VIDEO U toku prvi sastanak o Expo 2027: Studenti i građani protestuju ispred Sava centra
Prvi sastanak za planiranje međunarodnog učešća na Specijalizovanoj svetskoj izložbi Expo 2027 u Beogradu počeo je u Sava centru uz prisustvo predstavnika 154 zemalja sa svih kontinenata.
Međutim, ispred Sava centra okupili su se studenti u blokadi fakulteta beogradskog univerziteta, kao i građani koji se protive održavanju ove izložbe.
"Pretenduje se da se projekat izvede po svaku cenu, uvlačeći nas u javni dug. Do sada je došlo do ozbiljne zloupotrebe zakona, a objekti se otvaraju bez upotrebne dozvole, što je kapisla našeg pokreta", istakli su studenti u blokadi na svojim Instagram nalozima.
Okupljeni studenti razvili su transparent na kome piše "Exposed: Same thieves, bigger stage", a na terenu je prisutna i policija.
Na dvodnevnom skupu povodom priprema za Expo 2027 učestvuje više od 400 zvaničnika među kojima su ministri, državni sekretari, direktori nacionalnih institucija koji u svojim zemljama vode ključne politike u oblastima spoljne trgovine, ekonomskog razvoja, sporta, turizma, kulture, inovacija, obrazovanja i omladine, kao i predstavnici četiri velike međunarodne organizacija.
Ministar finansija Siniša Mali kazao je na otvaranju skupa da je Expo 2027 najveća razvojna šansa ne samo za Srbiju, već i za čitav region.
On je podsetio da će biti izdvojeno 18 milijardi evra kako bi se u naredne dve godine unapredila putna i železnička infrastruktura u Srbiji, ali i kako bi se dodatno uložilo u obrazovanje, zdravstvo, kulturu i druge oblasti.
Mali je naveo da se u Beogradu gradi potpuno novi kompleks na kome će se odvijati "Expo 2027", a koji se prostire na više od 200 hektara.
"To će biti najmoderniji izložbeni i kongresni kompleks, zajedno sa nacionalnim stadionom i 1.500 stanova koji se grade za učesnike izložbe", kazao ministar finansija i dodao da će do 1. decembra naredne godine Srbija predati ključeve Expo izložbe zemljama učesnicama.
On je kazao da je do sada 114 zemalja potvrdilo da će učestovati na "Expo 2027" u Beogradu.
"Za pet i po meseci svoje učešće je potvrdilo 114 zemalja, a ovde prisutni delegati iz 154 zemlje daje mi nadu da ćemo dobiti i više potvrda o učešću. Ne skrivam cilj koji imamo kao država da 'Expo 2027' bude Expo sa najvećim brojem učesnika ikada", kazao je Mali.
On je podsetio da je na Expo izložbi u Astani bilo 117 zemalja učesnica i da očekuje da će taj rekord biti premašen u Beogradu.
Generalni sekretar Međunarodnog biroa za izložbe Dimitri Kerkentzes naglasio je da današnji sastanak označava početak novog poglavlja za Srbiju, Jugoistočnu Evropu, kao i celu međunarodnu zajednicu.
"Prvi put, specijalizovana Expo izložba biće održana u Zapadnom Balkanu, u regionu raznovrsnih kultura, nasleđa i dinamične kreativnosti", kazao je Kerkentzes.
Prema njegovim rečima, kroz "Expo 2027" svet će otkriti nove perspektive, nove mogućnosti za povezivanje i za inspiraciju.
"Tema ove Expo izložbe, igrajmo za čovečanstvo, muzika i sport za sve, je zaista odgovarajuća u ovom trenutku", ocenio je Kerkentzes i istakao da sport i muzika nadilaze jezik, kulture i generacije i pozivaju na spajanje, ne na sukobe, pozivaju na učešće, a ne na podele.
Skup je pozdravio i direktor preduzeća "Expo 2027" Beograd Dušan Borovčanin.
Skup u Beogradu je prvi od četiri međunarodna pripremna sastanka, kako bi se svi učesnici izložbe "Expo 2027" upoznali sa rezultatima dosadašnjih priprema, a biće predstavljeni i dalji koraci i aktivnosti u pripremama za održavanje izložbe.
Na sastanku će se proći i tehnički detalji sa predstavnicima stranih delegacija, odnosno procedure i aktivnosti koje one moraju da sprovedu da bi imali uspešan nastup na izložbi u Beogradu.
Sastanak je i prilika da se delegacije detaljno upoznaju sa temom i konceptom "Expo 2027", master planom, fazama izgradnje, logistikom i operacijama, kao i digitalnim platformama za učesnike.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Uskoro suđenje za napad na policiju ispred Državnog univerziteta u Novom Pazaru
13.08.2026.•
0
Suđenje devetorici optuženih da su 29. jula prošle godine napali policajce ispred Državnog univerziteta u Novom Pazaru, počeće sledeće nedelje pred Osnovnim sudom u tom gradu.
Ekspo za kontejnere za logističke potrebe izdvaja 117,4 miliona dinara
13.08.2026.•
0
Кompanija Ekspo Beograd zaključila je okvirni sporazum sa kompanijom "Eko box kontejneri" Beograd-Zemun za nabavku kontejnera za logističke i servisne potrebe na Ekspo lokaciji.
Rama: Ukrajina greši po pitanju Kosova, ali njeno pravo na slobodu ostaje neosporno
13.08.2026.•
0
Ukrajina greši po pitanju Kosova, ali njeno pravo na slobodu ostaje nesporno, ocena je premijera Albanije Edija Rame.
Štab za vanredne situacije: I dalje aktivan 31 požar, za sedam dana bilo 900 požara na otvorenom
13.08.2026.•
0
Republički štab za vanredne situacije saopštio je danas, nakon vanredne sednice, da je na teritoriji Srbije trenutno aktivan 31 požar, dok je u poslednjih dana evidentirano oko 900 požara na otvorenom prostoru.
Leskovčanin priveden zbog poziva na ubistvo predstavnika vlasti
13.08.2026.•
0
Pedesetčetvorogodišnji S.T. iz Leskovca uhapšen je jer je putem naloga na društvenoj mreži pozivao na ubistvo predstavnika vlasti i najviših državnih organa.
Usvojena Strategija poljoprivrede i ruralnog razvoja do 2034. godine
13.08.2026.•
0
Vlada Srbije usvojila je Strategiju poljoprivrede i ruralnog razvoja za period 2026–2034. godine.
Kako smo od izvoznika postali uvoznik struje?
13.08.2026.•
0
Srbija poslednjih godina beleži sve lošiju situaciju kada se sabere koliko struje uvozimo, odnosno izvozimo.
Zadržane tri tone "falš" LEGO igračaka
13.08.2026.•
4
Uprava carine zadržala je tri tone dečijih igračaka zbog sumnje da su falsifikati.
Savez slobodnih sindikata predložio zakon o pravima boraca: Predlažu mesečno nacionalno priznanje
13.08.2026.•
31
Savez slobodnih sindikata Srbije saopštio je da je uputio nadležnim državnim institucijama Predlog zakona o borcima za slobodu, ratnim vojnim invalidima, civilnim žrtvama rata i članovima njihovih porodica.
Četiri osobe poginule na motoru od početka avgusta: MUP apeluje da je potreban veći oprez
13.08.2026.•
2
Tokom prethodnog dana, 12. avgusta, u Novom Sadu dogodilo se 12 saobraćajnih nezgoda, u kojima je povređeno 11 osoba, navodi Ministarstvo unutrašnjih poslova u svom saopštenju.
Iz Dunava kod Prahova vade se nemački ratni brodovi puni opasnih ubojnih sredstava
13.08.2026.•
1
Na Dunavu kod Prahova nastavlja se uklanjanje 21 potopljenog broda nemačke ratne flote iz Drugog svetskog rata sa plovnog puta.
Vučić ponovo o najavi izmeštanja Ibra: Oni koji negativno reaguju valjda polaze od sebe
13.08.2026.•
15
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je, povodom negativnih reakcija iz Evrope i Prištine na njegovu najavu izmeštanja vodotoka Ibra, da je to svojevremeno tražila Opština Novi Pazar i neke organizacije iz tog grada.
Vučević: Izbori za manje od 100 dana
13.08.2026.•
43
Predsednik Srpske napredne stranke (SNS) Miloš Vučević izjavio je da veruje da Srbiju od izbora deli manje od 100 dana i pozvao sve političke aktere da se pripreme za izbore i prihvate njihov rezultat.
BIRODI: RIK nije odgovorio na zahtev da rezultati izbora budu dostupni u mašinski čitljivom formatu
13.08.2026.•
4
Biro za društvena istraživanja (BIRODI) saopštio je da Republička izborna komisija nije odgovorila na predstavku u kojoj je zatraženo da rezultati izbora tokom izborne noći budu dostupni u mašinski čitljivom formatu.
Na Gradini se čeka oko pola sata
13.08.2026.•
1
Na graničnom prelazu Gradina putnička vozila se od jutros zadržavaju oko pola sata prilikom ulaza u Srbiju, saopštio je Auto moto savez Srbije (AMSS).
Trudnica povređena u Beogradu kada je na nju naleteo trotinet
13.08.2026.•
5
Jedna trudnica povređena je sinoć u Beogradu dok je šetala, kada je na nju naleteo trotinet.
VIDEO Pomračenja Sunca posmatrali ljudi širom Evrope: Iznad Srbije delimično pomračenje
12.08.2026.•
6
Iznad Srbije večeras se moglo videti delimično pomračenje Sunca.
Patrijarh Porfirije u oktobru putuje u Australiju: Posetiće Melburn, Kanberu i Sidnej
12.08.2026.•
7
Poglavar Srpske pravoslavne crkve (SPC) patrijarh Porfirije posetiće Australiju od od 8. do 19. oktobra, najavila je danas Mitropolija australijsko-novozelandska SPC.
Komentari 11
Dile
Kako se spolja vrši pritisak preko ludaka u Srbiji .
Ne veeujem
Charlie
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar