Slikar, likovni kritičar, poznat je po svojim crtežima, grafikama, skulpturama u terakoti.
Milan Blanuša rođen je 1943. godine u Jagodini.
Diplomirao je slikarstvo na Fakultetu likovnih umetnosti u klasi profesorke Ljubice Cuce Sokić.
Postdiplomske studije je završio u Državnoj visokoj školi za likovne umetnosti u Braunšvajgu, a specijalizovao grafiku u Državnoj visokoj školi za likovne umetnosti u Frankfurtu na Majni.
Radio je kao profesor na Akademiji umetnosti Univerziteta u Novom Sadu.
Bio je prepoznatljivog likovnog rukopisa. Koristeći ljudsku figuru kao osnovni motiv da izrazi ideje o beznađu savremenog čoveka, Blanuša je na ironičan i kritički način komunicirao sa duhom vremena u kome živi, potvrđujući svoju stvaralačku doslednost i aktuelnost.
Zato su njegove figure, prema rečima kritike, imale aktivnu ulogu kao učesnici beketovskih situacija u kojima nema ni pobednika ni poraženih.
Između marta i juna 1999. godine Milan Blanuša je realizovao seriju radova koji su predstavljali jedinstvenu epizodu u njegovom stvaralaštvu.
Kao jedini motiv crteža pojavljivala se - reč.
Bio je učesnik brojnih kolektivnih izložbi u svetu i kod nas. Svoje likovno umeće prenosio je studentima u Beogradu, Novom Sadu, Cetinju. Bio je jedan je od najeminentnijih slikara savremene srpske likovne scene.
Dobitnik je velikog broja nagrada i priznanja. Između ostalih: Politikine nagrade iz fonda "Vladislav Ribnikar", Nagrade Oktobarskog salona Beograda, Zlatne palete ULUS-a, nagrade Bijenala mediteranskih zemalja u Aleksandriji, nagrade "Sava Šumanović".
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar