13
Pokret "Kreni-promeni" podneo je krivičnu prijavu protiv članova Srpske napredne stranke zbog puštanja pesama hrvatskog pevača Marka Perkovića Tompsona na štandu SNS-a na Konjarniku.
Do sada stiglo 1,4 miliona prijava za upis nelegalnih objekata, rok neće biti produžen
01.02.2026.•
2
Ministarka građevinarstva Aleksandra Sofronijević izjavila je da je do jutros u 7.30 stiglo više od 1,4 miliona prijava za upis svojine objekata u okviru programa "Svoj na svome".
Ometanje istrage protiv Momirovića i Vesića: "Vlast i želela da postupak i nadstrešnica padnu u zaborav"
01.02.2026.•
11
Tužilaštvo za organizovani kriminal saopštilo je da vodi istragu protiv bivših ministara Tomislava Momirovića i Gorana Vesića i drugih osumnjičenih, navodeći da je istraga opstruisana.
Predsednik Ustavnog suda: Sudije koje su protiv aktuelne vlasti da budu razrešene
01.02.2026.•
82
Predsednik Ustavnog suda Vladan Petrov izjavio je da "sankcija za one sudije koje se javno deklarišu kao protivnici aktuelne vlasti jeste razrešenje".
Slučaj "pet tona marihuane": Pritvor za tri osobe, predloženo raspisivanje poternice za organizatorom
01.02.2026.•
3
Viši sud u Beogradu odredio je pritvor za tri osobe uhapšene nakon zaplene pet tona marihuane u selu Konjuh kod Kruševca.
Bocan Harčenko: Pregovori oko NIS-a za sada potvrđuju prijateljski odnos Rusije i Srbije
01.02.2026.•
15
Ambasador Rusije u Srbiji Aleksandar Bocan Harčenko izjavio je da "pregovori oko NIS još nisu završeni do kraja, ali ima pomaka i ceo proces ide u pravcu koji svima odgovara".
Počeli da važe novi iznosi naknade za nezaposlene: Povećanje od 580 do 2.050 dinara
01.02.2026.•
2
Nezaposleni u Srbiji koji ostvaruju pravo na novčanu naknadu od danas, 1. februara će dobijati izmenjene iznose pomoći sa biroa.
Komentari 23
Duplo golo
Golik
Vlada
Ili je opoziciji to ukinuto??
Drugo glavni vođa i svi oko njega svakodnevno bar deset puta iznose lažne tvrdnje i šire paniku!!!
Šta ćemo sa tim?
Iskreno se nadam da će tužilac Stefanović u nekoj budućnosti prodavati kokice!!!
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar