Srbija nema nacionalni plan za upravljanje sušom: Da li je potreban?

Plan za upravljanje sušom na nacionalnom i lokalnom nivou u Srbiji ne postoji.
Srbija nema nacionalni plan za upravljanje sušom: Da li je potreban?
Foto: Pixabay
Juni je bio najsušniji juni od kako se u Srbiji prati ova pojava. 
 
Čak u osam gradova tokom celog tom meseca nije pala ni kap kiše.
Zbog ekstremne suše, niskog vodostaja i nedostatka vode, vanredne situacije bile na snazi na području Vranja, Trgovišta i Mionice, a apeli da se voda racionalno troši odnosili su se na žitelje Niša, Užica, Gornjeg Milanovca.
 
Naučni saradnik Geografskog instituta "Jovan Cvijić" SANU Marko Urošev objasnio je za Blic da "prosečni stanovnik Srbije na raspolaganju ima tek jednu punu rakijsku čašicu sa vodom svake sekunde".
Plan za upravljanje sušom na nacionalnom i lokalnom nivou - ne postoji
 
Kada je reč o suši, Urošev ističe da plan za upravljanje ovom elementarnom nepogodom na nacionalnom i lokalnom nivou jednostavno - ne postoji.
 
"Kao razlog zbog čega nema plana upravljanja rizikom od suše navode najčešće nedovoljne resurse, neznanje, čekanje na Vladine odluke, nedostatke podsticaja... Vidi se da su ljudi svesni problema koje donose klimatske promene i da čekaju da se usvoji nacionalna strategija za upravljanje sušom, koja bi se posle prenela na niže, regionalne i lokalne nivoe, sa jasnim smernicama za izradu planova upravljanja sušom", kazao je Urošev.
 
Podsetio je i na to da je još pre četiri godine tim Instituta "Jovan Cvijić" anketirao 24 javna-komunalna preduzeća zadužena za lokalno i regionalno vodosnabdevanje, od kojih je tek njih devet reklo da u njihovoj opštini ili preduzeću postoje akcioni plan za reagovanje u vanrednim situacijama. Ostali su odgovorili da čekaju na o tome prvo odluči Vlada Srbije.
 
Urošev je dodao i to da trenutno hidrogeološi istraženi kapaciteti podzemnih voda Srbije iznose oko 65 kubnih metara u sekundi, dok se trenutno za vodosnabdevanje koristi tek 15-17 m3/s.
Postojeći kapaciteti vodosnabdevanja dovoljni za narednih 10 godina - uz racionalnu potrošnju i redovno održavanje
 
Naime, postojeći kapaciteti izvorišta za vodosnabdevanje dovoljni su za narednih 10 godina, naravno pod uslovom racionalnog korišćenja i redovnog održavanja vodovodnih sistema.
 
Osnovni planski dokument, "Strategija upravljanja vodama na teritoriji Republike Srbije do 2034. godine", navodi da do 2034. godine na postojećih 21,5 kubnih metara treba obezbediti dodatnih 5 kubnih metara vode. 
 
S obzirom na to da su vodni resursi u našoj zemlji nepovoljno raspoređeni neophodan je razvoj složenih integralnih vodoprivrednih sistema za prebacivanje vode na sve veća rastojanja.
 
Međutim, od devedesetih do danas izgrađene su na primer samo dve veće akumulacije - Rovni na Jablanici kod Valjeva i Prvonek na Banjskoj reci kod Vranja, dok u zadnjih 20-25 godina nije otvoreno neko veće izvorište podzemnih voda.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija