
NUNS: U julu 24 incidenta protiv novinara
U Srbiji su u julu zabeležena 24 incidenta koji su ozbiljno ugrozili bezbednost novinara i medijskih radnika.

Foto: 021.rs
Posebno zabrinjava što poslednjih nekoliko meseci raste broj napada policije na novinare, kao i nedostatak reakcije na napade koji se dešavaju u prisustvu policajaca, upozorilo je Nezavisno udruženje novinara Srbije.
U saopštenju su naveli da je tokom jula, između ostalog, zabeleženo osam fizičkih napada na novinare i 12 "ozbiljnih pretnji smrću i fizičkoj sigurnosti".
Udruženje je upozorilo da je policija "ne samo koristila silu protiv novinara, već je u brojnim situcijama ignorisala zakonske obaveze".
"Slučajevi policijske brutalnosti prema novinarima tokom protesta i izveštavanja sa javnih događaja postali su alarmantni. U više navrata novinari su bili napadani, legitimisani i pritvarani, dok je u nekoliko slučajeva došlo do nasilnog oduzimanja opreme i pretnji što jasno ukazuje na ozbiljan problem u načinu ophođenja prema medijskim radnicima", saopštio je NUNS.
Navodi se i da nije bilo odgovarajućih reakcija nadležnih institucija na slučajeve u kojima je policija napala novinare.
"Nereagovanje institucija na ovakve napade stvara kulturu nekažnjivosti i podriva poverenje u institucije koje bi trebalo da štite novinare i garantuju slobodu medija", upozorilo je Udruženje.
NUNS dodaje da je zabeležen porast broja napada "pre svega pripadnika policije" na fotoreportere koji izveštavaju sa protesta širom Srbije od novembra prošle godine.
"Neki od najbrutalnijih slučajeva napada i pretnji u julu bili su upravo usmereni prema njima, fotoreporterima koji su uglavnom mladi novinari, koji su tek započeli svoju novinarsku karijeru. Mnogi od njih rade kao frilenseri, bez podrške redakcija, što ih čini još ranjivijim", upozorilo je Nezavisno udruženje novinara Srbije.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
VIDEO: Pao sneg na Kopaoniku i na Goliji: Prvi sneg u sezoni
01.10.2025.•
0
Na Kopaoniku je danas, oko 16.40 počeo da pada sneg slabog inteziteta, rečeno je u lokalnoj meteorološkoj stanici na toj planini.
Liste čekanja za intervenciju: Neko čeka triput duže, neko preko reda
01.10.2025.•
1
Ukupan broj lica na listama čekanja u oktobru 2024. godine iznosio je više od 60.000 od čega se polovina odnosila na čekanje za ugradnju endoproteze kuka i endoproteze kolena.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - dobijete i poklon
01.10.2025.•
9
Novi 021.rs dnevni kviz je pred vama, a tu je i poklon.
Ministar prosvete najavio fakultetsku godinu: Ukoliko bude blokada "odgovor države će biti isti kao i do sada"
01.10.2025.•
5
Ministar prosvete Dejan Vuk Stanković je danas izrazio očekivanje da će 3. novembra početi nova školska godina na univerzitetima i "to u punom kapacitetu".
Uhapšen muškarac u Beogradu jer je povredio bivšu devojku nožem
01.10.2025.•
0
Policija u Beogradu je danas uhapsila I.S (37) jer je bivšoj devojku povredio nožem.
FOTO, VIDEO Komemorativni skupovi u Srbiji: Hiljade ljudi na ulicama Beograda, Niša, Kragujevca
01.10.2025.•
2
U Beogradu, Novom Sadu, Nišu, Kragujevcu, Prokuplju i drugim gradovima danas su organizovani komemorativni skupovi povodom 11 meseci od pada nadstrešnice na novosadskoj Železničkoj stanici kada je poginulo 16 osoba.
Ljubav srpske i izraelske vlasti: Trgovina oružjem, desničari koji maštaju o svetim zemljama
01.10.2025.•
8
Dok se čeka rasplet mirovnog plana, rat u Gazi i dalje bukti, a ministar spoljnih poslova Izraela Gideon Sar nalazi se - u Beogradu.
Raspisan konkurs za Regionalnu novinarsku nagradu "Srđan Aleksić"
01.10.2025.•
0
Raspisan je konkurs za Regionalnu novinarsku nagradu "Srđan Aleksić" koja se dodeljuje za novinarsku hrabrost i izuzetnost, doprinos zajednici, te za medije.
LSV: Država preko Zakona o udžbenicima pokušava da ozakoni pljačku, priprema monopol
01.10.2025.•
0
Liga socijaldemokrata Vojvodine (LSV) – Vojvođani saopštila je da, prema informacijama do kojih je došla, postoje ozbiljne indicije da je država umešana u pokušaj da preko Zakona o udžbenicima ozakoni pljačku budžeta.
Konstituisano Telo za koordinaciju bezbednosti saobraćaja
01.10.2025.•
0
Konstitutivna sednica Tela za koordinaciju poslova bezbednosti saobraćaja na putevima, osnovanog u cilju povećenjanja bezbednosti na drumovima, održana je danas, saopšteno je iz Vlade Srbije.
Uhapšen direktor zbog poreske utaje: Budžet oštećen za 196 miliona dinara
01.10.2025.•
1
Policija je uhapsila M. P. (56) zbog sumnje da je kao direktor privrednog društva, poreskom utajom oštetio budžet Srbije.
Maja Gojković osudila napad na Sandru Božić: "Novi primer izliva nasilja blokadera"
01.10.2025.•
16
Predsednica Pokrajinske vlade Maja Gojković najoštrije je osudila brutalan fizički napad na potpredsednicu Pokrajinske vlade i članicu Predsedništva Srpske napredne stranke Sandru Božić koji se dogodio Beogradu.
NUNS: Nove pretnje i zastrašivanja stvaraju atmosferu linča
01.10.2025.•
0
Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) oštro osuđuje najnovije pretnje upućene kolegama iz KoSSeva, Južnih vesti i novinaru Miljku Stojanoviću.
Novi načelnik policije u Nišu: Smena zbog nestanka oružja iz PS Doljevac
01.10.2025.•
2
Za novog načelnika PU Niš postavljen je potpukovnik policije Bojan Đorđević, nakon što je prethodno smenjen Dejan Milenković zbog nestanka oružja iz PS Doljevac, saopštilo je Ministarstvo unutrašnjih poslova.
Studentkinja Nikolina Sinđelić podnela četiri tužbe protiv Informera: Sprema još tužbi
01.10.2025.•
7
Studentkinja Fakulteta političkih nauka i članica omladine Narodnog pokreta Srbije Nikolina Sinđelić podnela je danas četiri tužbe protiv redakcije Informer, zbog, kako tvrdi, medijske kampanje koja se vodi protiv nje.
Potpredsednica Vlade Vojvodine Sandra Božić napadnuta u Beogradu
01.10.2025.•
36
Potpredsednica Vlade Vojvodine Sandra Božić napadnuta je u Beogradu, objavili su mediji naklonjeni aktuelnoj vlasti.
Predlog da se upiše godina i sa manje od 48 bodova: Kakvi će biti uslovi za upis studenata?
01.10.2025.•
0
Predlog Ministarstva prosvete trebalo bi da studentima omogući upis naredne godine studija i sa manje od 48 ESP bodova, ali samo do popune budžetskih mesta odobrenih prethodne godine.
Ministar Vujić: Izvršitelji doprineli jačanju poverenja građana u sistem
01.10.2025.•
28
Javni izvršitelji pokazali su proteklih godina da stručnošću i profesionalnošću mogu da unaprede efikasnost izvršnog postupka, rasterete sudove i doprinesu jačanju poverenja građana u sistem.
Poreska uprava upozorila na lažni profil na Instagramu
01.10.2025.•
1
Poreska uprava Srbije saopštila je da je otkriven nalog na Instagramu koji se lažno predstavlja kao profil te uprave.
MUP izdao upozorenje zbog obilnih padavina
01.10.2025.•
2
Ministarstvo unutrašnjih poslova izdao je upozorenje zbog obilnih padavina koje su najavljene za četvrtak i petak.
Načelnik niške policije smenjen zbog krađe oružja iz policijske stanice u Doljevcu
01.10.2025.•
20
Načelnik niške policije Dejan Milenković suspendovan je zbog krađe oružja iz policijske stanice u Doljevcu.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar