Pravnici: Napad kod Ćacilenda razotkrio bezbednosne propuste
Napad u šatorskom naselju ispred Skupštine Srbije, u kom je došlo do pucnjave, razotkriva ozbiljne propuste u radu policije i bezbednosnih službi.
Advokat Ivan Ninić kaže za Danas da ovo što se dogodilo u šatorskom naselju ispred Skupštine Srbije potvrđuje tezu da je Ćacilend jedan, kako kaže, paramilitarni skup u okviru koga se odvijaju aktivnosti opasne po život.
"Postavlja se pitanje šta će plinska boca na javnoj površini? Ko je doneo plinsku bocu na javnu površinu? I odložio je na to mesto. Dakle, sve su to pitanja za policiju. Sve su to pitanja na koje odgovore treba da da ministarstvo unutrašnjih poslova koje mesecima odbija da uđe u Ćacilend i izvrši kontrolu i pregled tih šatora", kaže Ninić.
Prema njegovom mišljenju, nije logično da jedno okupljanje, koje je obrazloženo motivima studenata koji žele da se vrate na fakultete, bude propraćeno i podržano sa opasnim napravama i sredstvima koje mogu da izazovu opštu opasnost po stanovništvu.
"Dakle, upravo je policija načinila ključne propuste, zato što od marta do danas nije vršila pravoremenu kontrolu Ćacilenda, a svakog dana policajci patroliraju tuda, obezbeđuju kamp, a uveče je prisutno i vozilo komunalne policije. Dakle, sve ovo je logična posledica nečinjenja, nerada i zapuštenosti državnih institucija koje su stavljene potpuno u funkciju Ćacilenda", kaže Ninić.
Ninić ocenjuje da u ovom slučaju najveću odgovornost snosi država, odnosno Ministarstvo unutrašnjih poslova, jer je postojala mogućnost da se skup pravovremeno zabrani.
Ninić ocenjuje da će mediji pod kontrolom vlasti verovatno iskoristiti incident za političku propagandu i obračun sa neistomišljenicima. Prema njegovim rečima, očekivano je da će se događaj predstaviti kroz medijsko spinovanje, uz pokušaj da se studenti prikažu kao "teroristi". Dodaje da ne sstoji kvalifikacija terorizma u ovom slučaju.
Advokat Nikola Lakić ocenjuje da je napad u Ćacilendu krajnje ozbiljan i da jasno ukazuje na bezbednosne propuste.
Prema njegovim rečima, krivičnu odgovornost snosi lice koje je fizički počinilo delo, ali političku i sistemsku odgovornost trebalo bi tražiti kod onih koji omogućavaju postojanje takvog kampa u centru Beograda.
"Ako postoji odgovornost za bezbednost građana i reda, ona ide preko onih koji su organizovali i dozvolili postojanje ovog naselja. U normalnoj državi ne bi bilo moguće da se ovako nešto mesecima nalazi u samom centru Beograda i ugrožava saobraćaj, imovinu i živote ljudi", naveo je Lakić.
Lakić je istakao da je Ćacilend mesto u kom su prisutna lica sa oružjem i kriminalnim dosijeima, što dodatno komplikuje bezbednosnu situaciju.
"Krivičnu odgovornost snosi onaj ko je pucao, ali političku odgovornost nosi onaj ko je idejni tvorac i koji dozvoljava da ovakva okupljanja funkcionišu bez kontrole. U našem slučaju, to je osoba koja kontroliše kamp i ima moć da odlučuje ko tu može da boravi", rekao je advokat.
On je upozorio da dok takve osobe ostaju na vlasti, postoji sistemska neodgovornost.
"U normalnoj državi za ovakve propuste bi odgovarali organizatori i nadležni organi. Ovde se, međutim, i za ozbiljne bezbednosne prekršaje često ne traži odgovornost dok su određeni ljudi na vlasti", zaključuje Lakić.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Osuđeni na ukupno 55 godina za ubistvo penzionera u Padinskoj Skeli
11.12.2025.•
5
Viši sud u Beogradu osudio je na ukupno 55 godina zatvora trojicu optuženih da su od polovine januara do 4. februara prošle godine u KPZ "Padinska Skela" ubili oštećenog S.B.
Srbija dobija Savet za porodicu i demografiju, na njegovom čelu Macut
11.12.2025.•
3
Vlada Srbije donela je na današnjoj sednici Odluku o formiranju Saveta za porodicu i demografiju kojim će predsedavati premijer Đuro Macut.
Đukić: Vučić u Brisel išao da traži spas za ekonomsku katastrofu u Srbiji, jer smo u strahovitom ćorsokaku
11.12.2025.•
12
Uveren sam da je Vučić u Brisel išao da traži spas za ekonomsku katastrofu koja se Srbiji sprema, imajući u vidu da ostajemo bez nafte i naftnih derivata, a da nam je nad glavom i problem gasa.
Rekordne cene peleta: Na nekim stovarištima i 46.000 dinara tona
11.12.2025.•
2
Cene peleta kreću se između 39.000 i 43.000 dinara po toni, ali postoje i stovarišta koja drže cenu od 46.000 dinara, izjavio je profesor Šumarskog fakulteta Branko Glavonjić.
Priveden vozač kamiona koji je u Nišu vozilom usmrtio stariju ženu i pobegao
11.12.2025.•
0
Policija u Nišu uhapsila je G. P. (58) iz okoline Leskovca koji se sumnjiči da je u sredu, na Matejevačkom putu u Nišu, upravljajući kamionom "man", van pešačkog prelaza udario sedamdesetdevetogodišnju ženu.
Grad Beograd ove godine bez organizovanog dočeka Nove godine, Šapić kaže - iz bezbednosnih razloga
11.12.2025.•
5
Gradonačelnik Beograda Aleksandar Šapić potvrdio je da na gradskim trgovima ove godine neće biti organizovanog dočeka Nove godine, kao ni Srpske nove godine.
FOTO: Luksuzni satovi vredni skoro 100.000 evra zaplenjeni na beogradskom aerodromu
11.12.2025.•
4
Sedam neprijavljenih luksuznih satova čija vrednost prelazi iznos od 92.000 evra zaplenjeno je na Aerodromu "Nikola Tesla" od početka decembra.
Vučić: Obavezni vojni rok od 75 dana vraćamo ove godine, brzo ćemo to uraditi
11.12.2025.•
67
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da će ove godine u Srbiji biti vraćen obavezni vojni rok od 75 dana.
Vučić: Još nismo potpisali ugovor o gasu sa Rusima, valjda će razumeti da Srbija ne može bez NIS-a
11.12.2025.•
5
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da je uveren da će do 15. januara rešiti situacija u vezi sa NIS-om.
Kad vanredno postane normalno: U poslednjih deset godina bar sedam leks specijalisa da "zaobiđu" zakone
11.12.2025.•
3
Dok se oko Generalštaba "lome koplja", vlast je rešena da sprovede dogovor sa zetom Donalda Trampa. Ovo omogućuje leks specijalis, koji je pod vlašću Aleksandra Vučića postao sredstvo zaobilaženja postojećih zakona.
VIDEO: Vučić pred kamerama rekao da je upravo primio poruku iz Moskve, Fon der Lajen ga zaustavila
11.12.2025.•
22
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić sinoć je u Briselu, prilikom susreta sa predsednicom Evropske komisije Ursulom fon der Lajen, rekao da je "upravo dobio poruku iz Moskve".
Prijavljivanje nelegalnih objekata: Do sada podneto skoro 82.000 zahteva
11.12.2025.•
0
Za upis bespravnih objekata po novom zakonu "Svoj na svome", prema poslednjim podacima Republičkog geodetskog zavoda, stigle su 81.662 prijave.
FOTO, VIDEO: Osmoro državljana Srbije uhapšeno u Španiji zbog više od tone kokaina
11.12.2025.•
1
Sedamnaest osoba, među kojima i osam državljana Srbije, uhapšeno je u Španiji u međunarodnoj operaciji suzbijanja trgovine drogom, sprovedenoj u saradnji sa srpskom, kolumbijskom i slovenačkom policijom.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - može li bolje?
11.12.2025.•
9
Još jedan 021.rs dnevni kviz je pred vama.
Država ponovo uzela kredit za Moravski koridor: Cena radova utrostručena, a rok odavno probijen
11.12.2025.•
19
Do kraja 2021. imaćemo auto-put do Kruševca, do kraja 2022. Čačak - Kraljevo, a Kraljevo - Kruševac će biti gotov do kraja 2023. Odlično. Brzo i efikasno... Za četiri godine će kompletan auto-put biti završen.
Na Rogozni ima više zlata nego što se mislilo: Australijanci koji ga vade procenjuju - 267 tona
11.12.2025.•
17
Australijska kompanija Strickland Metals objavila je prvu pretpostavljenu procenu mineralnih resursa za ležište Gradina na svom projektu zlata Rogozna u Srbiji, kojom je potvrđeno oko 37,3 tone zlata.
Biće sanirano 10 železničkih stanica u Beogradu i Pančevu: U toku tender
11.12.2025.•
1
Infrastruktura železnice Srbije raspisala je tender za sanaciju i adaptaciju 10 staničnih zgrada u Beogradu i Pančevu.
Informer dobio "Zlatnog Pinokija" za najviše dezinformacija
11.12.2025.•
0
Redakciji tabloida Informer dodeljen je satirični "Zlatni Pinokio", jer je portal Fake News Tragač (FNT) iz Novog Sada monitoringom utvrdio da je taj medij ovogodišnji rekorder u širenju dezinformacija.
Vučić: Pokret za narod i državu će buknuti sledeće godine
11.12.2025.•
30
Predsednik Aleksandar Vučić izjavio je ponovo da se Ustav Srbije neće menjati kako bi on dobio treći mandat, a da li će biti kandidat za premijera na predstojećim izborima, zavisi od toga da li će on "imati volje za to".
Lopandić: Vučić priča o EU, a letos je išao u Moskvu i Peking - tako se ne otvaraju klasteri
10.12.2025.•
14
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je večeras nakon sastanka sa predsednicom Evropske komisije Ursulom fon der Lajen da su razgovarali i o energetskim brigama sa kojima se Srbija suočava.
Vučić u Briselu predložio da ceo Zapadni Balkan uđe u EU: "Saslušali su me, nisu ništa rekli"
10.12.2025.•
11
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da je na sastanku sa evropskim zvaničnicima predložio da ceo Zapadni Balkan zajedno uđe u EU.
Komentari 13
CCCC
Dovoljan razlog za smene mnogih rukovodilaca policije i svih bezbedonosnih sluzbi!!!
Vera
Policajac koji je profesionalno obučen i naoružan "krije se" iza platnenog šatora i izviruje, navodno to mu je "zaklon" od metaka jer se puca? Pa ovoga se ni Nušić ne bi setio da je sad živ, niti bi ikad neko normalan to izveo u stvarnosti, jer previše je GLUPO! Ali opšte poznata činjenica je da ćaci, Vučićevi glasači i botovi nemaju baš mnogo mozga, ne treba im, verovaće sve što im serviraju Dezinformer i ovakvi idioti koji su ovo smislili da odvuku pažnju naroda sa svojih lopovluka i političkih brljotina.
Milan
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar