"Jadar" svrstan među strateške projekte EU

Evropska komisija usvojila je danas prvu listu sa 13 strateških projekata sa kritičnim sirovima van Unije među kojima je i projekat Jadar u Srbiji.
"Jadar" svrstan među strateške projekte EU
Foto: 021.rs
Ti strateški projekti treba da diversifikuju izvore snabdevanja EU i povećaju ekonomsku bezbednost, kao i da podstaknu stvaranje lokalne vrednosti u trećim zemljama, saopštila je Evropska komisija.
U jednom od pratećih dokumenata navodi se da projekat u Srbiji Jadar promoviše kompanija Rio Tinto preko lokalne firme Rio Sava eksplorejšen sa ciljem da doprinese snabdevanju litijumom (za baterije) i borom (za metalurgiju).
Danas usvojena inicijativa dopunjuje listu 47 strateških projekata čiji su ciljevi podsticanje domaćih kapaciteta za strateške sirovine, jačanje evropskog lanca vrednosti sirovina i diversifikovanje izvora snabdevanja koja je usvojena krajem marta.
 
"Ukupno 60 strateških projekata doprineće konkurentnosti industrije EU i posebno sektorima elektro-mobilnosti, obnovljive energije, odbrane i vazduhoplovstva. Ti projekti prvi su rezultat sprovođenja Akta o kritičnim sirovinama usvojenog u maju 2024", saopštila je Komisija.
Među 13 strateških projekata, sedam je u Kanadi, na Grenlandu, u Kazahstanu, Norveškoj, Srbiji, Ukrajini i Zambiji, odnosno sa onima sa kojima EU ima strateško partnerstvo u oblasti lanaca vrednosti sirovina.
 
Rio Tinto: Potvrđeno da se projekat Jadar može razvijati u skladu sa standardima EU 
 
Kompanija Rio Tinto pozdravila je odluku Evropske komisije kojom se, na osnovu Zakona o kritičnim sirovinama (CRMA), njen projekat "Jadar" o otvaranju rudnika litijuma u okolini Loznice proglašava strateškim projektom.
 
"Ova odluka potvrđuje da se Projekat 'Jadar' može razvijati u skladu sa standardima EU i ukazuje na njegov veliki značaj za Srbiju i EU i za sigurno snabdevanje kritičnim sirovinama koje su neophodne za zelenu tranziciju", navodi se u saopštenju kompanije.
 
Dodaje se da je projekat "Jadar" jedan je od najperspektivnijih i najbolje istraženih litijumskih projekata u Evropi i da sa procenjenom proizvodnjom od 58.000 tona litijum karbonata godišnje Srbija ima potencijal da postane ključni igrač u lancu snabdevanja električnim vozilima.
 
"Odluka EU da 'Jadar' proglasi projektom od strateškog značaja, potvrđuje da Srbija ima važnu ulogu u energetskoj i digitalnoj budućnosti Evrope. Posvećeni smo razvoju projekta u skladu sa zakonima Srbije i evropskim standardima, uz transparentan pristup i stalni dijalog sa svim zainteresovanim stranama", izjavio je direktor projekta "Jadar" Čed Bluit.
 
Dodao je da je projekat uvršten među strateške projekte van teritorije EU, što potvrđuje njegov strateški značaj, tehničku izvodljivost i usklađenost sa standardima zaštite životne sredine, društvene odgovornosti i korporativnog upravljanja (ESG).
 
"Litijum iz Srbije ima potencijal da postane važna komponenta evropskog lanca vrednosti u oblasti baterija, što Srbiji omogućava da se integriše u ovaj strateški sektor. Projekat otvara mogućnosti za snažan privredni rast kroz razvoj lokalnog lanca vrednosti i privlačenje novih investicija u visokotehnološke sektore", ocenio je Bluit.
 
U saopštenju Rio Tinta je navedeno da je pre početka izgradnje rudnika i postrojenja za preradu neophodno sprovesti niz zakonom propisanih procedura, koje uključuju nastavak razvoja projekta u smislu dozvola, ažuriranje studija o proceni uticaja na životnu sredinu, javni uvid i finalno ishodovanje svih neophodnih dozvola i odobrenja.
 
Kompanija je istakla da ostaje posvećena dijalogu sa svim zainteresovanim stranama i sprovođenju projekta u potpunoj usklađenosti sa standardima zaštite životne sredine i regulatornim zahtevima Srbije i EU.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • @Dogodine u Botošu

    08.06.2025 19:56
    Hrvatska je ratne zločince itekako čuvala, branila i danas se šepure na slobodi a svoje ratne zločine, masovne masakre i etničko čišćenje slave kao nacionalni praznik. Mrš.
  • Dogodine u Botošu

    06.06.2025 09:57
    Sudeći po komentarima većini i dalje nije jasno zašto je BOLJE biti UNUTAR EU nego van nje, uprkos ovom očiglednom primeru. Džabe i da vam sad neko ukazuje da je sve ovo posledica toga što nismo ušli u EU kad i Hrvatska. A mogli smo. Da nismo čuvali ratne zločince. Evo vam sad očigledan rezultat vaše višedecenijske antievropske politike.
  • Tty

    04.06.2025 22:06
    Otkriće?
    Po svemu izgleda da nas EU ne voli toliko koliko voli litijum.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija