
Istraživanje o stavovima studenata u blokadi: Bore se za pravdu, a protiv nasilja i represije

Istraživanje su, od januara do maja, sproveli profesori na Fakultetu političkih nauka u Beogradu Slobodan G. Marković i Miloš Bešić.
"Ta dva aspekta su na pijedestalu - sve ostalo, iako ne manje važno, u funkciji je te borbe. Čak dve trećine njih na pitanje šta najbolje definiše sadašnji studentski protest, kažu da je to borba za pravdu, a kao najveću snagu protesta vide zajedništvo i jedinstvo (oko 19 odsto), a zatim solidarnost, istrajnost", rekao je Bešić za nedeljnik Vreme.
Naveo je da "studenti kao najveći problem Srbije vide korupciju, a potom koncentraciju vlasti u rukama njenog predsednika" i istakao da "sve to ide u prilog toj bori protiv nepravde".
"Zanimljivo je, isto u duhu toga, na pitanje - kada bi vam zlatna ribica ponudila da napravite jednu veliku promenu u Srbiji, šta bi to bilo, 40 odsto njih kaže: 'institucije i vladavina prava', a 22 odsto 'promena vlasti', što opet znači da bi, nakon promene vlasti, došlo do vladavine prava i rada institucija. Sve ostalo, počev od ekonomskog razvoja, manje im je bitno", naveo je Bešić.
Marković je naveo da je istraživanje pokazalo da je za 19,5 odsto studenata nacionalni identitet veoma važan, za još 46 odsto važan, što znači da je konzervatnivni potecijal ograničen na jednu petinu, kao i da je podrška ulasku u Evropsku uniju veća nego na nivou cele Srbije.
"Ukratko, mislim da oni koji smatraju da su studenti suviše 'nacionalni ' duboko greše. I to ne samo kod studenata u Srbiji nego uopšte kod zumera", naveo je Marković.
On je rekao i da su "klasične radikalne podele konzervativno-liberalno i levo-desno neprimenjive na zumere".
"Kod njih osobe s liberalnim stavovima pokazuju otvorenost za osobe s konzervativnim i obratno. To je i proizvod inkluzivnosti i fluidnosti koje ne postoje u takvim oblicima kod starijih generacija", objasnio je Marković.
Istraživanje je pokazalo da čak 96 odsto misli da u Srbiji postoji represija prema političkim neistomišljenicima, iako je ispitivanje obavljeno i pre Vidovdanskog protesta.
Komentari 7
Soweit
Rade
Mirkoni
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar