Uhapšeno 19, traga se za desetoro zbog pranja novca: Oštetili budžet za 40,4 miliona

Policija je uhapsila 19 osoba, dok se za još deset traga, zbog sumnje da su poreskom prevarom, utajom i pranjem novca oštetili budžet Srbije za više od 40,4 miliona dinara.
Uhapšeno 19, traga se za desetoro zbog pranja novca: Oštetili budžet za 40,4 miliona
Foto: 021.rs
Kako je saopštio MUP, hapšenja su izvršena po nalogu Posebnog odeljenja za borbu protiv korupcije Višeg javnog tužilaštva u Kraljevu, a sumnja se da su osumnjičeni sebi pribavili korist od oko 165,4 miliona dinara.
 
Zbog postojanja sumnje da su izvršili krivična dela pranje novca, poreska prevara u vezi sa PDV i poreska utaja, uhapšena su odgovorna lica četiri privredna društva iz Beograda, N. M. (29), K. P. (31), N. K. (37), D. M. (34) i Z. S. (58).
Krivičnom prijavom za ista krivična dela obuhvaćen i odgovorno lice još jednog beogradskog preduzeća V. G. (52), koji se nalazi na izdržavanju zatvorske kazne.
 
U istoj akciji, dodaje MUP, zbog sumnje da su izvršili krivično delo pranje novca uhapšeni su vlasnici deset preduzetničkih radnji - J. M. (30), G. Đ. (28), S. J. (28), S. S. (23) i D. B. M. (28) iz Beograda, V. P. (24) i N. J. (28) iz Novog Sada, A. J. (29) i L. M. (25) iz Bajine Bašte i M. P. (22) iz Smederevske Palanke, kao i fizička lica S. Đ. (47), T. Đ. (23) i V. S. (52), svi iz Beograda i A. P. (32).
Sumnja se da je N. M, uz prethodni dogovor i pomoć ostalih osumnjičenih, u periodu od septembra 2021. do septembra 2023. u više navrata, evidentirao u svom knjigovodstvu lažnih računa preduzetničkih radnji i privrednih društava osumnjičenih i sastavljanjem na osnovu takvih računa poreskih prijava neistinitog sadržaja, te umanjivao dobit i osnovicu za obračun PDV-a preduzeća čije je on odgovorno lice.
 
Time su utajom poreza na dobit i umanjivanjem PDV obaveza državni budžet oštetili za oko 40.430.180 dinara.
Novac preduzeća čije je N. M. odgovorno lice je, pritom, posredstvom osumnjičenih vlasnika preduzetničkih radnji, privrednih društava i fizičkih lica neosnovano "izvlačen" i konvertovan u gotovinu, u ukupnom iznosu od 165.347.100 dinara, za šta se sumnja da su osumnjičeni protivpravno prisvojili.
 
N. M. i N. K. određeno je zadržavanje do 48 sati i oni su sa ostalim uhapšenim, uz krivičnu prijavu, privedeni nadležnom tužilaštvu.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • znamo se odavno

    19.06.2025 18:54
    A koliko ih tek ima! Kanda su kriminal, prevare i utaje odlike srBskih bizmismena. Svakom privatniku je san da se docepa budzeta drzavne firme. I eto, vratile se devedesete.
  • zztop

    19.06.2025 18:36
    Pa toliko se ovima iz vrha vlasti zalepi za levu cipelu dok prave kakvu javnu nabavku ...
  • Hapšenje sitnih

    19.06.2025 18:04
    Naprdnjaka
    Od silnih desetina koje su uhapsili, sve sami naprdnjaci.
    "Pa Vučić bi dao pola onih svojih miliona da nađe neki od tih skrivenih Đilasovih računa." reče jedan čovek (DJV) na televiziji.
    A gde su nestali milioni koji su bili namenjeni za renovacije i rekonstrukciju železnica? A naprdnjačka bagro?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija