
Sindikat sudske vlasti osudio pokušaj upada policije na Pravni fakultet i napade na pravnike

"Posebno izražavamo zabrinutost zbog grubog narušavanja autonomije Univerziteta, kao jedne od fundamentalnih vrednosti demokratskog društva i pravne države", navodi se u saopštenju.
Studenti prava su, prema njihovim rečima, ne samo srce pravosudne zajednice već i budućnost pravosuđa - sutrašnje sudije, tužioci, advokati i pravnici.
"Upad u prostor u kome se obrazuju mladi ljudi, u trenucima kada mirno i dostojanstveno izražavaju svoj stav, predstavlja direktan udar na temeljne ustavne vrednosti", dodaje se u saopštenju.
Sindikat sudske vlasti tvrdi da je Ustav Srbije u članu 54 jasan - mirno okupljanje građana je slobodno.
"U istom duhu, član 13 Zakona o javnom okupljanju izričito predviđa da spontana i mirna okupljanja kao neposredna reakcija na određeni događaj ne podležu obavezi prijavljivanja. Pokušaji kriminalizacije ovakvih okupljanja su nedopustivi i protivpravni", naveo je Glavni odbor tog sindikata.
Pozvali su Ministarstvo unutrašnjih poslova da hitno obustavi sve represivne mere prema studentima i akademskim radnicima i da se u svom postupanju strogo pridržava važećih zakona.
Dodali su da članovi 64, 75, 82 i 86 Zakona o policiji preciziraju obim i ograničenja policijskih ovlašćenja - od utvrđivanja identiteta do privremenog ograničavanja slobode kretanja - i naglašavaju da se ta ovlašćenja mogu koristiti isključivo u slučajevima kada postoje jasni dokazi o kršenju zakona.
"Do ovog trenutka, ne postoji nijedan dokaz da su kolege pravnici ili studenti pravnog fakulteta učinili bilo kakvo krivično delo", piše u saopštenju.
Sindikat je naveo da svaki slučaj prekoračenja službenih ovlašćenja od strane policijskih službenika može predstavljati teško kršenje zakona, u skladu sa članom 359 Krivičnog zakonika.
"Prema tom članu, službeno lice koje iskoristi svoj položaj da prekorači granice ovlašćenja i time teže povredi prava drugog - čini krivično delo zloupotrebe službenog položaja, za koje je zaprećena kazna zatvora od šest meseci do pet godina", dodaje se u saopštenju.
Sindikat sudske vlasti pozvao je sve državne organe, a posebno Ministarstvo unutrašnjih poslova, da deluju u okviru zakona, uz poštovanje Ustava, prava građana, akademskih sloboda i dostojanstva struke.
"Zahtevamo puno poštovanje autonomije univerziteta i obustavljanje svih aktivnosti koje zastrašuju, diskriminišu ili ugrožavaju studente i profesore", navodi se u saopštenju Glavnog odbora Sindikata sudske vlasti.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar