Sekretarka Evropskog pokreta u Srbiji o poseti Marte Kos: Protesti, studenti vidljivi i u Briselu
Generalna sekretarka Evropskog pokreta u Srbiji (EPuS) Dragana Đurica ocenila je da poseta Marte Kos nije bila još jedan običan dan u kalendaru evropske birokratije i da je njena poruka bila jasna.
Foto: 021.rs (Ilustracija)
Đurica kaže da je poruka Marte Kos ta da Evropa ne može zatvarati oči pred onim što se u Srbiji dešava i da su protesti, studenti, i gušenje sloboda vidljivi i u Briselu.
"Nekadašnja preduzetnica, ambasadorka, potpredsednica vlade, predsednička kandidatkinja, sada na mestu komesarke za proširenje EU - došla je da vidi, čuje i govori. I to je uradila, izdvojivši se od ostalih evropskih zvaničnika time što se nije obraćala samo vlastima - već i građanima", navodi se u autorskom tekstu Dragane Đurice objavljeno na sajtu EPuS.
"Njena poruka bila je jasna: Evropa ne može zatvarati oči pred onim što se u Srbiji dešava. Protesti, studenti, gušenje sloboda – sve je to vidljivo i u Briselu. A EU nije (ili ne bi trebalo da bude) samo slobodno tržište – već zajednica vrednosti. Dok god postoje građani koji brane te vrednosti, Evropa ne sme da ih ostavi same. Njen ton nije bio ni optužujući, niti umiljat, već jednostavno: evropski", piše Đurica.
Autorka je ocenila da je susret Marte Kos sa studentima koji su na nogama prešli celu Srbiju, biciklima stigli do Strazbura, a sada trče do Brisela, bio je susret sa budućnošću Srbije, "sa mladima koji ne traže povlastice, već pravila" i koji "ne traže sažaljenje, već poverenje".
"I upravo je Marta Kos, obraćajući im se direktno, delovala kao retki glas iz EU koji zna da građani često bolje razumeju Evropu od onih koji je vode".
U tekstu se navodi da je Marta Kos posetila i Novi Sad da oda počast onima koji su tragično izgubili život na železničkoj stanici, srela se s civilnim društvom, predstavnicima opozicije i vlasti, a susretima, kako ocenjuje autorka, nije nedostajalo ni simbolike ni sadržaja.
"Na kraju je primila i delegaciju studenata koji krik svojih kolega i građana za vladavinom prava optužuju kao destabilizaciju. Neki su taj susret videli kao propust, drugi kao prkosnu poruku, a treći kao pokušaj da se izbegne jednostranost. Možda je želela da pokaže da Evropa ne isključuje, čak ni onda kada se ne slaže. Da li je u tome uspela – ostaje diskutabilno", smatra Đurica.
Ono što se ne dovodi u pitanje, kako ističe, jeste način na koji je govorila.
"Nije se sklanjala od teških tema, niti se skrivala iza briselske ambalaže. Govorila je jasno: o institucijama koje moraju da funkcionišu. O pravima koja ne smeju da zavise od političke volje. O Srbiji koja još uvek može da postane evropska – ako odluči da osnovne vrednosti stavi ispred drugih interesa", piše Đurica.
Ona ocenjuje da fokus posete ostaje na istini, vrednostima i generaciji koja se više ne zadovoljava lažnim kompromisima, kao i da je "Evropa, makar tog dana, ličila na svoju bolju verziju – onu koja pita, sluša i razgovara".
U tekstu se dodaje da je Kos, "bez mnogo uvijanja poručila da vreme ističe".
"Evropski put Srbije više nije pitanje simbolike, već opstanka demokratskih tekovina. Da li će se nešto promeniti nakon ove posete? Pa, kao što ni bicikl ne ide sam – neko mora da okreće pedale – tako se ni evropski put Srbije neće pomeriti s mrtve tačke dok se i mi ne pomerimo iz zone komfora, političkog cinizma i niskih očekivanja", navodi Đurica.
Ona navodi i da Evropa nije savršena, ali da je i dalje prostor u kojem možemo disati kao slobodni građani.
"Ako išta ostaje kao vredna pouka ove posete, to je potreba da budemo mudriji, jasniji i dosledniji u vrednostima. A to je ono zbog čega su danas studenti i građani na ulicama Srbije", navodi Đurica.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Krivične prijave i blokirani računi: Kako je poslovala mreža dobavljača za radove na Železničkoj stanici
09.05.2026.•
0
Beogradski ogranak kineske kompanije CCECC, koji je bio zadužen za rekonstrukciju Železničke stanice u Novom Sadu, formirao je čitavu mrežu malih dobavljača za izvlačenje novca iz sistema, sa jednim zaposlenim.
Pokrenuta inicijativa da se vrati stara granica za jeftinu struju: Stop pljački građana - struja nije luksuz
09.05.2026.•
0
Narodni pokret Srbije počeo je danas u Novom Sadu prikupljanje potpisa peticije kojom bi se od Vlade Srbije tražilo da se vrati prag za ulazak u crvenu zonu potrošnje električne energije sa 1200 na 1600 kWh.
Devojčica stradala od strujnog udara u stanu u Beogradu
09.05.2026.•
0
U jednom stanu u beogradskoj opštini Palilula danas je od strujnog udara poginula jedanaestogodišnja devojčica.
Picula: Srbija zaostaje u pregovorima sa EU, dok region napreduje
09.05.2026.•
0
Evroposlanik Tonino Picula ocenio je danas da Srbija u pregovorima o članstvu u Evropskoj uniji (EU) stagnira ili čak nazaduje, dok susedne zemlje poput Crne Gore i Albanije ostvaruju napredak.
Aljbin Kurti ponovo kandidat za premijera Kosova na izborima 7. juna
09.05.2026.•
0
Glavni odbor pokreta Samoopredeljenje imenovao je danas Aljbina Kurtija za kandidata za premijera na predstojećim vanrednim parlamentarnim izborima na Kosovu, zakazanim za 7. jun.
Todorović Štiplija: Srbija zakočena na evropskom putu, nema političke volje za reforme
09.05.2026.•
4
Na Dan Evrope (9. maj) deluje da je Srbija ozbiljno zakočena na evropskom putu, smatra glavni urednik portala Savremena politika Nemanja Todorović Štiplija.
Sukob građana i SNS simpatizera u Resniku, policija intervenisala
09.05.2026.•
2
Grupa građana i studenata verbalno se sukobila danas u naselju Resnik sa simpatizerima Srpske napredne stranke (SNS) koje je predvodio stranački koordinator Dejan Paunović, prenosi televizija N1.
Vučić: Izbori na dohvat ruke, MOL ako hoće NIS - moraće rafineriju u Pančevu da drži otvorenom
09.05.2026.•
7
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić ocenio je da će lista aktuelne vlasti na parlamentarnim izborima imati "značajno veći broj glasova" u svim mestima u kojima su u prethodnom periodu održani lokalni izbori.
Porodice preminulih pacijenata uputile otvoreno pismo ministru Lončaru: "Tražimo istinu"
09.05.2026.•
8
Grupa porodica koje su, kako su navele, izgubile svoje najbliže u zdravstvenom sistemu Srbije, uputila je danas otvoreno pismo ministru zdravlja Zlatiboru Lončaru.
Uhapšeni osumnjičeni za ubistvo dvadesetdvogodišnjeg mladića u Kruševcu
09.05.2026.•
0
Pripadnici policije u Kruševcu uhapsili su dve osobe zbog postojanja osnova sumnje da su u jednom gradskom parku u Kruševcu dvadesetdvogodišnjem mladiću oštrim predmetom naneli više ubodnih rana, nakon čega je preminuo.
Veća izlaznost moguća na narednim izborima u Srbiji: Da li se apstinenti bude?
09.05.2026.•
21
Na nedavnim lokalnim izborima u 10 opština i gradova u Srbiji, kao i krajem prošle godine u tri lokalne samouprave, zabeležena je viša izlaznost na biralištima.
Sindikat sudske vlasti: Srbija delimično ispunila preporuke Venecijanske komisije o pravosuđu
09.05.2026.•
0
Sindikat sudske vlasti ocenio je danas da je Srbija ispunila samo neznatan deo od devet preporuka Venecijanske komisije datih na mišljenje povodom izmena seta pravosudnih zakona, poznatih kao "Mrdićevi zakoni".
Samofinansirajućim studentima i ove godine vraća se 50 odsto školarine
09.05.2026.•
2
Pomoćnik ministra prosvete Aleksandar Jović izjavio je da je akcija vraćanja 50 odsto plaćene školarine za prvi put upisane predmete u školskoj 2025/26. godini nastavak akcije od prošle godine.
Bocan-Harčenko: Odluke o NIS-u moraju da osiguraju energetsku bezbednost Srbije
09.05.2026.•
6
Ruski ambasador Aleksandar Bocan-Harčenko izjavio je da odluke u vezi s Naftnom industrijom Srbije moraju da u potpunosti osiguraju energetsku bezbednost Srbije.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - koliko možete?
09.05.2026.•
6
Još jedan 021.rs dnevni kviz je pred vama.
RSE: Država finansira Udruženje veterana "Crvene beretke" budžetskim novcem
09.05.2026.•
22
Vlada Srbije novcem iz budžeta države finansira Udruženje veterana "Crvene beretke", organizacije koja okuplja nekadašnje pripadnike rasformirane specijalne jedinice Državne bezbednosti.
AMSS: Umeren saobraćaj i bez zadržavanja na putevima
09.05.2026.•
0
U Srbiji se danas očekuje umeren intenzitet saobraćaja i povoljni uslovi za vožnju bez većih zadržavanja i gužvi, saopštio je Auto-moto savez Srbije (AMSS).
Vučević: Bićemo spremni kad god da budu izbori, ali nismo favoriti
08.05.2026.•
35
Predsednik Srpske napredne stranke Miloš Vučević izjavio je danas da je nevažno kada će biti održani izbori, jer će ta partija biti spremna za njih "kada god oni budu".
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja i poklon uz to
08.05.2026.•
23
Novi 021.rs dnevni kviz u kom vas darujem je pred vama.
EU u očima građana Srbije: Podrška podeljena, ali većina vidi potencijalne koristi
08.05.2026.•
20
Javno mnjenje u Srbiji je podeljeno po pitanju članstva u Evropskoj uniji, sa gotovo jednakim procentom građana koji imaju pozitivnu ili negativnu sliku o EU.
Umesto za vojni rok, milioni prebačeni za kupovinu slika i sportska takmičenja
08.05.2026.•
10
Vlade Srbije je donela odluku da skoro 300 miliona dinara ili oko 2,5 miliona evra koji su bili predviđeni za služenje vojnog roka prebaci na račune ministarstava sporta i kulture.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar