Ministarka građevinarstva o novom zakonu: Nije ni legalizacija ni ozakonjenje
Ministarka građevinarstva izjavila je da predlog Zakona o posebnim uslovima za evidentiranje i upis prava na nepokretnosti rešava pravno pitanje, a ne tehničko i urbanističko i ponovila da nije reč o legalizaciji.
"Da potpuno razjasnimo, ne sprovodi se naknadna legalizacija niti ozakonjenje postojećih bespravno zagrađenih objekata, već se vrši formalizacija faktičkog stanja. To znači da država ne izdaje nikakve naknadne građevinske ili upotrebne dozvole, već evidentira postojeće objekte i vlasnike, kako bi se uspostavila pravna sigurnost i potpuna evidencija postojećih već izgrađenih nepokretnosti", rekla je ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Aleksandra Sofranijević na sednici Skupštine Srbije.
Naglasila je da, za razliku od legalizacije koji podrazumeva propisani postupak i gde se tražilo ispunjenje urbanističko-tehničkih i drugih uslova, vlasnik sadašnji po ovom zakonu praktično nema tu obavezu.
"Upis prava svojine ne znači da je objekat izgrađen po tehničkim standardima, već da je pravno prepoznat kao imovina vlasnika. Istovremeno, vlasnik time preuzima obavezu održavanja objekta u skladu sa važećim zakonima i propisima", navela je ministarka.
Dodala je da je jedina nadležnost građevinskog inspektora, kada naiđe na bespravno izgrađeni objekat, da donese rešenje o njegovom rušenju.
"Pitala sam juče sve narodne poslanike da li smo kao društvo, kao država, spremni da porušimo dva miliona objekata. Mislim da nismo", rekla je Sofronijević.
Kako je navela, tim predlogom zakona se niko ne abolira, zakon nije ni nagrada ni kazna i da u njemu nema povlašćenih.
"Ovaj zakon samo jednu razliku pravi. Oni koji su gradili za sopstvene potrebe, izdvajaju se socijalne kategorije lica. Za socijalno ugrožena lica, za porodice sa troje dece, naknada se ne plaća. Postoji fiksna minimalna naknada, jer je procenjeno da naše selo, koje je staro, koje je u stanju u kome jeste, da je primerena cena da se plati 100 evra fiksno i da se u 100 upišu i ambar i svi drugi pomoćni i ekonomski objekti", objasnila je Sofronijević.
Dodala je da je vlasnik svakog objekta, posebno javne namene, u obavezi da vrši redovne, vanredne i specijalističke preglede.
Ministarka je istakla da nije floskula da je njenom ministarstvu sigurnost i bezbednost na prvom mestu, posebno posle tragedije u Novom Sadu, za koju je rekla da je promenila celo društvo.
"Da bismo mogli legalno i zakonito da primenimo ono što već piše u našim propisima, prvo ih moramo evidentirati i upisati vlasnika. Tek tada možemo da zahtevamo od vlasnika takvih objekata da ispunjavaju svoje zakonom propisane obaveze, odnosno da održavaju svoje objekte na način koji garantuje sigurnost i bezbednost za sve koje ih koriste", istakla je Sofronijević.
Dodala je da se često zaboravlja ključna činjenica - da ti objekti i sada postoje i da u njima žive neki ljudi. Istakla je da je to pravno rešenje u skladu sa Ustavom i da se
oslanja na međunarodne dokumente kao što su Povelja Ujedinjenih nacija, Povelja UN Habitat-a, Evropska konvenciju o ljudskim pravima, protokol 1.1.
"Tuneli Munjino brdo i Laz bezbedni"
Poslanicima koji su izrazili zabrinutost zbog bezbednosti u tunelima Munjino brdo i Laz, ministarka je poručila da slobodno putuju tom deonicom auto-puta Miloš Veliki.
"Pre pet dana tačno, 3. oktobra, MUP-a Republike Srbije Sektor za vanredne situacije izdao je dva rešenja kojim se kaže da su apsolutno bezbedni tuneli, čak da su najbolji do sada koji su izgrađeni u Srbiji", rekla je ministarka.
Dodala je da je izgrađen bezbedan put, o čemu postoji predlog, mišljenje i potpisi najmanje 12 inženjera, da je u slučaju Munjinog brda i Laza bilo potpisa 58 inženjera.
"Dakle, niko ništa ne radi na pamet ili zato što mu tako tog dana došlo. Iza svega stoji struka. Posle svega što nam se dešavalo, da li mislite da bi bilo koji inženjer sa svojom ličnom licencom potpisao bilo šta za šta smatra da nije sigurno i da nije bezbedno? Dakle, svima koji koriste ovu deonicu Auto-puta Miloš Veliki, slobodno koristite i deonicu i dva tunela", poručila je Sofronijević.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
CIK usvojio plan aktivnosti za vanredne parlamentarne izbore na Kosovu
01.05.2026.•
0
Centralna izborna komisija Kosova (CIK) je na današnjoj sednici donela odluku o određivanju rokova i usvojio plan aktivnosti za organizaciju vanrednih parlamentarnih izbora.
Strane investicije pod lupom: Dolazak zbog profita, zatvaraju fabrike čim se uslovi promene
01.05.2026.•
0
Nakon zatvaranja fabrike "Leoni" u Malošištu, gde je oko 2.000 radnika ostalo bez posla, ponovo se otvara pitanje stabilnosti radnih mesta u industrijama koje zavise od stranih investicija i državnih subvencija.
Ekonomski položaj novinara nikad lošiji u Srbiji: "Javnost želi da mi opstanemo"
01.05.2026.•
2
Ekonomski položaj novinara i medijskih radnika u Srbiji je i dalje ozbiljan problem, pokazuje analiza istraživanja koje je sproveo Sindikat "Nezavisnost".
Monarhisti traže novog Koštunicu, kažu da rektor Đokić nije rešenje
01.05.2026.•
19
Savez pod nazivom Monarhisti - Pokret za Kraljevinu Srbiju poručio je da je za pobedu na predsedničkim izborima, antirežimskim snagama potreban kandidat "profila" Vojislava Koštunice.
Tri osobe uhapšene zbog planiranja ubistva
01.05.2026.•
0
Policija u Beogradu sprečila je ubistvo uhapsivši tri osobe, među kojima je i jedna maloletna.
Šešelj: Vučić se potpuno vratio na "patriotske pozicije"
01.05.2026.•
41
Predsednik Srpske radikalne stranke Vojislav Šešelj kaže da se Aleksandar Vučić "potpuno vratio na patriotske pozicije".
Sindikat: Hteli smo pred Vladu, ali Đura verovatno negde nešto roštilja
01.05.2026.•
1
Savez samostalnih sindikata Srbije (SSSS) poručio je, sa skupa kojim je obeležio praznik rada 1. maj, da svoju borbenost podiže na viši nivo i ako bude trebalo biće vrlo brzo na ulici da bi se borio za bolju Srbiju.
Najave izbora bez datuma: Izviđačka misija vlasti
01.05.2026.•
10
Najave skupova vlasti i studenata, kao i ranija nabavka izbornog materijala od strane RIK-a mogu biti nagoveštaj letnjih izbora.
Milivojević: Vučić je Srbiji uskratio milijarde evra
01.05.2026.•
20
Srbija je ostala bez isplata iz evropskog Plana rasta jer više ni evropski zvaničnici ne mogu da ignorišu da je Vučićev režim anticivilizacijski, kaže lider Demokratske stranke Srđan Milivojević.
Odbrana traži oslobađanje Mladića iz humanitarnih razloga
01.05.2026.•
6
Odbrana Ratka Mladića podnela je Međunarodnom rezidualnom mehanizmu za krivične sudove (MICT) urgentnu molbu za privremeno oslobađanje ili uslovno rano puštanje na slobodu.
Uhapšen vozač "poršea" koji se zakucao u trafiku, radnica teško povređena
01.05.2026.•
13
Četrdesettrogodišnji vozač "poršea" uhapšen je zbog sumnje da je izvršio krivično delo protiv bezbednosti javnog saobraćaja.
Tomanović: Nema tog režima koji može da nadvlada studente
01.05.2026.•
15
"Nema tog režima koji može da nadvlada svoje studente", kaže advokat Zdenko Tomanović koji je mesecima na meti prorežimskih medija.
Marta Kos: Zaustavljena finansijska pomoć Srbiji
01.05.2026.•
128
Evropska komesarka za proširenje izjavila je da su isplate iz Plana rasta EU za Srbiju za sada zaustavljene.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - samo udarnički
01.05.2026.•
13
Za kvizadžiju nema odmora. Svakog dana 021.rs kviz je pred vama.
Vučić: Studenti ne mogu da se uzdrže od siledžijstva kad vide SNS štandove
30.04.2026.•
38
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić ocenio je danas da studenti ne mogu da se uzdrže od "siledžijstva kada na ulici vide štandove Srpske napredne stranke (SNS)".
Savet za štampu odbio žalbu Macuta: KRIK nije prekršio Kodeks
30.04.2026.•
4
Komisija Saveta za štampu odlučila je danas da portal KRIK nije prekršio Kodeks novinara Srbije u slučaju teksta o imovini premijera Srbije Đura Macuta.
Pokrenut portal za nadzor javnih nabavki: Preko milion ugovora vrednosti četiri triliona dostupno svima
30.04.2026.•
3
"Otvorene nabavke", platforma koja građanima, novinarima i istraživačima omogućava besplatan i jednostavan uvid u tokove javnog novca pokrenuta je danas.
Faktor plus: SNS ubedljivo vodi, "Studentska lista" druga sa 28,7 odsto
30.04.2026.•
80
Da se izbori održavaju u nedelju, Srpska napredna stranka (SNS) bi osvojila 46,4 odsto glasova, a "Studentska lista - Vladan Đokić" 28,7 odsto podrške.
Advokat o napadu na aktivistu u Resniku: Otmičarima preti i do 18 godina zatvora
30.04.2026.•
8
Advokat Nikola Lakić izjavio je danas da grupi otmičara koji su juče u Resniku oteli aktivistu Zbora građana Rakovice preti od pet do 18 godina zatvora.
Vanredni parlamentarni izbori na Kosovu 7. juna
30.04.2026.•
2
Vršiteljka dužnosti predsednice Kosova Aljbuljena Hadžiju saopštila je danas da će vanredni parlamentarni izbori biti održati 7. juna.
Komentari 21
Lud,zbunjen,normalan
Danka
Pitam se Zašto Katastri godinama ćute i ne upusuju pravo svojine na objektima i stanovima za koje je predata uredna i potpuna dokumentacija?
Bgd
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar