Evropska komisija: Pad nadstrešnice postao simbol slabosti institucionalnog poretka Srbije

Nedostaci u radu Tužilaštva za organizovani kriminal za rizik imaju nedoslednost u istragama korupcije koje su vlasti u Srbiji pokrenule nakon pada nadstrešnice na železničkoj stanici u Novom Sadu.
Evropska komisija: Pad nadstrešnice postao simbol slabosti institucionalnog poretka Srbije
Foto: 021.rs
To piše u izveštaju Evropske komisije (EK) o vladavini prava za 2025. godinu, danas objavljenom u Strazburu. 
 
Komisija je navela da je pad nadstrešnice postao simbol slabosti pravnog i institucionalnog poretka Srbije, kao i da je pokrenuo masovne studentske i građanske proteste, koji su doveli do ostavke premijera i pada Vlade Srbije. 

Izveštaj, u odeljku za Srbiju, pokriva rad pravosuđa, borbu protiv korupcije, medijske slobode i druge teme, a o padu nadstrešnice navodi se da istrage o navodnoj korupciji još nisu završene, kao i da postoje brojne poteškoće u uspostavljanju evidencije o optužnicama i presudama u slučajevima korupcije na visokim nivoima. 

Dodaje se da Agencija za sprečavanje korupcije aktivno otkriva i analizira sistemsku korupciju, ali da njen rad druge institucije prate ograničeno. 
 
Teškoće ostaju za uzbunjivače koji otkrivaju korupciju, a izuzeća od Zakona o javnim nabavkama i dalje se široko koriste za zaobilaženje njegove primene, pri čemu mehanizmi nadzora ne rade dovoljno, navodi se u izveštaju. 
U odeljku o pravosuđu, EK navodi da je Srbija nastavila sprovođenje ustavne reforme radi jačanja nezavisnosti pravosudnih organa, ali da je politički pritisak na tužilaštvo ostao visok, kao i da treba dodatno ojačati transparentnost Visokog saveta sudstva. 
 
Popunjavanje upražnjenih mesta sudija i tužilaca takođe nailazi na teškoće, a činjenica da su četiri upražnjena mesta u Ustavnom sudu ostala nepopunjena je zabrinjavajuća, dodaje se.
 
U odeljku o slobodi medija, navodi se da je Srbija u junu usvojila novi set medijskih zakona kako bi se uskladila sa evropskim standardima, ali da i dalje postoji velika zabrinutost povodom pitanja Regulatornog tela za elektronske medije (REM). 
 
"Kašnjenje i nedostaci u postupku izbora novog Saveta REM podrivaju poverenje javnosti u taj proces", navodi se u izveštaju i dodaje da Savet za štampu, sa druge strane, efikasno prati poštovanje Kodeksa novinara Srbije. 
 
Navodi se da sve veća briga postaju pitanja uređivačke politike, autonomije i pluralizma javnih servisa, kao i da su mere za povećanje transparentnosti u vlasničkim strukturama i javnom finansiranju medija samo delimično uvedene. 
 
U izveštaju se dodaje da se novinari, a naročito novinarke, i dalje suočavaju sa čestim odbijanjima javnih organa da otkriju informacije od javnog značaja, kao i da je bezbednost novinara sve više zabrinavajuća. 
 
Komisija navodi da je efikasnost rada Parlamenta i dalje otežana zbog, kako tvrdi, nedostatka istinske političke debate. 
 
Organizacije civilnog društva se suočavaju sa sve većim pritiskom, a uticaj Akcionog plana za razvoj tog sektora tek treba da se pokaže, zaključuje EK u delu izveštaja koji se tiče Srbije. 
 
Za razliku od izveštaja iz 2024. godine, koji se fokusirao na zakonodavne i tehničke reforme, izveštaj za 2025. godinu se poziva na konkretne događaje, kao dokaze sistemskih slabosti.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Vigo

    09.07.2025 07:44
    Slaba korist
    Sve im je jasno i sve znaju ali i dalje ne haju.
  • .

    09.07.2025 06:45
    ?
    Vraćanje Srbije u stanje od pre 13 godina, pre nego što je postala kandidat za članstvo u EU, približilo bi Srbiju EU standardima, i u vladavini prava, i u medijskim slobodama, i u debatama u parlamentu. Mi smo jedva nosom iznad vode, a izveštaj kaže da postoji zabbrinutost da ne pokisnemo. Dakle, moraju da nam isisaju još inteligencije, operu još para, svedu na pola od današnje populacije, nasele malo migrantima, malo glamuroznim džentrifikatorima, i biće, za desetak godina, kakva zeza. Zakrpiće se Tomina rupa na ćilimu, a Koštuničino Kosovo je Srbija ćemo ispovraćati na dupe jer smo ga kroz usta već izasrali do maksimuma. Tada će nas skinuti i sa čerečenja na četiri stuba. Džaba što su građani glasali za Tomu kada je odustao od rupe na ćilimu. Džaba što je Koštunicin ustavni referendum bio namešten. Džaba što je Tadić pobedio pod sloganom za evropsku Srbiju, a ne za čerečenje na četiri stuba. Videćemo, nešto je još uvek i do nas?
  • hegel

    09.07.2025 06:07
    draga
    komisijo , imate Vi u svom dvorištu , našem susedstvu ozbiljnu slabost institucija zaduženih za uklanjanje fašističke ideologije , tako da... pustite tlapnje ...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija