Kopredsednica Evropske zelene partije: Budućnost Srbije u EU, koja ne sme da ćuti na represiju
Kopredsednica Evropske zelene partije Vula Ceci izjavila je u Beogradu "da je budućnost Srbije u Evropskoj uniji, a ne sa Aleksandrom Vučićem".
Ona je apelovala na evropske institucije "da izvrše pritisak na njegovu vlast radi povratka demokratije u zemlju".
Na zajedničkoj konferenciji za medije u Skupštini Srbije sa liderima Zeleno-levog fronta, Vula Ceci je ocenila da će represija u Srbiji "biti još veća" i ukazala na značaj jedinstva svih opozicionih snaga u cilju pobede nad Vučićevom vlašću.
"Došli smo da poručimo da smo sa vama, da nam je stalo do građana Srbije. Budućnost Srbije je u EU, budućnost nije sa Vučićem i njegovim toksičnim odnosom sa (ruskim predsednikom Vladimirom) Putiniom ili Kinezima", kazala je Ceci, sa kojom je u Beograd došao i član Izvršnog odbora Evropske zelene partije, evroposlanik Razmus Nordkvist.
Ceci, koja je već jednom bila u Srbiji i dočekivala srpske studente koji su proletos išli do Brisela, ukazala je da je njihova hrabrost istorijska i da njihov centralni zahtev za prevremenim, slobodnim i poštenim izborima "podržava velika većina ljudi u Srbiji".
"Sa našom članicom iz Srbije, Zeleno-levim frontom, ponosno stojimo uz studente koji građansku energiju pretvaraju u pravu demokratsku alternativu za Srbiju. Vučićeva vlada je na to odgovorila represijom, hapšenjima i policijskom brutalnošću. On takođe nastoji da ućutka nezavisne medije, žilu kucavicu demokratije", navela je ona.
Dodala je da se u Srbiji ponovo treba boriti za demokratiju i slobodu, za okončanje policijskog nasilja i za oslobađanje medija, navodeći da je Evropska zelena partija "zajedno na tom putu sa svim progresivnim strankama".
"Evropske institucije ne smeju da ćute (na dešavanja u Srbiji) zbog geopolitičkih razloga. Ćutanje znači saučesništvo. Evropska komisija mora da deluje kao čuvar vladavine prava. EU mora snažno da zatraži okončanje nasilja nad civilima i novinarima i da insistira na prevremenim, slobodnim i poštenim izborima", navela je ona.
Ceci je pozvala Evropsku narodnu partiju, čija je pridružena članica Srpska napredna stranka, "da preuzme odgovornost, da osudi Vučićev autoritarizam i da se distancira od njegovog režima".
"Nismo došli ovde da delimo lekcije, stalo nam je do Evrope, stalo nam je do Srbije. U nama imate prijatelje i saveznike, i možete računati na nas", rekla je kopredsednica Evropske zelene partije, koja okuplja 47 stranaka iz evropskih zemalja.
Evroposlanik Nordkvist, koji je ranije dva puta bio u Srbiji, izjavio je demokratija ne znači samo glasanje svake četiri godine, nego da se ona procenjuje i na osnovu slobode medija, načina na koji se tretiraju manjine u društvu i načina na koji se osiguravaju jednaka prava za sve.
Nordkvist, koji će sutra učestvovati na Paradi ponosa u Beogradu zajedno sa liderima Zeleno-levog fronta, rekao je da Evropska zelena partija "zahteva jednaka prava za sve i zaštitu svih", bez obzira kojoj društvenoj grupi neko pripada.
Evropska zelena partija je ranije saopštila da će Ceci i Nordkvist doći ove nedelje u Beograd kako bi izrazili solidarnost sa Zeleno-levim frontom i sa civilnim društvom Srbije koje se suočava sa represijom Vučićeve vlasti.
Ta panevropska partija je više puta pozvala Evropsku narodnu partiju da izvrši pritisak na Vučića da okonča policijsko nasilje, da ispoštuje zahteve demonstranata i da omogući slobodne i poštene izbore.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Pao sistem: Građani već deset dana nisu u mogućnosti da kod notara overe ugovore
08.06.2026.•
0
Građani već deset dana nisu u mogućnosti da kod notara overe kupoprodajne ugovore, poklone, ostavine i druga dokumenta u vezi sa nepokretnom imovinom, jer je pao sistem preko koga se rade overe.
Mađarska pokreće reviziju projekta pruge Beograd-Budimpešta, iz Vlade Srbije se ne oglašavaju o tome
08.06.2026.•
0
Probijeni rokovi, produžene tehničke provere i preispitivanja ponovo odlažu puštanje u rad brze pruge Beograd-Budimpešta, a projekat i dalje izaziva pitanja o dinamici izgradnje i kvalitetu izvedenih radova.
ProGlas: Vlast, koja na međunarodne skupove vodi huligane, na skupove neistomišljenika šalje provokatore
08.06.2026.•
3
Inicijativa ProGlasa je izrazila žaljenje zbog incidenta na tribini u Frankfurtu i osudila "tabloidne, kampanjske i zlonamerne interpretacije onog što se desilo".
Posmatrači Saveta Evrope: Primećene dezinformacije i mešanje Srbije tokom izbora na Kosovu
08.06.2026.•
3
Predsedavajući posmatračke delegacije Parlamentarne skupštine Saveta Evrope (PACE) Julijan Bulaj kazao je da je izborni proces na Kosovu sproveden uredno i bez većih incidenata, iako je uočeno mešanje Srbije.
Kamioni na granici sa Hrvatskom čekaju do četiri sata
08.06.2026.•
1
Teretna vozila na graničnom prelazu Šid ka Hrvatskoj čekaju oko četiri sata, dok se na Batrovcima zadržavaju do tri sata, saopštili su "Putevi Srbije".
Raskrikavanje: Vučić skoro 1.200 puta na naslovnim stranama režimskih listova
08.06.2026.•
4
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić 1.172 puta se našao na naslovnim stranama šest dnevnih listova bliskih vlasti u 2025, prema istraživanju portala Raskrikavanje.
MASA poziva na skup ispred Vlade Srbije: Godinu dana od protesta akademske zajednice
08.06.2026.•
0
Mreža akademske solidarnosti i angažovanosti (MASA) pozvala je građane da se pridruže skupu povodom godišnjice protesta Pobunjenog univerziteta i članova akademske zajednice.
Dva dečaka se utopila u Južnoj Moravi, a jedna devojčica u Velikoj Moravi
08.06.2026.•
2
Dvojica dečaka utopila su se u nedelju u Južnoj Moravi kod sela Stalać, potvrđeno je iz Policijske uprave Kruševac.
Milan Krkobabić ponovo izabran na čelo PUPS-a
08.06.2026.•
9
Milan Krkobabić ponovo je izabran za predsednika Partije ujedinjenih penzionera, poljoprivrednika i proletera Srbije - Solidarnost i pravda (PUPS).
Kontrolori ili posmatrači: Koja je razlika i kako čuvaju izborni proces?
08.06.2026.•
2
U iščekivanju izbora, koji se za sad samo najavljuju, studenti u blokadi pozivaju građane da se prijave na obuke za kontrolore na izborima i ohrabruju ih da budu posmatrači.
"Ulazak Crne Gore u EU bi bio šamar Vučićevoj sujeti": Da li bi to uticalo na građane Srbije
08.06.2026.•
47
Crna Gora sve više odmiče u evropskim integracijama Srbiji. Dok je Srbija praktično izgubila spoljnu političku podršku i sredstva EU, Crna Gora sasvim obrnuto od nje ističe se kao vodeća zemlja u evropskim integracijama.
Preliminarni rezultat izbora na Kosovu: Samoopredeljenje osvojilo 42,92 odsto glasova, Srpska lista 6,17 odsto
08.06.2026.•
5
Na osnovu obrađenih 99,40 odsto biračkih mesta, na vanrednim izborima za skupštinu privremenih institucija samouprave vodi Pokret Samoopredeljenje sa 42,92 odsto, odnosno 297.296 glasova.
Srbija bi mogla da dobije polarnu stanicu na Antarktiku do 2033. godine
08.06.2026.•
16
Srpski polarni naučno-istraživački centar predstavio je na četvrtoj međunarodnoj naučno-poslovnoj konferenciji u Sankt Peterburgu viziju da Srbija do 2033. godine dobije sopstvenu polarnu stanicu na Antarktiku.
Pošta pokrenula novu uslugu - ePoštar
08.06.2026.•
9
Pošta Srbije počela je sa pružanjem nove digitalne usluge "ePoštar" koja omogućava prijem i prenos elektronskih poruka, odnosno elektronsku dostavu računa, obaveštenja i drugih dokumenta u eSanduče na portalu eUprave.
Dačić: Vraćanje Vučićevih pristalica iz Tivta unapred pripremljeno
08.06.2026.•
94
Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić ocenio je da je vraćanje pristalica predsednika Aleksandra Vučića sa aerodroma u Tivtu uoči samita EU-WB bilo unapred pripremljeno.
VIDEO: Dvanaest aktivista privedeno u Beogradu posle protesta protiv izraelske fabrike dronova u Srbiji
08.06.2026.•
10
Dvanaest aktivista inicijative "Podrška narodu Palestine" privedeno je sinoć u Beogradu nakon protesta protiv otvaranja izraelske fabrike dronova u Srbiji.
Izbori na Kosovu: Samoopredeljenje vodi sa 43,6 odsto glasova
07.06.2026.•
1
Centralna izborna komisija Kosova (CIK) obradila je glasove sa 91,87 odsto biračkih mesta, a prema tim rezultatima Pokret Samoopredeljenje vodi sa 43,60 odsto glasova, odnosno 277.989 glasova.
Na šta Vučić misli kada najavljuje svoju političku odgovornost za "slučaj Tivat"?
07.06.2026.•
18
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je rekao da će snositi političku odgovornost za "slučaj Tivat".
DNEVNI KVIZ: 6.000 pitanja
07.06.2026.•
12
Stigli smo i do jubilarnog 600. izdanja 021.rs dnevnog kviza.
Rečnik u etru kao u kafani: Na Informeru "sve može"
07.06.2026.•
7
Gledaoci Informer TV mogli su da čuju salvu uvreda na račun Crnogoraca uoči samita u Tivtu. Sami Crnogorci to nisu čuli, jer je u toj zemlji Informer privremeno zabranjen.
Komentari 2
Aleksandar
Sauron
Vučko je vaš drug.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar