ANEM: Više napada na novinare tokom izbora u Negotinu, Sečnju i Mionici, Dačić da podnese ostavku

Asocijacija nezavisnih elektronskih medija (ANEM) najoštrije osuđuje napade i ometanje u radu medijskih radnika u Negotinu i apeluje na nadležne organe da hitno reše ove slučajeve.
ANEM: Više napada na novinare tokom izbora u Negotinu, Sečnju i Mionici, Dačić da podnese ostavku
Foto: 021.rs
ANEM ističe da je naročito nedopustivo nepostupanje policije u Negotinu koja je bila na licu mesta nakon što je nepoznata osoba iz grupe bajkera otela telefon fotoreporteru Gavrilu Andriću.
 
Andrić koji je pratio lokalne izbore u Negotinu rekao je za portal Mašina da mu je maskirana osoba s kvada oduzela telefona, a da ga je druga gurnula pošto je pojurio za njim. 
"Grupa građana je pojurila za tom grupom na kvadovima, onda je iz prostorija SNS izašla ekipa koja je počela da bije ljude. Policija je došla kasnije, ali je dosta dugo odbijala da postupi po mojoj molbi da mi je oduzet telefon. Više građana ih je molilo, pokazivalo snimke, rekli smo im da znamo gde se nalazi telefon jer imam lokaciju, odnosno imali smo dokaz, ali su koristili izgovore kao što su - ima ko će to da rešava, nemam blokčić i slično. Kada se grupa ljude iz SNS razišla, dvoje inspektora u civilu, koji bili korektni i ljubazni, pošli su sa mnom do mesta na kom je bio lociran telefon i našli smo ga bačenog na parkingu. Pre toga sve je bilo neprofesionalno u vezi s postupanjem policije", objasnio je Andrić.
 
ANEM dodaje da je ovo šesti napad na Andrića koji dok radi svoj posao vodi računa da nikoga ne ometa. 
"Neopravdano je privođen, legitimisan, policija ga je ometala i fizički sprečavala da radi, dobijao je pretnje ubistvom. I pored prijava policija i tužioci nisu do sada reagovali, ohrabrujući nasilnike nečinjenjem i saučestvovanjem. ANEM poziva predstavnike Ministarstva unutrašnjih poslova da sprovedu internu kontrolu o neadekvatnom postupanju policije prilikom ometanja rada fotoreportera i krađe telefona, ali i identifikuju osobe koje su to učinile kako i ovaj slučaj ne bi prošao nekažnjeno", navodi medijska asocijacija.
 
Dodaje da ovo nije prvi slučaj da policija ne postupa na licu mesta u slučajevima napada na medijske radnike i građane, da ne legitimiše nasilnike, ne pravi službene beleške, niti prilazi sumnjivim grupama, očigledno povezanih s vladajućim režimom, koje narušavaju javni red i mir.
 
"Takođe, tokom jučeašnjeg dana u Negotinu, dok se pripremala za uključivanje u Dnevnik Nova S televizije u blizini prostorija SNS, dopisnica Katarina Golubović ometana je od pripadnika ove stranke, odgurivanjem, uvredama i neprikladnim dobacivanjem. Zbog toga što bi očigledno bilo ugroženo uključenje uživo u program i moguće ugrožena bezbednost snimatelja i nje, novinarka je odlučila da se pomeri sa te lokacije kako bi profesionalno obavila svoj posao. Iste večeri novinaru studentskog medija Blokada info je otet telefon, pri čemu je dobio udarac u nos, a novinarki portala Mašina koja je svedočila tome i snimala strgnuta je akreditacija. Novinari su pokušali da snime šta se desilo kod jednog automobila u Negotinu gde se čulo da su se ljudi uskomešali", kaže dalje ANEM.
 
ANEM javno postavlja pitanja ministru unutrašnjih poslova Ivici Dačiću i drugim funkcionerima u policiji da li postoji naređenje da se ne reaguje u slučajevima kada grupe obučene u crno, s kapuljačama ili kačketima, sprovode nasilje na javnim prostorima ili se plaše da sprovode zakon u određenim slučajevima, da li su takva postupanja opravdana, da li je njihov zadatak da štite građane i novinare u obavljanju svog posla ili štite grupe u obavljanju kriminalnih radnji.
"S obzirom na to da ovo nije prvi ni jedini slučaj ovakve vrste, imajući u vidu da imamo par desetina primera gde su pripadnici policije i fizički napadali novinarke, novinare i građane, a da se ne reaguje niti slučajevi rešavaju, pozivamo ministra unutrašnjih poslova i funkcionere u policiji da momentalno podnesu ostavke pošto više nemaju kontrolu nad tom službom. U suprotnom, apelujemo na predsednika Vlade Srbije Đura Macuta, kao osobu s najvećim izvršnim ovlašćenjima u državi, da pokrene pitanje odgovornosti u ovom resoru i preispita kadrovske odluke u redovima ministara", navodi ANEM.
 
ANEM poziva i novinare, novinarke i predstavnike medija da redovno prijavljuju svaku vrstu ugrožavanja bezbednosti tokom obavljanja svog posla. Svim novinarima dostupan je i besplatni broj telefona i direktna linija ANEM-a 0800 100 115 na kojoj predstavnici medija mogu dobiti objašnjenja o zakonskom tretmanu dela i o postupcima koji treba da se pokrenu kako bi se nadležnim institucijama, policiji i tužilaštvu prijavilo ugrožavanje bezbednosti.
OGLASI RADNO MESTO!

Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.

Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.

  • Podbara

    01.12.2025 09:57
    Sve ovo navedeno smo gledali na drugim medijima i drugačija je istina.
    Nisam znao da su Sečanj, Mionica i Negotin prigradske opštine Novog Sada, jer su novosađani i njihovi zborovi bili na tim mestima zajedno sa vetaranima.
    Pametnom dosta.
    Bitna je rezulat, najpre za Kosjerić i Zaječar 2:0 a juče Mionica, Negotin i Sečanj ukupno 3:0, malo li je!
  • Deki

    01.12.2025 09:50
    Deks
    Uhapsiti i zabraniti bavljenjem politike do kraja zivota...sps srs sns

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Obeležen dan 204. vazduhoplovne brigade

Pripadnici 204. vazduhoplovne brigade su obeležili Dan jedinice - 2. decembar, u spomen na dan kada je 1949. formiran 204. lovački avijacijski puk, čije tradicije nastavlja ova jedinica Vojske Srbije.

SANU: Brine nas osnivanje Fakulteta za srpske studije

Odbor za visoko obrazovanje Srpske akademije nauka i umetnosti (SANU) izrazio je neslaganje sa odlukom Vlade Srbije da osnuje novi Fakultet za srpske studije izdvajanjem organizacionih jedinica Filozofskog fakulteta.