Analitičar: Pustićemo NIS da propadne, dok čekamo nepostojeću licencu i ostaviti ga Rusima
Rešenje za Naftnu industriju Srbije nazire se u pravcu u koji niko ne gleda - pustiće se da kompanija propadne i ostaviće se nefunkcionalni entitet Gazpromu, ocenio je analitičar Vladan Pavlović.
Foto: 021.rs
Zbog toga se sada "kopa i rukama i nogama" kako bi se obezbedio što veći uvoz derivata i logistika, dodao je ovaj analitičar brokerske kuće IPOPEMA-Securities Vladan Pavlović.
Iako bi NIS trebalo da bude tema ozbiljnije prirode, ona je već poprimila oblik parodije i rijalitija, u kome više nije jasno ko šta i kako izjavljuje, koliko je to kredibilno i kako se tumači, piše Pavlović u autorskom tekstu za specijalizovani portal Energija Balkana.
"Protekla nedelja je pokazala, smatram, da ne nagađaju ishode ovog cirkusa samo analitičari, nego definitivno i ceo državni vrh. Prvo smo čekali licencu do ponedeljka, pa još 48 sati, pa 36 sati, pa do srede noću, pa do petka noću, i evo nas sada na ‘u toku sledeće nedelje’. U međuvremenu se ispostavlja da takozvani topli hod traje duže nego što se očekivalo", navodi Pavlović.
On ukazuje i na novi talas spekulacija, koji je usledio nakon vesti od petka uveče da bi mađarski MOL mogao biti kupac udela u ruskim sankcionisanim kompanijama.
Pavlović smatra da je uloga mađarske kompanije "nesumnjiva", ali da se ona pre svega sastoji u tome da MOL iskoristi trenutak kako bi isporučio gorivo i maksimalno uposlio kapacitete svojih rafinerija, a ne da aplicira za nepostojeću prodaju.
Prema njegovom mišljenju, MOL se "javlja samo da uhvati što veći tržišni udeo, sada kada ima priliku kao nikada pre – uostalom, to i sami kažu – pomažu energetsku stabilnost (čitaj liferovaće, odnosno isporučiće sve što mogu) i prate vesti iz Srbije".
Pavlović skreće pažnju i na konfuziju koju su o slučaju NIS-a u javnosti danima unazad stvarali najviši zvaničnici Srbije.
"Potpuno je nejasno kako Srbija može da ispostavi bilo kakve garancije, posebno imajući u vidu naše pritužbe da Rusi nisu hteli da rade na ovom pitanju sa nama, da smo mi samo sledili ono što su nam diktirali. Kako možemo da damo garancije za nešto u čemu ni ne učestvujemo, u situaciji kada nas jedna strana ne želi u procesu?", pita Pavlović, istovremeno citirajući izjavu ministra finansija Siniše Malog.
Mali je, u kontekstu pregovora s ruskom stranom, rekao da je "zanimljivo da oni nikakvo rešenje nisu tražili sa nama" i da "nisu ponudili ni to da rešenje pronađu zajedno sa nama".
Ta izjava je, ukazuje Pavlović, "istovremeno potpuno suprotna izjavi ministarke energetike Dubravke Đedović Handanović", koja tvrdi da je Srbija uključena u ceo proces i da daje komentare "na satnom nivou".
Pošto smo nekoliko puta, verovatno, izneverili OFAK kroz razna fiktivna prepakivanja, sankcije su uvedene, a mi smo dobili poslednji popust u vidu toga da ovo pitanje konačno završimo do 13. februara – po izboru, konstatuje Pavlović.
Istovremeno se pita "da li je realno očekivati da ćemo sada, opet, ko zna koji put, da ih ‘nadmudrimo’ tvrdnjom da su Rusi baš sada rešili da prodaju, pa eto, da nam daju opet licencu dok to ne završe?"
"Nije, i baš zato oni ni nemaju nikakvu potrebu da izdaju novu licencu. A slučajem NIS-a se, verovatno, uopšte i ne bave. Tako mi, u stvari, čekamo nepostojeći dokument. Kako god, sada imamo prostora da za neugodno stanje optužimo i OFAK", smatra Pavlović.
Ceo tekst pročitajte na OVOM LINKU.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Čeka se više od dva sata na prelazima prema Bugarskoj
19.07.2026.•
1
Automobili najduže čekaju na dva granična prelaza sa Bugarskom, gde im je za izlaz iz Srbije potrebno oko dva i po sata na Gradini, kao i oko dva sata na Strezimirovcima, saopštio je Auto-moto savez Srbije (AMSS).
Uhapšena dvojica zbog napada na ekipu N1 pred Prajd karavan u Pirotu
19.07.2026.•
0
Policija u Pirotu uhapsila je A. M. (26) i P.M. (24) koji su osumnjičeni za ugrožavanje sigurnosti.
RHMZ upozorava na niske vodostaje, voda toplija od proseka
19.07.2026.•
1
Na Dunavu, Savi i Tisi kod Titela vodostaji će se narednih dana kretati ispod niskih plovidbenih nivoa, objavio je Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ).
Šest medalja učenika iz Srbije na Matematičkoj olimpijadi u Šangaju
19.07.2026.•
3
Na 67. Međunarodnoj matematičkoj olimpijadi (IMO), koja se održava u Šangaju, učenici iz Srbije osvojili su jednu zlatnu, dve srebrne i tri bronzane medalje.
Poginula žena u sudaru automobila i kamiona kod Gadžinog Hana
19.07.2026.•
0
Jedna žena je poginula, dok su žena i devojčica povređene u sudaru automobila i kamiona na putu Niš-Gadžin Han, kod sela Taskovići.
Uhapšen zbog pretnji ministru pravde i tužiocu Stefanoviću
19.07.2026.•
0
Policija je uhapsila 60-godišnjeg muškarca iz Zemuna, zbog sumnje da je na društvenoj mreži uputio pretnje glavnom javnom tužiocu Višeg javnog tužilaštva u Beogradu Nenadu Stefanoviću i ministru pravde Nenadu Vujiću.
Devojčica pala sa konja u Kovilovu, prevezena u Urgentni centar
19.07.2026.•
0
Devojčica je teže povređena danas u SC Kovilovo kada je pala sa konja tokom jahanja, rečeno je Tanjugu u Hitnoj pomoći.
Učitelj poželjnija profesija od nastavnika
19.07.2026.•
11
Prvi put u deset godina potpuno su popunjena brucoška mesta na Učiteljskom fakultetu u Beogradu.
Profesor srpskog: Učenici sve manje razumeju pročitano jer ne čitaju knjige
19.07.2026.•
19
Razumevanje teksta i značenje reči iz godine u godinu učenicima predstavlja veći problem nego gramatika zato što ne čitaju dovoljno knjiga.
Glamočić o afričkoj kugi svinja: Nadležne službe nisu radile svoj posao, najkritičnije u Rumi
19.07.2026.•
10
Ministar poljoprivrede Dragan Glamočić održao je sastanak sa regionalnim štabom za vanredne situacije u Obrenovcu i izjavio da je, nakon obilaska zaraženih područja, primetio da nadležne službe nisu radile svoj posao.
Obilaznica "Milutin Mrkonjić": Za jedne je "Mrka" to zaslužio, za druge to predizborni potez
19.07.2026.•
9
Pre nekoliko dana na obilaznici oko Beograda osvanule su table sa nazivom "Auto-put Milutin Mrkonjić", a prema odluci Vlade donetoj prošlog novembra.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - samo lagano
19.07.2026.•
8
Svakog dana donosimo vam novi 021.rs dnevni kviz.
Ako sedate za volan, da znate: Očekuju se gužve na putevima i graničnim prelazima
19.07.2026.•
1
Tokom dana vozače očekuje pojačan intenzitet saobraćaja na najopterećenijim putnim pravcima i graničnim prelazima zbog smene turista u jeku letnje sezone, saopštio je Auto-moto savez Srbije (AMSS).
Vučević: Izbor je jednostavan - hoćete li Vučića ili Đokića za premijera?
19.07.2026.•
112
Predsednik Srpske napredne stranke (SNS) Miloš Vučević poručio je da je pred građanima jednostavan, ali važan izbor - da li za premijera žele Vladana Đokića ili Aleksandra Vučića.
Server: Strateški dijalog sa SAD - spremnost Amerike da podrži Vučića pre izbora
19.07.2026.•
16
Analitičar i profesor sa Univerziteta Džon Hopkins u Vašingtonu Danijel Server ocenio je za N1 da je pokretanje strateškog dijaloga SAD i Srbije "veliki korak" ali da on "ne može da predvidi šta će iz toga proizaći" i da
Srbija jača odnose sa Amerikom - kako bi to moglo da utiče na odnose sa Rusijom i Kinom
19.07.2026.•
12
Srbija i Sjedinjene Američke Države (SAD) su zvanično pokrenule strateški dijalog, format saradnje koji Vašington ima sa državama koje smatra važnim partnerima.
Udovički: Jednokratna pomoć građanima nije sistemsko, već populističko rešenje
19.07.2026.•
14
Najava vlasti da će građanima biti isplaćena jednokratna novčana pomoć iz sredstava Akcionarskog fonda, a ne iz budžeta otvorila je pitanje namene tog novca i načina na koji država raspolaže javnim sredstvima.
Građani će moći da traže nižu cenu grejanja: Za svaki stepen umanjenje od šest odsto
19.07.2026.•
5
Novi sistem naplate grejanja od zime će pružiti mogućnost da se potrošači prijave za umanjenje računa. Šta podrazumeva "zajedničko merenje po utrošku" čija je logika: koliko para - toliko toplote?
Strani učenici u Srbiji od septembra dobijaju jedan obavezni predmet
19.07.2026.•
1
Srpski jezik za strance od septembra ove godine biće obavezan predmet za učenike, strane državljane, koji u Srbiji stiču gimnazijsko obrazovanje.
Komentari 22
Sole
Милисав
BOKI
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar