Tužioci i sudije na naslovnicama tabloida: Da li su objavljeni podaci iz ličnih dokumenata?
Poverenik za zaštitu podataka o ličnosti pokrenuće postupak zbog sumnje da su podaci sudija i tužioca, koji su se prošle nedelje pojavili na naslovnicama tabloida, preuzeti iz ličnih dokumenata.
Foto: 021.rs
"Imajući u vidu da su skenirana lična dokumenta objavljena u medijima, podsećamo da je Zakonom o javnom informisanju propisano postupanje medija u delu koji se tiče posebnih prava i obaveza u javnom informisanju i postupanje sa informacijama o ličnosti (glava XI i XII.). Nadzor nad sprovođenjem ovog zakona vrši organ državne uprave nadležan za poslove javnog informisanja, a na teritoriji autonomne pokrajine nadzor nad sprovođenjem ovog zakona vrši pokrajinski organ uprave nadležan za poslove javnog informisanja kao povereni posao“, navodi se u odgovoru Poverenika za Insajder.
Poverenik dodaje i da je prema čl. 88. Zakona o zaštiti podataka o ličnosti propisano da se na obradu koja se vrši u svrhe novinarskog istraživanja i objavljivanja informacija u medijima, kao i u svrhe naučnog, umetničkog ili književnog izražavanja, ne primenjuju odredbe Glave II. do VI. i čl. 89. do 94. ovog Zakona, ako su u konkretnom slučaju ova ograničenje neophodna u cilju zaštite slobode izražavanja i informisanja.
Podsetimo, zbog sudske odluke da usvoje žalbu za ponavljanje izbora u Kosjeriću, na naslovnim stranama medija bliskih vlasti osvanula su imena i fotografije sudija užičkog suda, a na meti su se u petak 20. juna našli i tužioci, uz medijske optužbe da sprovode interese zapadnih službi.
Reakcija nadležnih institucija je izostala.
Mediji bliski vlasti oslovili su troje sudija koji su glasali za ponavljanje izbora na jednom biračkom mestu u Kosjeriću sa sintagmom "sudije blokaderi". Objavljena su njihova imena, prezimena, ali i fotografije, za neke od njih postoji sumnja da su iz ličnih dokumenata.
Ministar pravde Nenad Vujić nije reagovao na te objave u medijima bliskih vlasti, ali je osudio pisanje novinara “Nove” koji su objavili seriju tekstova o sto sudija i tužilaca koji, kako navode, određuju sudbinu Srbije.
Stalna grupa za bezbednost novinara: Tabloidi u kampanji zasnovanoj na izmišljotinama napadaju tužioce i Stalnu radnu grupu za bezbednost novinara
"Prethodnih dana je u tabloidima Informer i Alo, kao i u dnevnim novinama Politika, Večernje novosti i na televiziji Informer, započeta prljava i iskonstruisana kampanja, bazirana na davno objavljenoj fotografiji, snimljenoj na javnoj sednici Stalne radne grupe za bezbednost novinara u Novom Sadu, koja je održana 30. maja 2023. godine", navodi se u saopštenju Stalne grupe za bezbednost novinara.
Povodom neistinitih i zlonamernih informacija koje su se pojavile u pomenutim medijima, Stalna radna grupa za bezbednost novinara ističe da fotografija, na kojoj se nalaze Javni tužilac Višeg javnog tužilaštva u Novom Sadu Slobodan Josimović, Glavni tužilac za visokotehnološki kriminal Boris Majlat i novinar Dinko Gruhonjić, potiče sa pomenutog sastanka Stalne radne grupe za bezbednost novinara, održanog pre dve godine u Novom Sadu na kojem su učestovali novinari i novinarke iz nekoliko redakcija, ističe se u saopštenju.
Stalna radna grupa za bezbednost novinara navodi da postoji od 2017. godine, a da je vremenom uspostavljen i sistem kontakt tačaka u svakom tužilaštvu, svakoj policijskoj stanici i relevantnim novinarskim udruženjima i medijskim asocijacijama.
"Tužioci Slobodan Josimović i Boris Majlat su na predmetnom sastanku pre dve godine bili prisutni upravo u ulozi kontakt tačaka ispred Višeg javnog tužilaštva u Novom Sadu, odnosno Posebnog tužilaštva za visokotehnološki kriminal, dok je novinar Dinko Gruhonjić prisustovao ovom sastanku kao novinar koji je upravo najčešće izložen brojnim pretnjama, pritiscima i drugim kažnjivim postupcima", ističe se u saopštenju Stalne grupe za bezbednost novinara.
Ovakvi sastanci Stalne radne grupe za bezbednost novinara se kontinuirano održavaju širom zemlje i nakon istih se, putem saopštenja i fotografija, obaveštava javnost, dodaje se u saopštenju.
"Sve je više nego transparentno i, tim pre, sve konstrukcije iznete u tabloidnim tekstovima predstavljaju plod mašte autora i sračunate su da nanesu štetu, kako nosiocima najodgovornijih funkcija u javnim tužilaštvima, tako i dugogodišnjim nezavisnim profesionalnim novinarima. Na ovaj način se nanosi šteta i samoj Stalnoj radnoj grupi za bezbednost novinara, kao jednoj od retkih radnih grupa koja je svojim praktičnim aktivnostima i inicijativima u velikoj meri opravdala svoje dosadašnje postojanje", ističu u Stalnoj grupi.
Dodaju da je "velika dilema" u čijem je interesu da se ordinarnim neistinama i neutemeljenim konstrukcijama, prepunim govora mržnje, u ovom trenutku i na ovaj način, targetiraju tužioci Boris Majlat, Slobodan Josimović, Branko Stamenković, kao i novinari Dinko Gruhonjić i Veran Matić.
"Usaglašenost pomenutih medija u okviru pomenute bezočne kampanje u kojima učestvuju i neki poslanici vladajuće koalicije, bazirane na lažnim premisama, govori da postoji naručilac koji ne preza od medijski razgranate antisistemske kampanje, kojom ugrožava temelje pravnog poretka. Ovakve besprizorne aktivnosti udaraju u same temelje jedne grane vlasti, ugrožavajući istovremeno i pojedine novinare, što izaziva dodatnu zabrinutost u vremenu pojačanih tenzija i polarizacije unutar društva", navodi se.
Istovremeno, kako se navodi, ovakva kampanja se odigrava u momentu kada se ovdašnja vlast trudi da, po svaku cenu, ispuni preduslove za otvaranje Klastera 3 i dobijanje novca iz Fonda za Plan rasta za zapadni Balkan. Jedan od tih preduslova je i izmena medijskog zakonodavstva koje se pomno nadzire od strane predstavnika Evropske komisije i predstavnika međunarodne zajednice.
"Ovakve kampanje nanose nemerljivu štetu državi i obeshrabruju aktere koji se trude da članove zakona pretoče u praksu, što svakako nije slučaj sa ovako organizovanom opasnom kampanjom koja ima uporište u nekim strukturama vlasti. Zato je na istoj toj vlasti obaveza da spreči i sankcioniše takve aktere i da ih na vreme upozori da prestanu sa ovakvim aktivnostima, kako se spirala verbalnog nasilja i laži ne bi pretvorila u teške posledice fizičkih napada, koji su sve češći", ističe se u saopštenju.
Dodaje se da su novinarke i novinari u Srbiji suočeni sa višestrukim umnožavanjem pretnji i napada u proteklih godinu dana, sa smanjivanjem efikasnosti u policijskom radu na otkrivanju napadača, sa policijom koja ignoriše napade na novinare.
"Napad i na tužioce i na žrtve napada govori o tome da vlast u Srbiji planira da zaoštri i brutalizuje odnos prema novinarima i svima koji nastoje da zaštite novinare od pretnji i napada, kao i prema svim političkim akterima koji su drugačijeg mišljena u odnosu na vladajuće", naglašava se.
Stalna grupa za bezbednost novinara pozvala je OEBS, koji je u svojstvu posmatrača u Stalnoj radnoj grupi za bezbednost novinara, Evropsku komisiju, koja iz godine u godinu prati rad ovog tela, da protestuju na sve raspoložive načine, s ciljem da zaustave napad na novinare i tužioce vezane za Stalnu radnu grupu, ali i na sve tužioce i sudije koji poštuju zakone ove zemlje.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Optužnica protiv državljanina Srbije koji je kao ruski plaćenik ratovao u Ukrajini
24.08.2026.•
0
Više javno tužilaštvo u Beogradu podnelo je Višem sudu u Beogradu optužni predlog protiv M. N. (40) zbog učestvovanja u ratu ili oružanom sukobu u stranoj državi.
Vozač iz Glogovca ponudio mito saobraćajnom policajcu da mu ne prekontroliše vozilo
24.08.2026.•
0
M. A. (40) iz Glogovca uhapšen je zbog davanja mita.
Stanković: Dokle god postoji Studentska lista, ne može biti normalne komunikacije države i univerziteta
24.08.2026.•
14
Ministar prosvede Dejan Vuk Stanković ocenio je danas da teško može da postoji "normalna i održiva komunikacija" države i univerziteta, kada postoji studentska, ili studentsko-profesorska lista za izbore.
RHMZ: Vodostaji Dunava, Save i Tise narednih dana ispod niskih plovidbenih nivoa
24.08.2026.•
1
Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ) objavio je hidrološko upozorenje da će se na Dunavu, Savi i na Tisi kod Titela vodostaji narednih dana kretati ispod niskih plovidbenih nivoa.
Vladimir Đukanović: Srpske službe unapred da spreče potencijalni haos na ulicama nakon izbora
24.08.2026.•
29
Poslanik SNS Vladimir Đukanović ocenio je da politički protivnici vlasti neće prihvatiti rezultate izbora ukoliko budu izgubili.
Kineska kompanija zaustavila radove kod Zaječara: Nestali i radnici i mašine
24.08.2026.•
12
Zaječarci godinama strahuju zbog istražnih radnji i širenja kineskog rudnika na lokaciji Malka Golaja zbog čega je osnovana i firma Malka Golaja Mining. Zašto su teške mašine sa ove lokacije odjednom nestale?
Ministarka Đurđević Stamenkovski: Minimalac je nešto što obezbeđuje egzistenciju
24.08.2026.•
24
Vlada Srbije donela je odluku da minimalna cena rada od 1. januara 2027. godine bude povećana za 9,2 odsto, odnosno da minimalna zarada dostigne 600 evra.
Počinje vanredna sednica Skupštine Srbije: Na dnevnom redu 59 tačaka, prva - predlog rebalansa budžeta
24.08.2026.•
0
Skupština Srbije počeće danas, 24. avgusta vanredno zasedanje, a na dnevnom redu naći će se 59 tačaka, od kojih je prva predlog rebalansa budžeta za ovu godinu.
VIDEO Vučić ugostio Žan-Kloda van Dama: "Izgubio sam u obaranju ruke"
24.08.2026.•
13
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić ugostio je belgijskog glumca Žan-Kloda van Dama.
Počinje projekat "Pokretna apoteka": Kamion sa lekovima obilazi sela na jugu Srbije
24.08.2026.•
5
Projekat "Pokretna apoteka" počinje danas, 24. avgusta.
Sindikat sudske vlasti: Vlast prerano uputila tri zakona u Skupštinu
23.08.2026.•
1
Sindikat sudske vlasti saopštio je da je vlast prerano, suprotno mišljenju Venecijske komisije, tri zakonska predloga iz oblasti pravosuđa stavila na dnevni red predstojeće sednice Skupštine Srbije.
Održan protest "Eko buna" na beogradskom Ušću
23.08.2026.•
4
Protest pod nazivom "Eko buna" na beogradskom Ušću, na koji su pozvali zemunski i novobeogradski zborovi građana, završen je nešto posle 19 časova.
Objavljen kalendar za predstojeću školsku godinu: Raspusti, mala matura, datumi izleta na Ekspo
23.08.2026.•
2
Nova školska godina u osnovnim školama u Srbiji počinje u utorak, 1. septembra, a biće završena 11. juna za učenike od prvog do sedmog razreda, navedeno je u Prosvetnom kalendaru.
AMSS: Najduže se čeka na Gradini i Horgošu 2
23.08.2026.•
0
Automobili na izlaz iz zemlje najduže čekaju na prelazu Horgoš 2, gde zadržavanja traju po sat vremena, isto koliko na ulaz čekaju kod Gradine (Bugarska), ukazuju podaci granične policije.
TS: Nacrt zakona o javno-privatnom partnerstvu i koncesijama ne rešava ključne probleme
23.08.2026.•
0
Nacrt zakona o javno-privatnom partnerstvu (JPP) i koncesijama ne rešava ključne probleme u toj oblasti koji su uočeni tokom primene važećih propisa, iako sadrži određena poboljšanja, objavila je Transparentnost Srbije.
Komentari 6
Pravo
Jadran
Anyway...
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar