Visokoškolskim ustanovama isplaćena prva rata za materijalne troškove: Od septembra ispata tri zaostale plate
Ministarstvo prosvete je u petak, 25. jula, uplatilo prvu ratu sredstava za materijalne troškove u ukupnom iznosu od preko 393 miliona dinara visokoškolskim ustanovama.
Foto: 021.rs
Taj novac namenjen je izmirenje stalnih troškova, troškova materijala i drugih primanja zaposlenih u skladu sa kolektivnim ugovorom.
Isplate preostale tri rate planirane su u septembru, novembru i decembru, saopšteno je ministarstva.
Iznos druge rate biće u okvirima prve, dok će iznos treće i četvrte rate biti naknadno definisan u skladu sa iskazanim potrebama visokoškolske ustanove za drugu polovinu 2025. godine.
Uslov za prenos sredstava visokoškolskim ustanovama u skladu sa Zakonom o visokom obrazovanju je izvođenje nastave i organizovanje ispita na svim akreditovanim studijskim programima.
Ministarstvo prosvete je izrazilo uverenje da će u narednom periodu predstavnici osnivača i predstavnici visokoškolskih ustanova u konstruktivnom dijalogu utvrditi podzakonski akt kojim će biti utvrđen način raspodele i dinamika isplate sredstava za troškove čija isplata nije regulisana Zakonom o visokom obrazovanju, kao što su troškovi akreditacije.
Ministarstvo podseća da su visokoškolskim ustanovama koje su obnovile obrazovnu delatnost krajem marta, odnosno u aprilu, već nadoknađena sredstva za plate nastavnog osoblja za februar i mart, čime je država ispunila svoje obaveze prema ovim ustanovama.
Ustanovama koje su pokrenule nastavu u maju, nadoknađena su sredstva za februar i mart, a u narednim danima će i za april mesec.
U skladu sa stepenom nadoknade nastave i organizovanjem ispita, biće nadoknađena sredstava za plate ustanovama koje su obnovile nastavu u junu i početkom jula, za plate za februar u narednim danima, a onda i za mart, april i maj mesec, navodi se u saopštenju.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Mađarska ograničila broj mandata premijera: Treba li i Srbija da uradi isto?
17.06.2026.•
0
Najave predsednika Aleksandra Vučića da će u narednim mesecima napustiti tu funkciju ponovo su pokrenule spekulacije o njegovom povratku na mesto premijera Srbije.
Dvojica osuđenika u nedelju pobegla iz zatvora u Prokuplju - još nisu pronađena
17.06.2026.•
0
Dvojica osuđenika, koji su u noći između 14. i 15. maja pobegla iz svoje sobe u Okružnom zatvoru u Prokuplju, još nisu pronađena i vraćena na izdržavanje kazne, rečeno je RTS u Upravi za izvršenje krivičnih sankcija.
Đedović Handanović godinama nije prijavljivala vlasništvo u preduzeću iz Hrvatske - da li je prekršila zakon?
17.06.2026.•
11
Ministarka Dubravka Đedović Handanović prekršila je Zakon o sprečavanju korupcije, jer je imala obavezu da podatke o vlasništvu u preduzeću iz Hrvatske blagovremeno prijavi, pošto je na javnoj funciji još od 2022. godine
ANKETA: Poskupljuju vozne karte - opravdano ili ne?
17.06.2026.•
8
Cene voznih karata poskupeće od 15. jula za oko 10 odsto, saopštilo je nedavno preduzeće Srbijavoz.
Objavljena rešenja testa iz izbornog predmeta
17.06.2026.•
0
Osmaci su danas, 17. juna u okviru male mature polagali test iz izbornog predmeta - geografije, biologije, istorije, fizike ili hemije.
VIDEO: Novoizabrani predsednik Vrhovnog suda Miroljub Tomić položio zakletvu u Skupštini Srbije
17.06.2026.•
0
Novoizabrani predsednik Vrhovnog suda Miroljub Tomić položio je danas zakletvu u Skupštini Srbije pred narodnim poslanicima i članovima Visokog saveta sudstva.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - evo i poklona
17.06.2026.•
7
Novi 021.rs dnevni kviz u kom vas darujemo je pred vama.
Na dečaka u Mladenovcu pala metalna konstrukcija: U teškom stanju prevezen u Dečiju bolnicu
17.06.2026.•
0
Dvanestogodišnji dečak teško je povređen protekle noći u Mladenovcu kada je na njega pala metalna konstrukcija.
Tužiteljka Paunović: Veselin Milić će verovatno biti pušten kada istekne pritvor od 30 dana
17.06.2026.•
6
Smenjeni šef beogradske policije Veselin Milić, jedan od optuženih u slučaju ubistva na Senjaku, prema svemu sudeći moraće da bude pušten na slobodu, nakon što istekne pritvor koji je produžen za 30 dana.
Poslanici Skupštine Srbije od danas razmatraju "Mrdićeve zakone" i druge tačke dnevnog reda
17.06.2026.•
2
Skupština Srbije danas, 17. juna počinje zasedanje na kojem će se, između ostalog, razmatrati i izmene takozvanih "Mrdićevih zakona".
Osmaci danas polažu poslednji test male mature - izborni predmet
17.06.2026.•
0
Osmaci danas, 17. juna u okviru male mature polažu test iz izbornog predmeta - geografije, biologije, istorije, fizike ili hemije.
Kompanija Ziđin demantovala da je došlo do eksplozije u rudniku u Boru
16.06.2026.•
2
Kompanija "Ziđin Majning" saopštila je danas da se na društvenim mrežama pojavio snimak eksplozije u rudniku, ali je demantovala da se ta eksplozija dogodila u rudniku "Čukaru Peki" u Boru.
Skupština kaznila Tepić i Ponoša: Po 13.000 smanjena plata
16.06.2026.•
8
Skupštinski Odbor za administrativno-budžetska i mandatno-imunitetska pitanja danas je odlučio da opozicionim poslanicima Mariniki Tepić i Zdravku Ponošu od plata bude odbijeno po 13.078 dinara.
OFAC dao NIS-u još 15 dana: Licenca važi do 1. jula
16.06.2026.•
10
Kancelarija za kontrolu stranih sredstava Ministarstva fiansija SAD (OFAC) produžila je operativnu licencu NIS-u, saznaje RTS iz Vašingtona.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - sad ili nikad
16.06.2026.•
13
Novi 021.rs dnevni kviz je tu, a tu je i nova prilika za rekord.
Troje dece među osmoro lakše povređenih u sudaru kod Smedereva
16.06.2026.•
0
U sudaru dva automobila na obilaznici kod smederevskog sela Petrijevo lakše su povređeni svi putnici oba vozila - ukupno osmoro.
Venecijanska komisija objavila mišljenje na reviziju Mrdićevih zakona
16.06.2026.•
8
Venecijanska komisija pripremila je naknadno mišljenje na hitno mišljenje o tzv. "Mrdićevim zakonima" i objasnila koji nedostaci nisu još uvek uklonjeni.
Komentari 5
Jogi Letač
Advokat
Razumes ?
Danijela
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar