Protestna šetnja "Srednjoškolci pamte" 1. septembra: 10 meseci od pada nadstrešnice
Srednjoškolci u blokadi iz gradova širom Srbije, objavili su najavu protesta za 1. septembar "Srednjoškolci pamte - svi smo ispod nadstrešnice".
Foto: 021.rs (arhiva)
Naime, prvog školskog dana će, kako saznaje Nova.rs, maturanti, uz podršku roditelja, dela nastavnika, ali i studenata u blokadi, održati komemorativnu šetnju povodom 10 meseci od pada nadstrešnice, a u pojedinim školama od direktora su tražili da taj dan bude nenastavan, odnosno neradan za sve, osim za prijem novih učenika - prvaka.
Ove godine, nažalost, 1. septembar nije samo prvi dan škole, već se tog dana obeležava 10 meseci od pada nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu, koja je usmrtila 16 ljudi, među njima i dvoje dece.
1. септембар pic.twitter.com/Vy5gFNjDBf
— Valjevska gimnazija (@gimvaljevo) August 23, 2025
Iako se učenici osnovnih i srednjih škola pripremaju za povratak u klupe, javnost je proteklih dana pratila i najave na društvenim mrežama, koje su objavili srednjoškolci u blokadi iz više gradova Srbije, a koje, po svemu sudeći, mogu dovesti u pitanje početak školske godine.
U Devetoj beogradskoj gimnaziji, kako saznaje Nova.rs, učenici su poslali mejl direktorki, u kojem traže da prvi dan škole bude nenastavan za sve osim za nove đake, tačnije prvake koji su tek upisali srednju školu, ali, prema njihovim rečima, odgovor od uprave još nije stigao.
Inače, tog dana planirana je komemorativna šetnja u znak sećanja na stradale u padu nadstrešnice u Novom Sadu. Međutim, detaljan plan šetnje, kao ni satnica, još nisu objavljeni.
"Prvog septembra svi srednjoškolci u blokadi organizuju komemorativnu šetnju da pokažemo da pamtimo sve što se događalo i da i dalje odlučno stojimo uz studente. Hoćemo da pokažemo da se naš glas još čuje iako smo izašli iz blokade, ali se borimo svim silama da pravda izađe na videlo. Tražimo da 1. septembar bude nenastavan za sve, osim za prvake koji imaju prijem. Tokom ove nedelje održaćemo sastanak na kojem ćemo odlučiti o završnim detaljima komemorativne šetnje, ali i o narednim protestima, kako će funkcionisati. O svemu ćemo obavestiti javnost pre početka školske godine, kako bismo uspeli da u što većem broju organizujemo ovu šetnju, koja nije samo naša", kaže za Nova.rs Ena Grokanić, maturantkinja Šeste beogradske gimnazije.
Podrška studenata u blokadi
Naime, studenti u blokadi odlučni su da podrže srednjoškolce, ali, kako kažu, još nisu zvanično informisani o protestu.
"Među studentima još nije zvanično bilo reči o tome jer nema detaljnih informacija. Svakako ćemo ih podržati, da li formalno ili neformalno, to uopšte nije važno", kaže za Nova.rs student PMF-a iz Novog Sada.
Učenici srednjih škola dobiće podršku od studenata u blokadi, kao i od većine nastavnika.
"Očekujemo da koordiniraju sa nama, ali još nemamo zvaničnih informacija. Čim budemo saznali satnicu šetnje i mesto okupljanja, odazvaćemo se", kažu studenti u blokadi sa FPN-a Univerziteta u Beogradu.
Nastavnici su za protest čuli, kako kažu, "od dece".
"Čuli smo svi od dece da planiraju neku šetnju za 1. septembar, ali ništa još nije definitivno. Nama su trećaci bili ozbiljni igrači prošle godine, pa očekujemo da sad imaju i ozbiljne planove za ovu školsku godinu. Učenici su vrlo upućeni u sve što se dešava u društvu, a jasno im je da nismo digli ruke od osnovne zamisli i cilja, koji nas je do sada vodio", kaže nastavnica iz jedne gimnazije u Beogradu.
Objava o protestu, tačnije šetnji, koja je planirana za 1. septembar, našla se na zvaničnim profilima više srednjih škola u blokadi, među kojima su Peta beogradska gimanzija, ali i Prva, Treća, Četvrta, Deveta, Deseta, Četrnaesta, Matematička, Filološka, potom i Valjevska i druge.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Beogradski odbornik "Kreni-Promeni" pretučen u "Ćacilendu", potom napadnut i kolega: Policija spustila pogled
28.11.2025.•
3
Odbornik Pokreta Kreni-Promeni u Skupštini Beograda Aleksandar Jovanović je napadnut i pretučen u šatorskom naselju kod Narodne skupštine, tzv. "Ćacilendu".
Uhapšena socijalna radnica iz Čačka: Za osam godina ukrala više od pet miliona dinara
28.11.2025.•
0
Zaposlena u Centru za socijalni rad u Čačku uhapšena je zbog sumnje da je zloupotrebila službeni položaj i tom prilikom nezakonito prisvojila više od pet miliona dinara.
VIDEO Obrušen deo puta u Kragujevcu: Potporni zidovi nastavljaju da klize
28.11.2025.•
8
Deo puta u Kragujevcu u naselju Bubanj se obrušio, a potporni zidovi nastavljaju da klize.
Prijava učenika osmog razreda za treći test na završnom ispitu od 1. decembra
28.11.2025.•
0
Učenici osmog razred od ponedeljka, 1. decembra, mogu da prijave jedan od pet ponuđenih predmeta koji će polagati na trećem testu u okviru završnog ispita.
CEPRIS traži hitnu reakciju Venecijanske komisije zbog izmene pravosudnih zakona
28.11.2025.•
0
Centar za pravosudna istraživanja (CEPRIS) i još 17 udruženja zatražili su reakciju Venecijanske komisije zbog najavljene izmene pravosudnih zakona u Srbiji.
Četvrti dan sednice o budžetu: Nastavljeno zasedanje Narodne skupštine
28.11.2025.•
0
Poslanici Skupštine Srbije nastavili su raspravu o amandmanima na Predlog zakona o budžetu za 2026. godinu.
Radar: MUP zadržava novu Skaj prepisku u kojoj se spominju braća Vučić, vlast žuri da se obračuna sa TOK-om
28.11.2025.•
13
Novi paket komunikacija preko Skaj aplikacije je preko Evropola stigao u Ministarstvo unutrašnjih poslova, a u njemu se spominju i braća Aleksandar i Andrej Vučić, saznaje Radar.
Nedeljkov: Ljudi iz "Ćacilenda" akreditovani za posmatrače na izborima u Mionici i Negotinu
28.11.2025.•
6
Programski direktor Centra za istraživanje, transparentnost i odgovornost (CRTA) Raša Nedeljkov tvrdi da su osobe iz šatorskog naselja ispred Skupštine Srbije akreditovani za posmatrače na izborima u Negotinu i Mionici.
Počela izborna tišina pred lokalne izbore u Negotinu, Mionici i Sečnju
28.11.2025.•
1
Izborna tišina 48 sati uoči lokalnih izbora u Negotinu, Mionici i Sečnju počela je u ponoć.
Počinje Božićni post: Šta on podrazumeva?
28.11.2025.•
2
Božićni post počinje danas i traje 40 dana, sve do Badnjeg dana - 6. januara.
Zelenski razrešio Tolkača, imenovao Aleksandra Litvinjenka za ambasadora u Srbiji
27.11.2025.•
1
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski razrešio je danas Volodimira Tolkača sa funkcije vanrednog ambasadora u Srbiji.
Uhapšeni saobraćajci: Umesto pijanog vozača na analizu krvi odveli drugog čoveka
27.11.2025.•
3
Uhapšeni su saobraćajni policajci u Vranju Lj.N. (53) i M.A. (41), koji su osumnjičeni za zloupotrebu službenog položaja.
ZLF: Biljani Đorđević pretili klanjem pri izlasku iz Narodne skupštine
27.11.2025.•
6
Jedna osoba iz "Ćacilenda" pretila je večeras ubistvom narodnoj poslanici Zeleno-levog fronta Biljani Đorđević, profesorki FPN-a, kada je izlazila iz zgrade parlamenta.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - za prave igrače
27.11.2025.•
13
Još jedan 021.rs dnevni kviz je pred vama.
Rektor Megatrenda: Rade svi fakulteti, studenti nemaju razloga za zabrinutost
27.11.2025.•
3
Rektor Univerziteta Megatrend Mića Jovanović je večeras kazao da rade svi fakulteti Megatrenda i da studenti nemaju razloga za zabrinutost.
Ministar prosvete: Srbiji treba novi zakon o univerzitetu koji bi državi dao veći uticaj
27.11.2025.•
9
Ministar prosvete Dejan Vuk Stanković izjavio je da Srbiji treba novi zakon o univerzitetu koji bi državi dao veći uticaj na upravljanje, kao osnivaču i glavnom finansijeru državnih univerziteta.
Ministarka: Na biračkim spiskovima za Negotin, Mionicu i Sečanj su oni koji tamo treba da budu
27.11.2025.•
1
Ministarka za državnu upravu i lokalnu samoupravu Snežana Paunović je izjavila da su u biračkom spisku za lokalne izbore koji se u nedelju održavaju u Negotinu, Mionici i Sečnju, "svi koji tamo treba da budu".
Orban: Ako Mađarska bude imala nafte, imaće i Srbija
27.11.2025.•
4
Premijer Mađarske Viktor Orban izjavio je danas u Subotici da ta zemlja zavisi od uvoza nafte i gasa, ali da će sa Srbijom deliti zalihe koje bude imala.
Na konkurs za direktora RTS-a javilo se sedam kandidata
27.11.2025.•
1
Za novog generalnog direktora Radio-televizije Srbije prijavilo se sedam kandidata.
Kolona kamiona na auto-putu zbog čekanja na Batrovcima
27.11.2025.•
0
Na auto-putu, u smeru ka Batrovcima, formirana je kolona kamiona zbog zadržavanja na graničnom prelazu Batrovci, saopštili su "Putevi Srbije".
Komentari 4
sale
T
Ne pitaj nikad
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar