
Novi tramvaji preširoki za beogradske ulice
Prva testiranja ukazuju da će sa tramvajima turskog proizvođača Bozankaja biti priličnih muka kada budu zvanično pušteni u saobraćaj beogradskim ulicama.

Foto: Pixabay (ilustracija)
Krajem maja u Beograd je stigao prvi od 25 tramvaja nabavljenih iz Turske, a kako je za eKapiju nezvanično rekao izvor iz GSP-a Beograd upućen u trenutna tesiranja prve vizantijskoplave Bozankaje, ona je šira u odnosu na druga šinska vozila u Beogradu, a to će u svakodnevnom saobraćaju praviti probleme.
"Širina ovih tramvaja je takva da kada u budućnosti budu nailazili iz suprotnih smerova neće moći istovremeno da prođu na svim raskrsnicama, već će tramvaj iz jednog smera morati da propusti prvo da prođe onaj iz drugog, pa tek da on nastavi", rekao je izvor eKapije.
Kako je dodao, to je propust i previd koji nije smeo da se desi u toku sprovođene nabavke za kupovinu novih tramvaja za potrebe GSP Beograd.
Prema saznanjima eKapije, u toku testiranja prva beogradska Bozankaja je već oštećena, ali ne zbog loše vožnje i manevrisanja vozača najvećeg gradskog prevoznika nego predstavnika iz Turske koji je uključen u testiranje i obuku zaposlenih u GSP-u. Konkretno su prošlog vikenda na novom tramvaju oštećeni migavac i spoljna kamera, precizirao je izvor ovog portala.
U međuvremenu je, kada je reč o tramvajskom podsistemu javnog prevoza u glavnom gradu, utvrđeno da je prilikom poslednje rekonstrukcije raskrsnice u Nemanjinoj, na uglu sa Resavskom, razmak između šina sužen, što znači da grad u predstojećem periodu imati šire nego što treba Bozankaje i uži razmak između šina na toj raskrsnici.
Jedan od prvih koji je javno ukazivao na probleme u vezi sa spornom nabavkom novih 25 tramvaja, saobraćajni inženjer i predsednik sindikata Centar GSP Beograd Ivan Bankovi za eKapiju je rekao da postoji nekoliko spornih stvari u vezi sa novim tramvajem, a jedna od ključnih stvari jeste njegova širina.
"Novi turski tramvaj je širi nego bilo koji drugi, da budem precizan, širina CAF tramvaja je 2,2 metra, Divag tramvaja iz švajcarske donacije 2,3 metra, a novopristigli tramvaj je širine 2,4 metra. U startu mogu da vam kažem da je pored raskrsnice Nemanjine i Savskog trga problem i raskrsnica Bulevara kralja Aleksandra i Beogradske ulice, a mogući problemi će biti i na još nekim deonicama", ukazao je on.
Banković je pojasnio da to znači da će na većim krivinama i raskrsnicama biti veliki izazov, posebno zbog, kako je naveo, geometrije zaobljenog kraja modula, ukoliko se infrastruktura ne prilagodi novim vozilima, što bi podrazumevalo tehničke korekcije na postojećoj infrastrukturi.
Iako je, prema njegovim rečima, veoma značajno što je Beograd kupio novih 25 tramvaja koji su potrebni prestonici, ukupnu sliku kvari to što je na ovom tenderu bilo presudno da je "morao" da pobedi turski proizvođač.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Nakon izbora u Kosjeriću i Zaječaru: Vučić uz trešnje i jagode poziva neistomišljenike na dijalog
09.06.2025.•
0
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić pozvao je danas sve "koje drugačije misle na svim nivoima" na razgovore i dogovore.
Iste večeri dve nezgode na ringišpilima u Inđiji i Ugrinovcima: Povređeno više maloletnika
09.06.2025.•
1
Tri maloletne osobe povređene su sinoć na ringišpilu u Batajnici.
Anđelković: Izbori u Kosjeriću i Zaječaru pokazali da se vladavini Vučića bliži kraj
09.06.2025.•
0
Politički analitičar Dragomir Anđelković izjavio je da su izbori u Kosjeriću i Zaječaru potvrdili da se vladavini Aleksandra Vučića bliži kraj.
Ništa od Skupštine Kosova ni iz 29. pokušaja
09.06.2025.•
0
Konstitutivna sednica Skupštine Kosova i danas je prekinuta jer predlog za formiranje komisije koja bi nadgledala tajno glasanje za izbor predsednika parlamenta nije dobio potreban broj glasova.
Predstavnici akademske zajednice predali zahteve Vladi: Šta ako njihovi zahtevi ne budu ispunjeni?
09.06.2025.•
1
Predstavnici inicijativa Pobunjeni i Slobodni univerzitet predali su Vladi Srbije zahteve čiji je cilj, kako su naveli, da se sačuva autonomija i sloboda univerziteta u Srbiji.
VIDEO Počeo protest Pobunjenog univerziteta: Blokirana raskrsnica ispred Vlade Srbije
09.06.2025.•
4
Raskrsnica ispred zgrade Vlade Srbije blokirana je danas, čime je počeo protest u organizaciji Pobunjenog univerziteta, pod nazivom "Fakulteti na raskrsnici".
Državni vrh studente naziva nacistima i fašistima: Sociolog i psihološkinja objašnjavaju svrhu toga
09.06.2025.•
2
Nazivanje studenata u blokadi nacistima i fašistima od strane predstavnika vlasti služi dehumanizaciji studenata, saglasili su se psihološkinja Jelena Vranješević i sociolog Vladimir Simović.
Đilas: Izbori u Kosjeriću i Zaječaru pokazali da narod hoće promene, SNS ima pad u svakom gradu
09.06.2025.•
10
Aleksandar Vučić i SNS ne mogu više da budu vlast u Srbiji jer, iako su izbori u Kosjeriću i Zaječaru održani u apsolutno neregularnim uslovima, njihovi rezultati jasno pokazuju da narod hoće promene.
Vučević: Ubedljiva pobeda u Zaječaru uprkos nemogućim uslovima, pobeđena obojena revolucija
09.06.2025.•
36
Lista "Ne damo Srbiju - Aleksandar Vučić" na izborima u Zaječaru osvojila je 48 odsto glasova, što je, kako kaže predsednik SNS Miloš Vučević, "ubedljiva pobeda u nemogućim uslovima".
Dan posle izbora: Mirno u Zaječaru, interventna policija ispred Skupštine grada
09.06.2025.•
4
Dan nakon održavanja lokalnih izbora u Zaječaru, situacija na gradskim ulicama je jutros mirna, a pripadnici Interventne jedinice policije nalaze se ispred Skupštine Zaječara.
RIK objavio rezultate izbora u Kosjeriću: Razlika između Vučićeve i opozicione liste 51 glas
09.06.2025.•
63
Lista "Ne damo Srbiju - Aleksandar Vučić" osvojila je 3.686 glasova (49,23 odsto), ili 14 mandata, dok je lista "Ujedinjeni za Kosjerić" imala 3.635 glasova ili 48,54 odsto, što je 13 mandata.
Popović: Do vanrednih parlamentarnih izbora mora doći u ovoj godini - zemlja je u poluraspadu
09.06.2025.•
31
Do vanrednih parlamentarnih izbora sigurno će doći u ovoj godini, jer Srbija ne može drugačije da se izvuče iz ove krize, a zemlja je u poluraspadu.
Burna noć u Beogradu: Devojčica povređena pri pucanju sajle, tinejdžeri udareni čekićem...
09.06.2025.•
0
Muškarac star oko 60 godina poginuo je u saobraćajnoj nesreći sinoć oko 19.20 sati na putu Dobanovci - Ugrinovci kada su se prevrnuli kombi i automobil, rečeno je Tanjugu u Hitnoj pomoći.
VIDEO: Guranje građana i policije u Kosjeriću zbog biračkih spiskova, opozicija ne odustaje
09.06.2025.•
21
Žandarmerija i Interventna jedinica policije pokušale su tokom noći da naprave prolaz za kolonu vozila koja je izašla iz privatnog poseda u Kosjeriću.
Kinez i Britanac uhapšeni u Beogradu po nalogu FBI: To bio geopolitički test za Srbiju
09.06.2025.•
2
Državljanin Kine Cuj Guanghaj i Britanac Džon Miler uhapšeni su u Beogradu po nalogu FBI zbog progona kineskog disidenta i pokušaja krijumčarenja američke vojne tehnologije, piše BIRN.
Blokada, govori i odavanje pošte: Danas u Beogradu protest "Fakulteti na raskrsnici"
09.06.2025.•
6
Inicijativa "Pobunjeni univerzitet" održaće danas ispred Vlade Srbije protest "Fakulteti na raskrsnici".
I Vučić i opozicija proglasili pobedu u Zaječaru i Kosjeriću, građani na ulicama
09.06.2025.•
121
Aleksandar Vučić proglasio je pobedu lista Srpske napredne stranke u Zaječaru i Kosjeriću. Pobedu su proglasile i ujedinjene opozicione liste.
Ujedinjeni za Kosjerić tvrde da imaju 36 glasova više od SNS na lokalnim izborima
09.06.2025.•
3
Kandidatkinja za predsednicu opštine sa liste "Ujedinjeni za Kosjerić" Slavica Pantović tvrdi da je ta lista osvojila 36 glasova više od Srpske napredne stranke na lokalnim izborima.
Rezultati izbora u Zaječaru i Kosjeriću: Pobedila lista Aleksandra Vučića, saopštila CRTA
08.06.2025.•
16
Prema preliminarnim rezultatima izbora u Zaječaru i Kosjeriću, pobedila je lista "Ne damo Srbiju - Aleksandar Vučić", saopštila je organizacija CRTA.
Komentari 1
Pazi sada
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar