
NAT: Dozvoljeno polaganje ispita u uslovima blokade
Komisija za akreditaciju i proveru kvaliteta Nacionalnog tela za akreditaciju i obezbeđenje kvaliteta u visokom obrazovanju, usvojila je predlog da se u blokadama dozvoli polaganje ispita.

Foto: 021.rs
Nacionalno telo za akreditaciju i obezbeđenje kvaliteta u visokom obrazovanju (NAT) obavestilo je visokoškolske ustanove da je Komisija za akreditaciju i proveru kvaliteta usvojila predlog da se u uslovima blokada akreditovanih prostorija visokoobrazovnih ustanova dozvoli izvođenje ispita, nastave, konsultacija i odbrana radova - završnih, master i doktorskih disertacija.
Izvođenje ispita, nastave, konsutalcije i odbrane rada dozovljeno je u nastavnim bazama koje su precizirane u dokumentaciji dostavljenoj prilikom poslednje akreditacije ustanove.
Komisija za akreditaciju i proveru kvaliteta razmatrala pitanje organizovanja ispita, kao i odbrane završnih, master i doktorskih radova u nastavnim bazama visokoškolskih ustanova, bez potrebe za izmenom akreditacije i dozvole za rad.
U slučaju da nastavne baze nisu obuhvaćene prethodnim akreditacionim rešenjem, zahteva se da viskoko školske ustanove podnese zahtev za dopunu akreditacije sa uključivanjem nove nastavne baze, kao i da ta mera važi privremeno - sve dok traje fizička blokada akreditovanih prostorija VŠU.
NAT obaveštava visokoškolske ustanove da je Komisija za akreditaciju i proveru kvaliteta na sednici održanoj 20. maja razmatrala pitanje organizovanja ispita, kao i odbrane završnih, master i doktorskih radova u postojećim nastavnim bazama visokoškolskih ustanova, bez potrebe za izmenom akreditacije i dozvole za rad.
Uključeno i Ministarstvo prosvete radi pribavljanja saglasnosti
Komisija se obratila Ministarstvu prosvete radi pribavljanja saglasnosti na navedene predloge.
"U dostavljenom mišljenju od 9. juna, Ministarstvo navodi da predloženo postupanje Komisije nije u suprotnosti sa Zakonom o visokom obrazovanju, imajući u vidu da se u dozvoli za rad visokoškolske ustanove ne navode nastavne baze, da su podaci o njima sastavni deo dokumentacije za akreditaciju ustanove i studijskih programa, da se u tim bazama mogu realizovati svi oblici nastave i provere znanja studenata", navodi NAT.
Nacionalno telo za akreditaciju i obezbeđenje kvaliteta u visokom obrazovanju će, kako je navedeno, isključivo na zahtev visokoškolske ustanove postupati u skladu sa usvojenim predlozima Komisije i mišljenjem Ministarstva.
U prvom slučaju, ukoliko su nastavne baze obuhvaćene prethodnim akreditacionim rešenjem, visokoškolska ustanova dostavlja zahtev NAT-u u kome se navode naziv nastavne baze i njena adresa, radi davanja saglasnosti.
NAT vrši uvid u dokumentaciju dostavljenu prilikom poslednje akreditacije ustanove i izdaje saglasnost ukoliko utvrdi da je nastavna baza precizirana u navedenoj dokumentaciji.
U drugom slučaju, ukoliko nastavne baze nisu obuhvaćene prethodnim akreditacionim rešenjem, visokoškolska ustanova, podnosi jedinstveni zahtev za dopunu akreditacije ustanove koji se odnosi na dodavanje nove nastavne baze (izmene po skraćenom postupku).
Shodno tome, Komisija za akreditaciju donosi rešenje kojim se odlučuje po podnetom zahtevu.
Kako je navedeno, evidenciju o izdatim saglasnostima i rešenjima u vezi sa NAT će objavljivati na zvaničnom sajtu.
NAT je ranije objavio i spisak visokoškolskih ustanova koje su dobile saglasnost za izvođenje nastave na daljinu u uslovima nemogućnosti rada u sedištu visokoškolske ustanove.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - koliko tačnih odgovora?
14.06.2025.•
6
Novi 021.rs dnevni kviz je pred vama.
Ambasada Srbije u Izraelu ne raspolaže saznanjima da u napadima Irana ima poginulih Srba
14.06.2025.•
0
Ambasador Srbije u Izraelu Miroljub Petrović izjavio je da ambasada ne raspolaže saznanjima da među poginulima i povređenima u napadu Irana na Izrael ima srpskih državljana.
Protest studenata i građana u Kosjeriću zbog odbijanja ponavljanja izbora
14.06.2025.•
0
Protest u Kosjeriću na koji su pozvali studenti u blokadi počeo je večeras u 19 časova.
Bivši ambasador Hil: Balkan nije prioritet, rešenja da dođu iznutra
14.06.2025.•
5
Bivši ambasador SAD-a u Srbiji Kristofer Hil izjavio je da ne očekuje da će se SAD mešati u rešavanje problema na Balkanu, uključujući i spor između Kosova i Srbije, kao što su to činile u prošlosti.
"Studenti koji žele da uče" tvrde da se tokom protesta na Vidovdan planira napad na njih
14.06.2025.•
25
Predstavnik grupe "Studenti 2.0", student Fakulteta tehničkih nauka Vladimir Balać izjavio je da je planiran napad na kamp u Pionirskom parku tokom protesta najavljenog za Vidovdan, 28. juna.
Održani protesti u 13 gradova: Traži se primena zakona o zaštiti životinja
14.06.2025.•
6
U 13 gradova u Srbiji danas su peti put održani protesti aktivista i građana "Minut do 12 za primenu zakona" i "Srbija uz šapice".
Studenti u blokadi: "Svi u Beograd 28. juna"
14.06.2025.•
33
Studenti u blokadi organizuju novi protest u Beogradu na Vidovdan, 28. juna.
FOTO: Kriminalna petorka "pala" u Beogradu zbog 200 kilograma marihuane
14.06.2025.•
1
Policija je u Beogradu uhapsila četiri osobe kod kojih je pronašla ukupno 200 kilograma marihuane, a prijavom će, kako se navodi, biti obuhavćena još jedna osoba koja se nalazi u pritvoru.
Petković: Više srpskih policajaca privedeno na administrativnim prelazima
14.06.2025.•
3
Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Petra Petkovića rekao je da su kosovske vlasti na administrativnim prelazima privele trojicu pripadnika MUP-a Srbije i jednog penzionisanog policajca.
MSP preporučio građanima Srbije da ne putuju u Izrael i Iran
14.06.2025.•
4
Ministarstvo spoljnih poslova Srbije saopštilo je da građani, zbog eskalacije sukoba u Izraelu i Iranu, do daljeg treba da izbegavaju putovanja u te zemlje.
GIK Zaječara odbila svih 78 prigovora opozicije na izborni proces
14.06.2025.•
20
Predsednik Gradske izborne komisije Zaječara Nenad Dinulović rekao je da je izborna komisija na današnjoj sednici odbila svih 78 prigovora koje je uložila opozicija na izborni proces od 8. juna.
Crnogorska ministarka: Nije bilo interesovanja Srbije za aerodrome u Crnoj Gori
14.06.2025.•
2
Ministarka saobraćaja Maja Vukićević izjavila je da "od momenta kad je došla na ministarsko mesto" nije bilo ni zvaničnog niti nezvaničnog interesovanja Srbije za Aerodrome Crne Gore.
Mediji bliski vlasti prave svoje novinarsko udruženje: Ovo su potpisnici inicijative
14.06.2025.•
19
Grupa od 135 provladinih novinara potpisana je ispod oglasa u tabloidu Informer u kojem se poziva na osnovanje novog udruženja "Asocijacija novinara Srbije", objavilo je Udruženje novinara Srbije.
Šesti dan protesta "pobunjenog univerziteta" ispred Vlade Srbije
14.06.2025.•
1
Protest koji su organizovali okupljeni oko neformalne grupe "Pobunjeni univerzitet" nastavljen je i danas, šesti dan zaredom, ispred zgrade Vlade Srbije u Beogradu.
Ostavku Aleksandra Vučića do sada zatražilo 25 članova SANU
14.06.2025.•
59
Grupa od 25 članova Srpske akademije nauka i umetnosti (SANU) uputila je javni apel u kojem zahtevaju ostavku predsednika Republike Srbije Aleksandra Vučića.
Aerodrom u Kragujevcu otvorio sezonu: Ništa od komercijalnih letova, samo za "biznis avione"
14.06.2025.•
5
Iz kompanije "MIND Aviation", koja upravlja aerodromom, pojašnjavaju da će granični prelaz početi da radi već ove sezone, ali da će za sada sa njega leteti samo biznis avioni.
Marković: Najveća tekovina studentskog bunta je povratak ljudskosti
14.06.2025.•
13
Reditelj i pisac Goran Marković izjavio je da je "najveća tekovina studentskog bunta povratak ljudskosti".
Vučić iz Praga o izmeni Zakona o visokom obrazovanju: "Moju radnu grupu niko ne može da raspusti"
14.06.2025.•
29
Iako je nedavno formirana Radna grupa za izmenu Zakona o visokom obrazovanju zvanično ukinuta, to nije sprečilo predsednika Srbije da ponovo najavi usvajanje izmena zakona, i to do kraja godine.
Evropski inspektori kontrolisali Direktorat civilnog vazduhoplovstva: Dosledna primena EU regulative
14.06.2025.•
0
Tim eksperata Agencije Evropske unije za bezbednost vazdušnog saobraćaja potvrdili su da je Direktorat civilnog vazduhoplovstva Srbije "usklađen sa najvišim standardima EU".
CRTA: Izborna komisija Kosjerić donela pogrešnu odluku o jedinom prigovoru opozicije
14.06.2025.•
14
Crta je analizirala odluku izborne komisije opštine Kosjerić o odbijanju prigovora na glasanje na biračkom mestu br. 25, i ustanovila da je komisija netačno utvrdila činjenično stanje.
GIK Zaječar danas odlučuje o podnetim prigovorima opozicije
14.06.2025.•
2
Gradska izborna komisija Zaječar danas će odlučivati o ukupno 78 prigovora koje je opozicija nakon pregledanja biračkog materijala podnela GIK-u.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar