Srbija ide ka izgradnji nuklearne elektrane: "Naša država nije sposobna ni nadstrešnicu da napravi"
U Srbiji se sve više priča o izgradnji nuklearne elektrane. Međutim, te najave najviše stižu iz usta političara koji za to nisu stručni, što kod dela građana i stručne javnosti budi sumnju.
Foto: Pixabay
I direktor Instituta "Vinča" Slavko Dimović izjavio je nedavno da je moratorijum na razvoj nuklearne energije bio izuzetno štetan po energetiku i da je, kako je ocenio, unazadio jugoslovensku, a potom i srpsku nauku. On je naglasio da "činjenica da bi izgradnja nuklearke mogla početi tek za 10 do 15 godina ne znači da o tome ne treba ozbiljno razmišljati već sad".
Iako mnogi smatraju da bi ovo za Srbiju bio dobar potez, najveći deo sumnji povezan je upravo sa trenutnim režimom u našoj zemlji, zbog čestog zapostavljanja mišljenja struke.
Stručnjak za energetiku Miloš Zdravković za Danas ističe da je Srbiji neophodna nuklearna elektrana.
"To je naša nasušna potreba. Pokazalo se da je evropska energetska politika potpuno promašena. Veći deo sveta koristi nuklearnu energiju, odnosno najrazvijeniji deo čovečanstva", objašnjava on.
Zdravković navodi i primere njene upotrebe.
"Svaku drugu sijalicu na istočnoj obali SAD pokreće nuklearni reaktor. Francuska 80 odsto električne energije dobija iz nuklearki, a Rusija ima najjaču nuklearnu energetiku. Dakle, iluzorno je da mi pričamo o svetu bez nuklearne energije, kad najveće sile na svetu to rade", smatra on.
To što je Nemačka zatvorila nuklearne reaktore, kako kaže, to je stvar njihove procene. Ali, kako dodaje, od tada su postali uvoznik električne energije.
Što se tiče samog procesa izgradnje, ovaj sagovornik beogradskog lista tvrdi da su "demagoške priče" da mi nismo sposobni da napravimo to.
"Mi nismo sposobni odavno da napravimo ni hidroelektranu, ni most, ni tunel... ali stranci rade to za nas. Malo je nacija koje mogu same da izgrade nuklearnu elektranu, ali da eksploatišemo možemo", naglašava Zdravković.
On podseća da Kinezi sada grade nuklearnu elektranu u Engleskoj, u blizini Londona, ali da neće oni biti operatori, nego Englezi.
Što se tiče upravljanja, Zdravković poručuje da možemo da obučimo kadar da budu operatori.
"Dosta mojih kolega sada radi u nuklearnim elektranama širom Evrope i SAD. Potrebno je dve godine obuke jednog elektro ili mašinskog inženjera da može da bude operator", zaključuje on.
Redovni profesor Katedre za nuklearnu fiziku Univerziteta u Novom Sadu Miodrag Krmar takođe smatra da je nuklearna energija neminovnost i da će se sve više koristiti u budućnosti.
"Ipak, gradnja nuklearke je ozbiljan zalogaj i za bogatije i razvijenije i manje korumpirane države od nas", upozorava on.
Krmar dodaje da je to strateški projekat za koji ni materijalnih, ni stručnih, a ni organizacionih potencijala trenutno nemamo.
"Zajednica sa ovako visokim nivoom korupcije, kao naša, nije sposobna ni nadstrešnicu da napravi, a kamoli nešto veće", navodi on.
Kako dodaje, ne treba obraćati pažnju na ove učestale najave gradnje nuklearke, jer ova vlast to ne može.
"Treba samo paziti da ne naprave neke obavezujuće korake, što bi nas u budućnosti moglo skupo koštati", upozorava Krmar.
Stručnjak za energetiku Miodrag Kapor malo je drugačijeg mišljenja.
"Države sa manjkom adekvatne odvojenosti zakonodavne, sudske i izvršne vlasti poput Srbije često insistiraju na velikim infrastrukturnim projektima kao što su nuklearne elektrane, iako oni nisu uvek ekonomski, bezbednosno ili politički opravdani. Nuklearna energija se u propagandnom diskursu predstavlja kao simbol modernizacije, tehnološkog napretka i 'energetske nezavisnosti', čime vlast pokušava da prikrije suštinske slabosti sistema", ukazuje on.
Takvi projekti, prema njegovim rečima, stvaraju iluziju strateške vizije.
"Zapravo služe samo kao poluga političkog legitimiteta i sredstvo za dugotrajno vezivanje zemlje za određene spoljne partnere i međudržavne ugovore, koji traju decenijama. Zato, recimo, Rusija opet figurira kao jedan od partnera", navodi Kapor.
Drugi ključni razlog je, kako kaže, "strukturalna korupcija i netransparentnost u donošenju odluka".
"Gradnja nuklearne elektrane uključuje ugovore vredne milijarde evra, složene procedure i višegodišnje rokove, što otvara ogroman prostor za mito, provizije i privilegovane poslove za uski krug politički povezanih firmi. Istovremeno, zbog kompleksnosti i zatvorenosti procesa, građani i stručna javnost ostaju isključeni iz debate, dok se odluke nameću odozgo", upozorava ovaj sagovornik.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Termoelektrane imale 79 neplaniranih ispada: Koliko je stabilan energetski sistem Srbije?
15.05.2026.•
0
Prema podacima Evropske mreže operatora prenosnih sistema za električnu energiju (ENTSO-E), u srpskim termoelektranama od početka godine zabeleženo je čak 79 neplaniranih ispada.
Politika postala vlasnik NIN-a, Luka Mičeta novi glavni i odgovorni urednik
15.05.2026.•
2
Društvo za novinsko-izdavačku delatnost NIN d.o.o. prenosi vlasništvo nad svojim celokupnim izdavačkim portfoliom i pravima nad brendom NIN na kompaniju "Politika novine i magazini d.o.o", saopšteno je danas.
Kreni-Promeni: Hapšenje Milića otvara pitanje političke odgovornosti vrha sistema bezbednosti
15.05.2026.•
3
Pokret Kreni-Promeni ocenio je danas da hapšenje dosadašnjeg šefa beogradske policije Veselina Milića, otvara pitanje političke odgovornosti za ljude koji su godinama bili na vrhu bezbednosnog sistema.
Novi zakon u Hrvatskoj trebalo bi da olakša posao vozačima iz Srbije i BiH
15.05.2026.•
0
U hrvatskom Saboru danas su usvojene izmene Zakon o strancima kojim se otvara mogućnost uvođenja posebnih viza za profesionalne vozače iz zemalja regiona.
Vučić zbog zdravstvenog stanja otkazao učešće na Biznis samitu, menjaće ga Vučević
15.05.2026.•
41
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić otkazao je danas zbog zdravstvenih razloga učešće na Biznis Samitu 2026, koji je u Beogradu organizovao Juronjuz Srbija.
Pored autoputa kod Šimanovaca nađeno telo muškarca zbog čijeg nestanka je uhapšen Milić
15.05.2026.•
10
Telo Aleksandra Nešovića Baje, zbog čijeg nestanka je ranije danas uhapšen načelnik beogradske policije Veselin Milić, nađeno je pored autoputa kod Šimanovaca, preneo je Danas.
Analitičari o protestu 23. maja: Demonstracija snage ili početak kampanje?
15.05.2026.•
8
Nakon najvećeg skupa u istoriji Srbije 15. marta 2025, te onog 28. juna, studenti u blokadi pozivaju građane da se opet u što većem broju okupe 23. maja na Trgu Slavija u Beogradu.
Šta menjaju novi izborni zakoni i da li će se to videti već na sledećim izborima?
15.05.2026.•
0
Skupština Srbije raspravlja o izmenama izbornih zakona koje vlast predstavlja kao sprovođenje preporuka ODIHR-a, dok opozicija tvrdi da je reč o izmenama koje neće doneti suštinske promene.
Bivši inspektor UKP o hapšenju Veselina Milića: Naprednjaci potpuno kriminalizovali MUP
15.05.2026.•
24
Bivši inspektor UKP Milan Dumanović izjavio je da je hapšenje načelnika beogradske policije Veselina Milića zbog pomaganja ubici još jedna potvrda da je Srbija potpuno kriminalizovana država.
Dva dečaka u Čačku teško povređena kada su se na električnom trotinetu sudarili sa automobilom
15.05.2026.•
5
Dva dečaka iz Čačka zadobila su teške telesne povrede kada su se vozeći električni trotinet sudarili sa putničkim automobilom u čačanskom naselju "Avenija lipa".
MUP kratko saopštio: Veselin Milić nije više načelnik beogradske policije
15.05.2026.•
11
Ministarstvo unutrašnjih poslova saopštilo je da pukovnik policije Veselin Milić više nije načelnik Policijske uprave za grad Beograd.
Ko je Veselin Milić: Bivši savetnik Vučića za borbu protiv korupcije i kriminala
15.05.2026.•
33
Načelnik Policijske uprave za Beograd Veselin Milić, koji je danas uhapšen nakon što je dao izjavu zbog nestanka Aleksandra Nešovića, prvi put je postavljen na mesto šefa beogradske policije 2013. godine.
Uhapšen načelnik beogradske policije Veselin Milić
15.05.2026.•
35
Služba za suzbijanje kriminaliteta i Službe za borbu protiv organizovanog kriminala MUP uhapsile su načelnika Policijske uprave za grad Beograd Veselina Milića i odredila mu zadržavanje do 48 sati.
Nova prepucavanja na relaciji Srbija - Crna Gora, a sve počelo Vučićevom izjavom o "glamuroznoj proslavi"
15.05.2026.•
40
Ministarstva spoljnih poslova Crne Gore i Srbije razmenila su saopštenja povodom jubileja obnove crnogorske nezavisnosti i izjava predsednika Aleksandra Vučića.
Nedeljkov: Živimo u nasilnoj političkoj kulturi nekažnjivosti, izbori su jedino rešenje
15.05.2026.•
1
Politički trenutak je natopljen nasiljem, prisutna je kultura nekažnjivosti, a to dovodi do toga da se ljudi osećaju slobodnim da počine krivično delo, izjavio je programski direktor organizacije CRTA Raša Nedeljkov.
Đurđević Stamenkovski o Vučićevom portalu za prijavu bahatih funkcionera: To će biti prekretnica
15.05.2026.•
12
Ministarka za rad Milica Đurđević Stamenkovski ocenila je da je "portal za prijavu bahatih funkcionera", koji najavio Aleksandar Vučić, "način da se vrati poverenje građana u institucije".
Preglomazan državni aparat pun partijskih "stručnjaka": Treba li ga smanjiti i koliko je to realno
15.05.2026.•
11
Ako bi se sada sprovela anketa među građanima - od slučajnih prolaznika na ulici do političara u vrhu vlasti - sa pitanjem da li nam je državni aparat glomazan, verovatno bi bar dve trećine ispitanih odgovorilo potvrdno.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - za one što znaju sve
15.05.2026.•
17
Još jedan 021.rs dnevni kviz je tu.
Akademik napustio otvaranje izložbe čim je najavljeno obraćanje ministra Selakovića
15.05.2026.•
41
Akademik Radomir Saičić demonstrativno je napustio otvaranje velike izložbe posvećene Svetom Savi u Srpskoj akademiji nauka i umetnosti, čim je najavljeno obraćanje ministra kulture Nikole Selakovića.
Tepić tvrdi: Kušner će tražiti 50 miliona evra odštete od Srbije zbog Generalštaba
15.05.2026.•
32
Potpredsednica SSP Marinika Tepić tvrdi da će kompanija Džareda Kušnera tražiti od Srbije obeštećenje od 50 miliona evra pošto nisu ispunjene odredbe ugovora u vezi sa izgradnjom hotela Tramp na mestu Generalštaba.
Nestao muškarac na Senjaku: Osmoro uhapšenih, među njima supruga nestalog i trojica policajaca
15.05.2026.•
6
Tri policajca, vlasnik i konobar lokala na Senjaku, u kojem je poslednji put viđen A. N, koji je nestao 12. maja, uhapšeni su.
Komentari 26
Nije bitno
, pa A. V. se muci sa veknom secenog hleba, ne moze da izracuna. Ipak je bolje radio aktivni parizer da pokusa da napravi
Bolje nemojte
Mazut
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar