
Socijaldemokrate traže da Evropska komisija brzo reaguje: "Vučić prešao crvenu liniju"
Politička grupacija Socijaldemokrata iz Evropskog parlamenta zatražila je od Evropske komisije da "hitno reaguje na prisustvo predsednika Srbije Aleksandra Vučića na paradi u Moskvi".

Foto: 021.rs
Poslanici te grupacije u Evropskom parlamentu uputili su pismo predsednici Evropske komisije Ursuli fon der Lajen, visokoj predstavnici EU Kaji Kalas i komesarki za proširenje Marti Kos u kome navode da je "pređena crvena linija".
"Duboko smo zabrinuti zbog situacije u Srbiji, a posebno zbog sve većeg demokratskog nazadovanja pod predsednikom Vučićem i njegovom vladom, oličenog u gušenju vladavine prava i demokratije. Pozivamo Evropsku komisiju da zauzme čvrst stav", rekla je potpredsednica S&D za proširenje Katlin van Brempt, navodi se u saopštenju S&D.
Ona je, kako prenosi N1, podsetila da su ove nedelje studenti iz Srbije dotrčali do Brisela da privuku pažnju na svoje zahteve o transparentnosti, odgovornosti i vladavini prava.
"Ti mladi ljudi traže isto što i mi - bolju budućnost za Srbiju", rekla je Van Brempt, dodajući da oni traže isto ono što Evropska komisija i cela EU traže od Srbije od početka procesa proširenja.
"Ipak, dok narod Srbije traži demokratiju i pravdu, njihov predsednik bira da stane uz Vladimira Putina na vojnoj paradi u Moskvi. Ovo je očigledno prekoračenje crvene linije. EU to ne sme ostaviti bez odgovora. Visoka predstavnica je jasno rekla: ako predsednik Srbije izabere Moskvu umesto Evrope, moraju postojati posledice. Vreme je da se ta opomena sprovede u delo", navela je Katlin van Brempt.
Ona je dodala da stvari više ne mogu ići uobičajenim tokom i da EU odmah mora da prestane da popušta Vučiću.
"Istorija nas je naučila da takav pristup nije delotvoran – i da je opasan. EU je suviše dugo popuštala Putinu i sada svi plaćamo cenu toga. Ne dozvolimo da ponovimo istu grešku sa Vučićem", navela je ona.
Grupacija S&D pozvala je Evropsku komisiju da pokrene razgovore o preispitivanju procesa pristupanja Srbije Evropskoj uniji, rekao je poslanik EU parlamenta i izvestilac za Srbiju Tonino Picula.
"Prisustvom Putinovoj vojnoj paradi, predsednik Srbije je još jednom pokazao otvoreno nepoštovanje prema vrednostima i principima EU. Zbog toga Grupa S&D poziva Evropsku komisiju da pokrene razgovore o preispitivanju procesa pristupanja Srbije. U svom trenutnom stanju, zemlja ne može verodostojno napredovati na putu ka članstvu u EU", rekao je on.
Picula je podsetio na nedavni izveštaj Evropskog parlamenta Srbiji u kome se kaže da "pregovori mogu da napreduju samo ako se zemlja uskladi sa sankcijama EU protiv Rusije i ostvari značajan napredak na reformama koje se odnose na EU".
Posebno je naglasio da se u izveštaju odlučno odbacuju neosnovane optužbe da su EU i neke od država članica bile uključene u organizovanje studentskih protesta kako bi pokrenule "obojenu revoluciju".
Picula je naveo da socijademokrate traže od Evropske komisije da izvrši pritisak na vladajuću većinu u Srbiji da u najkraćem roku u potpunosti primeni preporuke posmatračke misije OEBS/ODIHR date nakon izbora u decembru 2023. godine.
"Te reforme moraju biti završene pre održavanja bilo kakvih izbora. Slobodni i fer izbori su osnova svake funkcionalne demokratije", rekao je Picula.
Podsećamo da je juče dvadeset šest članova britanskog parlamenta zatražilo značajnu promenu u pristupu spoljnoj politici prema Srbiji, nakon prisustva predsednika Aleksandra Vučića vojnoj paradi u Moskvi 9. maja.
"Predsednik Vučić nastoji da destabilizuje Kosovo, Bosnu i Hercegovinu i širi balkanski region, radeći blisko sa Putinovom Rusijom", navodi se, između ostalog, u pismu poslanika britanskom šefu diplomatije.
Kako navode, parlamentarci "traže od vlade promenu kursa, počevši sa serijom ciljanih sankcija protiv Aleksandra Vučića, njegove vlade i saradnika, i korišćenje svih diplomatskih sredstava neophodnih da ohrabrimo naše saveznike da slede taj primer".
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Osnovni sud u Šapcu odredio pritvor do 30 dana trojici poljoprivrednika iz Bogatića
29.09.2025.•
0
Osnovni sud u Šapcu odredio je pritvor do 30 dana trojici poljoprivrednika iz Bogatića, koji se sumnjiče da su 28. septembra u Bogatiću tokom protesta povredili dvojicu policajaca.
VIDEO: Građani u Čačku protestovali ispred prostorija SNS
29.09.2025.•
0
Na protestu u Čačku građani su gađali jajima prostorije Gradskog odobora Srpske napredne stranke u kojima je bilo ugašeno svetlo.
VIDEO Roditelji đaka protestovali ispred ministarstva: Ne smemo dozvoliti da se uruši prosveta
29.09.2025.•
0
Roditelji učenika Pete i Devete beogradske gimnazije, Osnovne škole "Pavle Savić" i Vazduhoplovne akademije, protestovali su ispred Ministarstva prosvete u Beogradu.
Od utorka ispitivanje opterećenja na mostu preko Save kod Sremske Rače
29.09.2025.•
0
Javno preduzeće "Putevi Srbije" saopštilo je da u utorak, 30. septembra, počinje ispitivanje mosta preko reke Save kod Sremske Rače probnim opterećenjem.
Studenti u blokadi pozvali na komemorativnu šetnju 1. oktobra od Prokopa do Novog Beograda
29.09.2025.•
0
Studenti u blokadi saopštili su da će u sredu 1. oktobra organizovati komemorativnu šetnju povodom 11 meseci od tragedije u Novom Sadu, kada je u padu nadstrešnice poginulo 16 osoba, a jedna osoba je teško povređena.
Bošković: Vojnik koji je mahao građanima na paradi pozvan na odgovornost, a paravojni kamp vlast ne vidi
29.09.2025.•
5
Član Predsedništva Srbija centra (SRCE) Petar Bošković tvrdi da je vojnik koji je tokom vojne parade 20. septembra mahao građanima i studentima iz vojnog vozila – pozvan na disciplinsku odgovornost.
Opozicija u Zaječaru podnela novu žalbu sudu, traže da se ponište mandati
29.09.2025.•
0
Predstavnici koalicije "Promena u koju verujemo" podneli su novu žalbu Višem sudu u Zaječaru, zahtevajući da sud poništi Odluku o potvrđivanju mandata.
Otpao deo plafona na Pravnom fakultetu u Beogradu, nema povređenih
29.09.2025.•
1
U čitaonici na Pravnom fakultetu u Beogradu večeras je otpao deo plafona.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - za sveznalice
29.09.2025.•
10
Novi ciklus 021.rs dnevnog kviza je pred vama.
Preminuo kompozitor i dirigent Vojislav Bubiša Simić
29.09.2025.•
3
Vojislav Bubiša Simić, jedan od najznačajnijih srpskih muzičara, kompozitora i dirigenata, preminuo je u 102. godini.
Asocijacija sudskih pomoćnika: Ministarstvo da obezbedi pravičnu javnu raspravu o izmenama krivičnog zakonika
29.09.2025.•
0
Asocijacija sudijskih pomoćnika izrazila je zabrinutost povodom načina na koji se sprovodi javna raspava o izmenama Krivičnog zakonika i Zakona o krivičnom postupku.
Milićević: Studenti mobilizovali građane na način koji nadilazi partijske podele
29.09.2025.•
0
Direktor Fondacije za unapređenje demokratije "Ljuba Davidović", Vukašin Milićević, ocenio je da je studentski pokret uspeo da politički mobilizuje građane na način koji nadilazi postojeće stranke i partijske podele.
Tužilaštvo traži pritvor za osumnjičene za napad na policajce tokom protesta u Bogatiću
29.09.2025.•
0
Osnovno javno tužilaštvo u Šapcu predložilo je sudu da odredi pritvor do 30 dana trojici osumnjičenih da su 28. septembra u Bogatiću tokom protesta povredili dvojicu policajaca.
Bacio molotovljeve koktele na restoran u Beogradu, pa uhapšen
29.09.2025.•
0
Policija u Beogradu uhapsila je B.S. (26) zbog sumnje da je noćas bacio dva "molotovljeva koktela na restoran u Požeškoj ulici, u kom je izazvao požar".
Bivši ambasador u Belorusiji: Srbiji nije mesto u BRIKS-u
29.09.2025.•
10
Bivši ambasador u Belorusiji u penziji Srećko Đukić ocenio je da članstvo u BRIKS-u "nema nikakve ekonomske, tehnološke, finansijske i naučne koristi".
Italijanski analitički centar: Vlada u Rimu mora da prestane da žmuri na proteste u Srbiji
29.09.2025.•
5
Italijanski Centar za geopolitičke studije je pozvao Vladu u Rimu da "ne žmuri dok u Srbiji traju protesti", uz ocenu da "italijanska politika zanemaruje sukobe u Srbiji".
AFP: Jedanaest hapšenja u Srbiji zbog svinjskih glava ispred džamija u Francuskoj
29.09.2025.•
2
Francuska novinska agencija AFP piše da je jedanaest osoba uhapšeno u Srbiji, osumnjičenih da su učestvovali u ime "strane obaveštajne službe" u akcijama "podsticanja mržnje" u Francuskoj i Nemačkoj.
Automobil "mini U25" povlači se sa tržišta Srbije zbog rizika od požara
29.09.2025.•
1
Putničko vozilo Mini model "U25" povlači se sa tržišta Srbije, objavljeno je na sajtu Ministarstva unutrašnje i spoljne trgovine (NEPRO).
Ministarstvo za brigu o porodici predstavilo digitalni vodič za ostvarivanje prava iz Alimentacionog fonda
29.09.2025.•
1
Ministarstvo za brigu o porodici i demografiju objavilo je informativno-edukativni video o procedurama i načinu ostvarivanja prava na privremeno izdržavanje iz Alimentacionog fonda.
Krivične prijave protiv 104 osobe, oštetili budžet za više od 246 miliona dinara
29.09.2025.•
3
Policija je uhapsila jednu osobu, dok su protiv 104 osobe podnete krivične prijave zbog sumnje da su se bavile nedozvoljenim prometom akciznih proizvoda i time oštetili budžet Srbije za 246 miliona dinara.
Politička kriza u Srbiji na dnevnom redu Parlementarne Skupštine Saveta Evrope: U fokusu studentski protesti
29.09.2025.•
7
Parlamentarna skupština Saveta Evrope raspravljaće u sredu 1. oktobra o aktuelnoj političkoj krizi u Srbiji, a glasaće se i o izveštaju "Omladinski pokreti i demokratija" u kojem se spominje i studentski protest u Srbiji
Komentari 20
Nemanja
Šta tražiš onda ovde?
Svabo
Vojvođanin
Pa mi Evopljani i gledamo sebe, ako vam se ovde u Evropi ne sviđa a vi paljba kući.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar