Fon der Lajen danas u Srbiji: Slede li "sladunjave" reči sa Vučićem ili se nešto menja?
Poseta predsednice Evropske komisije Ursule fon der Lajen Beogradu dolazi u trenutku kada se evropska politika prema Srbiji ozbiljno preispituje.
U Briselu više nema jedinstvene spremnosti da se Aleksandru Vučiću toleriše sve u ime stabilnosti, dok se u samoj Srbiji produbljuje politička kriza, raste nezadovoljstvo građana i nastavljaju protesti zbog urušavanja demokratije i institucija, piše Danas.
"Od Fon der Lajen se zato očekuje jasna i nedvosmislena poruka da evropske vrednosti ne znače samo stabilnost, već pre svega demokratiju, vladavinu prava i slobodu medija", objašnjava za Danas internacionalni sekretar Pokreta slobodnih građana Natan Alnahari.
Prema njegovim rečima, pismo evroposlanika pokazalo je da taj pritisak dolazi ne samo iz redova socijalista, liberala i zelenih, već sada i iz Evropske narodne partije, čiji je SNS pridruženi član. EPP se suočava sa ozbiljnim pitanjem, kako kaže, da li stranka koja sistematski urušava demokratiju kontrolom medija i zloupotrebom izbora, može i dalje biti deo evropske političke porodice.
"U tom kontekstu, i predsednica Evropske komisije mora biti posebno pažljiva jer svaka njena poruka u Beogradu biće tumačena i kao stav EPP-a. Od nje se zato očekuje jasna i nedvosmislena poruka da evropske vrednosti ne znače samo stabilnost, već pre svega demokratiju, vladavinu prava i slobodu medija", napominje Albahati.
On podseća da će evropski parlament već sledeće nedelje usvojiti novu kritičnu rezoluciju o stanju demokratije u Srbiji. Zato bi, kako napominje, bilo prirodno da predsednica Komisije sledi primer svog parlamenta i pokaže da Evropska unija ne zatvara oči pred autoritarnim praksama u zemlji koja tvrdi da teži članstvu u EU.
S druge strane, kako kažu sagovornici Danasa, Vučić od posete predsednice EK sigurno ima velika očekivanja.
"On je pod pritiskom SAD i Rusije, očekuje sada spas iz Brisela, iako nije ispunio ni minimum političkih preduslova za članstvo u EU, ima blokirane pregovore sa EU i nije ispunio ni uslove reformske agende od koje mu zavisi dobijanje sredstava EU. Vučić se nada da će bez obzira na ukore iz Brisela dobiti prolaznu ocenu u čemu mu pogoduju geopolitičke okolnosti velike svetske zbrke u kojoj njegova smušena spoljna politika ne bode toliko oči koliko god da suštinski šteti interesima države Srbije", objašnjava za Danas potpredsednik Srbija centra i Foruma za međuarodne odnose Duško Lopandić.
Prema njegovim rečima, imajući u vidu dosadašnji pristup institucija EU, može se očekivati da će Fon der Lajen pružiti podršku merama koje imaju za cilj obnovu evropskog puta Srbije, iako je sve manje činilaca u EU koji zaista veruju Vučiću i njegovoj transakcionoj politici. Rezolucija o Srbiji biće pravi pokazatelj stepena do kog je urušena slika srpskog režima u Evropi.
"Očekivati od Vučića da ispuni dva osnovna zahteva EU i studentskih protesta - sloboda medija i sloboda izbora - je sasvim nerealno i moguće isto koliko je onom koji sedi na stolici moguće da podigne tu stolicu", navodi Lopandić.
Da će se ova poseta predsednice EK Srbiji donekle razlikovati od prethodnih govori i činjenica da će se, osim sa predstavnicima vlasti, sastati i i sa predstavnicima civilnog društva.
"Fon der Lajen će se sastati sa organizacijama koje prate i aktivne su u evropskim integracijama Srbije i procesima u okviru Reformske agende, uključujući izbor novog saveta REM-a i Zakon o biračkom spisku. Činjenica da tokom prethodnih poseta nije bilo ovakvih sastanaka, a da ih ni sada neće biti u drugim zemljama, pokazuje da prilike u Srbiji nisu baš tako redovne. Što se tiče poruka, verujem da će u odnosu na prošlogodišnje više ići u pravcu potrebe za širokim društvenim konsenzusom o evropskoj budućnosti Srbije i reformskim aktivnostima, što smo i do sada slušali iz Brisela", ocenjuje koordinatorka Nacionalnog konventa o EU Bojana Selaković.
Potpredsednica Foruma za međunarodne odnose i bivša ambasadorka Branka Latinović smatra da ne treba očekivati da će poseta predsednice EK Beogradu ovoga puta proći uz "sladunjave" izjave kao što je to bilo donedavno, a s obzirom na sve ono što se dešavalo u Evropskom parlamentu, reagovanje EPP, pisanja zapadih medija o protestima u Srbiji, posebno nemačkih. Ali i propratnog pisma poslanika EP u kome Fon der Lajen pitaju - da li ćete biti na strani građana Srbije ili autokrata?“
"Fon der Lajen će nastojati da barem ostavi utisak da Srbija može da se zahukta i pokuša da stigne Crnu Goru i prati Albaniju na putu ka EU. Moraće, međutim, da suoči vlast i sa obavezom implementiranja osnovnih vrednosti i kriterijuma za članstvo kao što su vladavina prava, sloboda medija, pravo na slobodu izražavanja i mirnog okupljanja i dr. Upravo to nagoveštava i činjenica da će se Fon der Lajen po prvi put sresti sa predstavnicima civilnog društva u Srbiji. A to već nije svejedno za vlast", napominje Latinović.
Ceo tekst Danasa čitajte OVDE.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Osumnjičen za krađu novca iz crkve u Kragujevcu
16.01.2026.•
0
Kragujevačka policija uhapsila je B. M. (36) iz okoline Jagodine, koji je osumnjičen za krađu.
MUP: Saobraćajna policija će narednih dana pojačati kontrole
16.01.2026.•
0
MUP apeluje na vozače da dosledno poštuju saobraćajne propise, koriste propisanu zimsku opremu, prilagode brzinu stanju kolovoza i vremenskim uslovima i održavaju bezbedno odstojanje, kako bi se smanjio rizik od udesa.
Vlada Srbije: Bela tehnika za opštine koje su proglasile vanrednu situaciju
16.01.2026.•
0
Vlada Srbije je danas odlučila da lokalne samouprave koje su 12. januara imale proglašenu vanrednu situaciju zbog snežnih padavina, a prema spiskovima prijave štete, dobiju male kućne aparate i belu tehniku.
U Sopotu pronađeno beživotno telo muškarca
16.01.2026.•
0
Telo muškarca pronađeno je danas u šumi kod Ripnja, sela u beogradskoj opštini Sopot, javljaju mediji.
Direktor Srbijavoza: Otvaranje pruge do Budimpešte do 15. marta, osam polazaka dnevno, dva direktno za Beč
16.01.2026.•
7
Vršilac dužnosti direktora Srbijavoza Ljubiša Pejičić izjavio je da se puštanje u saobraćaj pruge između Beograda i Budimpešte očekuje između 20. februara i 15. marta.
Sindikat: Lončar kaže da je vlada dala novac za plate u Apoteci Beograd, zaposleni ih nisu dobili
16.01.2026.•
1
Predstavnica sindikata rekla je da je ministar Zlatibor Lončar na sastanku sa zaposlenima u "Apoteci Beograd" kazao da je iznenađen što im nije isplaćeno 500 miliona dinara koje je Vlada Srbije dala za njihove plate.
Firma u vlasništvu izdavača tabloida Alo kupila užičku "Televiziju 5"
16.01.2026.•
0
Asocijacija nezavisnih elektronskih medija (ANEM) saopštila je da je užičku "Televiziju 5" kupila firma u vlasništu preduzeća koje izdaje list "Alo".
Baro nakon sastanka sa Vučićem: Srbija i Francuska dele uverenje u snažnu Evropu
16.01.2026.•
1
Ministar spoljnih poslova Francuske Žan-Noel Baro objavio je danas posle sastanka sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem da Francuska i Srbija imaju zajedničko uverenje u snažnu i suverenu Evropu.
Evroparlamentarac Brandšteter: Ostajemo posvećeni demokratskim težnjama građana Srbije
16.01.2026.•
0
Evroparlamentarac Helmut Brandšteter iz poslaničke grupe Renew Europe izjavio je za 021.rs da će delegacija Evropskog parlamenta tokom predstojeće posete Srbiji razgovarati sa predstavnicima medija i različitim akterima.
Italijanski mediji: Policija pomešala srpskog konzula sa beguncem
16.01.2026.•
0
U Trstu je zamalo došlo, kako pišu italijanski mediji, do diplomatskog skandala u kom su učestvovali policija i srpski konzul.
Izmene pravosudnih zakona: "Cilj je multiplikacija malih 'Stefanovića' i 'Miloševića'"
16.01.2026.•
2
Izmene pravosudnih zakona u Skupštini Srbije nisu neke velike promene za režim, već "fino štelovanje", na osnovu "problema" koje je vlast uočila po sebe prethodnih godinu, dve, kaže advokat Jovan Rajić.
Đurić: Zvaničnici Srbije će primiti delegaciju EP, videćemo na kom nivou
16.01.2026.•
3
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je, povodom dolaska evroparlamentaraca u Beograd, da svi u Evropi znaju da on "bojkotuje samo Piculu i njemu slične".
Šta sve EPS planira u naredne tri godine: Ulaganja od 3,6 milijardi evra i "konstantno pozitivno poslovanje"
16.01.2026.•
2
Elektroprivreda Srbije planira investicioni plan u naredne tri godine od 422 milijarde dinara (skoro 3,6 milijardi evra), od čega će 290 milijardi dinara, (2,5 milijardi evra) biti krediti, pokazuje plan poslovanja.
Srpska policija koristila EU novac za kupovinu tehnologije od sankcionisane ruske firme
16.01.2026.•
9
Ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije godinama unapređuje opremu ruske IT kompanije Papilon, koja se od 2023. godine nalazi pod sankcijama Sjedinjenih Američkih Država i Evropske unije.
Suđenje trojici Srba za Banjsku počeo ispočetka u Prištini
16.01.2026.•
1
Postupak u slučaju Banjska počeo je ispočetka pred osnovnim sudom u Prištini.
Lančani sudar na auto-putu "Miloš Veliki": Poginuo muškarac, učestvovalo 10 vozila
16.01.2026.•
5
Pedesetsedmogodišnji muškarac preminuo je od povreda zadobijenih u lančanom sudaru na auto-putu "Miloš Veliki", ispred tunela "Munjino Brdo", u Krstacu.
Prevoznici blokiraju teretne terminale na granicama 26. januara: Od Batrovaca do Preševa
16.01.2026.•
6
Prevoznici iz Srbije i Bosne i Hercegovine i Crne Gore najavili su da će 26. januara svi teretni granični prelazi prema zemljama Šengena biti blokirani zbog problema koje im stvara novi Entry-Exit sistem (EES).
Aleksandar Ivanović: Posle promene vlasti istina o ubistvu Olivera
16.01.2026.•
1
Poslanik Narodnog pokreta Srbije (NPS) Aleksandar Ivanović istakao je da njegov stric Oliver Ivanović "nije stradao u saobraćajnoj nesreći i da ne tragamo za nekim pijanim vozačem koji ga je udario pa pobegao".
SNS hoće da zaustavi istrage Tužilaštva za organizovani kriminal
16.01.2026.•
20
Na predlog izmene Zakona o javnim tužilaštvima naprednjaci su predložili amandman koji bi zaustavio najznačajnije istrage u Tužilaštvu za organizovani kriminal (TOK).
Kosovska policija tukla trinaestogodišnjaka iz Beograda, pušten na kućno lečenje
16.01.2026.•
12
Maloletni trinaestogodišnjak M. I. iz Beograda, koga je 13. januara tukla kosovska policija na severu Kosova, pušten je iz bolnice u Severnoj Mitrovici na kućno lečenje.
Komentari 11
Daja
jедина лампица
Sigi
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar