Novi zakon o saobraćaju u pripremi, građani poslali 150 predloga šta da se menja

U toku je izrada novog Zakona o bezbednosti u saobraćaju koji bi trebalo da bude gotov do kraja 2025. godine, a građani Srbije imaju priliku da daju predloge za njegovo unapređenje.
Novi zakon o saobraćaju u pripremi, građani poslali 150 predloga šta da se menja
Foto: Pixabay
Do sada je na adresu Agencije za bezbednost saobraćaja (ABS) stiglo više od 150 predloga, a svaki od njih razmatra radna grupa koju čine predstavnici MUP-a, akademskih i naučnih institucija, nevladinih organizacija, kao i pravosuđa.
 
Kako za "Blic" ističe savetnik direktora ABS Milan Ilić, novi Zakon o bezbednosti u saobraćaju se izrađuje iz dva razloga. Prvi je usklađivanje sa propisima Evropske unije, a drugi otklanjanje nedostataka postojećeg zakona sa jasnim ciljem - unapređenja bezbednosti i smanjenja broja saobraćajnih nezgoda sa teškim posledicama.
 
"Formirana je radna grupa u kojoj je MUP nosilac, a koju čine svi subjekti bezbednosti saobraćaja, od ministarstava, preko fakulteta, NVO, udruženja, čak su i sudstvo i tužilaštvo uključeni u ovaj proces", kaže Ilić za "Blic".
Ističe da je do sada na mejl adresu zobs.predlozi@abs.gov.rs stiglo više od 150 predloga, a grupisani su u nekoliko grupa.
 
"Neki su već našli mesto u nacrtu zakona, a svi se razmatraju u radnoj grupi", ističe Ilić.
Izmene u obukama učesnika u saobraćaju
 
"Građani sami sugerišu da se poveća bezbednost kroz obuku i edukaciju učesnika u saobraćaju. To je za nas signal da se pooštre procesi edukacije, odnosno pripremne nastave za vozače", kaže Ilić.
 
Digitalni vozački dosije
 
Takođe, građani su predložili digitalizaciju prijave prekršaja i efikasnije kontrole saobraćaja od strane saobraćajne policije.
 
"Građani sagledavaju savremene napretke tehnologije, veštačku inteligenciju i kamere, i smatraju da uvođenje digitalizacije može da se ubrza proces i na taj način se kazne oni koji ugrožavaju druge učesnike u saobraćaju", naveo je Ilić.
 
Prilagođavanje kazne primanjima
 
Građani su takođe ukazali da žele prilagođavanje kazni visini primanja prekršioca. 
 
"To znači da ako neko ima platu milion dinara i napravi saobraćajni prekršaj, da njegova kazna bude značajno veća u odnosu na nekog ko ima platu 50.000 dinara", objasnio je Ilić.
 
Uvođenje strožih kazni za bahate vozače
 
Kada je reč o saobraćajnoj infrastrukturi, tačnije signalizacije u saobraćaju, građani su dostavili zanimljiv predlog, a to je LED saobraćajna signalizacija - označavanje LED sijalicama pešačkih prelaza kako vertikalno tako i horizontalno.
 
Najčešći predlozi građana uključuju:
 
- Unapređenje obuke vozača i uvođenje saobraćajne kulture u obrazovni sistem.
- Digitalizaciju sistema kontrole i efikasnije procesuiranje prekršaja uz pomoć kamera i veštačke inteligencije.
- Uvođenje LED saobraćajne signalizacije na pešačkim prelazima.
- Obavezno polaganje za vožnju bicikla i električnih trotineta.
- Prilagođavanje kazni visini primanja - da se kazne razlikuju u zavisnosti od ekonomske snage počinioca.
- Strože kazne za bahate vozače koji svojim ponašanjem direktno ugrožavaju bezbednost drugih učesnika u saobraćaju.
 
Građani i dalje mogu slati svoje predloge na adresu zobs.predlozi@abs.gov.rs.
OGLASI RADNO MESTO!

Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.

Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.

  • Nick

    13.04.2025 20:17
    Ovo je prilika da se ukine sve što je suvišno u zakonu: rok važenja prve pomoći, obavezne zimske gume, ograničenje brzine na autoputu. Ima toga još verovatno, jer je prenormiranost karakteristika birokratskog društva.
  • Brau

    13.04.2025 17:26
    Ne postoji uslovno levo svetlo.
    Kada se upali zelena strelica, apsolutno bez ometanja je skretanje levo, a pesaci ne mogu da se nađu na pešačkom prelazu te ulice u koju se skreće levo.
  • Pera Ždera

    13.04.2025 16:10
    Dnevna svetla
    Skoro su svi ukinuli, osim skandinavaca, jer je kod njih zima 2/3 godine.
    Potpuno bez smisla.
    Odgovornost organa upravljanja putevima i na državnom i lokalnom nivou!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Vujošević: KSS treba da reaguje zbog hapšenja Štimca

Proslavljeni košarkaški trener Duško Vujošević izjavio je da hapšenje bivšeg košarkaškog reprezentativca Vladimira Štimca predstavlja nastavak represije vlasti prema građanima koji se bore za pravdu i normalnu Srbiju.