Visoka predstavnica EU Kaja Kalas se sastaje sa opozicijom: O čemu će sve razgovarati?
Visoka predstavnica EU za spoljnu politiku i bezbednost Kaja Kalas u poseti je Zapadnom Balkanu od 21. do 23. maja.
Foto: Beta/AP
Tokom svoje posete Beogradu sastaće se i sa predstavnicima opozicije, a kako su za Danas poručili, tom prilikom će Kalas upozoriti na nedosledan odnos Unije prema Vučiću, ali i naglasiti važnost podrške studentima i građanima koji se mesecima bore za demokratske promene.
Kalas će tokom svoje posete Beogradu razgovarati sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, premijerom Đurom Macutom, ministrima spoljnih poslova Markom Đurićem i evropskih integracija Nemanjom Starovićem, predsednicom parlamenta Anom Brnabić kao i sa predstavnicima poslaničkih grupa opozicionih stranaka, predstavnicima studenata i organizacija civilnog društva.
Pojedini mediji ističu da Kalas jedino u Beogradu neće imati zajedničku konferenciju za medije sa nekim od zvaničnika, već će održati samostalnu.
Isto tako, prilikom nedavne posete predsednika Evropskog saveta Antonija Košte, isticano je da se jedino u Beogradu sreo sa predstavnicima opozicije, te da sve to predstavlja diplomatske signale iz Brisela.
Predsednik Demokratske stranke Srđan Milivojević kaže za Danas da tokom ovog sastanka visokoj predstavnici EU neće reći ništa novo sa čim evropski zvaničnici već nisu upoznati, a da je prva stvar o kojoj će je detaljno informisati je činjenica da je Srbija jedini kandidat za članstvo u EU koja ovog trenutka ima političke zatvorenike.
"Aktuelni režim je maltene prekinuo evropski put Srbije, represija je sada postala ogoljena i brutalna, a Aleksandar Vučić je pucanjem u građane iz zvučnog topa 15. marta potvrdio da u borbi za opstanak na vlasti neće birati sredstva iz bogatog arsenala zla kojim neograničeno raspolaže", poručuje Milivojević.
On ocenjuje, osvrćući se na izveštaj FSB o upotrebi zvučnog topa na protestu 15. marta u Beogradu, da je skandalozno da jedna nezavisna država poziva pripadnike drugih bezbednosnih službi iz sveta da joj "daju alibi za zlodelo", a da nadležni državni organi nemaju kapacitet da samostalno procesuiraju odgovorne.
"Visoku zvaničnicu upoznaću i sa namerom vlasti ne samo da ukine autonomiju Univerziteta, već i Univerzitet kao takav, koji postoji od 1863. godine", napominje isti sagovornik.
Takođe, on dodaje, da će ponoviti da vlast nije i nema nameru da učini išta što bi dovelo do ispunjavanja preporuka ODIHR, što bi rezultiralo sprečavanjem izbornih manipulacija i prekrajanja izborne volje građana od strane aktulenog režima i poboljšanjem izbornih uslova.
Lider Srbija Centra (SRCE) Zdravko Ponoš ocenjuje da opozicija treba i strancima, kao i građanima Srbije da govori istinu, odnosno "sve suprotno od onoga što radi vlast koja laže i jedne i druge".
"Sad kad je Evropa malo više uprla pogled i naćulila uši ka Srbiji, treba biti još glasniji i direktniji u obraćanju", kaže Ponoš za Danas.
Neki, poput Marte Kos, su spremniji da čuju i saslušaju, napominje on, dodajući da je ona uradila i nešto što njeni prethodnici nisu praktikovali rekavši glasno i medijima ono što je rekla na sastancima sa predstavnicima vlasti.
Ponoš poručuje da se nada da će Kalas biti bliža standardima Marte Kos i da veruje da ona razume koliko je i istinit i poguban Vučićev stav da on Srbiju drži na evropskom putu, ali da u realnosti Srbija pod njegovom vlašću samo stoji na tom putu dok je i Crna Gora i Albanija pretiču.
"To nije politika koju treba nagrađivati lepim rečima i finansijskim podsticajima. To je politika koja građane Srbije drži kao taoce Vučićevog režima zaglavljene na tom evropskom putu", zaključuje Ponoš.
Kopredsednica Zeleno-levog fronta Biljana Đorđević ističe da su u Srbiji u kratkom razmaku bili Marta Kos, Antonio Košta i sada stiže Kaja Kalas, što govori o značaju Zapadnog Balkana za evropsku strategiju proširenja ali i značaju onoga što se dešava u Srbiji.
"Očekujemo da će Kalas, kao šefica evropske diplomatije, doći da proveri da li je Srbija uopšte zainteresovana za evropsku budućnost zbog nedavne posete predsednika Vučića Moskvi. Mi smo tu posetu osudili jer je to pokušaj Vučića da Srbiju udalji od EU kako bi obezbedio svoju ličnu vlast upravo u trenucima kada su srpski studenti u blokadi trčali, hodali i vozili bicikle ka Strazburu i Briselu pokazujući da Srbija pripada Evropi i da su studentski i sada opštenarodni zahtevi istovremeno i zahtevi Evropske unije ka Srbiji, što je potvrdila i Marta Kos", objašnjava Đorđević.
Ona kaže da će na sastanku iskoristiti priliku da istaknu da je pogubno podržavanje režima Aleksandra Vučića u ime neke stabilnosti kao do sada, objasnivši da sa njim nikakve stabilnosti nema, ni unutar zemlje ni u regionu, te da je danas više nego ikad očigledno da je upravo ovaj režim izgubio sposobnost sprovođenja svojih odluka.
Ona kaže da će, takođe, podsetiti Kalas da u Srbiji već duže od dva meseca postoje politički zatvorenici, što je osudio i Evropski parlament. Đorđević dodaje da će se takođe osvrnuti i na upotrebu zvučnog oružja.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Vodostaj Dunava, Save i Tise u manjem porastu narednih dana
09.02.2026.•
0
"Srbijavode" su objavile da je vodostaj Dunava u stagnaciji i manjem porastu, sa takvom tendencijom i u naredna četiri dana.
Visoki savet tužilaštva u petak razmatra listu kandidata za TOK
09.02.2026.•
0
Visoki savet tužilaštva (VST) je objavio da će u petak, 13. februara, razmatrati i sastavljanje rang liste kandidata za izbor na javnotužilačku funkciju u Javnom tužilaštvu za organizovani kriminal (TOK).
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - znate li baš sve?
09.02.2026.•
15
Nova tura 021.rs dnevnog kviza upravo počinje.
Održan protest podrške zaposlenima u pravosuđu
09.02.2026.•
2
Ispred Ustavnog suda u Beogradu održan je studentski protest "Smene umesto čestitki" u znak podrške zaposlenima u pravosuđu.
Ženi upućivao uvrede i pretnje preko Fejsbuka, tereti se za proganjanje
09.02.2026.•
2
Policija u Požarevcu uhapsila je D.P. (36) koji je osumnjičen da je pretio jednoj ženi iz tog grada.
Ispituje se da li je bilo propusta u lečenju devojčice koja je preminula nakon operacije krajnika
09.02.2026.•
5
Četvorogodišnja devojčica iz okoline Čačka preminula je 4. februara nakon operacije krajnika.
Kamioni na Batrovcima čekaju četiri sata, a na prelazu Šid pet sati
09.02.2026.•
0
Auto moto savez Srbije (AMSS) je saopštio da automobili na graničnim prelazima prolaze bez zadržavanja dok kamioni čekaju dva do pet sati.
Bivši tužilac TOK: Stefanović je pod uticajem izvršne vlasti, ne znam gde da svrstam Zagorku Dolovac
09.02.2026.•
4
Samo tužioci sami mogu da sebi obezbede da budu samostalni u onoj meri u kojoj javnost to od njih očekuje, izjavio je bivši tužilac u Tužilaštvu za organizovani kriminal (TOK) Aleksandar Milosavljević.
Ovogodišnja Beograd prajd protestna šetnja zakazana za 5. septembar
09.02.2026.•
0
Ovogodišnja Beograd Prajd protestna šetnja biće organizovana 5. septembra, a Nedelja ponosa trajaće od ponedeljka, 31. avgusta, do nedelje 6. septembra, saopštili su danas organizatori.
Smanjeno policijsko obezbeđenje inspektora koji su otkrili "Jovanjicu"
09.02.2026.•
8
Fizičko obezbeđenje inspektora Slobodana Milenkovića i Dušana Mitića smanjeno je odlukom vrha policije čime je direktno povećan nivo njihove ugroženosti, saopštila je advokatska kancelarija Tomanović.
Šabić: Predložene izmene zakona problematične, jedan birač će potpisom moći da podrži više izbornih lista
09.02.2026.•
5
Advokat Rodoljub Šabić ocenjuje da izmene tri zakona, predložene u okviru ispunjenja preporuka ODIHR, mogu "značajno doprineti umnožavanju problema u izbornom procesu".
Evropska komisija: Srbija prekršila Briselski sporazum iz 2015.
09.02.2026.•
4
Evropska komisija smatra da Srbija, hapšenjem i krivičnim gonjenjem državljanina Kosova, krši obaveze iz Sporazumu o dijalogu i pravosuđu iz 2015. godine, potvrđeno je danas Radiju Slobodna Evropa (RSE).
Ministar Vujić: U EU pitali da li može da se zaustavi primena Mrdićevih zakona - ne može
09.02.2026.•
12
Ministar pravde Nenad Vujić je izjavio da su zvaničnici EU sa kojima se prošle nedelje sastao u Briselu pitali da li može da se zaustavi primena izmenjenih pravosudnih, takozvanih "Mrdićevih zakona".
Proizvođači mleka iz okoline Čačka i Kraljeva najavili za sredu blokadu Ibarske magistrale
09.02.2026.•
1
Proizvođači mleka iz okoline Čačka i Kraljeva najavili su da će u sredu, 11. februara, održati protest i dvočasovnu blokadu Ibarske magistrale u mestu Mrčajevci kod Čačka, zbog pada otkupne cene mleka.
Podignuta optužnica protiv bivšeg v.d. direktora rudnika Resavica
09.02.2026.•
1
Javno tužilaštvo za organizovani kriminal podiglo je optužnicu protiv bivšeg v.d. direktora rudnika uglja "Resavica" Vladana Miloševića i direktora privrednog društva "MSN" iz Leposavića Zorana Milojevića - "Zelje".
Vučić odlikovan Ordenom Novomučenika
09.02.2026.•
40
Predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću danas je u Beogradu episkop bihaćko-petrovački Sergije uručio Orden Novomučenika bihaćko-petrovačkih.
Voz naleteo na kombi na pružnom prelazu kod Čačka, poginuo muškarac
09.02.2026.•
0
Vozač kombija star 42 godine poginuo je u železničkoj nesreći koja se jutros oko 9.15 časova dogodila na pružnom prelazu Vapa, koji se nalazi između Čačka i Zablaća.
Tužilaštvo zatražilo 45 godina zatvora za Tačija, Veseljija, Seljimija i Krasnićija
09.02.2026.•
0
Haško tužilaštvo zatražilo je kaznu od 45 godina zatvora za bivše vođe OVK Hašima Tačija, Kadrija Veseljija, Redžepa Seljimija i Jakupa Krasnićija, optužene za ratne zločine na Kosovu i u Albaniji 1998-99.
Određen pritvor osumnjičenima za bacanje bombe na kuću Zdravka Čolića
09.02.2026.•
0
Viši sud u Beogradu odredio je pritvor trojici osumnjičenih da su 20. novembra 2025. godine i 3. februara 2026. godine aktivirali i bacili dve ručne bombe na porodične kuće oštećenih.
Pronađena bomba na Vračaru, pripadnici MUP-a na terenu
09.02.2026.•
0
Eksplozivna naprava pronađena je jutros ispred vinoteke na Vračaru.
Vučić rekao da "srpski građevinci neće da rade po hladnom, a Kinezi hoće": Da li su naši radnici lenji?
09.02.2026.•
37
Izjava Aleksandra Vučića da "Srbi neće da rade kad je hladno vreme", izrečena na sednici Vlade povodom priprema za Expo 2027, otvorila je pitanje u kakvim uslovima danas rade domaći građevinski radnici.
Komentari 8
Aleksandar
Zamenik zamenika
Буђ
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar