Studentkinju u Beogradu moguće napali pripadnici Jedinice za zaštitu ličnosti: Koje su njihove nadležnosti?

Studentkinju Fakulteta dramskih umetnosti su prošle nedelje u Beogradu napali policajci, za koje se sumnja da su pripadnici Jedinice za zaštitu određenih ličnosti i objekata (JZO).
Studentkinju u Beogradu moguće napali pripadnici Jedinice za zaštitu ličnosti: Koje su njihove nadležnosti?
Foto: Screenshot (YouTube/NOVA S)
Kako piše Danas, na snimku koji se deli po društvenim mrežama može da se vidi kako policija u civilu postupa prema privedenim osobama, koje se nalaze kod autobuskog stajališta. Sa jedne strane stajališta nalaze se vezani muškarci, pribijeni uz staklo stanice, a sa druge studentkinja, okružena policajcima u civilu.
 
Studentkinju drži policijska službenica, a devojci, dok su joj ruke iz leđa, prilazi policajac koji joj okreće telefon ka licu kako bi otključao njen telefon. Na snimku se vidi da policijska službenica podiže glavu studentkinje potezanjem za kosu, što može ukazivati na primenu fizičke sile. Sličnu radnju preduzima i drugi policijski službenik.
Stranka Srbija centar (SRCE) je podnela krivičnu prijavu protiv komandanta Jedinice za zaštitu određenih ličnosti i objekata (JZO) Marka Krička i pripadnice te jedinice, kao i jednog NN lica zbog napada na studentkinju. Za sada nije poznato da li je protiv pomenutih lica pokrenut bilo kakav postupak zbog eventualne prekomerne upotrebe sile.
 
Slavica Radovanović, poslanica Pokreta "Rešenje za Srbiju – Struka" i pukovnica policije u penziji, navodi za Danas da je do dolaska vlasti SNS-a svaka prekomerna upotreba sredstava prinude nosila posledice, da su uglavnom to bile disciplinske kazne u vidu umanjenja plate u iznosu od 20 do 30 procenata.
"Dolaskom SNS-a, postavljanjem partijskih rukovodilaca i dirigovanjem policijom sa Andrićevog venca, policija više ne postupa po Zakonu o policiji niti u skladu sa principima nepristrasnosti, objektivnosti i depolitizacije", ističe Radovanović.
 
Ona tvrdi da se policajci, umesto da budu sankcionisani, navodno nagrađuju za postupanje prema demonstrantima.
 
Kaže da JZO nikada, od kada je formirana, nije imala u svom sastavu Odeljenje za hapšenja i specijalne akcije, odnosno, da su te poslove obavljale službe kojima je to u opisu posla, dok se JZO nikada nije bavila tim delatnostima, već isključivo obezbeđenjem ličnosti i objekata, što i jeste njen zadatak.
Nakon dolaska Marka Krička na čelo JZO, prema njenim tvrdnjama, uloga jedinice se promenila.
 
"Ta jedinica je direktno pod uticajem politike, izvršava politička naređenja, pa je zato i dobila Vidovdansku nagradu ove godine. Nemam reči kojima bih iskazala svoje razočaranje zbog onoga što je ta jedinica, na čelu sa Kričkom, počinila građanima Srbije", smatra Radovanović.
 
Ona ocenjuje da će zbog takvog postupanja biti potrebne decenije da se građanima vrati poverenje.
 
"Savetujem sve građane koji su zadobili povrede da izvade lekarsko uverenje i privatnom tužbom tuže policajce koji su im naneli te povrede. Jer u tom slučaju, niko neće stati iza tih policajaca - moraće sami da plate advokate i snose sve troškove i posledice tih procesa. Sistem za koji sada biju i privode ljude tada ih više neće prepoznati, neće stati uz njih i pustiće ih da se sami nose sa posledicama svojih postupaka", kaže ona.
 
Major policije u penziji i nekadašnji inspektor Službe za borbu protiv organizovanog kriminala (SBPOK) Predrag Simonović kaže za Danas da je njemu, kao penzionisanom pripadniku MUP-a, potpuno nejasno angažovanje Jedinice za obezbeđenje određenih ličnosti i objekata (JZO) u ovakvim situacijama.
 
"Na zvaničnom sajtu MUP-a navedeno je da JZO vrši bezbednosnu zaštitu određenih lica: predsednika, premijera, predsednika Skupštine, ministara unutrašnjih i spoljnih poslova, i slično, kao i nosilaca najviših pravosudnih funkcija. Ne mogu da povežem hapšenje studentkinje ispred Pravnog fakulteta, povlačenje za kosu kad je već bila savladana i prinošenje telefona licu sa poslovima koje su u domenu rada JZO-a", navodi Simonović.
 
Prema njegovom iskustvu, u vezi sa navedenim, objašnjava da bi Prvo OJT trebalo da uputi zahtev za prikupljanje potrebnih obaveštenja MUP-u, a po tom zahtevu bi trebalo da postupa Sektor unutrašnje kontrole (SUK), koji bi trebalo da utvrdi tačno činjenično stanje, obavi razgovore sa svim akterima događaja i dostavi izveštaj tužilaštvu.
 
S obzirom na to da se radi o starešinama JZO-a, da je navedena jedinica primila Vidovdansku nagradu od strane predsednika, kao i na česta pojavljivanja pripadnika jedinice na razbijanjima protesta, on nije siguran da će iko biti odgovoran za napad na studentkinju.
 
"Trebalo bi proveriti da li je protiv bilo koga od aktera iniciran disciplinski postupak za težu povredu radne obaveze, kao i da li je sačinjen izveštaj o primeni sredstava prinude. S obzirom na to da se načelnik jedinice pominje kao jedan od učesnika, jedini koji bi mogao da pokrene disciplinski postupak jeste direktor policije", ukazuje Simonović.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • sale

    12.07.2025 09:58
    Baš tako,ljudi se zverski batinaju do smrti,kao onaj nesrećnik u Boru.Strašno je živeti u osksrevoj Srbiji
  • Мурат

    12.07.2025 09:08
    Не дирај га везаног.
    Ухапшено лице које је везано,нико не сме физички злостављати,сем да га безбедно спроведе у полицијску станицу. Ако неко ово прекрши,мора законски и новчано одговарати о личном трошку,не пореских обвезника.
  • fred

    12.07.2025 08:40
    Za ubistvo u policijskoj stanici u Boru nije niko odgovarao a sad će za čupanje za kosu..ma dajte..

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija