
Objavljen poziv za predlaganje kandidata za članove Saveta REM-a
Odbor Skupštine Srbije za kulturu i informisanje objavio je u Politici i na sajtu parlamenta Javni poziv za predlaganje kandidata za izbor članova Saveta REM-a.
Rok za podnošenje predloga kandidata za članove Saveta REM trajaće 15 dana.
Poziv je objavljen na osnovu Odluke o pokretanju postupka za predlaganje kandidata za izbor članova Saveta REM koja je doneta 28. aprila na zahtev opozicije, što je bio i uslov studenata da okončaju blokadu zgrada Radio-televizije Srbije u Takovskoj i na Košutnjaku.
Savet REM ima devet članova koje bira Narodna skupština, na predlog ovlašćenih predlagača, pri čemu se tri člana biraju na dve, tri člana na četiri, a tri člana na šest godina.
Ovlašćeni predlagači su: Zaštitnik građana, Poverenik za zaštitu ravnopravnosti i Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti, zatim univerziteti akreditovani u Srbiji, udruženja izdavača elektronskih medija u Srbiji čiji članovi imaju najmanje 30 dozvola za pružanje audio i audio-vizuelnih medijskih usluga, a registrovana su najmanje tri godine pre raspisivanja javnog poziva, udruženja novinara u Srbiji, od kojih svako udruženje ima najmanje 300 članova sa plaćenom članarinom, a registrovana su najmanje tri godine pre raspisivanja javnog poziva, te udruženja filmskih, scenskih i dramskih umetnika i udruženja kompozitora u Srbiji, ako su registrovana najmanje tri godine pre raspisivanja javnog poziva.
Ovlašćeni predlagači su i udruženja čiji su ciljevi ostvarivanje slobode izražavanja ako su registrovana najmanje tri godine pre dana raspisivanja javnog poziva a imaju najmanje tri realizovana projekta u ovoj oblasti u poslednje tri godine, te udruženja čiji su ciljevi zaštita dece, ako su registrovana najmanje tri godine pre dana raspisivanja javnog poziva a imaju najmanje tri realizovana projekta u ovoj oblasti u poslednje tri godine, kao i nacionalni saveti nacionalnih manjina i crkve i verske zajednice.
Članovi Saveta REM ne zastupaju stavove ili interese organizacije koje su ih predložile, već dužnost obavljaju samostalno, po sopstvenom znanju i savesti, u opštem interesu i u skladu sa Zakonom, precizirano je u Javnom pozivu.
Naglašeno je i da niko nema pravo da na bilo koji način utiče na rad članova Saveta, niti su oni dužni da poštuju bilo čije instrukcije u vezi sa svojim radom, izuzev odluka nadležnog suda donetih u postupku sudske kontrole rada Saveta.
Prema propozicijama Javnog poziva, u Savet REM mogu biti izabrani samo stručnjaci iz oblasti koje su značajne za obavaljanje poslova iz nadležnosti tog regulatornog tela.
Član Saveta može biti onaj koji ima ugled u javnosti i koji se svojim radom i aktivnostima zalaže za slobodu izražavanja, slobodan protok informacija, ostvarivanje ljudskih prava, razvoj civilnog društva, unapređenje demokratije, poštovanje ustavnosti i zakonitosti.
Uslov za kandidaturu za člana Saveta je i da je to osoba sa visokim obrazovanjem na osnovnim akademskim studijama u obimu od najmanje 240 ESPB, odnosno na osnovnim studijama u trajanju od najmanje četiri godine, koja je državljanin Republike Srbije i ima prebivalište na teritoriji Srbije.
Prilikom predlaganja i izbora članova Saveta potrebno je voditi računa o principu rodne ravnopravnosti, navedeno je u Javnom pozivu, u kojem je precizirano i ko može biti kandidat, te ko ne može biti kandidovan, kao i celokupna procedura izbora kandidata za članove Saveta REM.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Poljoprivrednici kažu da jedva preživljavaju - ko onda kupuje poljoprivredno zemljište?
05.10.2025.•
2
Poljoprivredno zemljište u Srbiji postalo je luksuzna roba, a cene u Vojvodini idu i preko 10.000 evra po jutru.
Sofronijević: Dronovi i sateliti će svake godine preletati Srbiju da snime novu gradnju
05.10.2025.•
1
Ministarka građevinarstva Srbije Aleksandra Sofronijević ocenila je da je Zakon o legalizaciji koji će biti na raspravi u Skupštini Srbije, u utorak, 7. oktobra, "civilizacijski pomak" u odnosu na ranije važeće zakone.
Studenti u blokadi: "6. oktobar svanuće četvrt veka kasnije, pao je jedan, pašće i drugi"
05.10.2025.•
1
Studenti u blokadi Elektrotehničkog fakulteta u Beogradu poručili su danas, povodom 25 godina od pada vlasti Slobodana Miloševića, da će "jutro 6. oktobra svanuti četvrt veka kasnije".
Starović: BRIKS ne može biti zamena za članstvo u EU
05.10.2025.•
6
Ministar za evropske integracije Nemanja Starović ocenio je da je Srbija u naprednoj fazi pristupnog procesa EU.
Proglašena lista SNS za izbore u Negotinu
05.10.2025.•
0
Opštinska izborna komisija proglasila je listu "Aleksandar Vučić - Najbolje za Negotin!" za lokalne izbore u Negotinu koji će biti održani 30. novembra.
Komandir policije Batrovci: Prvi ulazak u zemlje EU trajaće tri do pet minuta duže po osobi
05.10.2025.•
4
Prvi ulazak građana Srbije u države Šengenske zone trajaće od tri do pet minuta duže po osobi u odnosu na dosadašnju proceduru prelaska granice od 12. oktobra, kada sa primenom počinje Sistem ulaska i izlaska (EES).
Inspekcija kontrolisala pekare: Petina ne poštuje odluku o označavanju biljnih ulja i masti
05.10.2025.•
3
Poljoprivredne inspekcije obavile su od 1. avgusta do 29. septembra ukupno 382 nadzora u pekarama kako bi proverili da li se poštuje uredba o dodatnim zahtevima za stavljanje na tržište biljnih ulja i masti.
Građani i dalje imaju problema sa računima za struju: Bez jasnog odgovora nadležnih zašto je to tako
05.10.2025.•
21
Građani Srbije mesecima se žale na nejasne, netačne i nelogične račune za struju.
Manje od nedelju dana nakon što je dobio milion: Košarkaškom savezu Srbije od države dva miliona evra
05.10.2025.•
3
Vlada Srbije ponovo je izdvojila sredstva iz budžetske rezerve za dotaciju Košarkaškom savezu Srbije, i to u iznosu od 236 miliona dinara, odnosno malo više od dva miliona evra.
Vatrogasci-spasioci evakuisali deset osoba iz opština u kojima je vanredno stanje zbog snega
05.10.2025.•
0
Vatrogasci-spasioci su evakuisali deset osoba u opštinama u centralnoj i jugoistočnoj Srbiji u kojima je proglašeno vanredno stanje zbog jakih padavina.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - na rekord
05.10.2025.•
5
Još jedan dan, još jedan 021.rs dnevni kviz je tu za vas.
Danas se obeležava 21 godina od smrti dvojice gardista u vojnom objektu na Topčideru
05.10.2025.•
2
Ispred vojnog objekta "Karaš" na Topčideru danas će članovi porodica obeležiti 21. godišnjicu pogibije gardista Vojske Srbije i Crne Gore Dragana Jakovljevića (21) i Dražena Milovanovića (21).
Na današnji dan pre 25 godina srušen Slobodan Milošević
05.10.2025.•
24
Danas se navršava 25 godina od velikih demonstracija u Beogradu, kojima je 5. oktobra 2000. godine okončana vladavina predsednika Savezne Republike Jugoslavije (SRJ) Slobodana Miloševića.
Samit Inicijative Brdo-Brioni sutra u Draču, prisustvuje i Vučić
05.10.2025.•
2
Lideri Zapadnog Balkana, među kojima je i predsednik Srbije Aleksandar Vučić, okupiće se u ponedeljak u Draču na samitu Inicijative Brdo-Brioni, a glavna tema biće evropska perspektiva Zapadnog Balkana.
U Negotinu 20 odsto više birača nego stanovnika
05.10.2025.•
9
Prema zvaničnim podacima, u Negotinu se, u biračkom spisku, nalazi 7.374 imena više nego što je taj grad imao stanovnika 2022. godine, kada je obavljen poslednji popis stanovništva.
Na putu da obori rekord od prošle godine: Vučić u 2025. imao 300 obraćanja javnosti
05.10.2025.•
9
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić od početka godine imao je 300 nastupa ili uključenja putem kablovskih i televizija sa nacionalnom pokrivenošću.
Javni izvršitelji u Srbiji bi mogli da dobiju novu nadležnost
05.10.2025.•
26
Javni izvršitelji u Srbiji mogli bi da dobiju novu nadležnost - da sastavljaju zapisnik o konstataciji činjenica.
Ministarka građevinarstva: Legalizacijom "divlje" gradnje biće više nekretnina u ponudi
05.10.2025.•
2
Ministarka građevinarstva Aleksandra Damnjanović Sofronijević izjavila je da će novi zakon o legalizaciji uticati na tržište nekretnina u smislu povećanja ponude nekretnina.
Srbija sve slabije gaji svoj pasulj - najviše ga uvozi iz Kirgistana
05.10.2025.•
6
Pasulj, simbol domaće kuhinje i nezaobilazni sastojak tradicionalnih jela, u Srbiji je nekada bio mnogo više od obične namirnice - bio je strateški važan poljoprivredni proizvod.
Ružiću sutra prestaje suspenzija: Još se ne zna da li se vraća na sve svoje funkcije u SPS-u
05.10.2025.•
1
Branku Ružiću, potpredsedniku GO Socijalističke partije i članu Predsedništva i Glavnog odbora, 6. oktobra automatski prestaje suspenzija.
"Da se zna": Prajd karavan u Čačku i Užicu prošao uz velike tenzije i incidente
04.10.2025.•
3
Udruženje "Da se zna" saopštilo je da je današnji Prajd karavan u Čačku i Užicu prošao uz velike tenzije i incidente.
Komentari 2
zztop
predrag
Ali i pre formiranja REM-a, kada REM nije postojao, postojala je uvek obaveza Vlade da se narodu ne daje smece da gleda i slusa, da se ne zagadjuje medijski prostor.
Kako su to komunci radili pa pravili idealnu omladinu ?
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar