Zahvaljujući ovom instrumentu, samo tokom prošle godine, na osnovu pravosnažnih sudskih odluka, oduzeta je nepokretna imovina vredna oko 368 miliona dinara. Reč je o blizu 38.000 kvadrata, piše
Forbes Srbija.
Od početka primene ove mere do 2023. godine Srbija je oduzela oko 40.300 kvadrata vrednih 3,77 milijardi dinara. Presek na kraju prošle godine zato pokazuje da je Direkcija za upravljanje oduzetom imovinom trajno oduzela 4,14 milijardi dinara vredne zgrade i druge građevinske objekte.
Sve ovo se vidi iz izveštaja Državne revizorske institucije.
Manji iznosi u knjigama
"Manje je iskazana oprema u iznosu od 42 miliona dinara; manje je iskazan sitan inventar u iznosu od 502.000 dinara i manje je iskazana vanbilansna aktiva i pasiva u iznosu od 101,3 miliona dinara. I to jer Direkcija nije evidentirala u svojim poslovnim knjigama privremeno oduzetu pokretnu imovinu - motorna i teretna vozila, u 2024. godini", jedan je od nalaza revizora.
A Direkcija je i po tom pitanju bila vredna prošle godine. Na osnovu donetih rešenja trajno ili privremeno je oduzela motorna i teretna vozila u procenjenom iznosu od 154,7 miliona dinara. Većina je privremeno oduzeta, dok su osuđeni trajno lišeni vozila vrednih oko 42 miliona dinara.
Kada se ovom rezultatu doda privremeno oduzeta vozila na osnovu donetih pravosnažnih sudskih odluka od 2010. godine, kriminalom su stečeni i oduzeti 75,3 miliona vredni četvorotočkaši, piše
Forbes Srbija.
Koliko je miliona plaćeno, jer je imovina vraćena
Zahvaljujući reviziji finansijskih izveštaja, vidi se i koliko Direkcija plaća penale i kazne. Kako se vidi, u situaciji kada se ukida mera privremeno oduzete imovine, pre svega, nepokretnosti, Direkcija podmiruje troškove zakupa.
"U 2024. godini Direkcija je izvršila rashode za novčane kazne i penale po rešenju sudova u iznosu od 15,3 miliona dinara iz ostalih izvora. I to za povraćaj zakupnine u slučajevima kada je rešenjima nadležnih sudova ukinuta mera privremenog oduzimanja imovine", napominju revizori u izveštaju.
Zakonom je propisano da se novčana sredstva dobijena upravljanjem privremeno oduzete imovine čuvaju na posebnim računima Direkcije. Sve do ukidanja privremenog oduzimanja imovine. Koriste se za povraćaj imovine i naknadu štete i troškova.
"Propisano je da se vlasniku privremeno oduzete imovine za koju je, u skladu sa ovim zakonom, utvrđeno da ne potiče iz krivičnog dela, bez odlaganja vraćaju oduzeta novčana sredstva ili novčana sredstva dobijena prodajom imovine. U slučaju kada se novčana sredstva vraćaju vlasniku kada je on i istovremeno i zakupac privremeno oduzete imovine onda se vraća celokupan iznos uplaćenih zakupnina", pojašnjavaju revizori.
Baš tako je bilo i posle odluke Višeg suda u Beogradu od 6. decembra 2023. godine. Njime je ukinuto privremeno oduzimanje nepokretnosti. Direkcija je morala da prenese uplaćena sredstva na ime zakupa i da ih da pravnim sledbenicima ostavioca, jer je osumnjičeni preminuo. Vratili su im dva miliona dinara.
Oduzeto mora i da se održava
U finansijskim izveštajima se vide i troškovi održavanja jedne nepokretnosti. Ona je privremeno oduzeta 2011. godine. Prošle godine je Direkcija odlučila da zameni nameštaj - trosed i četiri fotelje.
"Direkcija je sprovela postupak nabavke na koje se zakon ne primenjuje. Putem elektronske pošte pozvala je tri potencijalna ponuđača uz obrazloženje da će osnovni kriterijum za izbor biti najpovoljnija cena", kažu revizori.
Dobavljaču je naručeni nameštaj plaćen 285.000 dinara. Za istu nepokretnost, Direkcije je kupila i tri klime. Njih je platila 396.000 dinara, piše Forbes Srbija.
Revizori su uočili da Direkcija ranijih godina nije uradila popis imovine koju je oduzela. To je uradila u postupku revizije. Ali nije mogla da obiđe i prebroji svu imovinu.
"S obzirom na to da Direkcija upravlja velikom imovinom različite vrste, koja se nalazi širom Srbije, popisna komisija nije bila u mogućnosti da fizički obiđe i izvrši popis sve imovine. Već je popis izvršila na osnovu pomoćnih evidencija koje se vode u Direkciji", ističu revizori.
Ne zna se vrednost istorijskih i umetničkih predmeta
Direkcija je 2011. angažovala stručnjake za veštačenje privremeno oduzetih predmeta od istorijske i umetničke vrednosti. Njihova vrednost, međutim, kako kažu revizori, nije utvrđena. Za potrebe knjižena svaki je predmet procenjen na oko - hiljadu evra.
"Navedeni predmeti su dati na čuvanje Istorijskom muzeju i Arhivu Srbije. Ove ustanove od dana sačinjavanja ovog izveštaja nisu dostavili popisnu listu. Na osnovu dokumentacije Direkcije sačinjen je pregled ovih predmeta. Radi unosa u poslovne knjige, popisna komisija je predložila da se za svaki predmet utvrdi pojedinačna vrednost od približno jedne hiljade evra po predmetu. Odnosno ukupno 6,2 miliona dinara", stoji u izveštaju.
Nešto ide i u sef Narodne banke Srbije
Direkcija je zaključila Ugovor o postupanju sa oduzetom imovinom proisteklom iz krivičnog dela sa Narodnom bankom Srbije. Efektivni i strani novac i predmete od plemenitih metala, dragog, poludragog kamenja i bisera poverava na čuvanje Narodnoj banci Srbije.
"Narodna banka Srbije se obavezuje da vrednosti prima u ostavu, da ih čuva u stanju u kakvom ih je primila i da ih Direkciji vrati na njen zahtev. Prema pojašnjenju odgovornog lica Direkcije, sef i ostava se koriste do pravosnažnog okončanja krivičnog postupka i donošenja odluke o trajnom oduzimanju", primećuju revizori.
Direkcija nije uradila popis sefa i ostava u Narodnoj banci Srbije. Potvrde o prijemu vrednosti u ostavu ne sadrže procenjenu vrednost, već opis vrednosti koje su predate.
Ovca za 40 evra
U toku 2024. godine Direkcija je prodala oduzetu stoku. Na osnovu naredbe Višeg javnog tužilaštva u Novom Sadu, posebnog odeljenja za suzbijanje korupcije, bilo joj je povereno na čuvanje 27 grla sitne stoke. Reč je o 26 ovaca i jednoj kozi. Kao što joj je naređeno i da sitnu stoku - proda.
Direkcija je prikupila tri ponude. Kao najpovoljnija je izabrana ponuda Alexprodukt. I to 4.500 dinara bez PDV-a po grlu. Direkcija je Višem javnom tužilaštvu u Novom Sadu uplatila sredstva od prodaje zaplenjene stoke. Reč je o 138.000 dinara.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 13
Joj
Mihajlo
Куме
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar