Policija će u tom periodu posebno kontrolisati da li biciklisti voze pod dejstvom alkohola ili droga, da li noću koriste propisna svetla i da li se kreću propisanim površinama.
"Ako voliš da voziš bicikl, vozi pametno. Bicikl jeste sloboda, ali pravila nisu tu da te sputavaju, već da te zaštite", objavio je MUP.
MUP savetuje bicikliste da treba da zaštite glavu nošenjem kacige, fluorescentnih prsluka ili da se oblače u žive boje koje su uočljive drugim korisnicima, a tamo gde postoji biciklistička staza da se voze po njoj desnom stranom.
Potrebno je da biciklisti koriste svetla na biciklu da bi bili viđeni, preciznije, prilikom kretanja noću ili u uslovima smanjene vidljivosti obavezno je upaljeno belo svetlo na prednjoj i crveno na zadnjoj strani bicikla.
"Kada se vozite putem gde postoji biciklistička staza, smete koristiti kolovoz u širini od najviše jednog metra od desne ivice, a kada prelazite ulicu na pešačkom prelazu, siđite s bicikla i gurajte ga pored sebe. Nikada se ne provlačite između vozila u saobraćaju. Prvo sigurnost, pa uživanje u vožnji", poručio je MUP.
Istaknuto je da se tokom vožnje ne koriste mobilni telefon i slušalice, jer biciklisti neće biti dovoljno koncentrisani i primetiti opasnost.
"Na bicikl strejt - bez alkohola i narkotika. Vožnja biciklom je zabavna, ali bezbednost je na prvom mestu", navedi MUP.
Iz MUP-a poručuju da mlađi od 12 godina ne smeju upravljati biciklom na javnim putevima, kao i da dete koje je napunilo devet godina može upravljati biciklom u pešačkoj zoni usporenog saobraćaja, u zoni gde je ograničenje 30 km/h, u zoni škole i na nekategorisanom putu.
Dodaje se da vozači stariji od 18 godina mogu prevoziti dete do osam godina starosti na posebno ugrađenom sedištu.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 15
Ime
kako ste dosadni
Ja vozim auto, bicikl, takodje idem i peške - mislim da su najgori dostavljači koje apsolutno ne zanima ni jedno pravilo.
Inače, kad se "hvata" za inostranstvo, tamo se zaustavljaju oni koji su u prekršaju, a ne da se "provetri" lična karta i malo "produva" (ovo je nezakonito, inače, telesne tečnosti i tako, mora lični pristanak a ko nije u prekršaju ne pristane i pandur mu ne može ništa).
Boris
Ni u "celoj Evropi" prsluci i kacige nisu obavezni u gradskoj vožnji.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar