Policijsko nasilje tokom protesta: "Krug nekažnjivosti" u kome svi doprinose tome da niko ne odgovara
Centar za istraživačko novinarstvo Srbije objavio je da je analizom društvenih mreža i medija zabeležio više od 30 primera prekomerne upotrebe sile policije od vidovdanskog protesta.
Foto: 021.rs (ilustracija)
CINS prenosi svedočenja onih koji su pretrpeli nasilje i piše da je većina tih incidenata snimljena, ali da iz Sektora unutrašnje kontrole MUP-a nisu dobili odgovore da li je pokrenut neki postupak zbog prekoračenja ovlašćenja od strane policijskih službenika.
Sanja Radivojević iz Beogradskog centra za ljudska prava (BCLJP) rekla je da je ta nevladina organizacija do sada podnela 15 krivičnih prijava tim povodom i dodala da će ih biti još, jer im se ljudi i dalje javljaju za pomoć.
Prema njenim rečima, svi građani koji su im se javili pretučeni su od strane policijskih službenika čiji su identiteti nepoznati i koji su bili u punoj opremi za razbijanje demonstracija, "bez oznaka i sa fantomkama na glavi".
"Samo zato što su se u pogrešnom trenutku nalazili na pogrešnom mestu, u trenutku kada je ili tu prolazio kordon policije ili kada je u jednom trenutku tu bio okupljen jako veliki broj građana", kazala je Radivojević.
Navela je da takvi slučajevi često ostaju nerešeni, odnosno da nereagovanje institucija, tužilaštava i Sektora vanredne kontrole MUP-a, pre svih, dovodi do zastarelosti slučajeva, a samim tim i nemogućnosti utvrđivanja krivične odgovornosti onih koji su vršili nasilje.
Dodala je i da spor rad, između ostalog, može dovesti i do manjka dokaza - ukoliko tužilac ne izda nalog policiji da obezbedi materijalni dokaz u određenom roku, audio i video snimci iz policijskih stanica možda neće biti dostupni.
"Ti audio i video zapisi se unutar stanica čuvaju oko 30 dana, negde i kraće. Znači tužilac je dovoljno da u roku od 30 dana od podnošenja prijave ne uradi ništa i da ovi iz stanice kažu: 'Pa trebali ste da dođete ranije, mi samo 30 dana čuvamo audio i video zapise'", navela je Radivojević.
Pored toga, ona kao problem navodi i da drugi policajci koji su prisustvovali činu nasilja ne žele da svedoče protiv svojih kolega.
"Oni svi kada sačinjavaju izveštaj o upotrebi mera prinude, ti izveštaji su identični kao da je neko kopirao jedan te isti izveštaj. Čak se nekad desi da se i u zarez poklapaju. To su potpuno upodobljeni izveštaji o upotrebi mera prinude, do detalja", kazala je Radivojević.
Utvrđivanje krivične odgovornosti policijskih službenika, prema njenim rečima je izuzetak, ali ukoliko se to desi, oni uglavnom dobiju uslovnu kaznu od šest meseci.
"Zašto? Zato što sa takvom izrečenom kaznom oni ne gube posao po Zakonu o policiji. Znači tek ako bi im bila izrečena viša kazna onda bi dobili otkaz", rekla je Radivojević.
Dodala je da se to zove "krug nekažnjivosti" u kome svi činioci doprinose tome da niko ne odgovara za počinjeno nasilje.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Dačić: Vratio sam se, živote, uskoro ću na kućno lečenje
09.03.2026.•
0
Ministar unutrašnjih poslova i predsednik Socijalističke partije Srbije Ivica Dačić oglasio se na Instagramu prvi put otkako je hospitalizovan 25. februara zbog upale pluća.
Sutra u Bogatiću uništavanje eksplozivnih ostataka iz rata
09.03.2026.•
0
Odeljenje Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije za vanredne situacije u Šapcu saopštilo je da će sutra u Bogatiću specijalizovana ekipa uništiti eksplozivne ostatke iz rata.
Više od 1.000 memorijskih kartica u izgubljenom prtljagu
09.03.2026.•
1
Carinici su u subotu, 7. marta, na graničnom prelazu Aerodrom Nikola Tesla, privremeno zadržali 1.100 memorijskih kartica i fleš memorija, kao i 40 paklica cigareta.
Vučić za "Zidojče cajtung" o hladnijem odnosu sa Moskvom: Putinu sam rekao - evo liste, u čemu je problem?
09.03.2026.•
28
Predsednik Aleksandar Vučić u intervjuu za "Zidojče cajtung" govorio je o snabdevanju energentima, tenzijama između Beograda i Moskve, o ideji da Srbija uđe u EU, ali bez prava glasa...
Napravljen simulator: Kako izgleda preživljavanje od socijalne pomoći u Srbiji
09.03.2026.•
5
Inicijativa A11 pokrenula je simulator preživljavanja od iznosa novčane socijalne pomoći u Srbiji sa ciljem da ukaže na to koliko je teško pokriti osnovne troškove sa ovim primanjima.
Srbija 37. u svetu po uvozu oružja
09.03.2026.•
1
Na listi 40 vodećih svetskih uvoznika oružja, našla se i Srbija, na 37. mestu, dok je Ukrajina na prvom mestu.
Ovo su izborne liste proglašene za predstojeće lokalne izbore u 10 mesta
09.03.2026.•
4
Lokalni izbori 29. marta biće održani u deset lokalnih samourava: Boru, Kuli, Aranđelovcu, Smederevskoj Palanci, Majdanpeku, Kladovu, Knjaževcu, Lučanima, Bajinoj Bašti i Sevojnu.
"Srbija će se naoružavati jer je to jedina garancija za mir": Vojna strategija ili kupovina političkih poena?
09.03.2026.•
22
U svom subotnjem obraćanju javnosti predsednik Aleksandar Vučić se između ostalog dotakao i teze da ćemo se "naoružavati jer je to jedina garancija za mir".
Savez komunističke omladine Jugoslavije organizuje skup podrške Iranu u Beogradu
09.03.2026.•
5
Savez komunističke omladine Jugoslavije (SKOJ) najavio je da će u utorak, 10. marta u Beogradu održati skup podrške narodu Irana sa kog će osuditi izraelsko-američku agresiju.
Država zabranila izvoz nafte i naftnih derivata za motore: "Građani plaćaju jeftinije u odnosu na realnu cenu"
09.03.2026.•
22
Da bi se zaštitilo domaće tržište od nestašica i skoka cena, Vlada Srbije donela je na jutrošnjoj vanrednoj sednici odluku o zabrani izvoza nafte i svih naftnih derivata za pogon motora.
Skup SNS u Beogradu deset dana pre izbora: "Da bi se predsednik svih građana obratio samo svojim glasačima"
09.03.2026.•
26
Srpska napredna stranka priprema skup u Beogradu za 21. mart.
VIDEO: Pre 35 godina održane prve masovne demonstracije protiv režima Slobodana Miloševića
09.03.2026.•
20
Na današnji dan pre 35 godina - 9. marta 1991. u Beogradu su održane prve masovne demonstracije protiv režima Slobodana Miloševića.
Evakuacioni avion iz Dubaija sa 267 putnika sleteo u Beograd
09.03.2026.•
5
Avion "Er Srbije" sa 267 putnika iz Dubaija sleteo je u Beograd pola sata posle ponoći, a među putnicima je bilo i deset beba.
Počinje podnošenje prigovora na preliminarne rang-liste za besplatan odlazak u banje
09.03.2026.•
1
Penzioneri od danas, 9. marta do petka, 13. marta mogu uložiti prigovore na preliminarne rang-liste za besplatan odlazak u banju.
Policija prošle godine kaznila 150.000 vozača zbog nekorišćenja pojasa: Ove nedelje pojačana kontrola
09.03.2026.•
4
Policija ove nedelje, od 9. do 15. marta, pojačano kontroliše saobraćaj.
Koliko košta odlazak stručnih ljudi: Srbija ne gubi samo stanovništvo, već i razvojni potencijal
08.03.2026.•
37
Srbija je od 1991. godine u migracijama izgubila 963.000 stanovnika, a među njima je čak 30 odsto inženjera.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - za znalce
08.03.2026.•
17
Nova runda deset pitanja u 021.rs dnevnom kvizu je pred vama.
Kamioni na prelazu Šid čekaju četiri sata da izađu iz Srbije
08.03.2026.•
1
Auto moto savez Srbije (AMSS) je saopštio da kraj vikenda donosi pojačan saobraćaj i veći broj vozila na prilazima gradovima.
Novi predsednik AKS: Dva su ključna problema u advokaturi
08.03.2026.•
1
Novoizabrani predsednik Advokatske komore Srbije (AKS) Dušan Bratić izjavio je da postoje dva naročito izražena problema srpske advokature.
Saobraćajna nesreća kod Šapca, poginule dve žene
08.03.2026.•
0
Dve osobe su poginule, a dve povređene kada su se sudarila dva automobila kod Šapca.
Komentari 10
Nikakvu vlast i ovo
A ovi naši im pomažu zaboravljajući da su i oni Srbija.
Aleksandar
Lala
Mesas babe i zabe!
Ne mesaj nasilne demonstracije po svetu i nenasilne demonstracije u Srbiji.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar